COURANT. W.° 64. Woensdag 12 Augustus. 185? Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. .JÊL znaanscm /.V' A B ONNEME NIS-PRIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgcns. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van \-6rcgels a f 1 behalve hel Zegelregl B INNENL AND. Zierikzee 11 Augustus. Jl. vrijdag heeft aan het provinciaal gouvernement te Middelburg de aanbe steding laats gehad van het bouwen van eene nieuwe sleenen keersluis aan de noordzijde van Schouwen met de daaraan verbondene werken hiervan is aan nemer geworden de heer J. van der Linden alhier, voor f l *2,600. f)e minister van marine heeft Ier kennis van be langhebbenden gebragt dat de oostelijkste pyramidale ijzeren ton van den Banjaard welke door verzanding van den ketting van haar ankerluig was weggeslagen op den 4 dezer, omstreeks twee kabellengten meer noor delijke rigling is herplaatst geworden. Men verneemt dat gedurende de maand Septem ber eerstkomende, een aanzienlijk legerkorps te's Bosch zal zamengetrokken worden om daar te kamperen. Gedurende den nacht zullen de manschappen in de kazernen gehuisvest worden. Twee der oudste lig- lingen, tol het 5de regement behoorendezullen wor den opgeroepen om aan de werkzaamheden deel te netnen. Daardoor wordt Breda van bijna de helft van het garnizoen ontbloot. Jl. vrijdag middag ten 2 ure is aan den Moerdijk bij het aankomen van den spoortrein van Breda de locomotief van den trein tengevolge er een stophout ontbrak, doorgeloopen en in de haven gestortonge lukken zijn hierbij niet te betreuren, alleen heeft een rijtuig, dat in den weg stond en dus vooruit in hel water stortteveel geleden. In het laatst der afgeloopene maand kw am met bet Bremerschip Amalia te Botterdam binnende Jde stuur man W. F. Schroder. Dadelijk na afgemonsterd te heb ben haastte die zeeman zich zonder tijdverlies ten einde eene betrekking in Antwerpen door spoed en ver momming te verrassen in eenvoudig door hem aange daan matrozen gewaad, en zonder eenig schriftelijk be wijs van afmonstering af te wachten, naardeophel punt van vertrek slaande spoorwegboot. Te Bozendaal aange komen ziel eender marechaussees hem en zegt hem uil to moeten stijgen. Hij wordt voor den kommissaris van politie aldaar gebragt en in weêrwil van zijn pro testeren, opgrond van een signalement gearresteerd en, onder beschuldiging van diefstal in eene slaapstede eenige dagen voor het binnenvallen van het genoemde schip te Botterdam gepleegd in den toren gezel en den volgenden dag geboeid naar Botterdam gevoerd. Toen bij daar voor den commissaris was gebragt, zeide deze hem dat hij de persoon niet was. Na derhalve, als een misdadiger geboeid, door den Bozendaalschen commis saris getransporteerd te zijn stond helden jongeling zonder eenige vergoeding vrij, zijne reis op nieuw te be ginnen. [U. C. Eerlang zal voor de arrondissement reglbank te'süage eene vreemdsoortige zaak behandeld worden. Bij den laatst plaatsgehad hebbenden brand bij de heeren Enthoven en Comp moet namelijk een bijzonder persoon in de uniform van onderofficier der schutterij zijn verschenen en zich bij het appel hebben aangemeld voor een niet present zijnde onderofficier. Hij zou zich alzoo eene kwaliteit hebben aangematigd, die hij niet bezat. Volgens eene in de Heraut opgenomen advertentie zou dezer dagen van Amsterdam aan Z. M. den koning zijn toegezonden een adres met 1632 handleekeningen tegen de wet op het lager onderwijs; later is nog een adres van adhaesic mede van daarverzonden, voorzien van 4861 handleekeningen. Met genoegen mogt men nu en dan de opmer king maken, dat het muziekkorps der veldartillerie te Utrecht telkens in eenheid, in kracht, in juistheid wint Thans kunnen wij melden dal de naam van dit korps reeds tot het buitenland is overgegaan. Door den di recteur der Johannisberger kapel, den uitstekenden di rigent Langebach geëngageerd gaat de artillerie mu ziek, na daartoe van Z. M. den koning welwillend ver lof Ie hebben bekomen in deze en de volgende week vijf concerten geven te Dusseldorp en Elbervcld wij houden ons overtuigd dat dit korps welligt heteer- ste datuit Nederland naar Duilschland gaal om zich daar te doen hooren met cere zijn naam in Germanje zal weten Ie handhaven. Gisteren avond is hel korps daartoe reeds naar Duilschland vertrokken, (f/. C.) Men meldt uit's Herlogcnbosch van 6dezer. He den namiddag had inhei gehucht Hintham, onder Ros malen, een betreurenswaardig ongeluk plaats; de loge menthouder J. van fV.ui t deze stad, was met zijn zoon derwaarts gegaan met zich nemende een oud geladen geweer from van loop zijnde op een hem toekomend stuk land gekomen zijnde, zou dat geweer worden af geschoten, de zoon zou dit doen en hel op een plank rigten ten einde te zien of het schot regt zou wezen. De vader nam hem echter het wapen uit de hand trok het noodlottig schot af en de loop sprong; zijne linkerhand werd hem schier verbrijzeldde vingers hingen er hij; ten zijnent teruggekeerd is hem on- middelijk de verminkte hand boven den pols moeten afgezet worden. Tusschen 11. dingsdag en woensdag nacht sloeg de bliksem in de boerenwoning van den landbouwer G. J. H.in de nabij Lochem gelegen buurtschap de Armhoede, met het ongelukkig gevolg dat de vlam men terstond de gehcele woning aantasten en de boer met zijne dienstboden in allerijl de brandende woning moest verlaten de nog jeugdige vrouw, moeder van twee kinderen is met haar dochtertje van 6 jaren in de vlammen omgekomen men vond later haar lijk deerlijk verminkt voor hel venster liggende terug als had zij nog pogingen in het werk gesteld om haar leven te redden. Zes koeijen en twee varkens zijn mede eene prooi der vlammen geworden. Dezer dagen zijn drie ingezetenen van hel eiland Schokland naar het geregtshof te Zwolle gebragt ten einde door den regter-commissaris voor strafzaken te worden gehoord,, wegens het hun ten laste gelegde feit van iemand moedwillig in zee te hebben geworpen Zij zijn vervolgens naar hel huis van verzekering te- ruggebragt. Uit Harlingen meldt men van 5 dezer. Heden namiddag heeft hier eene hoos, vergezeld van. onweder vrij erge schade aangebragt aan de molens en fabrie ken ten zuiden en oosten der stad. Aan vier verschil lende molens zijn de zwikslcllings vernield, roeden af genomen en andere schaden aangebragttwee kalk- schurcn zijn omver geworpen een schuurtje als uit elkander genomen, en aan twee panwerken belangrijke schade veroorzaakt, van den rijslmolen Java zijn plan ken; onder anderen wel tien minuten gaans ver ge worpen. Ook een paard en chais, zijn van den straat weg over eene sloot gesmeten gelukkig zagen de personen die er opzaten, het dreigende gevaar aan komen en sprongen van het rijtuig. Men meldt uit Eibergen van 7 dezer. Als een blijk hoe ijverig en trouw de Nederlandsche ge meenten, Winterswijk .Groenlo Eibergen en Neede zich hadden gekweten bij de ramp, die de ongelukkige pruisiscue stad Vreden trof door den allervcrschrikke- lijkslen brand, die er in den nacht van den 4 op den 5 dezer woedde; maar ook thans nu de ongelukkige be woners dier stad van alles van have en goed en van alle levensbehoeften beroofd van honger jammeren, blijkt het dat die gemeenten niet ten achteren willen blijven om hunne ongelukkige naburen zooveel als in hunne magt is bij te staan. Reeds den 5 dezer zond de stad Groenlo door mid del van het bestuur dier stad, 1 400 oude ponden brood, omdeongelukkigeneenigzins in hunnen nood te schra gen, terwijl ereergislcren uil die zelfde stad weder 3 )00 oude ponders aankwamen. Even zoo zond Eibergen, door ijverig toedoen van het gemeentebestuur en de welwillendheid eener zich daartoe gevormd hebbende kommissie, reeds 3000 oude ponden brood, boter, spek, koffij, thee en andere levens behoeften en nog dagelijks doel men alhier alle moeite om iets toe te brengen, teneinde het leed onzer behoef tige naburen te verzachten. Ook vernemen wij, dat de gemeente Winterswijk het voorbeeld van Groenlo en Eibergen zal volgen. Men meldt uit Groenlo: De te Vreden zoo vreeselijk gewoed hebbende brand schijnt aangestoken te zijn door een kleedermaker dit heeft allen schijn van waarheid, want de vermoedelijke dader is althans aangehouden en naar Vreden opgebragt zijnde, heeft hij getracht door een achterdeurtje te ontsnappen dit gelukte hem ook, echter voor hij de stad nog ver laten had was hij reeds ten tweede male gearresteerd. Zoo even vernemen wij, dat do vermoedelijke brand stichter zich van het leven heeft trachten te berooven door het afsnijden van een zijner handen, om zoodood te bloeden. gttZTIOHLAXD Keulen 7 Augustus. Als een nienw bewijs der bijzondere vruchtbaarheid, door welke dit jaar zich kenmerk', kan strekken dal Ie llundwijl, in hel Zwit- sersch kanton Appenzell, drie in hetzelfde huis wo nende vrouwen van tweelingen bevallen zijn. In het kanton Waadland is den boekverkoopers door het departement van justitie en policie gelast om den verkoop te staken van het voor eenige dagen te Lausanne verschenen werk Lu Nouvelle Bible, ou le dernier Testament. Sommige onzer dagbladen vestigen bij gelegen heid van het geschil le Konstanlinopel, de aandacht op de zucht, bij- Frankrijk en Rusland blijkbaar, om el kander digler le naderen en waarschuwen er voor, om dit nieuwe Bussisch-Fransche verbond in de hand le werken daar het niets anders kan bedoelen dan vermeerdering van eigene magt en grootheid. Ten stelligste wordt verzekerd, dat de Engelsche regering voornemens is, nieuwe wervingen in Zwitser land te doen plaats hebben, tol vorming van een le gioen, dat aan den vcldlogt tol onderdrukking van den Oost-lndischen opstand zoude deel nemen. Of deze poging met goed gevolg zal bekroond worden valt echter te betwijfelen. Berigten uit Konstanlinopel, van 6 dezer, zeg gen dat de Vertegenwoordigers van Frankiijk, Rns- land, Pruissen en Sardinië, door eensluidende nota's het afbreken van hunne diplomatieke betrekkingen met de portealsmede hun onverwijld vertrek heb ben aangekondigd. De Russische v lag is den 6 dezer, des morgens ten tien ure, ingehaald. r a i k h :j k, Parijs, 8 Augustus. Hel hof van assises der Seine heeft gisteren avond uitspraak gedaan in de zaak van hel komplot tegen het leven des keizers, in zoover het de aanwezige beschuldiging betreft. Tibaldi is lot levenslangedeportatie veroordeeld. Grilli en Bartoletti ten opzigle van welke verzachtende omstandigheden aangenomen zijn, zijn ieder tol vijftien jaren opsluiting veroordeeld. Volgens geruchten zou de keizer op Osborne met ko ningin Victoria onderhandelen over hetzenden van Fran- sche hulptroepen naar Indië waartegen Engeland het eiland Mauritius aan Frankrijk zou afstaan. De graanprijzen blijven voortdurend op de ver schillende markten dalen. De daling is buitengewoon en men verwacht nog lagere prijzen. De heer de Thouvenel heeft, op de weigering des sultans om de Kaimaken van Moldavië terug le roe pen, zijne vlag ingetrokken en zal binnen weinige dagen afreizen. De sultan heeft verklaard dal hij zich schriftelijk tot den keizer der Franschen wenden zal en hoop op vereffening van het geschil voedt. De Corier da Bas-Rhin meldt als eene bijzonder heid dal in de omstreken van Straatsburg een wijngaard slaat, welke op dit oogenblik 1 157 trossen druiven draagt. Uit Marseille wordt van 6 dezer geschreven dat de graanaanvoeren daar aanzienlijk blijven en een ver der dalen van de prijzen ten gevolge hebben. De parachute Fontaine heeft andermaal het le ven van acht arbeiders in de mijnen van Anzin gered, vfaturdag is een kabel in de pijp van de mijn St. Louis gebroken. Acht mijnwerkers en tien hectoliters steen kolen bevonden zich in den bak. Op 200 ellen boven den grond brak het touw maar de baken van de pa rachute hechtten zich aan de vooruitspringende hoeken der mijn hielden den bak vast en de achtwerklieden, in stede van neder te storten en verbrijzeld te worden, ondergingen slechts een ligten schokzelfs de bak is niet beschadigd. Dit redmiddel heeft reeds 82 levens en een aanzienlijk materieel bewaard. a H o o t-B ITT AM M I I Jf Londen 7 Augustus. De Times die eenige da gen geleden een zoo gestreng oordeel over den heer Ledru Rollin uitsprak en zijne deelneming aan de za- menzwering legen het leven des Franscben keizers als bewezen aanmerkte, meent heden dal de bewijzen der schuld van dien uitgewekene, zoo als die uit de acte van beschuldiging voortvloeijen, uiterst zwak zijn m dat er in geheel Engeland geen regler is die, op zoo danige aanduidingen, iemand een half uur gevangen zou houden. Algemeen begint men thans tot de overtuiging te komen dat hel gerucht nopens de bemagtiging vat» Delhi door onze troepen in alle gevallen voorbarig is geweestwant indien de stad den 12 Junij ware inge nomen, zooals het berigt luidde, zou de generaal Bar-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1