N.° 57. Zaturdag 18 I Si Woensdag en Zaturdag. IILST IJKEN ADMINISTMTIBN Bekendmaking. Herijk der Maten enGewigten. ZIERIKZEESCHE COURANT. ARONNEMEN1S-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,'25. [mending der Advert, ilaagste voren, voor 1 1 ure 'smorgcns. VERSCHIJNT. PRIJS l)ER AD VERTE ATI EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels d f 1 behalve het Zegelregt Provinciale» Slatcn van Zeeland. Zitting van 11 Julij. Dc notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het rapport der commissie voor de verzoekschriften, in zake het adres van den gemeenteraad van Sluis strekkende dat in plaals van het in 1856 verleend renteloos voorschot, ten bedrage van 8000 voor de doortrekking van het kanaal van Brugge tot in die gemeente een renteloos voorschot ran f 41)00 en een subsidie tot hetzelfde bedrag moge worden verleend. Na discussienwordt het voorstel der commissie om het verzoek te wijzen van de hand, verWorpen met 23 tegen 15 stemmen (voor stemden de heeren Hoffman, Hombach, de Jonge, de Lange, .Buteux, van Eek, van der Bilt, Schuurbeque Boeije, Blaaubeeii, Be* eins, Sergeant, van Citters, Cau, Droukers en van der Mandere) cn daarop het verzoek geacht te zijn ingewilligd. Ten andere is aan de orde het rapport ter zake van het adres van den gemeenteraad van St. Anna ter Muiden, om een nader ren teloos voorschot en subsidie voor het stichten van een nieuw school lokaal in die gemeente. Nadat de heer de Jonge van Ellemeet eenige woorden ter aanbe veling van het verzoek had gesproken en niemand hierover n.eev het woord vroeg wordt de coiiclussie van het rapport, strekkende tot afwijzing, verworpen met 25 tegen 13 stemmen (voor stemden de heeren Becius, van Citters, Eransen van de Putte, Fokker, Cau Dronkers, Vader, de Jonge, van Eek, van Voorst Catshoek, Uytten- hoovec, Blaaubeen en Hoogenboom) en daarop voorgesteld het adres te beschouwen als ingewilligd. Na eenige discussie, waarbij de heer Uyttenliooven de meening uitdrukt dat deze aanvrage mede voor 15 September van een vorig jaar had behooren ingezonden te worden, terwijl de heeren Becius, de Jonge van Ellemeet en dc voorzitter hei i nu eren dat dit uitsluitend bepaald is bij aanvragen tot wegsver- bctering, wordt het verzoek in stemming gebragt en toestemmend be antwoord met 28 stemmen tegen 10 (tegen stemden de heeren Üyt- tenhooven, Blaaubeen Hoogenboom, Vis, Kakebcekc Calleufels, van Citters, Fransen van de Putte Vader en van Voorst Catshoek. Komt in behandeling het adres van den heer D. Dronkers om verhoogd subsidie voor de stoombootdienst op de Westerscheldc. De heer D. Dronkers verwijdert zich gedurende deze beraadslaging. De heer Uyttenliooven verklaart met leedwezen het rapport der commissie gehoord te hebben. Hij treedt in een uitvoerig betoog van het hooge gewigt dezer stoombootdienst om de gemeenschap te bevorderen tusschen deze gedeelten der provincie. Daarbij wijst hij o.p de gebrekkige wijze, waarop nu de dienst vervuld wordt en op •aanbod van den heer Dronkers om eene andere geschikte boot in 'de vaart te brengen iets waartoe hij gelooft dat men licrn niet kan noodzhken, zoodat hij, als men het subsidie niet vermeerdertmet ■der tijd 'eene staking van de dienst vreest. Een en ander bragt hem er toe om een door de heeren Mathon Hombach, Pierssens en Sergeant ondersteund amendement in te dienen, strekkende om het adres van den heer Dronkers te stellen 'in handen van gedeputeerde staten, om met hem in overleg te treden betrekkelijk een 'verhoogd subsidie, ten behoeve der stoombootdienst op de Wcsterschclde, ouder voorwaarde dat hij een geschikte stoom boot in de Taart hrenge eu'dagelijks volgens overeenkomst twee malen •de gelieele dienst volbrengealles nadat liun zal gebleken zijn van het werkelijk geleden verlies met deze exploitatie, en voorshands voor 2 jaren om na afloop daarvan te zien of het subsidie voor verminde ring vatbaar is, zoodra de onderneming bij getrouwer vervulling meer mogt opbrengen. De beer Cau verklaart dat bij zich gaarne met de zienswijze van den heer Uyttenliooven zou vereenigen, als al het door dien lieer aan gevoerde door hem kon beaamd worden. Dat kan hij echter niet 1. omdat zijn inziens de concessionaris wel degelijk verpligt is, ook thans 'te zorgen voor eene geschikte stoomboot2. omdat de dienst niet eigendunkelijk kan worden gestaakt; 3. omdat sedert de uittreding van den heer de Kanter uit de concessie, het subsidie met ƒ2000 is ver meerderd. Ilij houdt zich dus overtuigd dat op de tegenwoordige condi-ien de dienst uitvoerbaar is zonder schadeen vraagt waar het heen moet, als men een ten vorigen jare aangegaan contract reeds nu zou veranderen. De lieer van Citters stelt op den voorgrond dat hij zeer gezind is om elke poging te ondersteunen tot verbetering der nog altijd veel te wenschen overlatende communicatie. Intusschen ziet hij nog al be zwaar in het voorstel van den heer Uyttenliooven, omdat de daarbij aan gedeputeerde'staten opgedragene last te onbestemd is. Daarbij is het \oorsliands niet bewezen hoewel hij wil aannemen dat de thans in de vaart te brengen boot goed zal voldoen. Hij zou dus nog in het voorstel kunnen treden, als was voorgesteld om in de najaars vergadering, wanneer de deugdelijkheid bewezen was en het verlies behoorlijk gestaafd wordt, eenig voorstel te doen. De heer de Jonge van Ellemeet beaamt geheel liet door den heer van Citters gesprokene. Hij gaat voorts na, wat opvolgend door den concessionaris is gevraagd, ook voor de dienst op de Ooster* schelde, waaromtrent daardoor aangewonnen aandeelhouders te Zierik zee zich thans zeer te leur gesteld zien. De heer Uyttenliooven wederlegt onderscheidene malen de geop perde bezwaren. Hij herinnert dat het rijk 3000 subsidie geeft, en dus de provincie zelve/5500 voorts dat de stoomboot Stad Vlissingen no. 1 van alle houten booten de vlugste was, weshalve men zich met grond kar. vleijen dat deze ook iu dit veer zal voldoen. Ten slotte strek* zijn amendement of voorstel alleen om naar aanleiding van het adres gedeputeerde staten in overleg te doen treden met deu adres sant, zonder dat coliegie in het minst te binden. Oordeelt het dat de ondervinding moet geraadpleegd worden dan wil hij die beoordeeling geheel aan gedeputeerde stateu overlaten, die deu uitslag hunner be vinding bijv. in de najaarsvergadering kunnen mededeelen. De lieer Mathon zou het gevoelen van de leden die zich tegen het amendement verzettenkunnen deelen. Wanneer kon gezegd worden dat thans slechts eenigermate goed in de dienst voorzien werd. Is het intusschen waarheid dat het tegenwoordig vrij groot subsidie zeer slecht besteed is, dan vreest bij dat bij weigering om het subsidie te verhoogen die slechte bediening zal voortduren tot liet einde der concessie. De lieer Cau komt nog nader op bet door hem gesprokene terug. De lieer Fransen van de Putte betoogt dat in ieder geval liet amen dement aanvulling behoeft. Hij wil de gedeputeerde slateu bepaald zien uitgenoodigd om een nader voorstel in de najaarsvergadering te doen, en wenschte daarbij casu quo te zien opgenomen de bepaling van het aantal dagen dat minstens per jaar moet worden gevaren. Den heer Fokker komt het voorstel van den heer Uyttenliooven als middenweg goed voor. "Werd dat echter verworpen, dan zou hij zijne stem geven aan de conclussie der commissie niet omdat hij zou overtuigd zijn dat de dienst thans zonder schade kan uitgevoerd worden, maar omdat hij liet verzoek zoo als liet daar ligt, onaan nemelijk acht. Door niets hoegenaamd zijn de opgaven der nadcelige uitkomsten in het adres, ten deele zelfs geraamd, gestaafd. Met de meeste zorg is ten vorige jare de rekening van den concessiona ris nagegaan en toen met onderling goedvinden het subsidie met ƒ2000 verhoogd. Is dan nu het resultaat van dit jaar zoo veel slechter en. aat in weerwil dat uit andere stnkken blijkt dat alleen van Vlissingen naar Breskens in 1850 bijna 2CQ0 passagiers meer vervoerd zijn dan in liet vorig jaar, Hoe dit zij, geen enkel justificerend stuk is' over gelegd cn voor de staten is een beoordeeling des te onmogelijker, daar door den concessionaris tot op bedeu niet is ingeleverd liet jaarver slag, dat hij zieli verbonden heeft iu Januarij van elk jaar aan gede puteerde stateu tc doen geworden. Nadat de heer Hammacher het amendement nog heeft verdedigt, juist omdat daarmede niets wordt vooruifgelooper.terwijl dc lieer van Cit ters verklaart het met den heer Fokker eens te zijn wijzigt de heer Dyttenhoovcn zijn voorstel met dien verstande dat aan gedeputeerde stateu ten deze eeu onderzoek wordt opgedragen, om daaromtrent in de najaarsvergadering een nader voorstel te doen. Alzoo in stemming gebragt wordt het aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. (Tegen stemden de heeren Can, van der Have, de Jonge van Ellemeetde Jonge de Lange, van der Bilt, Sclniurbcque Boeije Blaaubeen, Vis en Becius) cn de conclussie der commissie dus geacht te zijn verworpen. De zitting wordt hierop voor een half uur geschoist. Vervolg in een volgend nummer. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee in aan merking nemende dat overeenkomstig den rooster van aftreding der Seden van den Gemeente Baad op gemaakt ingevolge art. 29 der Gemeente wel op den eersten dincsdag van September in dit jaar moeten aftreden de heeren Mr. A. F. EGTER. Mr. R. C. CAU. H. G. MULOCK HOUWER. Or. F. KELLER en J. II. OCIITMAN, JOHZ. Brengen mitsdien ter kennis van de ingezetenen dat op Oingsdag den 21 dezer maand van des morgens negen lot des namiddags vijf ure, ten Baadhuize dezer gemeente de verkiezing zal plaals hebben van ™jf Leden in den Raad dezer Gemeente en dat de gewone oproepingsbrieven met ingesloten slembiljetacht dagen te voren, aan de huizen der kiezers zullen wor den bezorgd, volgens de wet. Zierikzee den I Julij 1857. li. C. C.\U Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Z.ierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen: dat op Dingsdag den '21 dezer maand van des morgens vegen tot des namiddags vijf ure in de Haadzaal op bet gemeentehuis alhier, de verkiezing zal plaals hebben van één Lid in den Gemeente-Raad ter vervanging van den heer D. van der VI.IETdie zijn ontslag beeft genomen en dat de biljetten tol het doen dier keuze aan de buizen der kiezers zullen worden rondgebragtingevolge dc wet. Zierikzeeden 1 Julij 1857. B.C. C A U Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op het Raadsbesluit van den I April jl. no. 10. Brengen ter algemeene kennis: Dat op Donderdag 30 Julij 1857 des morgens (e 12 ure in bet openbaar aan den meestbiedende zullen worden verkocht ten overstaan van cenen daartoe be voegden ambtenaar. Een 70tal REVERBÈliES met bijbehoorende Koor den en Katrollen, benevens eenige LANTAARNPALEN, afkomstig van de vroegere olieverlichting. Eenige SCHAAFBANKEN en GOEDEREN in ge bruik geweest hetzij bij den vroegereu Stads Timmer- winkcl hetzij bij de brandweer. Benevens zoodanige voorwerpen welke bovendien ter veiling zullen worden gepresenteerd. Een en ander zal op den dag der verkooping van 912 ure te bezigtigen zijn terwijl nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Deurwaarder J. vak der Bent alhier woonachtig. GeJaan te Zierikzee den 8 Julij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat de herijk der Maten en Gewiglen alhier zal plaals hebben van maan dag den 13 tot en met woensdag den 29 dezer maand van des morgens aclil tot des middags een urein liet gewone ijklokaal op liet Raadhuis. Gedaan te Zierikzee, ten Raadhuize den 8 en afge kondigd den 13 Julij 1857. G. J. FOKKER, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat op Donder dag den 23 dezer maand des voormiddags ten 10 ure precies op het Raadhuis alhier, in het openbaar zul len worden'verkocht «Ie Tiende Vruchten over den jare en oogst 1837, waartoe de gewone voorwaarden van beden af, ter secretarie te lezen liggen. Zierikzee den 15 Julij 1857. R. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat bel kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over bet loopendc dienstjaar, door den Raad vastgesteld en door heeren gedeputeerde staten van zeeland goedgekeurd op beden wordt gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ten fine van invorderingvolgens de wet. Gedaan te Zierikzee den 15 en afgekondigd den 16 Julij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op art. 6 der verordening legen hel ontstaan en de verspreiding van hondsdolheid in deze gemeente, afgekondigd den 21 Maart 1851, luidende: Wanneer zoodanige bekendmaking zal zijn afge kondigd zullen gedurende deu daarin bepaalden lijd, of tot dat dezelve zal zijn ingetrokken, de bonden moeten worden vastgelegd en niet anders langs de straten en wegen mogen loopen dan voorzien van een muilkorf van gevlochten koper- of ijzerdraad volgens model, bij den commissaris van policies ten allen tijde te bezigtigen. »Van do verpligling lol bet dragen van een muil korf zijn uitgesloten houden van doortrekkende vreemdelingen mits aan een stevig koord of ketting gehouden wordende." Brengen Ier kennis van de ingezetenen Dat van beden af lot op nadere afkondiging do honden zullen moeten worden vastgelegd, of niet dan behoorlijk gemuilband kunnen Iosioopenovereen komstig de bepalingen der bedoelde verordening en op de boete en straf daarbij vastgesteld. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 16 Julij !857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 20 dezer maand des middags ten cén ureop het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering "van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 10 Julij 1857. B. C. CAU. OPROEPING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op belanghebbenden die verlangen legcn- woordig te zijn bij bet geburen-verhoor de conimodo elincommodo, ophet verzoek van de heeren OCUTMAN en van der VLIET en Comp. aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie in te dienen om in hunne bier gevestigde Garancine-Fabriek eene inrigting daar te stellen tot bet droogen en malen van racyn ten einde op Woensdag den 22 dezer maand, des middags twee ure, in de vergaderkamer van hel bestuur ten raadhuize te verschijnen, en alsdan hunne bezwaren of bedenkingen mede te deelen, die tegen de voorgestelde verandering dier fabriek mogten beslaan. Zierikzee, den 17 Julij 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGESecretaris,

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1