MEMEL!;» ZEETIJDINGEN BEURS, MARKTBERIGTËN ENZ ADYERTENTIËN DE NIEUWE VEE-ARTS, VERVOERMIDDELEN AANBESTEDING. De Times bevat een zeer belangrijken brief van een jongen sol daat die aan den moord te Delhi ontkomen is. Deze jonge Engelschman was op twee mijlen afstands van Delhi gestationeerd toen het gerucht zich verspreidde, dat een troep opstandelingen, komende van Meerut, naar Delhi oprukte. Zijn regement ontving daarop bevel zich naar die plaats op marsch te begeven waar zich op dat oogenblik drie rege- menten inlanders en eene batterij van zes stukken bevonden op welke soldaten men meende staat te kunnen maken. Te Delhi aangekomen werd het regement door geweerschoten op de oproerlingen van Mee rut ontvangen die gemeene zaak met het garnizoen maakten. Alleen de Europeanen werden gekwetst of gedood, niet een der Cipayers die onder de Eugelsche vaan behoorden en deel van het opgerukte rege ment uitmaakten werd zelfs gewond. De kolonel van het regement tloor een kogel getroffen werd door een bajonetsteek afgemaakt. De; aankomst van twee kanonnen, waarvoor de oproerlingen de vlugt namen, deed den strijd een oogenblik staken, de inlanders vlügtten naar alle rigtingen der stad waar men het niet waagde ze na te zetten. Toen kwamen allerwege vrouwen aansnellen die aan de En- gelscben bescherming tegen de oproerlingen vroegen die de stad te vuur -en te zwaard verwoesten. Omstreeks vijf uur des avonds, stond het inlandsche regement, dat tot nu toe gedeeltelijk de orde bewaard had, insgelijks op en vermoordde zijne officieren. Toen begon eene ontzettende slagting. De schrijver van den brief verhaalt dat de Europeanenwaarvan het grootste gedeelte vermoord werdzich naar alle kanten trachtten te redden. Hij zelf sprong van de schans in de grachtom geholpen door eenige makkersde arme vlugtende vrouwen in veiligheid te brengen. Nadat zij den eenen kant afge sprongen waren moesten zij den anderen weder opklauteren dat meer dan een half uur duurde. Gedurende dien tijd hoorde men onophou delijk geweerschotenmaar hetgeen moeijelijk te verklaren valtgeen eDkel schot werd door de Cipayers op de vlugtende vrouwen gelost, hoewel niets gemakkelijker geweest waredan ze allen te dooden. Verscheidene vrouwen waren gekwetst, maar zulks was vroeger ge beurd voor dat zij van de verschansingen in de gracht der vesting werken gesprongen waren. JONGSTE TIJDINGEN. Napels, 23 Julij. Uit de aanhangige procedure in zake de jongste ongeregeldhedenblijkt dat tot dusver geen enkele der gevangenen gefusilleerd werd. De papieren, die bij Pisacava gevonden werden zijn in een geheim geschrift gesteld, dat men nog niet heeft kunnen ontcijferen. Fuchinidie gekwetst was is er in geslaagd naar Londen te ontvlugten om zijne vlugt te doen slagen, heeft hij een dubbelen moord bedreven. Londen 23 Julij. Tarwe iets vaster. Vanvrcemde tarwe, gerst en haver was rijkelijke aanvoer. Koffij thee en rijst stil. Suiker zeer vast. HET INSTINKT EN VERSTAND DER DIEREN. Werpt men een oplettenden blik op de gewoonten der dieren dan wordt onze aandacht weldra getrokken door vele handelingen die van meer overleg en nadenken getuigen, dan men gewoonlijk bij hen veronderstelt. Voor zoo ver men nu zoodanige handelingen niet kan beschouwen als de gevolgen eener werking van het verstand heeft men ze toegeschreven aan eene krachthet zoogenaamd in stinkt, eene aangeborene neiging om datgene te doen wat tot instand houding en voortplanting der soort noodig is. Het instinkt wordt dus beschouwd als eene eenvoudige zielskracht, welke zonder in menging van het verstand werkt. Hare werking is dan ook niet vatbaar voor vermindering ten gevolge van ondervinding of herhaling Eene zuiver instinktmatïge handeling wordt de eerste maal even ge makkelijk volbragt, als nadat ze dikwerf herhaald is. Het pasgeboren kind vat met zijne lippen de borst der moeder, zuigt er de melk uiten drinkt het voedend vocht even gemakkelijk in als wanneer het dit reeds 10 of 12 maanden dagelijks gedaan heeft. De jonge bij, welke voor de eerste maal uit hare cel vliegt, begint dadelijk andere cellen te bouwen, en verrigt dien arbeid even goed en even gemakkelijk als de oudste be woners der korf. Het instinkt werkt somtijdsdoch niet altijdten gevolge van eene aandrift, voortkomende uit een physisch verlangen. Zoo zoeken de dieren naar voedsel en trachten zij naar eene vereeniging der ge slachten, en dat niet alleen om het doel dat de natuur voor had toen zij de neiging tot deze handelingen in hen legde, maar ook om het genot, dat met de bevrediging dier neiging gepaard gaat en dat genot is als het ware een lokaas, om de dieren datgene te doen verrigten wat tot instandhouding der individuën tot voortplanting der soort noodig is. Alhoewel dus de dieren voedsel zoeken om den honger te stillen, is toch deze handeling instinktmatig. Bij de keus der voedingsmidde len worden de vergiftige of schadelijke ter zijde gelaten en de goeden uitgezocht. Dat voedsel, wat het meest voo'r hunne spijsverterings organen geschikt is, wordt bij voorkeur door hun gebruikt. Deze organen nu zijn bij vele dieren tot het nuttigen van plantaardig, bij anderen tot het verteereu van dierlijk voedsel ingerigten elk dier soort zoekt dienovereenkomstig het eene of het andere. Daar men nu niet kan veronderstellen dat de dieren met een verstand begaafd zijn, dat hen in staat stelt over den aard van dit of dat voedings middel te oordeelen, moet men den grond van het verschijnsel, dat zij steeds dat voedsel kiezen hetwelk voor hen geschikt is in eene andere, van het verstand onafhankelijke kracht zoeken. Terwijl het instinkt eene eenvoudige kracht i9die de schijnbaar ingewikkelde handelingen en hare uitvverkingen op de volmaaktste wijze en zonder inspanning des geestes bij het handelend wezen te weeg brengt, is het verstand daarentegen eene eigenschap, welke aanleiding geeft tot verscheidene werkingen van den geest, die afhangen van de ondervinding en door oefening voor meerdere volmaaktheid vat baar zijn. De indrukken, door de omringende voorwerpen te weeg gebragt, zijn de grondslagen, waarop zijne werking berust. Deze indrukken kunnen, door hetgeen men gedachten noemt, vernieuwd en aan elkander verbonden worden. Heeft men eens een voorwerp gezien, dan erkent men het de tweede maal daaraan, dat het weer denzelfden indruk op ons te weeg brengt. De gedachte is de eigenlijke grondslag van alle handelingen van het verstand, waarvan de eenvoudigste de gevolgtrekking is, dat eene eens waargenomene uitwerking zichbij herhaling van alle omstan digheden, mede zal herhalen en hoe meer wij ons overtuigen van de herhaling eener uitwerking, des te sterker zal onze overtuiging ge vestigd worden, dat zij zich onder dezelfde omstandigheden meer moet voordoen. Instinktmatïge handelingen hebben plaats zonder eenige waarne ming of bewustzijn betrekkelijk hare gevolgen van de zijde van hem die ze verrigt, de handelingen van het verstand daarentegen hebben niet alleen plaats in het bewustzijn harer gevolgen, maar juist om dat bewustzijn. Zij worden volbragt met het doel, om die uitwer kingen te weeg te brengenwelke wij door voorafgaande proefne mingen weten, dat gevolgen van die handelingen zijn. Men moet echter niet gelooven, dat instinkt en verstand niet nevens elkander kunnen bestaan, of dat het dier het eene bezit, het andere moet missen. Integendeel, het is uitgemaakt, dat de meeste dieren in meerdere of mindere mate van beiden voorzien zijn. Bij den mensch, die de eerste schakel is in den grooten keten der dieren wereld, heeft het verstand ver de overhand boven het instinkt, en al naar men nu tot de lagere schakel afdaalt, wordt de verhouding van het verstand tot het instinkt hoe langer hoe geringer, tot dat men eindelijk de laatste schakel bereikt waar alle sporen van verstand verdwijnen, en het dierlijk leven eene bloote reeks wordt van ver schijnselen door instinktmatige neigingen. Sedert de vroegste tijden houden de natuuronderzoekers en wijs- geeren zich bezig met de vraag, in hoeverre men aan dieren verstand kan en mag toekennen. Descartes beweerde, dat dé dieren der laagste klasse niet dan automaten waren doch wijl de Godheid hen had voortgehragt, van eene overgelijk betere soort dan die welke de men- schen kunnen vervaardigen en een bewustzijn van hun tegenwoordig bestaan toe, doch bestreed dat zij het geringste denkvermogen of overleg bezaten, evenmin als eenig bewustzijn van bun reeds ver- loopen bestaan en het vermogen de gewaarwordingen te vergelijken of denkbeelden te hebben. Desniettemin geeft hij in andere deelen zijner werken toe, dat het niet te ontkennen valt, dat sommige dieren met denkvermogen begaafd zijn. Zoo zegt hij in zijne beschrijvingen van den hond, dat zijn vurige, driftige en zelfs wilde aard die hem ln den wilden staat door alle dieren doet vreezen bij den huishond plaats maakt voor de zachtste neigingen, de innigste verknochtheid en het sterkst verlangen om zijn meester welgevallig te zijn. Hij wacht de bevelen van zijn' meester af om die te volbrengen, hij raadpleegt hem, vraagt, smeekt hem, herkent zijne wer.schen aan het geringste teeken, bezit alle warmte van gevoel dat den mensch ken merkt zonder het licht van diens verstand, doch ook meer trouw, meer standvastigheid, geene eerzucht, geene baatzucht, gecne wraak zucht, gcene andere vrees dan om zijn' meester te mishagen. Hij is geheel ijver, vuur. gehoorzaamheid. Daar hij gemakkelijker" bewijzen Van genegenheid onthoudt dan slechte behandeling, maakt deze laatste hem niet ontrouw. Hij onderwerpt zich en vergeet of herinner? -zijöh slechts om nog grooter gehechtheid te toonen. Verre van door (le straf driftig te worden of dengenen te ontvlugten die hem'.straft^ on derwerpt hij zich aan de tuchtiging, liefkoost de straffende.'1 na'mf1 'ën ontwapent die door geduld en onderwerping Terwijl Buffon aldus ontkent dat de houd denkvermogen bezit, zegt hij toch dat dit dier ziju meester raadpleegt, vraagt, smeekten de teekenen van diens wil verstaan kan, maar zou men dan kunnen vragen hoe kan een hond iets begrijpen als bij geen verstand heeft Hoe kan hij zich eene vriendelijke behandeling herinneren als hij geen denkvermogen geen geheugen bezit De heer Flourens heeft te regt aangemerktdat Buffon als wijsgeer loochent, wat hij als geschiedschrijver beweert. Als geschiedschrijver moet hij feiten aanvoeren en dat doet hij met waar heidszin en welsprekendheid als wijsgeer echter moet hij een stelsel verdedigen en sluit hij de oogen voor alle feiten uitgezonderd die welke hij als bewijzen voor zijne stelling kan bezigen. Gedurende de meer dan honderd jaren, die tusschen Descarte9 en Buffon verliepen streed men over de vraag omtrent het instinkt of verstand der dieren naar den geest der oude philosophic op zuiver bovennatuurlijk terrein. Eerst met Buffon en een weing later met Leroy, begon men de waarnemingen en gevolgtrekkingen te baat te ne men, doch de eerste wijsgeer, welke dezen grondslag een bepaalden vorm gaf en zijne gevolgtrekkingen op zijn stelselmatige waarnemingen deed steunen was Frederik Cuvier. Zijn doel was, de grenzen te bepalen van het verstand bij de verschillende diersoorten en die welke in het algemeen verstand en instinkt afscheiden, alsook die, welke het mea- 8chelijk verstand van het verstand der lagere dieren onderscheiden. Deze drie punten vastgesteld zijnde, vertoonde zich de zoo lang en veel besprokene kwestie van het verstand der dieren uit een geheel nieuw oogpunt. cVervolg hierna.) Zierikzee, 27 Julij. Binnengekomen de Engelsche schooner Sarah Mariekapt. Thomas Elliotmet zout van Liverpool voor Dordrecht. Brouwershaven 24 Julij. Binnengekomen Ke nau Hasselaar kapt. O. Lindeman van Batavia naar Rotterdam laatst van de Simonsbaai, Cheshire Witch kapt. W. Lowther van Liverpool, Corsair, kapt. G. Polandvan Buncorn beide naar Dordrecht, Duisburg, kapt. J. T. Meijer, van Baltimore naar Rotterdam, 26 dito, Harmina Napperus kapt. S. S. Brouwer, van Marseille naar Dordrecht 27 dito Duivelandkapt. J. G. Viersma, van Batavia naar Rotterdam. a r 7 a h t dib O OMB O O T «TAB ZISHZKZZX Van Zierikzet Woensdag 29, 'a morg, 6 u. Vrijdag 31 Zondag 2, 8 gedurende de maand JULIJ. Fan Rotterdam. Donderdag 30.'» morg. l(Wa u. Zaturdag 'a midd. I Zondag 2, 2 (DIRK8T TUSSCHRN MIDDELBURG EK ROTTERDAM. Van Midd elburgVan Rotterdam. Woensdag 29. Donderdag 30, Vrijdag 31, Zaturdag 1, morg. 6 6»/a 7 7«/a Woensdag 29, 's morg.HVa Donderdag 30, u1', Vrijdag 31, 'a midd 12 Zaturdag 1, 's morg. 5 De diligence zal van Zierikzee 1'/a uur na de afvaart der atoom boot van Ro'terdam naar Middelburg, en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. (DIENST TUSSCHEN VL1SSINGBN EN BOTTERDAM.) Van Rotterdam Des Dingsdag Donderdags en Zaturdags, morgens ten 8''9 ure, na aankomst ran den eersten trein uit 's Ilage. De diligence zal van Zierikzee l'/a uur na de afvaart der stoom boot van Rotterdam naarVlissingen van Vlissingen naar Rotter dam/ '2 uur na de afvaart ider stoomboot rijden. Van Vlissingen. Des Maandags Woensdags en Vrijdags, 'smorgeus ten 8 ure na aankomst der stoomboot van greskens. PRIJZEN DER SFFECTSK TB AMSTERDAM 2V» pet. 3 3% - 4 den 27 July 1857. Nederland Werkelijke schuld dito dito Amortia. syndic. Werkelijke schuld Rusland, bij Hope 1798 1816 5 dito 1828/1829 B bij Stieglitz. 5. leen. 5 dito betaalb. Amsterdam 5 bij Hope 4 bij Stieglitz. 4 dito Cert, van ass. 6 Poolsche schatkistb, oblig. 4 Oostenrijk. Metallieken 6 Nationale 5 rente Amsterdam 5 Metalieken 2'/a Spanje. Buitenlandsch 8 Binnenlandsch 8 Buitenlandsch Cert, van coupons PortngaJ. Buitenlandsch 1853 8 dito 1856 3 233ste itaati-loterzj. Eerste klasse 4de Lijst. No. 3255, ƒ200; no. 7956 en 14808 ieder ƒ100. ROTTERDAM, 27 0ulij. TARWE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. wa9 de aanvoer weder niet groot, doch ook de kooplust klein, de puikste soorten konden nagenoeg vorige prijzen opbrengen doch de mindere kwaliteiten gin gen 20 c. lager traag van de hand; goede en puike f 11,25 a 11,76 mindere f 10,25 a 11. ROGGE, ofschoon 20 a 30 c. lager, moeijelijk te verkoopen Zeeuws. Vlaams, en Overm. f6,50 f 6,80.. GERST. Van Nieuwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. winter was een vrij goede toevoer ter markt, over het algemeen van voldoende kwaliteiten ver kocht van fo,80 tot 6,80. HAVER Zeeuws, en Inl. Korte volkomen prijshoudend en schaarsch f 4.60 a f5,30 dito Lange f3,80 a f 4,10 ERWTEN Zeeuws. Groene komen weinig meer ter markt, f7,75 k f8,50 terwijl aanstaande week de nieuwe-blaauvve verwacht worden. PAARDEBOONEN komen weinig meer voor en worden als voren be taald f6,20 a f7,30. 3182, 7640, 63'T. 91V, 96'/, 105 103% 99% 100% 88 87% 66% 80% 78 87% 39% 43 37».,, 25% 5% 45% Met genoegen hebben wij inzage genomen van bot door den boekhandelaar A. M. E. van Dishoeck te Zierikzee, uitgegevene boekwerkje, getiteld: de Nieuwe Vee-arts Praktisch Handboek voor eiken Veehouder (zie advertentie), wij kunnen ons niet onthouden dit nut tige boekje aan iedoren veehouder ten zeerste aan le yiicvpjen. Alqn juid! er .penan schat in van deugd- ,zameeftn ppfiligclte vooj^rijjenonmisbaar yoor a|ljer%w ejke vg eiljez^l en 1" ?PS 1 fjpl werkje, Inwen dige ziekten der paarden ll Uitwendige ziekten der paarden III Inwendige ziekten van het hoornvee IV Uitwendige ziekten van hehboornvee V Ziekten bij de varkens; VI Algemeene recepten voor de paarden en het hoornvee. Wij durven vertrouwen dat het werkje veel nut stichten zal en de uilgever zich in chn goed debiet zal mogen verheugenverdere aanbeveling achten wij overbodig voor slechts 50 cent kan eiken vee houder zich overtuigen dat het werkje voor zich zel- vcn genoeg pleit. Bevallen van een' J?oo» II. H. de KATER van Ingen. Zierikzee 28 Julij 1857. Familie vrienden en beleenden gelieven deze algemeene ook als bijzondere kennisgeving aan te merken. Ter verkiezing van een Lid in onzen Gemeente- Baad bij herstemming op den 4 Augustus e. k. blijven vele kiezers, aan hunne mede stemgeregtigden, aanbevelen den Heer Mr. C. van der hete de Clercq Lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal Advokaal en Notaris alhier, Zierikzee, 28 Julij 1857. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Haamstede zullen, op Vrijdag den 14 Augustus 1857, des namiddags ten 5 ureop het Gemeentehuis al daar in het openbaar aanbesteden: lift AFIiKEKEW van de tegen woordige School met aanhooren en het BOVWEi van een nieuw 8CHOOL-LOCAAL. Bestek en Teekening liggen ter inzage op hel Ge meentehuis voornoemd, alsmede bij den Architect M. COUVEE, Jun.r te Zierikzeebij wien (evens de noodige inlichtingen te bekomen zijn. De locale aanwijzing zal plaats hebben op den dag der besteding des voormiddags ten 11 ure. De Burgemeester C. M. BOLLE. De Secretaris w. vis. Door A. M. E. van D1SIIOËCK le Zie- rikzee, is uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld PRACTISCH HANDBOEK VOOR ELKEN VEEHOUDER. Aanwijzende middelen om de ziektenwelke zich dagelijks bij de Paarden het Hoornvee en de Varkens openbaren te behandelen en te genezen. Bijeenverzameld en nagelaten door iemand van eene grondige kennis en rijke ondervinding in dit vak. Prlfs 50 cents. Bij H. A. M. ROELANTS, te Schiedam ziet op heden het licht, de EERSTE AFLEVERING van een Algémeen Woordenboek behandelende kunsten en wetenschappen, de Levens van beroemde Mannen en Vrouwen, Nijverheid, Fabrieken, Stoomwezen, Stoomwerktuigen, Landbouw Veeteelt, Tuinbouw, Bloemen Kruiden Gewassenenz. enz. door eene vereeniging van zaakkundige» Dit werk voor iedereenin welken rang of stand ook geplaalst, bijna onontbeerlijkis een volledige vraagbaak die men bij duizende, dagelijks voor komende zaken kan raadplegen. Zoowel de geletterde als de koopman de winkelier als de ambachtsman vinden, in dit boek beknopt datgeen bijeen, waarover zij anders uitgebreide werken zouden moeten naslaan. De uitge geven eerste Aflevering die zes en-negentig pagina's- bevallevert een doorslaand bewijs, hoe in een be perkte ruimte vele zaken bij weinige uitgebreidheid de gel ij k kunnen behandeld worden. De prijs is zóó laag gesteld dat deze een ieder tot den aankoop zal aanmoedigen. De uitgave geschiedt bij maande- lijksche Afleveringen van BERTIG CE1T8, waarvan de nu verschenen eerste (AaAlv.) bij alle Boekhandelaren ter inzage voorhanden is. TER stads-dbukkebij va» db bbvbn a. db vos,

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2