GODRANT. W.° 56. Woensdag 15 Julij. I 1857 r Woensdag en Zaturdag. \WM\m ADMMSTRATHfl Herijk der Maten en Gewigten 1 i/ A B ONNEMENT S-PRIJS Per drie maanden f 00. Franco per post f 2,25. Jnzending der Advert, daagste voren«oor I 1 ure'smorgcns. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- Doodberigleri van 1 -6 regels a f 1 behalve het Zegclrcgl <d b ProviHiciale Sfate» van Zeeland. De zomervergadering door den voorzitter in naam des koninga ge- fpend zijnde, berigt hij dat de heeren iVL M. de Lange en mr. J. P. Dronkers, Lieuw verkozend ledcu in de hoofdkiesdistrioten T holen en Hulst, hunne geloofsbrieven hebben ingezonden, welke tot onderzoek worden gesteld in handen eener commissie tot leden waarvan hij benoemt de liceren de Jonge van Ellemeet, Hoffman en van Voorst Calshoek. De commissie zich tot dat einde verwijderd hebbende, brengt rap port uit bij monde van den lieer van Vuorst Catshoek en waarvan de conclusie strekt om beide leden nd de vereisehic eedsaflegging zitting te doen nemen. Overeenkomstig die conclusie wordt besloten en de beide ledcm door den heer griffier binnengeleid leggen daarop in handen des voorzitters de eeden af, voorgeschreven bij de provinciale wet cn de groudweten nemen zitting. Door de vergadering eenparig verklaard zijnde dat zij de benoe ming eener commissie voor de verzoekschriften wensclit over te laten aan den voorzitter, benoemt deze tot leden daarvan de hoereu Becius, Blaaubeen en Cau. Voor kennisgeving worden aangenomen a. eene missive van den heer Schout Vellhuijs, die zich door ambts bezigheden verhinderd ziet de zomervergadering bij te wonen b. eene bekendmaking van mevr. dewed. A. J. van Teylingeu geb. du Buisson Becius, van het overlijden van haren echtgenoot. c. de kennisgeving dat in verband met de instructie voor het collegie van gedeputeerde statende 1ste afdeeliug daarin zamenge- steld is uit de heerpn van der Bilt en Boinme, de 2de uit de heeren van Citters en Fokker en de 3de uit de heeren Becius en de Jonge van Ellemeet. "Van den heer B. Bommc alhier ingekomen zijnde eene niededeehng 'dat hij ten gevolge van voortdurende ongesteldheid zich genoopt vindt om zijn ontslag te nemen als lid van de provinciale staten herinnert de voorzitter dat die heer daardoor ophoudt ook lid van gedeputeerde staten te zijn. Naar zijn voorstel zal op een nader te bepa len dag worden overgegaan tot vervulling van laatstbedoelde vacature. Voorts zijn ingekomen a. koninklijk besluit van den 3 December 1856, no. 19, nader bepalende de wijze van tolheffing op de bij de provincie in onderhoud zijnde wegen, waarvan voorlezing geschiedt aangenomen voor kennisgeving; b. adressen van den gemeenteraad van Brouwershavenom een renteloos voorschot tot verbetering van zekeren wegden gemeenteraad van Biervliet van dezelfde strek- king den gemeenteraad van sluis strekkende dat in plaats van het vroeger verleend renteloos voorschotten bedrage van f 8000 voor de doortrekking van het kanaal van Brugge tot in die gemeente, een renteloos voorschot van f 4000 en een subsidie tot het zelfde bedrag moge worden verleend; den gemeenteraad van St. Anna ter Muiden om een nader renteloos voorschot en subsidie voor het stichten van een nieuw schoollokaal in die gemeente den gemeente raad van Sas van Gent, om een renteloos voorschot tot inrigting van het voormalig hospitaal tot eene kazerne voor de marechaussee den gemeenteraad van Wissekerke om een renteloos voorschot tot herstel der kade te Camperland D. Dronkers om verhooging van de toelage voor de stoombootdienst op de Westerschelde E. Ver- planke, Molenaar te Biervliet, houdende bezwaren omtrent de door hem ondervonden weigering om op zondag te malen welke allen worden verzonden naar de commissie voor de verzoekschriftenc. een adres van J. M. Ceelenwed. van Hertum om weder met eene gratificatie begunstigd te worden, hetwelk in behandeling zal worden genomen met de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven voor 1858d. van de algemeene rekenkamer het quadru- plicaat der rekening wegens de provinciale fondsen over 1855, dat ter griffie wordt nedergelegd ter inzage van de leden. Teü anderen worden ter tafel gebragt de voorstellen van gedepu teerde staten 1. omtrent de staking van de stoombootdienst op de Oosterschelde 2. tot vaststelling van eene verordening op het aanleg gen aan en het bevaren van de haven van Breskens 3. tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgavenvoor de dienst van 1857 4. betreffende de opcenten voor de calamiteuse polders in 1858; 5. tot aankoop van grond voor een tolhuis op den weg van Neuzen naar Axelen 6 tot het maken eener hulp aanlegplaats aan de westzijde van het veer over het Sloe; alle welke stukken, met de verantwoording van gedeputeerde staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1855 de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1858 de begrooting der enkel provinci ale en huishoudelijke inkomstenen uitgaven, voor 1853, met een voorstel van gedeputeerde statenbetreffende de heffing van opcen ten op de grond- en personele belasting ten behoeve der provincie, naar de afdeelingen worden gezonden. Wordt besloten tot het doen drukken en ronddeelen aan de leden al de opmerkingen der respectieve waterschapsbesturen in Zeeland op het ontworpen reglement van administratie voor de polders en Uittreksel hieruit door gedeputeerde staten vervaardigd met andere bijlagen. Daarop wordt de vergadering gesplitst m afdeelingen, eene van 11 en twee van 10 ledenbehoudens de leden van gedeputeerde staten. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de vergadering uit een tot na* dere byeenroeping. Zitting van 10 Julij. tn de heden voormiddag gehoudene zitting der staten van deze pro vincie is door de commissie voor de verzoekschiften verslag uitgebragt op de in hare handen gestelde rekwesten. Conform de conclussien is afwijzend beschikt op de verzoeken om renteiooze voorschotten door de gemeenten Brouwershaven en Biervliet voor wegsverbeteriug (met vrijlating om deze beide te laat ingekomene adressen te herhalen voor de dienst 1858) en van Sas van Gent voor inrigting eener kazerne der marechaussee. Voorts toegestaan het verzoek van de gemeente Wisse kerke, en betrekkelijk het verzoek van den korenmolenaar F. Verplanken om op zondag te mogen malen, overgegaan tot de orde van den dag. Ter griffie zijn ter inzage nedergelegdom daarover morgen te be raadslagen de rapporten derzelfde commissie in zake de verzoeken van 1. de gemeente Sluis, om in plaats van het toegestane renteloos voorschot van 8000 voor doortrekking van het kanaal van Brugge de helft als subsidie en de wederhelft als renteloos voorschot te ont vangen 2. van de gemeente Sint. Anna ter Muiden om nader subsi die en renteloos voorschot voor een te stichten schoollocaalen 3. den heer D. Dronkers, om vermeerderde toelage voor de stoombootdienst op de Westerschelde, van welke drie stukken de conclusie strekt tot afwijzende beschikking. Voorts zijn, na de uitgebragte rapporten der algemeene commissie van rapporteurs, aangenomen de voorstellen van gedeputeerde staten a. omtrent de staking der stoombootdienst op de Oosterschelde; b. tot het maken eener hulp-aanlegplaats aan de westzijde van het veer over het Sloe; c. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zoo veel het rijksbestuur is voor 1858; d. tot aankoop van grond voor een tolhuis op den weg van Neuzen naar Axele. tot heffing van opcenten voor de calamiteuse polders in 1858 en f. de verantwoording van gedeputeerde staten over 1855terwijl het rap port dier zelfde commissie opzigtens de begrooting van enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst 1858, met voorstel tot heffing van opcenten en het adres van de we<J, van beraaJslag zal Hertum (strekkende tot goedkeuring) morgen worden genomen Eindelijk is besloten in de zitting op morgen waarvan de aanvang op des voormiddags 10 ure is bepaald, tevens over te gaan tot, benoe ming van een lid van gedeputeerde staten, ter vervanging van den heer Bommc en van een buitengewoon lid in dat collegie. KENNISGEVING. De Commissaris dos Kom.nGs in de provincie Zeeland, maakt bekend dal de opening der jagl op waterwild, bedoeld in art. 17 laatste lid van de wet van 13 Junij 1857, Staatsblad no. 87/, in deze provincie, door de Gedeputeerde Stalen is bepaald op den I Augustus aanslaande. Deze kennisgeving zal in hel provinciaalblad ge plaatst cn aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 10 Julij 1857. De Commissaris voornoemd VAN TETS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen dat de herijk der IWaten en Gewigten albier zal plaats hebben van maan dag den 13 tol en met woensdag clen 29 dezer maand van des morgens acht lot des middags een urein hel gewone ijklokaal op het Raadhuis. Gedaan teZierikzee, ten Raadhuize den 8 Julij 1857. G. J. FOKKER, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zicrikzec maakt bekend, dat het primitief kohier der belasting op hel personeelno. 2, van deze gemeente dienstjaar l857/s, op den 8slen dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in banden van den heer Ontvanger der Directe Belastingen dezer gemeente ten fine van in vordering, volgens de wet. Zierikzee den I 1 Julij 1857. C. J. FOKKER j Wethouder l. B. BINNENLAND. In de zitting der provinciale staten dezerprovincie op 11 dezer is tot lid van gedeputeerde staten benoemd jhr. mr. J. F. Schuurbegue Boeijein plaats van den heer B.Bomme, die zijn ontslag had gevraagd. Aan ongeveer 200 Hervormde gemeenten in ons land zijn de traktementen der predikanten lot/"800 ver hoogd. In Zeeland, Limburg en Noord Braband de drie zuidelijke provinciën des lands, vindt men geene gemeenten, welke daarvan gebruik behoefden te ma ken; daar bedroegen die traktementen overal f 800 en daarboven. Het getal gemeenten, alwaar nu minder dan fü00 traktement is, is thans zeer gering. Tegen 1 September zal van Rotterdam vertrek ken, met het schip Johan, naar dc Kaapstad, ruim een lOOtal jongens en meisjes door de commissie daartoe gecommitteerd, voor liet grootste gedeelte reeds ge ëngageerd l)c aanvraag van jongens is meer dan be- noodigdde aanvraag van meisjes om mede te ver trekken is ditmaal gering. Door nu wijlen den heer mr. IJoogendijltvan Dom- selaar is ter nagedachtenis en als blijk van belangstelling, ten gebruike van de Hervormde gemeente te Tiel een kostbaar geschenk in zilver vermaakt, beslaande in elf stukken, als bekers, kannen, groote cn kleine schalen bij hel H. Avondmaal in gebruik, cn vervaardigd inde werkplaats van de heeren Bonebakkeren Zoon te Am sterdam. De met roem bekende uurwerkmaker Borrel Fon- tany van Parijs zal nog in den loop dezer maand aan vangen het door hem vervaardigde uurwerk in den domtoren te Utrecht te plaatsen. Dezer dagen wilde een vreemdeling, die gelo geerd had in een logement in de Warmocsstraal te Am sterdam, uit de onderste verdieping springen, om op deze wijze bet logement zonder betaling te verlaten bij brak echter zijn been cn is naar hel gasthuis gebragt. Uit's Hcrtogenbosch schrijft men van 10 dezer: Naar wij vernemen is alhier thans de officiële tijding ontvangen dat zich tegen 1 September te dezer slede en omstreken zullen vereenigen: twee balaillons infanterie uit Breda en Bergen op-Zoom een halve batterij rij den !e arli'lerie uil Leiden en twee eskadrons van liet 5de regement dragonders nil Deventer. Enkele lig tingen miliciens zullen voor die gelegenheid gedurende de maand Septcnib. onder de wapenen geroepen worden. El. woensdag beeft de landbouwer C. V. G. te Tilburg, op zijn akker gravende, eene ouderwetscbe kruik gevonden welke bij niet dan met behulp van een derde uit den grond koude ophalen. Naar men verneemt is zij met goud geld van Spaanschcn oor sprong gevuldhet bedrag der waarde is tot dusver niet bekend. Volgens brief van kapitein J. A. N. Scliagen van- Leeuwen dd. Fcrnambuck 12 Junij II., is het bark schip Cornelia, van Amsterdam naar Batavia, den 28 ■Mei op 7 gr. 46 min. zb. en 32 gr. 4') min. wl. ver brand De brand is in het ruim ontstaan, zijnde de oorzaak onbekend. Uit het voorruim openbaarde zich den 27, des nachts ten 12 ure de eerste rook, en na alle pogingen lot blusschen te bobben aangewend hebben de equipage tn de passagiers het brandende schip met de booten moeten verlaten de vlammen sloegen overal uit de boeg was reeds doorgebrand bet schip lag met den boeg neer en met den witten gang aan bet water. Omstreeks 11 ureis het schip in een dikken rook verdwenen. Na veel moeite en gevaar is het de hooien gelukt de kust te bereiken en zijn de pas sagiers en de gehecle bemanning den 29 Mei des middags ten 2 ure, te Gamclla di Barre Grande geland van waar zij den 2Junij per Braziliaanscbo kusl-stoom- boolzijn vertrokken en behouden te Fernambuck aan- f gekomen. Het schijnt dat de scheepspapieren geborgen l zijn maar overigens is alles verloren gegaan. 1 In het groothertogdom Luxemburg hebben den 1 7 dezer de verkiezingen plaats gehad. Te oordeelen l naar helgene in de hoofdplaats heeft plaats gegrepen waarvan alleen de uitslag tot nu toe bekend is, was dc strijd zeer levendig. Van de 26 kiezers die be noemd moesten worden, zijn bij de eerste stemming slechts 6 gekozen, 4 van welke lot de oppositie be- liooren. Van de 41 kandidaten, diebij de eerste stem ming dc meeste stemmen op zich vereenigden cn uit welke de kiezers de definitieve benoeming doen moe ten, bchooren 21 lot de oppositie cn 20 lot de minis teriële partij. Alen schrijft uit Brussel van II Ju'ij het volgende: Bij de lijst der kwade streken, die de liefde soms aan bare slagtoffers speelt, kan men de volgende voegen Een zekere PieterM. en Mclanie C. beiden dienstbaar in hetzelfde huis en zeer intiem met elkander, werden verleden jaar veroordeeld ooi huisselijken diefstal Mélanie lot negen maanden gevangenis en Pieiertol eene liglere straf, als medepligtige. Mclanie onderging bare straf, terwijl Pieter die wist te ontkomen door zich schuil (e houden. Daar nu de straf der gevangene ge ëindigd was twijfelde de policic nietof zij zou na bare invrijheidstelling Pieter terugzien. Een loezigt diensvolgens uitgeoefendwerd reeds den volgenden dag met den besten uitslag bekroonden de policie overrompelde den onvoorzigtigen verliefde, wiens ge trouwheid lot zijn ongeluk eene scheiding van negen maanden had overleefd. BUITENLAN D. DUITSCHIiAEJX» Keulen 10 Julij. Bij de II. woensdag in de vroegere plaats gehad hebbende schietoefeningen der artillerie te Darmstadt werd den luitenant Schafjeil, een veel be lovende jongeling, toen hij zich nog in de nabijheid der schijf bevond, door een kannonskogel het boold afge schoten. In Zweden was men wegens langdurige droogte beducht voor bet wel slagen van den hoogst. Een telegrafisch berigt uil Stockholm van gisteren meldt nu echter dal de regen welke sedert 36 uren onaf gebroken gevallen was, hel uilziglop den hoogst veel verbetert beeft. Tc Maagdenburg werd voor cenige dagen eene proef genomen om 10 soldaten met geweer, wapenen en randselover de Elve te doen zwemmen. Deze ge waagde onderneming liep zeer ongelukkig af, doordien een zestal hunner weldra zonk, van welke slechts vier met moeite gered werden terwijl Iwee niet weder te voorschijn kwamen. Een dier verongelukten is de eenige zoon en steun eener behoeftige weduwe. r E Z K B IJ K. De Moniteur berigt heden, dat de Assemblee iVfflio-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1