Zaturdag 29 Augustus, N.° 69. 1857 BESTOREN MINISTRATION Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. MMZEESCH GOURI ABONNEMENIS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sniorgens. w- sfl a* bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeemaken bekend: dat de Begrooting dezer Gemeente, voor het dienstjaar 1858 zooals die heden aan der. gemeente raad wordt aangeboden, van den 31 Augustus lot den 14 September gedurende i4 dagen ter lezing voor een ieder op de Secretarie ten Raadhuize is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld ingevolge de wet. Zierikzee den 29 Augustus 1857. BCC A U Voorzitter. G.»YEUUOORENloco Secretaris. KKNNISG EVING. f De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Dingsdag den i Sep- 'l tember 1857, des namiddags ten één ure op .het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 28 Augustus 1857. B. C. CAU. BINNENLAND. M iddf.lburg 24 Augustus. Een hedenochtend uil Mechelen bij het gemeentebestuur en de Confrérie van St. Sebasliaan alhier ontvangen schrijven meldt, dat de aankomst der koninklijke sociëteit St. Cecilia van Mechelen binnen deze gemeente per stoomboot Prin ses Marianne op maandag den 31 dezer, tusschen 12 cn 1 ure desnamiddags zal plaats hebben. Het voornemen bestaat om dien avond een voCaal en instrumentaal concert in het schouwburglokaal op het Molenwater en dingsdag avond een fanfaren concert in het schuttershof De edele handboog te geven, waar van de opbrengst geheel ten voordeele der armen de zer gemeente van alle gezindheden strekken zal. Hel programma der verdere feestviering, waaron der volksspelen en uildeeling van levensmiddelen aan deaimen ophet Molenwater enz., zal dezer dagen be kend gemaakt worden. Door z. exc. den minister van binnenl. zaken isjl. woensdag namens Z. Al. den koning de vergade ring der slalen-gcneraai gesloten. In de rede door den minister hij deze gelegenheid gehouden worden opgesomd de voornaamste werkzaamheden in hel afge- loopen zittingjaar volbragl; ten aanzien van het onder wijs komt daarin onder anderen voor: Tenslotte werd bet moeijelijk vraagstuk der regeling van het lager onderwijs door een wel verstaan gemeen overleg 'tot beslissing gebragt, op eene wijze, waardig het booggewigl van het onderwerp waardig de verhevene roeping van de wetgevende magt. De koning heeft met hijzonder welgevallen opge merkt den gang uwer overwegingen te dezer zake, en heeft de gewcnschtc uilkomst bezegeld door eene spoe dige bekrachtiging der wet. Men meldt uil Rotterdam van 26 dezer. Heden morgen omstreeks acht ure deed een knaapje eene boodschap bij den vuurwerkmaker van Dool woon achtig op de plaats, hekend onder den naam van de oude manége, aan den Binneweg alhier. Terwijl van Dool zich een oogenblik had verwijderd roerde de knaap, naar men zegt, in een op tafel staande kopje met eenig praeparaat, ten gevolge waarvan dit ont vlamde welke vlam zich terstond mededeelde aan eenig daarin de nabijheid liggend kruid, met hel on gelukkig gevolg dat binnen weinige oogenblikkcn het geheeie huisje in ligle laaije vlam stond en geheel uitbrandde, terwijl ook de buren meer of minder schade leden. Van Dool heeft eenige brandwonden bekomen, en de knaap, hoezeer deerlijk in het gelaat cn vooral aan de handen gekwetst, verkeert echter in zorgelijke omstandigheden. De brandweer kweet zich als naar gewoonte loffelijk van hare taak, niette genstaande de schaarschle aan water daar ter plaatse. Het Spaansche blad Iberia meldt de aankomst van den prins van Oranje te Lissabon alwaar Z. K. II. aan het hof van dom Petlro zeer goed ontvangen word. De prins was den 15 dezer aan boord der stoomkorvct Groningen, laatst van Vigos naar Lissabon vertrokken, cn zou zich van daar naar Gibraltar, Malaga en Gre nada begeven. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIE At Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberigten van 1-6regelset f 1 behalve hel Zegelregl Dezer dagen is te 's Gravcnbage een dolle hond, die evenwel gcene onheilen veroorzaakte, door de te genwoordigheid van geest van een agent van policie afgemaakt. Door het schip Neptun, gisteren van Ncw-Orle- ans in het Nieuwe Diep gearriveerd zijn aangebragt 8 krokodillen van 2 tol 7 voet, 12 slangen, 9 buidel- rallen, 50 kleine schildpadden en 3 kleine wasbeeren. Uit Nijkerk wordt den 20 dezer gemeld dat al daar, ten gevolge van de tegenwoordige buitengewone hitte, eene zoo groole menigte doode visch in de stads vaart is opgekomen dat men zich genoodzaakt zag die visch op te scheppen en te begraven uit vrees dat de verpestende stank de gezondheid der inwoners zou benadeelen. Men verneemt dat een groot aantal Zwitsers te Harderwijk komtten einde het mogelijk te maken elk transport van 350 man sterk to doen vertrekken de geheeie sterkte bedraagt thans 900 man. Tevens is aldaar sprake van het werfkantoor, thans te Lor- rach, te Bern zou geplaatst worden. Op hel berigt met betrekking tot liet voorval in de gemeente den Ham, kan men thans met zekerheid melden dat het lijk van bet vermiste kindje van acht weken gepasseerden zondag bij toeval door een inge zeten van den Ham, met name Willeni Egb'mk, ontdekt cn begraven gevonden is in een kuil, aan een voetpad op niet verren afstand van de woning der ouders ge legen de vermoedelijke daderes van het feit, zijnde eene ongehuwde dochter (ongeveer 20 jaren) van wij len J. Doodmede in die gemeente woonachtig, is on- middelijk na die ontdekking in hechtenis genomen. Zij heelt dadelijk aan de policie bekend de moordenares te zijn, en tevens verklaard, het kind eerst door het toebrengen van drie messteken gedood te hebben. Men zegt dat zij aan verstandsverbijstering lijdt. De justitie wordt verwacht lol hel doen van lijkschouwing. Het volgend voorval achten wij wel der ver melding waardig In een gehucht, tusschen Ulsen cn Ootmarsum, kwam een landbouwer bij zijn buurman een eind touw ter leen vragen. De vrouw alleen te huis zijnde verzocht hem een oogenblik te wachten hetwelk de boer afwees, zeggende dat hij nog eene boodschap te doen had, en daarna zoude terug komen. Bij zijne terugkomst vond hij de vrouw kermende te bed liggen waarop hij zich naar het bed begaf en met deelneming naar hare zoo plolselijke ongesteld heid vroeg. Op dit oogenblik echter schoot de man toe en zette hem een pistool op de borstonder den uitroep: «lioc, wilt gij in mijn eigen huis mijne vrouw onteeren dit zal ik u betaald zetten." Te vergeefs Irachte de boer zijn onschuld ie betuigen, en de schijnbaar verwoede echtgenoot gaf hem kortaf de keus tusschen den dood of liet ondertcekenen van eene acceptatie op lijd, welk laatste ook werd aange nomen. De boer naar huis teruggekeerd schaamde zich van het voorgevallene aan zijne huisgenooten kennis te geven. Toen ecliter de vervaldag der ac ceptatie verscheen en hij geene kans zag om dit geld heimelijk te betalen, zag hij zich genoodzaakt om de zaak openbaar te maken. Hij deed het, en wel met dit gevolg, dal de zaak voor den reglcr kwam. Thans vernemen wij, dal de man tot 16 cn do vrouw tot 15 jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. De onderlee- kende acceptalie is, gelijk men denken kan nietig verklaard. Ofschoon de hooge dagloonen der turftrekkers enz. in het voorjaar bij velen het vermoeden deden ontstaan dat ook de prijzen der turf dit jaar nog weder aanmerkelijk verhoogd zouden worden, zoo meent men tocli met zekerheid te kunnen medcdeelcn dat zulks niet dien invloed heeft waarvoor men vreesde. Door de felle hitte namelijk is de turf spoedig droog en voor het gebruik geschikt geworden, zoo zelfs, dal sommige perceelen te veel zijn uitgedroogd, omdat het de eigenaars aan bekwame arbeiders ontbrak om ze naar behooren tijdig te bergen. Ook verneemt men van geloofwaardige schippers, dat de prijzen der lange turf te Hoogeveen en te Smildc reeds ecnigzins ge daald zijn. Door het werpen van heetcn asch opeenen mest hoop is 11. zaturdag te Franeker een onlangs nieuw gebouwde timmerwinkelmet eenen aanzienlijken voorraad bout geheel afgebrand. Naburige gebouwen waren in groot gevaar doch zijn gelukkig door de brandspuiten beveiligd. Bij bet 1ste regeroent infanterie heefteen tref fend ongeluk plaats gehad. Terwijl de miliciens bin nen de batterijen van bet Yossegat nabij Utrecht bezig waren met schijfschieten werd de 'sergeant Stevels van genoemd regement, die de wacht bij de schijf bad, door eigen onvoorzigtigheid dour een kogel in het hoofd dermate getroffen dat bij, na een paar zuchten onmiddelijk den geest gaf. Naar men verneemt bestaat bij het ministerie van finantien het planom in eene lang erkende be hoefte te voorzien, die namelijk, om aan de postamb tenaren de gelegenheid te verschaffen om de gods dienstoefeningen, waarvan vele hunner in den regel verstoken waren, bij te wonen; het valt niet te betwij felen, ol'eene dergelijke schikking zal een hoogst aan genamen indruk te weeg brengen. Van den 15 tot en mot den 21 dezer zijn 15 run., deren in de provincie Vriesland aan de besmettelijke longziekte gestorven, en 20 door die ziekte aange taste runderen, voor rekening der eigenaars afge maakt, bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 6068. De Russische dagbladen deelcn de oprigting tc Petersburg mede van eene maatschappij, ten doel heb bende de daarstelling van fabrieken van verduurzaamd vleescb in het zuiden van Frankrijk en in Siherie alwaar het rundvee overvloedig cn van geringe waarde is. De producten zouden naar Frankrijk vervoerd worden, om lot minderen prijs dan het verscho vleescb te worden'verkocht. Het aangenomen procédé is dat van den heer Fastier, dat reeds door bet F"raiische gou vernement in de keizerlijke werkplaatsen te Bordeaux gevolgd wordt. De statuten zijn geoctrooijecrd bij ukaze van 23 Julij II. op naam der vijf stichters, de heeren Benardeky, Kokereff, de Baikoff, van Desen Russische onderdanen en Maximilien Cbollet, Fransch- man. Hel kapitaal der maatschappij bestaat uil drie niillioen z. roebels of twaalf millioeti fr. De werk zaamheden zullen onmiddelijk worden aangevangen. Het schip Solis te Marseille uitgerust door de hoeren Chollet en comp. en bevracht mot het noodigc materieel en een talrijk personeel weiklieden, als: blikslagers, slagters, looijers, enz. is gereed om uit te zeilen. Do eerste werkplaals is gelegen twee wersten van Bestoff, aan de Temermk een tak van de Don, te midden van uitgestrekte weilanden. Er zijn reeds kudden vee bij voorraad aangekocht. Het Russische personeel der maatschappij is reeds op de plaats aanwezig, cn men wacht slechts op de Fransche kolonisten, om de werk zaamheden aan te vaugen en nog voor liet einde des jaars de eerste producien in Frankrijk in te voeren. Een zeer droevig ongeval heeft den 24 dezer te Antwerpen plaats gehad. De zoon van den heer A. koopman en consul aldaar, was op de jagt gegaan met een bediende. Aan eene sloul gekomen sprong de knecht cr het eerst over en zijn jeugdige meester reikte hem het geweer aan, dat hij hij den loop vasthield. Ot bediende nam het geweer op zulk eene onvoorzig- tige wijze aan dat het afging, en de heer A. eene dubbele lading in de lendenen ontving. Hij werd naar zijne digtbij gelegene buitenplaats vervoerd. jjuxtschiahtd Keulen 24 Augustus. Ten gevolge der aanhou dende droogte vermenigvuldigen de muizen zich in verschillende oorden van Duitschland op eene zeer verontrustende wijze en brengen aan de nog te veld staande herfstvruchten aardappelen knollen, grooto schade toe, terwijl men ook voor de uitgezaaide rogge en tarwe ducht, naardien de ondervinding geleerd heeft hoe dat ongedierte, als de velden ledig geworden zijn zich terstond daarheen wendt waar nog iets te knagen valt. Hoe groot de menigte der muizen is kan onder anderen hieruit blijken dat toen een landeigenaar tcTorgau in Pruissen eenige dagen gele den in een met koolzaad bezaaiden akker galen deed boren om de daaruit komende muizen te vangen en Ie dooden, in een enkel dezer gaten niet minder dan eif muizen gevonden werden. Dr. Klinlterfues te Gottingen heeft den 20 dezer, des avonds tegen half tien ure, in liet slerrebeeld van het Kame.elpaard de vijfde in dit jaar waargenomene komeet ontdekt. Uit Baden schrijft men dal de ooijevaars aldaar ten tweeden male broeijen. Daar dit zeer zelden zich voordoet maakt men op dat do zomer langdurig zal wezen. Ook in 1811 heeft men dit wonder opgemerkt. Uit Altona wordt verzekert dat een groot gedeelte des Deenschen legers naar het Hertogdom Holstein

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1