Woensdag 19 Augustus. 1857 I BESUREN 4 MIMSTRATIEN if N.° 66. Woensdag en Zaturdag. l m. MRMZEESCHE ABONNEMENTS-PRIJS. Per line, maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. I' HERBESTEDING. Burgemeester en Wetiioeders van Zierilczce. In aanmerking nemende dat de aanbesteding op he den gehouden van liet maken en leveren van twee nieuwe VLOEDDEUItEI aan liet digtste Sas, niet is kunnen worden gegund en toegewezen aan den minsten inschrijver, zijn voor nemens die besteding andermaal in het openbaar te beproeven, op Woensdag tien 19 dezer maand, ten twaalf ure des middags ten Raadhuize dezer gemeente, overeenkomstig een gewijzigd bestek hetwelk van heden after lezing ligt van gegadigden ter Gemeente- Secretarie, terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den heer Al. COUYÉE, bouwmeester dezer gemeente. Zieriltzee den 12 Augustus 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGESecretaris. BINNENLAND. SEnooSKtRKE, 16 Augustus. Laatsllcden donderdag, 13 dezer had onze gemeente het zeldzame doch des te verrassender genoegen geheel onverwacht vereerd te worden met een bezoek van haren ambachtsheer de h. welgcb. heer R. W. baron van Tluiyl van Zuylen. Genoot z. h. welgeb. ofschoon tol heden persoonlijk onbekend, de dankbare hoogachting der gemeente, wegens de baar bij herhaling bewezene onbekrompene milddadigheid, gelijk zij zich daarin sedert jaren van z. h. welgeb. edele familie mogt verheugen de zeer aangename indruk diez. h. welgeb. thans heeft achter gelaten zal niet spoedig verloren gaan. Met allen, die z. h. welgeb mogtenonlmoeten heeft z. h. welgeb. zich op de allerminzaamste wijze onderhouden, en op heden werd aan dit hoog geschatte bezoek de aange naamste herinnering verbonden daar de arinen-col- lecle in onze kerk namens z. h. welgeb., met ecne zeer aanzienlijke gift vermeerderd werd. Uit 's Gravenhage ontvangt men het berigt, dat de wel lol regeling van het lager onderwijs door Z. Al. den koning is bekrachtigd en onder dagteekening van den 13 Augustus in n°. 103 van hel Staatsblad ver schijnen zal. Bij Z. Al. besluit van 13 dezer is bepaald dal de tegenwoordige vergadering van de Slaten-Generaal zal w orden gesloten op woensdag den 26 dezer, des namid dags ten 2 ure, en is de minister van binnenlandsche zaken gcmagligd zich op dat tijdslip te begeven in de vergadering der Staten Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide kamers die vergadering in Zr. Als. naam te sluiten. Alen meldt uit Apeldoorn van 14 dezer. Z. Af, de koning gaf heden aan de ingezetenen der heerlijk heid het Loo een volksfeest, begunstigd door overheer lijk weder nam dit feest 's namiddags ten 3 ure een begin niets was er gespaard om het in alle opziglen een volksfeest te doen ziju. Spelen van allerlei aard, voor sommige waarvan cirka 300 liefhebbers zich had den aangemeld, werden afgewisseld door de mu.iek van twee orkesten waarvan het eene door het alhier ge vestigde Harmonie-gezelschap daartoe uitgenoodigd bezet w as. Hij lusschenpoozen werden de prijzen uit gedeeld waarvan een zeer aanzienlijk getal en daar onder in zilver van niet geringe waarde voorhanden was. Z. Al. vertoonde zich bij herhaling op alle pun ten onder het volk en werd overal en door allen met de meesle hartelijkheid en vreugde bejegend meerma len werd men getroffen door de naï>c bew ijzen van ge hechtheid der rondborstige landbouwers en ziglbaar was hel dal ook Z. Al. daarvoor niet ongevoelig was. Het feest duurde ongestoord en zeer ordelijk voort lol in den laten avond, toen hel door een.vuurwerk werd besloten. Goed ingerigte en des avonds met veelkleu rige lampions verlichte tenten van verschillcndegroot- le, waren op last des konings, bestemd voor vermoeide toeschouwers en in hel algemeen getuigde alles van de meeste zorg die dan ook met hel beste gevolg is bekroond geworden, daar Zr. Als. bedoeling: een blijde dag voor hel volk, volkomen is bereikt. LI. maandag had te Breda een ongeluk plaats dal in zijne gevolgen zeer te duchten zijn kan. He heer L. kwam circa half tien in een rijtuig terug van een plcizicrloerije. Hel paard van hek rijtuig werd COURANT. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regelsa f 1 behalve het Zegelregl door eene onbekende oorzaak schichtig en sloeg aan het hollen. De pogingen, die aangewend werden (er beteugeling, schenen magteloos tegen de drift van het dier dat in zijnen loop niet te sluiten hel rij tuig medcsleepte, waardoor de beide daarin gezeten dames, de eene na de andere, er uitgeworpen en deer lijk aan hel hoofd gekwetst werden. In een der na bij gelegen buizen opgenomen en later naar hare wo ning vervoerd zijn zij onmiddelijk onder geneeskun dige behandeling gesteld, waardoor inlusschon de be denkelijke gevolgen voorloopig niet zijn opgeheven. De heer L. heeft zich bij tijds door een sprong gered terwijl het paard nog eenige stralen met de overblijf selen van het rijtuig heeft doorgehold voor men het tot stilstaan heeft kunnen brengen. Alen meldt uit Gilze en Rijen van 13 dezer. Door de aanhoudende droogte hcerschl in deze stre ken eene nooit gekende behoefte aan voeder voor het vee. De weiden en klavervelden slaan als hel ware verdorden de meeste landlieden zijn genoodzaakt om hooi te voederen, hetgeen in gewone jaren niet anders dan des winters gebruikt wordt. Ook het drinkwater wordt zeer schaarsch. liet is te verwach ten, dat bij de voortdurende droogte de hooiprijzen in deze streken aanmerkelijk zullen stijgen. 1LI. dingsdag is de huisvrouw van L. Krispijn te Wateringen bevallen van drie welgeschapen kin deren zijnde twee zoons en eene dochter waarvan een is overleden. De kraamvrouw en kinderen zijn redelijk wel. Alen meldt uit Vries 14 dezer. Eene dienstmaagd alhier heeft met een scheermes getracht zich den hals af te snijden. Zij bragt zich vrij ernstige wonden toe, zoo zelfs dat men aan haar behoud twijfelt. De oorzaak is onbekend. Uit Zutphen meldt men van 13 dezer. Een opmerkelijk en hoogst zeldzaam huwelijk is dezer da gen voltrokken, namelijk tusschen een grijsaard van 74 en eene dienstmaagd van 33 jaren terwijl boven dien een der kleinkinderen van eerslgenoemden mede eerlang in het huwelijk zal treden. Alen meldt uit Leiden van 13dezer. Dezer da gen is hier ter slede geopend het instituut voor hooger onderwijs van den heer de Raadt waarvan het pro spectus voor cenigen tijd algemeen verkrijgbaar is ge steld. Het plan dezer inrigling berust op de meening, dat de 17 en lf^jarige leeftijd voor vele jongelingen behoeften wekt, die niet meer door eene voorberei dende school en nog niet door eene universiteit naar bchooren vervuld kunnen worden en dat mitsdien eene eigene naar die behoeften berekende instelling voor den genoemden leeftijd wcnschelijk is. Het denkbeeld is nieuw. Zoo men het daartoe ingerigt huis, het ameublement en den fikschen opzet der on derneming ziet, beseft men dat slechts bemiddelde ouders voor hunne zonen de opofferingen kunnen doen welke de aard der inrigting eischt. Alen wacht den gang af, dien zij nemen zal, om zich ecne opinie te vormen omtrent het verband, dat er ontslaan zal tus schen haar onderwijs en het propacdeulische der hoogeschool. Het onderstaande wordt door eene geachte hand uit 'sGravenhage aan de Groninger Courant medege deeld In de stellige verwachting dat het ontwerp van wet op hel lager onderwijs door de eerste kamer der stal. gen. zal worden aangenomen en door Z. Al. den koning tot wet zal worden verheven wordt er al reeds door een groot aantal personen van verschillende standen, uit alle oorden des lands geso- licilccrd, om de betrekkingen van provinciale inspec teurs en die van schoolopzieners te hekleedcn zoo mede naar die van directeurs der kweekscholen voor schoolonderwijzers. Sommige sollicitanten doen het regtstrccks aan den minister van binnenlandsche zaken, andere langs zijdclingsche wegen door invloed rijke personen. Onder de mededingers naar de be trekkingen van provinciale inspecteurs bevindt zich één lid van de tweede kamer der staten-gencraal, zoo mede onderscheiden schoolopzieners uil sommige provinciën van meer dan één schoolopziener. Ook worden er openbare onderwijzers onder de sollicitan ten aangetroffen, verder advokaten, rectors en onder wijzers aan gymnasicn. Ieder doet het zijne om door kracht van argumenten, aan de sollicilaliën ge- wigt bij te zetten. Deze beroep t zich op zijne onder vinding jn zijp vak, gene op zijn lust liefde voor het vak van onderwijsnog een ander op zijne aanspraak om bij voorkeur in aanmerking Ie komen weder een ander qp de diensten in hel algemeen aan lan,p en koning bewezen. Vele van de sollicitanten hebben zich reeds naar 's Gravenhage begeven, om door hun ne persoonlijke tegenwoordigheid kracht aan hunne sollicilaliën bij te zetten. Anderen maken zich totde reis gereed om den lijd van vacantie waar te nemen om de reis naarde residentie te aanvaarden. Nog ande ren nemen de gelegenheid waar orn de vergadering van hel onderwijzersgenootschap te Dordrecht bij te wonen en zoo doende ongezochte gelegenheid te vinden om bij Z. Exc. den heer minister op audiëntie te gaan. En naardien men vcrwachtdat het aantal schooldistric ten aanmerkelijk zal vermeerderd worden en veleschool- opzieners zich op nieuw niet weder benoembaar zullen stellen en andere wegens hooge jaren niet weder her benoemd zullen worden zoo komen er ook vele solli cilaliën van personen aan om schoolopziener te wor den. Onder die laatstcn bekleeden vele onderwijzers eene voorname plaats waarvan sommige al vreemde argumenten hezigen om hunne benoeming Ie bevor deren. Zoo is er een, die voorwendt, dat hij de eerste is geweest welke de aandacht op het landbouwkundige onderwijs heeft gevestigd een ander dat hij ervaren is in het teekenen, enz. Wij laten al deze argumenten op hunne plaats doch nemen de vrijheid om mede te declcn wat wij van de inziglen der regering aangaande die zaak heb ben vernomen. Voor de betrekking van inspecteur zullen voornamelijk die schoolopzieners in aanmerking komen, welke gedurende eene reeks van jaren getoond hebben lust, ijver, invloed en bekwaamheid te bezitten. Voor de betrekking van schoolopziener zullen in iedere provincie een paar openbare onderwijzers benoemd worden, die sinds jaren bij bekwaamheid, lust voor en ijver in het vak hebben aan den dag gelegd en wier scholen als modellen voor anderen kunnen verstrekken De voornaamste schoolopzieners zullen op nieuw be- noernd worden ook om den overgang gemakkelijk te maken. Tol directeurs van de kweekscholen komen bovenal in aanmerking de personen, welke Ie Haarlem, lijdelijk en te Groningen en Nijmegen die betrekkin gen bekleeden. De afdeeling aan hel departemenlvan binnenlandsche zaken zal, door toenemende werkzaam heid aanmerkelijk uitgebreid en met onderscheiden ambtenaren vermeerderd worden. Wij meenen dat de mededeeling van dit artikel zijn nut kan hebben en dal onderscheiden personen zich daardoorop teleurslellingzullen kunnen voorbereiden.'' Alen schrijft uit Luik Een zonderling ver schijnsel, dat men onlangs in sommige tuinen van de boulevard d'Avroy heeft waargenomen en hetwelk be slaat in eene zeer groote verhitting van den grond, heeft de aandacht van bevoegde personen gelrokken. De algemeene gezondheidsraad heeft uit zijn midden eene commissie benoemd, om de oorzaken daarvan op te sporen. Ook de klasse der wetenschappen der Bel gische akadomic heeft er zich in hare laatste zitting mede bezig gehouden. De hoogleeraar Schwan heeft in eene vergadering van dat ligebaara eene zeer belangrijke mededeeling gedaan deswege welke hierop ncdcr- komt Een gedeelte van den grond achter de kaai van Avroy en de kerk St. Jacques gelegen is sedert eene maand merkelijk warmer geworden en de temperatuur daarvan lot 40 gr. R gestegen. Deze verwarming van den grond, welke zich over eene lengte van 200 tot 300 ellen uitstrekt en eene breedte en diepte heeft van 4 a 5 voet, doodt alle planten, bederft de levens middelen, welke zich in de naburige kelders bevinden en op dezelfde hoogte liggen en houdt plotseling op bij de diepte waar men eene kleilaag vindt. «Van waar komt deze gloeijing Tot heden heeft men allerlei veronderstellingen geopperd, welke echter alle even onwaarschijnlijk waren. Vermoedelijk is er eene scheur in de inwendige bedding van het terrein ontstaan waardoor van lieverlede waterstofgas door de kleilaag is heengedrongen, dat eene soort van gloei jing of brand doet .ontslaan naarmate het gas in aan raking met de lucht komt. De sterke muffe luchtwelke de grond ontlaadt en waarschijnlijk door het bederf van organische sloffen ontstaat geeft aan deze veronderstelling veel waar schijnlijkheid.'' Dv. 's Gr.) De vrouw van den banketbakker bi., op het Ver- wuift te Haarlem nog iets in de keuken te verriglen hebbende, begaf zich nadatreeds hetgebecle huisge zin te bedde lag naar beneden en ontwaarde daar ko mende, tot hare niet geringe ontsteltenis, licht en gloed door de reten vaneen turfhok in dekeuken. Bij onder zoek vond men dat er geglommen kolen waren nc- dergelegd bij den turf waarover eene zeef roet spaan-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1