k Woensdag 29 «In!ij. 1851 rtf.° 60. HESTOREN 4MIST1ÜTIEN Herijk der Maten en Gewigten NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. dat NA och te sE r. ur en f ZIER1EZEESGHE COURANT. A B ONNEME NIS-PRIJS Per drie. maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Jnzending der Advert, claagste vorenvoor 1 ure'smorgcns Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen dat de herijk der Maten en Gewiglen alhier zal plaats hebben van maan- daq den 13 lol en met woensdag den 29 dezer maand van des morgens acht tot des middags een urein hel gewone ijklokaal op hel Raadhuis. Gedaan te Zierikzee, len Raadkuize den 8 e:i afge kondigd den 13 Julij 1857. C. J. FOKKER, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op het Raadsbesluit van den 1 April jl. no. 10. Brengen ter algemeene kennis: l)at op Donderdag 30 Julij 1857 des morgens te 12 ure in het openbaar aan den meestbiedende zullen worden verkocht ten overslaan van eenen daartoe be voegden ambtenaar. Een 70lal REVERTJÈRES met bijbehoorende Koor den en Katrollen, benevens eenige LANTAARNPAL EN, afkomstig van de vroegere olieverlichting. Eenige SCHAAFBANKEN en GOEDEREN in ge bruik geweest hetzij bij den vroegeren Stads Timmer- winkelhetzij bij de Brandweer. Benevens zoodanige voorwerpen welke bovendien ter veiling zullen worden gepresenteerd. Een en ander zal op den dag der verkooping van 912 ure te bezigligen zijn terwijl nadere informa tion te bekomen zijn bij den Deurwaarder J. van der Bent alhier woonachtig. Gedaan te Zierikzee den 8 Julij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING, Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend dat op woensdag den 29 dezer maand, des middags een ure in de gewone vergaderkamer van het bestuur ten Raadbuize, zal worden gehouden een ge- buren-verhoor de commodo etincommodo, op het inge diend verzoek van JOHANNES MARINE'S KOOLE, tabakshandelaar, om in het huis wijk D, no. 494 zuidzijde der Oude Haven alhier, een eest le mogen plaatsen en roepen bij deze belanghebbenden op, om hunne bezwaren daartegen, zoo die bestaan alsdan le komen opgeven alvorens op dat verzoek eene be schikking worde genomen. Gedaan tenRaadhuize van Zierikzee den 22 Julij 1857. B.C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Git Wemeldingo wordt gemeld dat de werk zaamheden aan hel kanaal door het eiland geregeld zijn voorlgegaan. Nog weinig tijds en de bovenste laag aarde is langs do geheele uilgeslreklheid van daar tot Hansweerd op meerdere of mindere diepte uitge- gegraven. Den dijk heeft men reeds op vele plaatsen tot de verlangde hoogte opgevoerd, en echter schijnt de voortzetting in eene crisis teverkecren; dagelijks ver laten geheele ploegen hun werk, omdat de bewerking van den grond zoo uitermate begint tegen le vallen, dat zij, bij een gemiddelde betaling van] '20 cent per kub Ned. el, niet in staat zijn het allernoodigste te verdienen. Natuurlijk is zulks ook niet ten voordecie der aannemers, die genoodzaakt zijn het bedrag voor velen aanmerkelijk le verhoogen. Men vreest zeer dat men, voor het invallen van den winter, op verre na het verlangde werk niet zal afgedaan hebben. Te genwoordig doen zich somtijds lusschen de boeren en de aannemers ernstige en belagchelijke tooneelen voor. Vele boeren hebben hunne reeds voor twee jaren ver kochte landen bebouwd en bezaaid, alleen om nog slechts eene hun niet toekomende rente van die lan den te trekken. De aannemers zijn reeds nu begon nen, om zich al dat graan te eigenen, op grond dat hun alles toekomt wat op bun gekocht land groeit, 'eiwijl de boeren staande houden, dat zij alleen bet ''egt daarop hebben, In de ycrloopen week is men VERSCHIJNT. van heide zijden (aannemers en boeren) begonnen met het oogsten van het graan, waardoor vechtpartijen ontstonden; te Vlake is men gewapend metgriepen, hevig slaags gcrvcest. De minister van builenlnndsche zaken ontwa rende, dat er bij zijn departement nog dagelijks ver zoeken inkomen van oud-militairen van het Fransche keizerrijk tot bet indienen van bewijsstukken ten einde te deelen in het legaat van keizer Napoleon 1 brengt ter kennis van wien zulks zou mogen aangaan, dat die nadere aanvragen zonder verder gevolg zullen moeten blijven, als zijnde de verdeeling der gelden, ter zake van dat legaat beschikbaar gesteld door de daartoe benoemde commissie bereids geschied en on herroepelijk vastgesteld. Hel bovenstaande moge ten antwoord strekken aan de menigvuldige adressanten. Zij die overlegde stuk ken verlangen worden uitgenoodigd zulks binnen 3 maanden aan het departement van buiten!, zaken met naauwkeurige opgaven hunner adressen, te vragen. Men meldt uil s'Hage van den 24 dezer. Het heeft Z. M. den koning behaagd, aan bet muziekkorps van bet regement grenadiers en jagers de vergunning to vcrleer.en, oin zich gedurende vier dagen naar Ant werpen le begeven, zoodat het woensdagavond wederom in het 's Gravenhaagsche bosch muziek zal uitvoeren. Zondag morgen metden eersten trein vertrekt hel korps uit de residentie naar Antwerpen, alwaar het in den avond van dien dag in de sociëteit Harmonie het eerste concert zal geven. Zoo de tijd dit gedoogt zal het mu ziekkorps zich ook te Gent doen hooren. Het korps telt 50 muziekanten. Gisteren avond voerde het weder voor dc socicleilstont muziekstukken uil en vielen het bij herhalingde levendigsteblLiken van goedkeuring ten deel. Het Handelsblad van Antwerpen behelst een artikel overde aanstaande komst van het muziekkorps der eere- waclit van den koning der Nederlanden Dit muziekkorps, hetwelk voor een der beste gehouden wordt, die er be staan telt, naar men ons verzekert, zestig uitstekende muziekanten en staat onder het bestuur vaneen talentvol toonzetter den heer Duncltler. Ook het dagblad l' Avenir hooft dc hesle verwach tingen van het muziekkorps dat, zegt heteene Eu- ropeschc vermaardheid heeft verkregen. Men is voornemens le beproeven de schatten op le halen, die in het schip Luline, ten jare 1799 bij Terschelling gezonken, verborgen liggen. Ook op aanraden van den natuurkundige L Taurel, uit Kam pen, is men geneigd dit le toen in de veronderstel ling dat door hel verloop der banken dit schip thans bijna ontbloot zal liggen. Men schrijft uit llarlingen van den 23 dezer. Gisteren avond werd hier gearresteerd zekere kofkapi tein M., beschuldigd van in het laatst des vorigen jaars zijn stuurman in de Middelandsche zee met hulp der matrozen over boord te hebben geworpen. Deze be schuldiging geschiedt ingevolge de verklaring van den scheepsjongen welke zich toen aan boord bevond en die aan de bevoegde autoriteit medegedeeld heeft dat gemelde stuurman zich nog aan de klampen van het schip vasthield, maar dat men door schoppen tegen zijne handen den vermiste genoodzaakt heeft zich los te la ten zoodat deze daarop eene prooi der golven werd. De policic meendedo geheele bemanning te arresteren, doch de equipage bleek sedert het vorige jaar verwisseld (e zijn en er was ecu Sleeswijk-iiolslcinsche scheeps jongen aan boord. BUI T EN LAN D. BUTSCHtlBB Keulen, 24 Julij. Hel stadje Trarbach aan den Moezel is laatstleden woensdag namiddag nagenoeg geheel door een brand vernield, die door den hevigen wind sterk werd aangewakkerd. Dc kerk, de school gebouwen, bet postkantoor, het gebouw van hel vredc- geregt, met al de archieven en nagenoeg tweehon derd en vijftig woonhuizen zijn de prooi der vlammen geworden. Onder de weinige panden die behouden gebleven zijn behoort het Gymnasium. Zoodra deze ontzettende tijding Coblenlz bereikt had beeft de op- perregeringsraad Halm zich naar hettooncel der ramp begeven, werwaarts ook bijstand afgezonden is. Zij die buis en have verloren hebben zijn in het aan dc overzijde der rivier liggend Trabeu en andere naburige plaatsen voorloopig geherbergd. Drie personen uit Trabeu zijn, terwijl zij met blusschen bezig waren in de vlammen omgekomen. PRIJS DER AD VER 1HNT1JHS Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huuelijks- en Doodberigten van I -6 regels a ft behalve liet Zegelregl In onze omstreken en op de markten van de, voornaamste Rijnsteden, zijn de prijzen der granen aanzienlijk gedaald, hetgeen natuurlijk eene, niet onbe langrijke vermindering der broodprijzen heeft ten ge volge gehad. Ook de prijzen van het vleesch zijn dalende. f r i iv k r kj k. Parijs, 24 Julij. Den avond voor de reis des keizers naar Plombiéres vernam de spoorweg directie dat eenige boosdoeners van plan waren de trein, waar mede de keizer zou reizen op de eene of andere wijze uit het spoor te doen loopen, wat tot verdubbelde voorzorgsmaatregelen aanleiding gaf, niet dit gevolg dal de trein zonder eenig ongeval zijne bestemming bereikte. Do arreslatien duren in deze hoofdstad nog steeds voort. Onder de daarbij in beslag genomen wapenen bevindt zich een pistool, hetwelk volkomen gelijk is aan dat, waarmede Pianori zijnen aanslag deed en dat le Londen vervaardigd was. Men wil 'welen dat ook de generaal Cavatgnac en de heer Emilc de Girardin betrokken zijn in hot onlangs ontdekte complot om welke reden de laatstgenoemde onlangs in allerijl Parijs en Frankrijk zou hebben verlaten. Nopens den graanoogst in Frankrijk komen de gunstigste bcrigten in. Alleen wordt geklaag! overge- brek aan genoegzame banden tot het binnenbrengen van den oogst, waarbij bet te betreuren is dat de spoor weg-ondernemingen andere openbare werken zoovele banden aan den landbouw den besten nijverheidstak van Frankrijk, onttrekken. Men schrijft uit Marseille van2.3 dezer. De aan voeren van granen zijn heden tot 50,000 hectoliters ge slegen. De prijzen zijn kalm, uit hoofde van het voor- uitzigt der opheffing van het verbod tot uitvoer van granen in het koningrijk Napels. De oogst staat in geheel Spanje buitengewoon goed. Het weder is overheerlijk en de vooruilzigten zijn zoo voldoende dat de graanprijzen overal buiten gewoon dalen. De Moniteiu- tic l'Armce behelst den volgenden belangrijken brief wegens de jongste krijgsven-igtingen in Kabylie, deu IS dezer uit Temesgrida des Beni-Touragh afgezonden: „ïk kan u de beslissende en geheele onderwerping van Kabylie en het einde der expeditie mededeelen. Gij herinnert u hoe in 1854 het programma der expeditie in de onderwerping der stammen op den regteroever Sebaon tot aan den oever der zee bestond een pro gramma, door den maarschalk Randou nog uitgebreid toen hij zijnen beroemden togt naar de Sebt de Beni Jahia maakte, die aan Algeria de kalmte verschafte welke bet gedurende den ganschen veldtogt in de Krim genoten heeft. Onder die stammen van den linkeroever zijn die der Beitie Ghobri en der Azorga tijdens den opstand in het vorige jaar een weinig onrustig geweest, maar bij den aanvang van den tegeuwoordigen togt hebben zij vergiffenis gevraagd en vechten zoo goed met en voor ons dat in liet gevecht van 11 Junij de Beni Ghobl-i een doode en verscheiden gekwetsten gehad hebben. Al die stammen zijn thans aan ons verknochte bondgcuooten, en zie daar den invloed welken de expeditie en het beleid des gouverneurs-generaal reeds op die bevolkingen uitoefeuen. Op dit oogenblik is in geheel Kabylie, van het oosten tot het westen, van het zuiden tot aan do zee, geen duim gronds meer die niet onderworpen is. Twee dagen geleden bleven de Beni Touragh de Iltoa, de Beni-Zikki en de Iüiten nog over. Achter hunne rotsen verschanst, die wij in 1851 niet wilden aantasten door het ongenaakbaarste land dat meu zich kan voorstellen beschermd achtten die stammen zich tegen onze aanval len veilig en hielden voor alle voorstetien tot bevrediging het oor gesloten. De maarschalk heeft een beslissenden slag willen slaan. Den 11 des morgens, vermeesterden de drie divisien in vereeniging met dc divisie Massiat, door eene gelijktijdige beweging, het geheele vijau- delijk land. Gedurende den nacht had de generaal Jusuf de passen van de Djnrdjura door twee kompagnien Algerijnsche scherpschutters doen bezetten ten einde alle ontvlugting voor te komen, en voor de eerste maal wapperde de Fransche vlag op den top der Djerdjeber, een der hoogste van Djnrdjura, die zijn uaam daaraan schijnt ont leend te hebben. De uitkomst heeft onze verwachting bijna overtrof fen. Al de dorpen werden in een oogenblik door onze dappere troepen bezet. De inwoners, in bijna ondoordringbare schuilplaatsen verbor gen, leden zware verliezen. De generaal Deligny is aan deu schouder gekwetst, maar men hoopt dat de wonde niet ernstig is. Talrijke kud den vielen in onze handen en des avonds ten negen ure kwam een ren vooi van tweehonderd gevangen gemaakte vrouwen en van kinderen naar evenredigheid met de beroemde maraboutc Lalla Patina aan het hoofd, het kamp binnen. Na de inneming der smala vau Abd-el-Ka- der was niets dergelijks aanschouwd. Dc vrouwen werden den vol genden dag weder losgelaten en met goede woorden naar huis gezondeu. Dit was wel den genadeslag en terstond kwamen de verklaringen vau onderwerping van alle kanten in. il 11 O O T-B R1TTANNIRN De koningin der Nederlanden heeft Jl. vrijdag morgen vroegtijdig Claridge's hótel verlaten en zich met een bijzonderen spoortrein naar Windsor bege ven, alwaar H. AI. het kasteel bezigligde en ver volgens bij de Hertogin van Kent le Frogmoro een collation gebruikte, waarop dc vorstin met den sponr- trein naar deze hoofdstad terugkeerde. Des avonds dineerde II. M. bij lord en lady Brougham Grafton Street.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1