ZIERIKZEESGH COURA N.° 70. Woensdag 2 September. MËiiwsTUinm Woensdag en Zaturdag. HESTM rVÏIKN EE. ER /a omboo^ terdam ags ea l2 ure, a trein >mboot uur jHlgjMI^BBBWB 63 763/4 36'/, 06'/, 04'8 011% 01'/, ifi'/s W/8 T* R?» 73/16 l6> 9/a 125, 78 J7'3 zee, 7,00 10,00 10,75 0,00 7,75 0,00 15,00 0,00 O.OO gus- en r<fe bben aan ten twee >g8, 'EN, lang i be- nber I D AU, 15. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. jnzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgcns. Openbare Raadsvergadering gehouden te X i erilnee. den 39 Augustus 1857. Voorzitter Mr. B. C. Cau Secretaris Jhr. Mr. C. dc Jonge. De nutulcn der vorige vergadering tvorden ua resumtie Afwezig de heer H. G. M. Houwer, zijnde uitlaudig. "Wordt medegedeeld een adres van W. A. Wicricx, pachter van den stadsheer, tot het mogen doen metsëlen van een overdekten put tegen schadeloosstelling van zijn opvolger en verzoek om voor 8 ure des morgens in een gesloten wagen den beer te mogen doen opha len. Na toelichting door den voorzitter wordt besloten hem te mag- ligen een overdekten gesloten put te doen maken en de heer uit de zoogenaamde stilletjes in den zomer voor 7 en des winters voor 8 ure met een goed gesloten kar te doen ophalen onder voorwaarde die stilletjes niet op de stoepen gezet worden. l)e voorzitter deelt mede dat Wiericx liceft gevraagd om de vroo- uen te ruimen, tegen eene heloo.ning van 50 's jaars en de vrijheid om do vroonkarren en een terrein voor de specie te gebruiken, het-' .geen \yoi'dt ingewilligd."* Wordt kermis gegeven van de opname der ontvangerskas blijkens proces-verbaalSan*£5 JfcHijgL waaruit blijkt dat zich in kas bevond 8376,37 Va waarvan*Vfsdirift aaTTieeren gedeputeerde staten as medegedeeld voor notificatie. 1 Idem van den uitslag der gehouden tienden veiling, hebbende de opbrengst bedragen ƒ3168, notificatie. Bij monde van dr. Goemans namens de commissie ad hoewordt gerapporteerd op de rekening der gemeente over 1856, tenderende tot goedkeuring. Conform dit advies wordt die rekening voorloopig r vastgesteld, hebbende Burgemeester en Wethouders zich hierbij van stemming onthouden. Wordt medegedeeld dat de koninklijke beslissing op de heffing van bcgrafenisregten is verdaagd tot ultimo December 1857 voor ken- I -nisgeving aangenomen. Wordt voorgesteld op den begrootingspost van 1857 voor begelci- -dingskosten van militiepligtigen over te schrijven van den post van onvoorziene uitgaven 20, als zijnde bet uitgetrokken bedrag niet toereikendaldns besloten. Wordt voorgesteld over te gaan tot de benoeming van een grafdel ver hebbende zich cén sollicitant opgedaan, te weten B. C. "Mensch. De Burgemeester deelt mede dat Simmers gevraagd heeft alleen die betrekking te vervullen doch dat hij dit niet wenschelijk acht. Mr. de Crane zc-ude de vervulling van dergelijke vacaturen eenigen tijd aangehouden en publiek gemaakt willen hebben, daar men dikwerf met dezelve niet bekend was. Door den voorzitter en Mr. Fok ker wordt aangetoond, dat deze vacature 2 maanden bestaan beeft, dat de pnbliekmaking veel ongerief kan verooizaken en dikwerf toch niet baten kan zullende Burgemeester en Wethouders echter 'gaarne hierop hunne aandacht vestigen de heer van der Grijp klaagt over het onderhoud der begraafplaats door Simmers, hetwelk veel te wen- schen overlaat. Overgaande tot de benoeming wordt B. C. Mensch met elf stem men gekozen. Burgemeester en Wethouders bieden aan den Raad aan de 'gemeente- li egrooting met toelichtende memorie vergezeld van de bcgrootiugen van het Herv., R.-Catli. Evang.-Luth.Israël, en Burgerl. Ambestuur en der schutterij, en request om gratificatie van W. M. van Setten en J. Mulder. Wordt overgegaan tot de benoeming van eene commissie ten fine van onderzoek en rapport. Als leden der commissie zijn gekozen de lieeren Mr. van Dongen Mr. de Crané en J. li. Ockt- man. De begrooting zal ingevolge de wet gedurende li dagen ter visie worden gelegd en verkrijgbaar gesteld. Op de requesten zal bij de behandeling der bcgrooting worden beschikt. Komt in behandeling een voorstel van de directie det brandweer om eene belooning toe te kennen aan het personeel der brandweer hij de beproeving der spuiten ad 0,25 per man. Burgemeester en Wethouders dragen dit gunstig voor, en geven te kennen dat zij op de begrooting voor 185S reeds eene som van f 50 hebben uitgetrok ken berekenende dat de spuiten met 200 man kunnen beproefd worden, Mr. van Dongen (commissaris der brandweer) ziet in eene gedeeltelijke oproeping bezwaar, daar hij vreest dit jaloezij zal ver wekken. Na discussie wordt besloten het gevoelen van Burgemeester en Wethouders mede te .deelen aan de directie der Brandweer, en de zaak aan te houden. Wordt door de commissie ad hoe rapport ui tg eb ragt op het suppl. kohier van den Hoofdelijken omslag tenderende tot goedkeuring, met agisting van den reclamant Griffijnadspirant landmeter, aldus besloten en mitsdien vastgesteld op 55,40. Wordt kennis gegeven van den uitslag der besteding van de Sas- deuren zijnde de eikenhouten deuren aanbesteed voor ƒ2246, welke zullen worden bespijkerd en met een door den heer Oclitman opgegeven bederfwcrendmiddel besmeerd. Door Dr. Keiler wordt gevraagd of men niet heeft gedacht over ijzeren deuren waarop door den •voorzitter en Jhr. de Jonge wordt gewezen 1. op het niet op ijzeren deuren ingerigt zijn van het melselwerk, 2. op de oxydatie3 op de zware kosten. Wordt medegedeeld en voor notificatie aangenomen de herstelling aan de 2de houten binnenhrug bestaande in een nieuw dek, het- ivelk wegens meerder werk zal kosten 218,37 Wordt rapport gedaan betrekkelijk den staat van het puntstuk door de Wethouder jh. de Jonge die kennis geeft, dat dit door het niet afgaan van het water niet voldoende is kunnen onderzocht worden w) maar dat de Bouwmeester meent dat cfe opgesprongen vloer van het puntstuk wel in de oude ondervloer zal kunnen bevestigd worden. De voorzitter deel mede dat de herstelde gaz-kuip weder gespron- 7 gen zijnde, voorloopig weder is hersteld zoodat gaz kan geleverd wor den dat de aannemers eer.e nieuwe kuip zullen stellen, doch dat de tijd wanneer nog onzektr is, daar Burgemeester en Wethouders hun hebben voorgesteld met den bouw tot het voorjaar te wachten, tot maatregel van voorzorg daar de herstelde kuip bij het bouwen van eene nieuwe kuip meer gevaar van springen zou hebben en dit in het wintcrgfctij.de de grootste moeijelijkliedcn zon veroorzaken, waarop tot heden nog geen antwoord is ontvangen. Mr. de Crane geeft zijn bezwaar te kennen, daar hij vermeent •dat, bij het onzekere of de kuip wel 2 el water zal houden het beter ware hoe eer hoe liever een nieuwe te bonwen,hierover wordt discussie gevoerd tusschen hem..en den voorzitter; die aantoont dat er nagenoeg zekerheid bestaat dat bij de Beijing de oude kuip zal springen; dat men thans de kans heeft de oude kuip, die 2 el water houdt te zullen kunnen gebruiken en men daarmede zal kunnen voor zien in de verlichtingdat men voor de straatverlichting alleen in de <^l-v^twee langste wintermaanden op enkele punten olie zal moeten ge bruiken dat de kerken teekenschool en andere openbare gebouwen hunne oude verlichtingtoestellen hebben opgeruimd dat deze ge- bonwen in den winter het licht niet kunnen missen en bij belemme ring van de gazleveving in het voorjaar geen nadeel zullen onder vinden dat daarom het voorjaar veel voordeeliger is voor den houw den heer van der Grijp, die den heer de Ciane aantoont, dat met de dadelijke bouwing der nieuwe kuip niets gevorderd zoude zijndaar deze eerst over 6 maanden zoude kunnen gebruikt worden en dus niet zoude voorzien in mogelijke ontstentenis van de oude kuip; jhr. de Jonge, die aanvoert dat men door uitstel de kans heeft in dc VERSCHIJNT. verlichting gedurende den winter te kunnen voorzien doch bij nieu wen bouw de zekerheid alles tc moeten staken zoodat het uitstel het meeste voorheeft. Op eene vraag van Mr. de Crane of er over geen ijzeren kuip ge dacht is antwoordt dc heer Oclitman dat de aannemers daarover wel hebben gedachtdoch om overwegende bezwaren daarvan hebben afge- zien terwijl dc Burgemeester nog aanvoert dat de vraag van uitstel en de queslie omtrent een ijzeren kuip, alleen raadgevender wijze door Burgemeester cn Wethouders zijn behandeld, daar zij zich van alle bevelen moesten onthouden ten einde vvclligt de stad niet in geldelijke verliezen andere dan dc winstderving van exploitatie te betrekken. Wordt medegedeeld, dat de rekening der dienstdoende schutterij van 1856 goedgekeurd van lieeren gedeputeerde staten is terug ont vangen. Het gezegelde exempl. met bijl. is aan den schuttersraad verzonden notificatie. Idem den uitslag der openbare verpachting van de jagt voor 7 jaren op 26 Aug. jl.zijnde toegewezen aan Mr. W. ,C. de Crane voor ƒ160 's jaars. De Burgemeester verwijdert zich, Mr. Fokker presideert. Wordt rapport uitgebragt op de rekening der teekenschool voor 1S56 tenderende tot goedkeuring waartoe wordt beslotenonder mededeeling eener opmerking omtrent gratificatiën die de comtnissie als jaarlijks wederkeerende, als traktementen beschouwd willen hebben, Conform het rapport besloten met algemeene stemmen, zullende aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten worden onderworpen. De Voorzitter deelt mede, dat er groote klagten zijn gehoord over het heerschende watergebrek en dat Burgemeester en Wethouders om in dien nood zooveel mogelijk te voorzien, een waterschip heb ben doen komen. Het contract is gesloten met de lieeren G. van Hoog straten en Zoon, voor 15Q. Het schip houdt in 550 vaten water heeft drie legdagen. De totale kosten zullen bedragen ƒ200, welke hij voorstelt te vinden uit onvoorziene uitgaven. Het water zal verkocht worden voor 3 cents per dragt voor de ingezetenen en 6 cents per dragt voor vreemden hetwelk wordt goedgekeurd. Door de jongstverkozen gemeenteraadsleden Mr. B. C. Cau, J. II. Ochtman, Dr. F. Keller, H. G. M. Houwer en J. van der Vliet, zijn ingediend hunne geloofsbrieven. Ten fine van onderzoek worden zij gesteld in handen der lieeren Goemans, Landsknegt en de Jonge, die onderzoek bewerkstelligen, staande de vergadering; conform hun rapport wprdt tot de toelating besloten. Hierna is de zitting gesloten. RAADSVERGADERING VAN DEN 1 SEPTEMBER 1837. Voorzitter Mr. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Tegenwoordig: Mr. Fokker, Nauta van der Grijp, van der Vliet, Landsknegt, Mr. van Dongen en Dr. Goemans. Afwezig: Jhr. J. L. de Jonge, uit stad, en Mr. de Crane. Ten opent de Voorzitter de vergadering en geeft den leden kennis, dat hij den raad belegd had om ter voldoening aan art. 83 der Gemeentewet over te gaan tot de benoeming van een Wethouder voor de aftreding van Mr. Fokker dat echter het bij art. 48 bepaalde getal leden niet tegenwoordig zijndehij zich, ingevolge art. 49 verpligt ziet, de vergadering tc verdagen en zulks bij deze doet tot Woensdag avond ten 8 ure; waarna de vergadering wordt gesloten. (.1) (1) De heeren Mr. CallDr. KellerOchtman en Muloclc Houwer hebben, zoolang de termijn van goedkeuring hunner geloofsbrieven niet is verstreken, geen regt van zitting of stemming. Mr. Cau presideerde als Burgemeesterovereenkomstig art. 66 der Gemeentewet. Wij meenden dit ter inlichting van enkelen hier te moeten herinneren. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend: dat het primitief kohier van het patentregl dezer gemeente, dienstjaar 1857/S op den 20 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is execu toir verklaard en op heden gesteld wordt in hande n van den heer Ontvanger der Directe Belastingen enz., van deze gemeente ten fine van invordering met aanmaning der palentpligligen om hunne aanslagen te voldoen ingevolge de wet. Zierikzee den 31 Augustus 1857. B. C. CAU. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de patcntpliglige ingezetenen dat de Patentblqden voor hel loopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en ter Secretarie op hel Raadhuis zullen worden uil- gegeven van vrijdag den 4 tot en met vrijdag 1 I Sep tember dezes jaarscn worden de palentpligligen uilgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen die hierin nalatig mogten blijven het patent worden te hnisbezorgd door den Deurwaarder der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor elk onafgehaald patenthladinge volge de wel. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd cn in de courant geplaatst. Zierikzee den 31 Augustus 1857. 1!. C. cau. KENNISG EVING. Dc Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 2 Sep tember 1857, des avonds ten acht ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 2 September 1857. b. c. cau. PRIJS DER ADVERT ENZ IE A Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- eit Doodberigten van 1 -ti regels a f 1 behalve liet Zegelregt BINNENLAND. Zierikzee 28 Augustus. Heden werd alhier ten huize van den koflijhuishoudcr U. H. 11a- rinckeene vergadering gehouden van eenige ingezetenen met het doel alhier een departe ment te vestigen van de Nederlarrdsche Maat - schappij tot bevordering van Nijverheid. Dit doel mogt bereikt worden als hebbende zich reeds 24 leden aan het departement aangesloten. Tot leden van het bestuur ziju gekozen: dc heeren J. H. Ochtman, Johz. als voorzitter, S. G. Nauta van dar Grijp, als vice voorzitter, dr. J. K. de Bruyne als thesaurier en C. van dar Fliel als secretaris. Men belooft zich veel nut van dit nieuw geves tigd departement, daar het de kennis omtrent zaken van landbouw, verschillende hand werken, trafieken, fabrieken, handel, zeevaart, visscherij cn dergelijke zal trachten te bevorderen. On dernemers van nijverheidstakken zullen zich tot het departement kunnen wenden cri de noodige voorlichting kunnen erlangen. liet bevorderen van industrieel onderwijs op de scholen zal ook hunne zorg uitmaken. Naar men met zekerheid verneemt, is de luit. ter zee 1ste kl. A. J. Kioefvroeger onder-equipa gemeester aan's rijks marine werf te Hellevoet- sluis, benoemd tot koinmandant van Z. M. stoom schip Soembing, liggende te Vlissingen. Z. exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft opgeroepen den persoon van Conrad Hermann aan wien eene som is besproken uit het legaat van keizer Napoleon 1. Men schrijft uit 's Hage van 28 dezer. »H.M. de koningin zal omstreeks de helft der aan staande maand nogmaals de residentie verlaten en wel naar Stuttgart vertrekkenten einde eenigen tijd bij haren koninklijken vader te verblijven. Die grijze vorst, in 1781 geboren zal den 27 Septem ber zijnen 76sten verjaardag vieren. De Elberfeld Zig. zegt, dat de geruchten betreffende eeri afstand van Luxemburg aan Pruissen dagelijks meer veld winnen men brengt hiermede in verband hel voornemen des groothertogs, om zijne particuliere domeinen, in het groothertogdom gelegen, te verkoopen. De daderes van den moord te Ham, is alhier in verzekerde bewaring gesteld. Het schijnt dat zij het kind heeft weggenomen zonder plan om het te dooden maar alleen om het te doen doorgaan voor een kind, waar van zij moeder zou zijn gewordenopdat daar door haar voorgenomen huwelijk te eer kon plaats hebben. De moord is door haar gepleegd uil angstdat het kind bij haar zou worden gevonden. Over het geheel is dc geschiedenis van die misdaad een onbegrijpelijk raadsel, te meer, omdat zij, die haar bedreefvolstrekt geen aanleg tot dergelijke gruweldaad schijnt te bezitten. Van toegebragte messteken is niets waar. Het ongelukkige wicht is half gesmoord en verder met een stomp werktuig afgemaakt. Uit Staphorst wordt gemeld dat de landbou wer Krale aldaar een hert in het Rouveetische veld heeft ontdekt. Daar het in hel gras lag was hij het kort op het lijf geloopen, waardoor liet eens klaps verschrikt op devlugtging en springend over de breede rechterengracht, den kant naar Has selt was lieengesneld. Men schrijft uit Batavia van 10 Julij. De gou verneur-generaal heeft de vorige week een uit stapje gedaan naar dc Pcranger regentschappen met doel om de kina-plantsoenen in de residentie in oogenschouw te nemen, waarover z. exc. zich zeer voldaan betoonde daar voldoende bleek dat de kinaboom met goed gevolg op Java is genatura liseerd. Z exc. is den 4 dezer na een afwezig heid van zeven dagen, in goeden welstand te Bui tenzorg teruggekeerd.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1