ZÖBKZKBSCHB COURANT. X.» 53. Woensdag en Zaturdag. BESTIM .1 .IIIIIIMSTIIATIP Burgemeester en Wethoudehs van Zierikzee in aan- rneiLing nemende dal, overeenkomstig don roosier Min aftreding der leden van den gemeente Baad op gemaakt ingevolge art. 29 der Gemeente wol op den eersten dingsdag van September in dit jaar moeten aftreden de heeren: I!. C. CAU Voorzitter. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen: dat op Dingsdag den "21 dezer maand van des morgens negen lot des namiddags vijf nre in de Iiaadzaal op bet gemeentehuis alhier, de verkiezing zal plaats hebben van één Lid in den Gemeente-Raad ter vervanging van den heer D. van der VLIET, die zijn ontslag heeft genomen en dal de biljetten tot bel doen dier keuze aan de huizen der kiezers zullen worden rondgebragtingevolge dc wet. NIEUWSTIJDINGEN BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee. Zierikzee, 10 Julij. Z. M. heeft, onder anderen pensioen verleend aan J. D. van Dishoeck gewezen opzigter van den waterstaat der 3de kl van ƒ151 'sjaars. BUITENLAN D. Parijs, 7 Julij. Bij de plaatsgehad hebbende herstemming alhier zijn de drie kandidaten der- oppositie tot leden van het wetgevend ligchaam verkozenen wehde generaal Cavaignacmet 10,959 stemmen tegen 9952 stemmen op den heer Thi- haul, de heer Oliieier met 11,005 stemmen tegen t t 7 i CW ABONNEMENT S-PRIJS Per tlne maanden ƒ3,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure sntorgens VERSCHIJNT. PRI.IS DER AI) VERTENT1EN;j Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- Doodbericjten van 1 -6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt BEKENDMAKING. Mr. A. J. F. EGTER. Mr. B. C. CAU. O. G- MULOCK HOUWER. Dr. F. KELLER cn J. II. OCHIMAN, JOIIZ. lirengen mitsdien ter kennis van de ingezetenen dal op Dingsdag den "21 dezer maand van des morgens negen tot des namiddags vijf ure, ten Baadhuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vijf Leden in den Raad dezer Gemeente en dat de gewone oproepingsbrieven met ingesloten stembiljetacht dagen te voren, aan de huizon der kiezers zullen wor den bezorgd, volgens de wel Zierikzee den 1 Julij 18Ó7. C. de .JÜ.NGE Secretaris. Zierikzeeden 1 Julij 1837. li. C. CAU, Voorzitter. C. dk JONGE Secretaris. Gelei op het Raadsbesluit van den 1 April jl. no. 10. lirengen ter algemeone kennis: Dat op Donderdag 30 Julij 1857 des morgens te 12 ure in het openbaar aan den meestbiedende zullen worden verkocht ten overslaan van eenen daartoe be voegden ambtenaar. lien 70tal BEYEKBÈUES mef bijbehoorendc Koor den en Katrollen, benevens eenigel, ANTA AllNPAUEN, afkomstig van de vroegere olieverlichting. lienige SCHAAFBANKEN en GOEDEREN in ge bruik geweest hetzij bij den vroegeren Stads Timmer- winkel hetzij bij de Brandweer. Benevens zoodanige voorwerpen welke bovendien ter veiling zullen worden gepresenteerd. Ee.i en ander zal op den dag der verkooping van 9I'2 ure te bezigtigen zijn terwijl nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Deurwaarder J. van der Bent alhier woonachtig. Gedaan te Zierikzee den 8 Julij 1857. B.C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. JI. dingsdag avond is de zomervergadering der provinciale staten van Zeeland te Middelburggeopend. Men schri jft uit Middelburg van 6 dezer. Door de arrondissements-reglbank alhier isnaar wij vernemen in een gisteren gehouden zitting regts- - Ai gang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen P. J. van Eerselvroeger winkelier ver dacht van moedwillige brandstichting, wiens voor- loopige aanhouding door ons bereids gemeld is. Van verschillende plaatsen ontvangen wij nog berigten nopens schade of ongelukken zondag avond door de onweersbuijen aangerigt In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het on weder op vele plaatsen belangrijke schade aan veldgewassen, boomen, huizen als anderzins toegebragt. 'i'e Keuzen ziju onder anderen aan hc.t logement van den heer Steenkamp ruim een 70ta! glasruiten verbrijzeld. Tc Zaamslag is ecu kennis- kraampje cn eene loods omvergeslagcn en een der molens beschadigd, 'i'e Ossenisse zijn dc verschrikkelijkste verwoestingen aangerigtalle vensterruiten welke naar den wind gekeerd waven zijn verbrijzeld. De schade aan den oogst is niet te beschrijven. Te 's Gravenhage gingen de ratelende donderslagen omstreeks half twaalf ure vergezeld van hagel en vooral van een zoo geweldigen storfregen dat de goten het water niet op eens konden verzwelgen en vele woningen daarvan overlast hadden. Te Voorburg sloeg de bliksem in een molen welke ten gevolge daarvan in de asch werd gelegd. Te Utrecht ging de bui omstreeks middernacht van hevigen wind vergezeld zoodat onder andéren van de Nicolaas kaserne een groot stuk lood afwoei en aan het station een hek ornversloeg. In dc Kaatsteeg sloeg de bliksem in ecne woning zonder echter schade aan te vigten en in de Katbarijne-straat werd eene wouw getroffen, zoodat zij bewusteloos in ecne woning in de nabijheid werd ingedra gen. De postkar van Utrecht naar Breda geraakte even buiten Utrecht door het schichtig worden van het paard in den Rijn doch gelukkig kon de postiljon een uur later omstreeks twee ure in den nacht met al de postpakeiten de reis vervolgen. Onder Maartendijk is ecne boerderij, toebehoorende aan den heer Bosch van Drakestein, afgebrand. Het treurigste luiden dj berigtenjuit Arnhem, welke stad en omstreken omstreeks tien ure werden geteisterd door een hagelslag, zoo ont zettend en hevig als zich niemand herinneren kan te hebben beleefd. Hagelsteenengemiddeld ter grootte van duiveneijeren en sommige zoo groot als hoeiulercijcren, voortgezwee.pt door den wind vielen onder verschrikkelijk geweld uit de lucht en overstemden het rollen van den donder in hunnen val op de daken en huizen, zoo zag men ecne ruit, waarin door ecu hagelsteen als door een kogel een cirkel vormig gat van S'/.2 Ned. duim middellijn geslagen was. Iloewcl dc hui slechts korten tijd boven de stad hing, is de verwoesting, welke die regen van ijsblokken aanrïgttezeer groot een tal van vogels vond men overal dood onder de boomen de schade aan boom- en veldgewassen is onberekenbaar, daar op geheelc velden de oogt is ver pletterd. In de stad zijn duizende ruiten iugéhageld en in sommige strateu is schier gecne enkele glasruit, gespaard, in het gebouw Mu- sir Sacrum, waar bonderden tot bijwoning van een concert bijeen waren stortte het middengedeelte der leap van dat gebouw dat ge heel uit glas bestaat, door den lingel verbrijzeld naar beDcdeu, doch gelukkig werd niemand door dien glasregen getroffen. Nadat het on weder was voorbijgetrokkenheeft men te 's Graven hage ten 3 uur 35 min. het zeldzaam verschijnsel van een schoonen maauregenboog in het noorden waargenomen. Van Lage Zwaluwe wordt van den 6 dezer gemeld. Een hevige stortregen van drie op elkander volgende bnijen, vergezeld van zwaren douder en bliksem schier gelijk aau de b.uijen van 12 Augustus des verleden jaars, had vele aanschouwers met vrees vervuld. De buijcu schenen uit het zuidwesten op te komen doch derzelver centrum scheen meer bepaald in de rigtiug van Klundert, "Willemstad en Bui- tensluis te wezen. De eerste die opdaagde was 's avonds ten half zeven urenog al met harden wind, regen en hagel vergezeld. De tweede ontlaste zich daarop ongeveer ten 9 nre overtrof de eerste bij bliksem en donderslagen door zwaren hagelslag waarvan sommige steenen de groote van een duivenei en stuiter hadden waardoor het reeds afgesneden koolzaad veel leed en ook schade aan de te veld staande boekweit onder Wagenberg, Made en Oosterhout heeft berok kend. De derde of laatste hui, die met middernacht plaats greep was de kortste in duur waarbij men noovu-noord-west een schoonen maanhoog ontwaarde, zoo groot als men er weinig zag, die sommigen om zijne kleuren, als een regenboog bij den dag, voor zoodanig hielden. Het onweder der drie bnijen schijnt naar het noord-noord oosten en zuid-oosten te zijn overgedreven, waaruit men ook opmaakte dat het te Sliedrecht en verdere omstreken hevig moer gewoed heb ben. Voorzoo ver men te weten is gekomen is de schade van den hagelslag hier nog al van geene groote beteekenis. Een overvloedige regen, die voor ecne ruime twee maandelijksche droogte heeft plaats gemaakt, heeft voor menscli en dier eene groote weldaad te weeg ge- bragtwaardoor de dorre weiden, de met zware halmen prijkende korenlanden en vele aardappelvelden zijn gedrenkt geworden en wij thans zelfs ook eene meer verfrischte lucht inademen. Te Zevenbergen woedde 11. zondag een hevig onweder, dat in som mige streken vergezeld was van sterken hagelslag waardoor de veld gewassen veel hebben geleden, en waarbij onder den Moerdijk een os van den landbouwer R. doodclijk is getroffen. Ook te Waalwijk was het onweder vergezeld van hagel, sommige steenen ter grootte van een eiin vele huizen zijn de glasruiten ver nield. Vele veldvruchten, waaronder voornamelijk de boekweit, die men na de nachtvorst op nieuw uitgezaaid had. zijn waarschijnlijk verloren. Te Apeldoorn is het huis van den blaauwverwer Fènger door den bliksem getroffen, hetwelk voor het grootste gedeelte is afgebrand. Te Velp viel de hagel in zulke eene massa cn in zulke ruime en groote vormen neder, dat spoedig daarmede de grond geheel overdekt ware. Men raapte vijf stukken op, die te zamen op de schaal ge legd de zwaarte hadden van een Ned. pond. Vooral in Beekhuizen en op Rozendaal ontlaste de bui zich op eene vrceselijke wijze. In eerstgenoemde plaats toch vond men stukken, waarmede men een rijksdaalder geheel kon bedekken. Takken en bladeren zijn zoo van de boomen geslagen, dat de grond daarmede geheel bedekt is. Treurig is het vooral gesteld op de bouwhoeve Herikhuizen, waar de te veld staande vruchten geheel vernield zijn te droeviger voor den bewoner dier hoeve, daar deze juist op den dag van gisteren een jaar geleden, zijne hoop op een ruimen oogst, mede door hagel slag, verijdeld zag. „Zonder te spreken van particuliere gebouwen, waarvan dakpannen en glazen zijn stuk geslagen, telt men alleen aan de westzijde der Hervormde kerk 70 gebroken ruiten. Op het Lange Water, bij den heer Wilke, zijn 2000 ruiten stuk geslagen." Het onweder heeft Nijmegen en oumiddelijlce omstreken niet ge troffen, het schijnt over Druten, Afferden, Deest en een gedeelte van Winssen, de Waal overgetrokken te zijn naar Dooilewaavd, Ilien Ilcrvcld, Andelst, Zetten, Hemmen, Hcteren, Loenen, Valburg, Driel en Elden naar Arnhem en omstreken. Uit verscheiden van die dorpen ontvangt men berigten welke allertreurigst zijn. Te Druten en omstreken heeft men zware schade aan tabak en audere veld vruchten te betreuren. Aau gene zijde der rivier de Waal, te Andelst Zetten en Valburg heeft dc buitengemeen zware bagel veel schade toegebragt aan den tabak en niet minder aan de overige veldvruchten; te Herveld heeft het weinig gehageld, maar daarentegen te Driel en tc Elden heeft de hagel groot en deels alles verwoest wat te veld stond, terwijl de huizen veel schade leden door het breken van glasruiten. Te Eist en oostelijker gelegene dorpen heeft het ouwe Ier ofschoon veel, toch minder nadcelige gevolgen gehad. Uit KaatsheuvelLoon op Zand en Capelle verneemt men dat de boekweit geheel weg is. Rukwinden, hozen hagel en bliksem wis selden elkander af. In het laud van Ileusdcn is dc schade onbere kenbaar. Het departement van oorlog heeft de chefs dei- korpsen bij het leger gemagtigd, om aan de mili ciens van 18.53, die vergunning mogten vragen tot het aangaan van een huwelijk de vereischte toe stemming daartoete rekenen van den 1 October aanstaande, nil te reiken onder bepaling dat de bedoelde manschappen vooraf liurmcschuld op het kleeding - en reparatiefonds moeten aanzuiveren terwijl aan do miliciens, die buiten staat zijn aan deze bepaling te voldoen de bovengemelde toe stemming dan alleen zal worden verleend, wan neer hun onvermogen ,0111 die schuld aan te zui veren, door overlegging van een certificaat, afge- 1 geven door het bestuur hunner woonplaats, wordt bevestigd. Eene vreemde gebeurtenis houdt Ie Alblasserdam vele inenseheii bezig. De scheepmaker v. M. aldaar, had voor een schipper een nieuwe schuil gebouwd en reeds sedert ongeveer een jaar lag die Ier aflevering gereed hetgeen echter niet geschiedde door verschil lusschcn aannemer en aanhesteder. De schuit lag gis teren avond nog in <!e haven aan de werf vast gemeerd, naast een ander vaartuig, van welke laatste dezen nacht ten drie ure de schipper uil ziju slaap werd gewekt doordien hij met zijn schuit in de haven lag te drijven. Spoedig ontwaarde hij dat de meertouwen waren los gesneden en het nieuwe vaartuig dal tusschen hem cn de werf had gelegen was verdwenen. i)e scheepmaker te wekken en met dezen het verloren vaartuig te gaan zoeken was het werk van een oogenhlik het vinden echter was niet zoo gemakkelijk dan nadat men door voorbijvarende schippers op het spoor was gebragl. Ter aangewezene plaats (een half uur buiten de haven) gekomen vond men het vaartuig,doch l ol aan het water afgebrand. Jl. vrijdag had teUlrecht een noodlottig ongeluk plaats. De zoon van de G., kwam met twee melkmeis jes uit het land rijden, op eenen boerenwagen meteen paard. Vooraan op hei Houtensche pad een ander voorhij willende rijden geraakte zijn paard op hol. Een der meisjes sloeg van den wagen en bleef eenigzins haken zoodal zij erg bezeerd werd. De zoon een jongeling van 1 i jaren brak een been en het andere meisje had mede veel geleden door den schrik. Men verneemt nader dal de heide meisjes ten gevolge van dit ongeluk reeds overleden zijn. Dezer dagen ontdekte de koster derR K. kerk in de Varkenstraat te Arnhem, nadat de dienst geëindigd was en hij de kerk gesloten had dat zich nog iemand in de kerk bevond. De koster riep terstond de hulp der politie in die spoedig zekere S., een üuitsoher vond. Deze had zich in de kerk doen opsluiten en door middel van een baleintje, waaraan pik of eene dergelijke kleve rige stof zat, de kerkbussen voor een goed gedeelte geledigd. Hij werd terstond in hechtenis genomen en heeft zijne misdaad reeds bekend. Aan het Pruisische geld dat hij nog bij zich had, zag men dezelfde zwarte stof. Het schijnt dat hij 111 Pruis- sen op dezelfde wijze eenige kerken heeft bezocht. Uil Alpen en Biel wordt aan het Handelsblad ge meld dal de predikant der gemeente Chaam 11. za- turdag de klok uit de toren aldaar heeft doen ne men en verkocht. Het gemeentebestuur zulks onwaard hebbendeheeft zich daartegen verzet cn de klok bij het vervoer in beslag genomen. Met belangstelling wordt de uitslag dezer handelin gen tegemoet gezien Sedert het verbod van den uitvoer der gra nen in België op 1 dezer is ingetrokken worden dagelijks groote hoeveelheden tarwe en rogge naar Engeland en Holland uitgevoerd. Volgens Duitsche bladen is de graanoogst in Egypte zoo gunstig uitgevallen dat 3,200,000 hec toliters voor uitvoer kunnen worden bestemd. Een te Demerary verschijnend blad meldt dat aldaar een schip uit Calcutta was aangekomen met 200 levende koelies (menschen), terwijl op de reis 135 waren gestorven en over boord gewor pen. f e a ss e k ii k,

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1