ZIER1EZEESCHE C0DR1 n.° .53. o* 4 y» -* 1851 s A fl ONNEMENIS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure'smorgens. llliSTlilllB it AlMIJISTItATlia VERS CHI J NT. Woensdag1 en ZtatLirdag. BE Ik END MAKING. Burgemeester en Wethouders van Zicriltzee:in aan merking nemende dat overeenkomstig den rooster van aftreding der leden van den gemeente Baad op gemaakt ingevolge art. 29 der Gemeente wet op den eersten dingsdag van September in dit jaar moeten aftreden de keeren Mr. A. J. F. EGT ER. Mr. B. C. CA II. G. MULOCK HOUWER. !)r. F. KELLER en J. II. OCHIMAN, JOIIZ. brengen mitsdien ter kennis van de ingezetenen dat op Dingsdag den 21 dezer maand, ran des morgens negen tot des namiddags vijf ure, ten Raadbuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vijf Leden in den Raad dezer Gemeente en dat de gewone oproepingsbrieven met ingesloten stembiljetacht dagen te voren, aan de buizen der kiezers zullen wor den bezorgd, volgens de wet. Zierilczee den Julij 1857. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Bekendmaking. Burcemeiïster en Wethouders van Zierilczeebren gen ter kennis van de ingezetenen: dat op Dingsdag den 21 dezer maand van des morgens negen tot des namiddags vijf ure in de Raadzaal op liet gemeentehuis alhier de verkiezing zal plaats hebben van één Lid in den Gemeente-Raad ter vervanging van den heer D. van der VLIET die zijn ontslag beeft genomen en dat de biljetten tot het doen dier keuze aan de buizen der kiezers zullen worden rondgebragt, ingevolge de wet. Zicrikzeeden I Julij 1857. li. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzec doen te weten, dat bet geval bestaat, voorzien bij art. 45 van het Reglement van Policie voor deze gemeenle lui dende Ingeval van watergebrek is het schuren, spoelen of dweilen van stratenstoepen of klinkerpadenalsmede het wasschen van glazen ten eenenmale verboden." Afgekondigd van het Raadhuis te Zierilczee den 3 Julij 1857. B. C. CAtI Voorzitter. C. de JONGE Secretaris, BINNENLAND. Middelburg, 1 Julij. "Wat den loop van den brand nog betreft» vernemen wij dat de boyen liet huis van den heer Boudewijnse aan wezige houten toren en bet brandend nederstorten daarvan de vlam men veel voedsel schijnt gegeven te hebben terwijl overigens de perceel en zoo in elkander waren gebouwd als welligt in deze ge* meente nergens elders het geval is. Immers eene bedstede van het huis van den heer Wolf bevojid zich tot in de woning des heereu Zembschterwijl het laatstgemeld perceel van achteren in onmidde- lijk verhand stond met dat waarir. de brand is ontstaan. Het perceel van den heer Wasch heeft vooral van achteren hoogs t belangrijke schade bekomen en is gedeeltelijk uitgebrand, zoodat inen zelf vrees koestert dat de muur aan de zijde van den Burgt zich in een gevaarlijke stelling bevindt. Door het gedeeltelijk omverwerpen van het aangrenzend perceel bewoond door den heer Hazelof, blikslager, is het gelukt eene spuit aldaar aan te voeren, waardoor de voortgang van den brand aan de zijde van den Langendelft mede werd tegengehouden. Ook de spuit die in den tuin van het huis van den heer Eak Brouwer geplaatst was en gevoed werd uit de schier onuitputtelijke regenbakken aldaar, was daar ter goeder plaatse om de achterhuizen te bespuiten. Al de gezamenlijke pogingen lossen dan ook het bijna raadselachtige op dat men den brand welke ten 6'^ ure begon, en die in dien tus- sehentijd zoo veel verwoesting aanvigtte, ten 9 Va ure in zoo verre meester was, dat geen ander perceel meer is aangetast. Gedurende den nacht van maandag op dingsdag en ook van gis teren op heden zijn de spuiten nog hij afwisseling op het terrein werkzaam geweest en is dit laatste met eene wacht bezet. De op ruiming van het puin op de straten heeft men dingsdag vau wege het gemeentebestuur voortgezet en ten einde gebragt, terwijl men nog heden onderscheidene voorwerpen onder de rookende puinhoopen opdelft. Bijzonder mag men zich verheugen over het betrekkelijk gering getal personen die ligcliamelijk letsel hebben bekomen. Zij bepalen zicli, voorzoo ver wij hebben kunnen te weten komen, tot Hendrik Theodoor HakelingPieter RoosenJ. Coppejan H. Blok, en W. Weber. Omtrent den aanvang van den brand zijn nog eene menigte bijzon- derbeden verspreid waaraan men intussclien niet dan met het meeste voorbehoud geloof mag schenken. Zooveel schijnt zeker dat de brand in het achterhuis van den heer van Eersel begonnen isen daar reeds eene belangrijke uitbreiding bad gekregen alvorens er iets van in den Langendelft bespeurd werd. Immers verk'aren personen die nog na zes ure de woning zijn voorbijgegaan, dat daar .toen nog niets te bespeuren was, ofschoonjenlcclen reeds toen eene brandlucht meenden te ruiken en rook zagen opstijgen,waaropjdeze de woningen in de buurt bepaaldelijk iu oogenschouw namen,doeli niets verder merkende bunnen weg vervolgden. Zeer weinige minuten later werd echter het vuur in den Langendelft zigtbaar. Benige kloeke voorbijgangers werkten met moeite de voor deur open maar werden door de onmidellijk uitslaande vlammen be let binnen te dringen. Nagenoeg op hetzelfde oogonblik moet men ook van achter den brand duidelijk hebben opgemerkt en om hulp geroepen. De heer van 'Eersel moet met zijne vrouw ten kwartier over zes ure zijne woning hebben verlaten zich begevende door de Vlissingsche poort naar den Schroevveg en naar gissing niet langer dan een kwartier na zijn vertrek moet hij volgens zijn zeggen zelf den brand hebben gezien waarna hij zich naar eene boerenwoning in de nabijheid had begeven om zich een weinig van den schrik le herstellen zonder echter naar zijne woning weder te keereti. Spoedig deden zich reeds algemeene geruchten vernemen die tegen genoemden persoon zware vermoedens deden ontstaan als met de oorzaak van den brand bekend te zijn of welligt daartoe aanleiding ta hebben gegeven. Men deed hem, daar hij zich maandag naar Vlissingen had begeven door de policie aldaar bewaken tot dat hij na weder naar Middelburg gegaan ie zijn en in bet huis van Mon- tanarie aan de Vlissingsche blnnenbrug te hebben vertoefd gisteren mid dag omstreeks 11 ure, op hooger bevel door de policie naar het raadhuis werd gebragt om voor den refter commissaris, belast met de instructie vau strafzaken (mr. M. 1°. Lantsheer) te verschijnen. Sedert heeft men hem voor de instructie op het raadhuis gehouden en inmiddels ijverig het voorloopig onderzoek voortgezet, dat nagenoeg onafgebroken tot des nachts 12'74 uur heeft geduurd en heden mor gen is hervat. Een aantal personen zijn reeds als getuigen verhoord of opgeroe pen tot het geven van inlichtingen waaronder zijn lOjarjg zoontje, zijne vrouw, de winkeldochter, per telegraaf uit Vlissingen ontboden, eenige landlieden van den Schroeweg buiten de Vlissingsche poort, in wier woning van Eersel zich kort na het uitbreken van den brand heeffc bevonden, een apotheker, den directeur der brandwaarborgjnaat- sehappij alhier en vele anderen. Ten gevolge van het in den afge- loopen nacht omstreeks 121/.2 uur door den heer regter commissaris uitgevaardigd bevelvan voorloopige aanhouding iu het burgerlijke en militaire huis van verzekering is vart Eersel kort daarop aldaar overgebragt. Wij willen in geenen deele het verder „onderzoek vooruit loopen en meenen te moeien aanraden om niet te veel geloof te hechten aan de veelzijdige geruchten die aangaande deze zaak in omloop zijn en waarvan vele reeds gebleken zijn zonder eenigen grond te zijn. Zoo werd algemeen beweerd dat het bewuste huis met goederen eerst sedert ee- Dige dagen zou zijn gewaarborgd terwijl ons is gebleken dat die verze kering reeds den 23 Junij 1856 is ingegaan. Men is steeds nog ijverig bezig met wit de puinen van het huis van den heer Zembsch waaruit niets is kunnen gered worden, naar voorwerpen van waarde te zoeken. Reeds is er eene partij zwaar beschadigde manu facturen een blikken bus met effecten gouden en zilveren voorwerpen beuevens eene belangrijke som aan geld teruggevonden. Duizenden nieuwsgierigen bezoekende puinhoopen die behoorlijk zijn afgezet. De huizen van de heeren de Wolff en Zembsch behoorden oorspron kelijk tot de oudste huizen der stad en schijnen reeds voor 1530 mede door brand te zijn verwoest. Althans hoven aan de pni aan de zijde J van den Bnrght, stond met letters in oud Gotisch schrift nagenoeg het volgende te lezen: Anno 1530 was ik gemaekt toen Caro- lus keizer geraekt. en paus Clemens onze eerst vader ook was miene name, waer na ik aert, Arnemuiden gehieten, met woorden naekt. God behoede u voor brand en ander kwade. Naar men verneemt zou cle komst van Z. D. H. den Erfprins van Saksen-Meiningen hier te lande in verband staan mot een ontwerp tot het aangaan van een tweede huwelijk met de tweede dochter van II. K. II. prinses Marianne der Nederlanden. Zoo men weet heelt Z. D. II. in eerste huwelijk gehad de oudste dochter van gemelde prinses uit welk huwelijk twee kinderen zijn gesproten. Ingevolge het in de laatste algemeene ver gadering der Nederl. maatschappij tol bevorde ring van de afschaffing der slavernij genomen be sluit is eene som van 1500 naar Suriname over gemaakt, tot vrijkoop van slaven. Van het da mes comité le Amsterdam ter bevordering der afschaffing derslavernij in Suriname, is ontvangen eene som van f 300. LI. zondag avond heeft in Noord-Braband en Gelderland een hevig onweder gepaard met een weldadigen regen gewoed, Nabij Ooster hout is eene koe in het land door den bliksem doodgeslagen. Te Lent werd eene woning door den bliksem getroffen en stond dadelijk geheel in de vlammen zoodat de bewoners zich slechts met moeite konden redden. Men meldt uit Bredo van 27 dezer. Cisleren geraakten twee vurige paarden doch die anders als zeer mak bekend zijn, voor eene vigilante gespannen, in de nabijheid van den spoorweg, even buiten deze stad, door het breken der leidsels aan het hollen. Alle pogingen van deskundigen, daar aanwezig, om de fiere dieren lot slaan te krijgen waren te vergeefs en hoogst waarschijnlijk zoude het rijtuigwaarin behalve eeno moeder met een zuigeling van slechts 7 weken, nog een kind en eene dame gezeten waren door den loomeloozen galop in bet water gestort zijn, ware niet tot verbazing der toeschouwers een 20jarigc jongeling, Joseph Smits, conducteur deromnibusdienst bij den beer van Alphen in bet bétel de Kroon alhier PRIJS DEI! ADVER't FNTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van t-C regels a f behalve hel Zegclrcgl van de omnibus op do trede der vigilante gesprongen en zoo lusschen de paarden langs den boom voort- kruipende, de verhrokene leidsels meester geworden waardoor het hem zeker niet zonder de leiding der Voorzicninigheid, mogt gelukken, de nog steeds hol lende paarden in hunne vaart toesluiten', en alzoo ver scheiden menschenlevens van een waarschijnlijken dood te redden. Men meldt uit Ileusden 30 Junij. Sedert eenige weken vertoont zich in de naburige ge meente Haarsteeg een verscheurend dier, dat men tot dusverre, niettegenstaande mogelijke pogin gen niet heeft kunnen krijgen. Meer dan 40 honden, behalve een aanzienlijk getal katten, kip pen en andere dieren zijn gedood, verscheurd of opgevreten. BU IT EN LAN D. duitschtatod Keulen, 29 Junij. Te Dusseldorp worden reeds drukke toebereidselen voor het groote schutters feest gemaakt dat over drie weken aldaar ge houden zal worden. Niet alleen hebben de voor naamste schutters vereenigingen uit Duitschland maar ook die van AmsterdamArnhemZut- phen en Brussel, zich tot deelneming aan dit feest aangemeld. Te Gustorf in deRijnprovinciej zijn in den namiddag van 25'dezer 18 huizen en 21 stallen en schuren afgebrand. Naardien de vernielde panden bijna alle met stroo gedekt waren, ver spreidden zich de vlammenhij de heerschende droogte en nagenoeg volslagen gebrek aan water, met ontzettende snelheid. De verspreiding van het Brussels dagblad P Indépendance is, volgens officiële aankondiging in geheel Oostenrijk verboden. Een industrieel le Wcencn heeft zich dorschma- chines door stoom gedreven aangeschaft, waarmede hij van de eene plaats naar de andere trekt, om het dorschen van den oogst bij groote grondbezitters te volbrengen. Met zeer velen van hen heeft hij reeds contracten gesloten. Uil Laussa wordt, gemeld, dal de gevangenen in eene gevangenis aldaar den 7 Junij eene poging deden om te onlvlugten, maar op hunne \lug( door deTurk- sche soldaten overvallen en 27 van hen doodgeschoten en 15 zwaar gewond werden. Slechts aan 3 gevan genen is het gelukt, le ontkomen4 soldaten kwamen in het gevocht met de gevangenen om. F B a n s B n E. Lord Prdnterslon [heeft dezer dagen eene confe rentie gehad met den heer de Persigny en hem mede gedeeld, dat de toestand in Indie eene buitengewone, magtsontwikkcling "noodig maakt weshalve naar China geene nieuwe versterking kon gezonden worden; hij verzocht derhalve voor dien oorlog do krachtige medewerking van Frankrijk. Onze gezant beloofde onniiddelijk dit aanzoek aan den keizer incde te deelen. Dit Algiers wordt gemeld dat, volgens de pêches van den maarschalk Randon van den 23 en 24 dezer, de veld-artillerie, tot verbazing der in boorlingen, den op eenelengte van 25 kilometers nieuw aangelegden weg van Kabylië heeft door- loopen; de aanleg van den weg, ofschoon met vele moeijelijkheden gepaard was in zeventien dagen volbragt. De divisie van den generaal Mac-Mahon had den "i4slen met onweerstaanbare kracht het dorp Sheridert bemagligd, welk dorp goed ver sterkt was en door talrijke contingenten verdedigd werd. De langs den nieuwen weg* aangekomene artillerie opende het vuur. Te Genua is eene zamenzwering ontdekt welke ten doel had wanordelijkheden te doen ont slaan 40 personen zijn in hechtenis genomen. a R O O T-B KÏTTABIBIIEM,: Louden 29 Junij. Zondag avond ten elf ure had op den zuidoostelijken spoorweg een der verschrikkelijkste spoorweg ongelukken plaats welke sedert langen tijd gebeurden, Door het

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1