rear N.° 73. zraiwaag 12 Beptemijer. Woensdag en Zaturdag. mmwm mmtiiatibb BINNENLAND. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. jnzend'tng der Advert, daagste voren, voor 11 ure morgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT ENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a 1 behalve hel Zegelregl SALON DES VARIÉTÉS van den Heer E. BAMBERG. De voorstellingen van dingsdag en donderdag avond bestonden in het drama de Armen van Parijs. Hij de eerste voorstelling verwierf hel den algemeenen bijval, geen wonder dan ook, dat er spoedig eene tweede representatie volgde. Hel was blijkbaar dal allen hunne beste krachten voor eene goede uitvoering aan wendden. Dat de heer Bamberg de rol van Plantrosc op allervoortreffelijkste wijze vervuldebehoeft naau- welijks gezegd te worden, want meester in de kunst als hrj is, zou het hem moeijelijker vallen een middel matig dan c-en uitmuntend spel te leveren De heer van Slnys de heer Potharsimej. kin/ten mej. Garlman vervulden hunne rollen zeer goed. De woensdag avond was zeer amusant. Wet veel genoegen hebben wij met de waarlijk vrolijke vaude ville van Dokter en Kapper kennis gemaakt. Wij ge- lonven, dal stukken van dien aard den meesten bijval zullen vinden enVook hel best berekend zijn voor de krachter. van hel personeelzoodat wij de opvoering van dergelijke stukken zeer aanbevelen, liet spel van den heer Bamberg als Kanper, droeg ook veel bij om het aangename van het stuk te verhoogen. Mej. van Slui/s vervulde tot biertoe de kleinste rollen, maar hoe klein deze ook waren, zij beeft getoond veel aanleg te bezitten. Zij speelt zeer natuurlijk en gemakkelijk en naive, schalksche rollen zijn baargoed toevertrouwd. Het nastukje Fronlinen Denisegeven wij gaarne aan de vergetelheid ten geschenke. Behalve dat wij het meermalen zagen vinden wij den inhoud ook zeer onbeduidend. Heden avond wordt opgevoerd hel Huwelijk voor de Trom, dat, naarwij vernemen, een zeer sefjgone comedie vaudeville is en ook door decoratien uitmunt. De heer Ramberg spaart moeite noch kosten om de gunst van bet publiek te behouden en den reeds verworven bijval nog booger te doen stijgen. SALON DES VARIÉTÉS van de Heercn BOAS en JUDELS. Met groote belangstelling is door ons de eerste voorstelling van de heeren Boas en Judels te gemoel gezien en de goede verwachting, die wij van dit tooncel- gezelscbap koesterden, werd niet teleurgesteld. Is reeds de naam van Judels eene aanbevelinghoeveel te meer, nu tot zijn personeel een talentvol looneel- kunstenaar, als de heeren van Ollefen en bekwame acteurs, als de heeren Bn/in en Heesbeen en Sluiters en verdienstelijke actrices,alsmev. KamphuizenCornen en Bersée bebooren. Immers zij waren hetdie de voornaamste rollen in het gegeven drama de Armen van Parijs vervuldenen ook zij die de mindere rollen speelden deden dit op eene wijze die ons vermoeden doet, dat öbk aan hen den lof van bekwaamheid en verdienste niet mag onthouden worden. Kortom hel geheel vormde een schoon ensemble en hartelijk wel kom zijn ze ons nu zij voor bet eerst onze kermis be zoeken. Dat bet publiek hoogst Voldaan was bleek genoeg uit de herbaalde toejuichingen en vooral bij bet einde toen het publiek ben nog eens verlangde te zien, om hen met bravo'ste begroeien. Hel Bankbiljet van IÜOO Gulden, dat heden avond gegeven wordt en dal zoo veel furore maakte, zal on getwijfeld vele bezoekers lokken. KENMSG EVING. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er Op Maandag den 14 Sep tember 1857, des namiddags ten één ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worclen. Zierikzeeden II September 1857. B. C. CAU. Zierikzee 10 September. Gisteren namiddag ten 5 ure werd alhier in den stads steentuin buiten de Inoordhavenpoort ten veizoeke van den fabriekanl, den heer A. J. Wilhelm te Deventer, in tegenwoordigheid van eenige heeren eene proef genomen met eene door hem vervaardigde brandkast. De uitslag mogt aller gelukkigst heeten, daar de kast, na gedurende 40 mi nuten aan een vuur van turf en takkebosscn te zijn blootgesteld geweest in zulk eene mate als wel nim nier bij een brand het geval kan zijn bij opening bleek bet daarin tcrneergelegde zijnde zeer ligt velin papier, onbeschadigd en onverzengd te bevatten. De kast waarmede de proef genomen is was door een neutraal persoon gekozen, uit eene collectie brandkasten, welke zich alhier in depót bevonden. Het is wel niet noodig die kasten van den heer Wilhelm aan te bevelen, daar eene zoowel geslaagde proefneming hunne beste aan beveling is. Het getal der openbare onderwijzers hier te lande, die boven de 65 jaren oud zijn en de meesten van welke ook reeds 40 jaren dienst tel len wordt op 150 geschat. Deze allen zullen na I Januarij 1858, volgens artt. 25-30 der alsdan inwerkingtredende wet op het lager onderwijs, aanspraak op pensioen hebben. Den 3 dezer heeft de Nedcrlaiidsche Protestantsche Unie te Utrecht eene vergadering gehouden. Zij werd met een toespraak door den voorzitter den heer Pape geopend en aangevangen met het gebed, waarin de heer Adriani predikant te Utrecht, haar voorging. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en be- rigt gegeven was van onderscheiden iugekomen verklaringen van adhaesie werd een door het voorloopig bestuur voorgedragen re glement van orde goedgekeurd. Tot leden van het bestuur zijn ge kozen de heeren PapeKits van Heyningen, S. A. van Hoogstraten Heldring, Montijn te Utrecht en lïastaid te Maarseveen de laat ste bij overstemming met den heer N. Beets. De voorloopige j werkzaamheden afgedaau zijnde, is de vergaderingna eene korte pauzeovergegaan tot het behandelen der drie vroeger opgegeven onderwerpen. De behandeling der eerste stelling: „dat de liefde het hoogste is en niet dan vrucht kan zijn van het geloof in Jezus Christus" werd ingeleid door den heer van Campen; en die der tweede „dat de belijdenis der waarheid als voor den Christen eene gewetenszaak alléén op den weg der waarheid kan worden gehand haafd door den heer Chantepie de la Soussayè; terwijl de i.ecr van Limburg Brouwer die had hij kunnen tegenwoordig zijn de beraadslagingen over de derde vraag „Is de Christen als zoodanig geroepen urn zich aan te sluiten aan de pogingen van hen die het gebruik van den sterken drank willen afgeschaft zien zou hebben 1 geopend daartoe een opstel had ingezonden. Telken reize droegen onderscheiden leden hunne beschouwingen over de in behandeling gebragte onderwerpen voor, en werd het woord gevoerd door de heeren Heldring, Middelburg, van der Straaten de graafv. Manrik, van de Wijnperse. S. A. van Hoogstraten en anderen, die weder door de eerste sprekers werden beantwoord waarvan eene vriend schappelijke wisseling van gedachten het gevolg was. De vrijmoe digheid en bescheidenheid waarmede de toon waarop en de geest waarin de onderscheiden sprekers zich lieten hooien getuigen er van hoe diep zij doordrongen waren van de begiuselen waarvan de Unie is uitgegaanen mogen doen verwachten dat zijonder hoogere zegen, ook voortaan aan het doel barer inrigting zal beantwoorden. Daarna is de vergadering, met dankzegging aan God, waarin zij dooi den lieer Heldring werd voortgegaan, gesloten. U. G.) Z. cxc. den minister ven oorlog beeft bij aan schrijving van den 31 Augustus II., den'last verstrekt, om de onderofficieren en manschappen van hel leger eene herhaling te doen ondergaan van de koepok-in enting, op grond der wetenschappelijke ondervinding, die bewezen heeft, dat na verloop van eenige jaren eene herhaling der vaccine noodzakelijk wordt geacht ten einde tegen de besmelslof gevrijwaard te blijven. ■Ten bewijze daarvan, zal na die vaccinatie aanleeke- ning worden gedaan in de zakboekjes waarvan de onder-officieren en manschappen zijn voorzien. Dezer dagen heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op de over eenkomst, den 3 Junij 1856 tusschen Nederland en Portugal gesloten, tot regeling van de voor waarden, waarop de conculaire agenten der beide rijken in de voornaamste havens der we- derzijdsche overzeesche bezittingen zullen wor den toegelaten. Naar men verzekert, moet bij de regering het voornemen beslaan, de gevangenis voor jeugdige veroordeelde meisjes, ibans te Amsterdam gevestigd over te brengen tiaar Monlfoort, alwaar een oud ka steel beslaat, dat met weinige onkosten lol zoodanig geslicht is in te riglen. Voorts zou men de criminele gevangenis te Woerden willen overbrengen naar Leeuwarden, zoodat er maar eene strafgevangenis in hel rijk zou beslaan, als een gevolg van het nieuwe stelsel, in 1864 aangenomen. De gevangenis te Woor den zou in dal geval, worden ingcrigt voor jeugdige veroordeelde jongens terwijl in dat geval de gevan genis te Botterdam alleen zou worden ingcrigt lot een buis van arrest. Hel maalschap van Garderen eigenaar van de uitgestrekte beidevclder, die tot een kamp en exer citievelden vereiscb', werden, heeft zich bereid getoond, een vlakte van 160(1 bunders lol dat doel aan Z. Al den koning in erfpacht af te staan. Op de stoomboot van Antwerpen naar Rotterdam heeft dezer dagen een droevig onge- luk plaatsgehad. Een ma.UQoSj die er op roemde van Anlwerpen af reeds 22 borrels fc hebben gebruikt, had zich in dien beschonken toestand even verwijderd om aan eene kleine behoefte te voldoen en is alstoen de boot afgeslagen. On danks alle aangewende pogingen is het niet gelukt, den drenkeling te redden. BUITEN LAN D. DDITICHLAKD Iveulks 9 September. Men heeft dezer dagen 1° Frennderithal met goed gevolg eene proeve geno men, om zonder kanon toch dezelfde uitwerking van een kanonschotvoorzoo ver het gebulder be treftvoort te brengen. Men heeft namelijk eene verbazend gioote houten pijp van vijf vademen lengte vervaardigd, met een zeer naauwe opening. Door deze opening heeft men een geweerschot ge lost en daardoor inderdaad het gebulder van een kanon voortgebragt. Te YVeeiicnis dezer dagen een zeer belang rijk statistiek congres gehouden, waar niet min der dan zeven en twintig verschillende landen vertegenwoordigd waren, Met leedwezen merkte men op dat Prtiissen alleen geen vertegenwoor diger derwaarts had gezonden terwijl dit zelfs door Rusland en Turkije was gedaan. Men wil vooral naardien de Oostenrijksche regering eene opzettelijke nitnoodiging aan de Pruissische had doen afgaan, hierin een nieuw bewijs der in Dnitschland heerschende eensgezindheid op merken. 7 B A K S I Z K. Parijs 8 September. Volgens een gisteren alhier verspreid gerucht zou wel de keizerin Eugenie zich naar Stuttgart begeven, maar het zon nog twijfel achtig zijn, of ook de keizerin van Rusland der- waatts zou komen. Daarentegen schijnt het zeker besloten dat dc graaf IV aleuiski) den keizer Napo leon zal vergezellen Z,oo dit laatste zich bevestigt, namelijk dat ook de Fransche minister van buitenl. zaken te gelijk met de keizers Napoleon en Ale.van- der te Stuttgart zal tegenwoordig zijn, dan zou het ge wig t der zamen komst van beide keizers daardoor nog zeer worden verhoogd. liergisteren verloor de beer Brossard, koopman in passemenlwcrk alhier zijn patent, waarin hij een 'bankbiljet van 100 francs gevouwen bad zoodra hij zulks ontdekte, begaf hij zich op weg om te zoeken doch vruchtelooswaarna hij huiswaarts keerde. Een paar uren na zijne tehuiskomst kreeg hij over den post een pakel bij opening vond hij daarin zijn pa tent met een brief, waarin werd gemeld dat de vin der het biljet van 100 francs gehouden bad, om zich daarmede uit oogcnblikkelijke verlegenheid te redden; later zou hij het met interest terugbezorgen wanneer de heer Brossard. wien het gemis van 100 francs niet schaden zou het genoegen zou kunnen smaken iemand eene groote dienst te hebben bewezen. De tijd zal leeren, wat men van dien brief moet denken. De volgende bijzonderheden uil brieven wegens de gebeurtenissen in Indie herinnert sommige loonee- len uil de oude geschiedenis Tijdens de singling te Ihansi waren de kapiteins Gordon en Skene benevens de echtgenoot van dezen laalsten van den aanvang des opstands afmet eenige bedienden binnen eenen kleinen ronden toren geweken in welken Gor don een waar arsenaal van geweren en revolvers had. iiij en Skene schoten de opstandelingen zoo snel neder als zij hunne geweren lossen konden, welke door me vrouw Skene geladen werden. Hun schot mistte, vol gens de getuigenis der bedienden, nooit. Zij doodden minstens 37 rebellen de gekwetsten niet medegerc- kend, Maar eindelijk voerden dc muitelingen ladders aan en begonnen den toren binnen te dringen. Gordon werd door een kogel aan het voorhoofd getroffen eü stortte dood neder. Toen omhelsde Skenè zijne vrouw, joeg vervolgens eerst baar ec daarna zich zeiven een kogel door het hoofd. LI. zondag ontstonden te Belfast troebelen, ten gevolge van in de opeue lucht gehouden predikatiën. Men was genoodzaakt de oprocracte te lezen en onder den volkshoop te schieten. Een man is gedood en vele andere personen zijn gekwetst. Na deze beteu geling is de rust hersteld.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1