ZDsNKZEESC COURANT. N.° 49. Zaturdag 20 Junij. Woensdag en Zaturdag. lïKSTIM ADMlKlSTll,™ Schouwing op de Wegen. lülEUWSTIJDMKR ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgcns. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1 behalve het Zegclregt Burgemeester en Wethouders van l.ierikzce maken bekend: dal er op Maandag den 22 dezer, eene alge: meene Schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in bel poortambacht dezer Stad en worden de wegpligligen ofgelanden mitsdien aangezochtom ieder voor bet zijne te zorgendat op den bepaalden dag de wegen, voetpaden, slooten, beulen en duikers, in behoorlijken staal van onder- boud bevonden worden overeenkomstig do bepalingen van bet reglement op bet beheer, onderhoudende polirie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1 838 no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Mads Courant geplaatst. Zierikzeeden 10 Junij 1857. II. C. CAI!, Voorzitter. C. uk JONG li Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethoudeks van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat door Z. 15. den Minister van Binnenlandsche Zaken, deze stad (otstand- plaals is aangewezen aan den beer J. F. DIRKS als Arrondissemenls-IJker om op den I Julij aanstaande in functie te treden ter vervanging van den beer T. O. KOOLMANnaar elders verplaatst. Zierikzee den 17 Junij 1857. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. lie BmtGEMEESTKR van Zierikzee brengt ter kennis van de betrokkenebelastingschuldigen, dat bet kohier voor de belasting op het personeelprimitief no. I van deze gemeente, dienstjaar 1857 op den 16 dezer maand door den beer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen enz., in deze gemeente, ten fine van invordering volgens de wet. Zierikzee, den 19 Junij 1857. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee 19 Junij. Op den 16 en 17 dezer werd alhier de negende vergadering der /eeuwsche Predi- kanlen-Vereeniging gehoudenw elke door 22 leden werd bijgewoond. De voorzitter dr. R. A Soetbrood Piccardl, predikant te Goes, hield ter inleiding der 1 werkzaamheden eene voortreffelijke rede en opende de vergadering met pieglig gebed. De huishoudelijke zaken afgedaan zijnde kwamen al de vragen die op de agenda waren voorgesteld in behandeling met uilzondering van ééne daar de tijd daartoe reeds te ver verstreken was. De behandelde vragen zijn 1. Van waar dat de viering der Hemelvaart des Heeren bij veleninzonderheid in deze provincie weinig belangstelling vindten de dag daartoe veror dend door hen niet als feestdag schijnt te worden beschouwd? 2. Wat zijn de redenen der lallooze overgangen van de Roomsche lol de Hervormde kerk in de zestiende eeuw en de zeldzame in onze dagen Welke vrucht kunnen wij er van trekken dat wij ons van die rede nen helder bewust zijn 3. Wat heeft een predikant Ie doen wanneer in zijne gemeente aan de ééne zijde ongeloof en rationalisme heerschen en aan den anderen kant het mysticisme en orlhodoxisme de miskenning van hel ware Christendom ten gevolge hebben 4. is het raadzaam bij de oppervlakkigheid en onvastheid van veler godsdienstige begrippen in deze dagen om ïooals sommigen beweren, lot de scherp bepaalde dogmatiek der zeventiende eeuw terug te keeren of moet het meest op de hoofddenkbeelden der hervormers of op de grondwaarheden des evangeliunis aangedrongen worden Zij werden door de voorstellers toegelicht en op Veelzijdige wijze besproken. Menige belangrijke op merking, menige nuttige wenk werd daarbij gedaan en gegeven. Nadat voor de aftredende leden desbesluurs anderen waren benoemd en verder nog eenige zaken de ver- ecniging betreffende waren behandeld en den voor zitter was dank gezegd voor de uitmuntende wijze waarop hij de vergadering had geleid is deze bijeen komst met dankgebed door den voorzitter gesloten. De verjaardag van Hare Majesteit onze geëer biedigde koningin is jl. woensdag alhier op de ge bruikelijke wijze gevierd. Men leest in de provinciale Zeeuwsche en Middel'burgsche Stads Courant het volgende ingezonden stuk Aaii de Redactie der Provinciale Zeeuwsche en Midd. Sfads-Couraiit. Mijnheer de Redacteur In no. 3S3 van uw dagblad komt de vermelding voor van de opening van het kerkgebouw op de Rouaansche kade alhier, iiagenoegin diezelfde bewoording als zulks in no. 7952 van het Amsterdamsche Handelsblad is berigt. De gedeeltelijke verzwijging van den naam dien de berigtgever van bet Amsterdamsche Handelsblad aan de daar vereenigde Gereformeerde lidmaten heeft gegeven bewijst voor uwe opregthcid trouwens dit mag men van u als burger van Middelburg verwachten, doch bet schijnt dat UE1). met de ware toedragt der zaak onbekend zijt, en alzoo uit onwetendheid eene misstelling in die opname hebt begaan. Voor bet geval het in uwe bedoeling mogt liggen in bet vervolg be- rigten van dat kerkgebouw in uw blad op te nemen wordt UEd.met alle bescheidenheid, in overweging gegeven vooraf te lezen, bet onlangs bij G. P. Poeschminn te Rotterdam uitgekomen werkje getiteld de Kerkelijke strijd bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg," waaruit bet UED. zal kunnen blijken dat bier geen sprake is van toga en punthoed of antitogaisten en antistekianen maar bet hier eene be slissing geldt, om als eerlijk man zich J eeraar of lid der Nederd, Herv. kerk te noemen er. hare belijdenis als een versleten kleed weg te werpen alvorens iets nieuws in plaats tc hebben. Vau uwe eerlijkheid in bedoelingen wordt vertrouwd dat u dit artikel tot rectificatie vau uw berigtin een uwer eerste nummers wel zult wil len opnemen. 15 Junij 1857. Een vriend der waarheid. Wij vernemen, zegt hel ResidentiebladdalII. M. de koningin tegen half Julij voornemens is eene reis te doen door Engeland en Schotland. H. M. zal naar Londen worden overgebragt met een van 'slands oorlogs-stoombootcn en waarschijnlijk tegen half Au gustus op het paleis liet lutisten Bosch terugkeeren. Ditzelfde blad deelt mede dat thans door den minister van binnenlandsche zaken een gewi jzigd ontwerp van wet op het lager onderwijs aan de tweede kamer toegezonden is, vergezeld van eene uitvoerige memorie tot beantwoording der aan merkingen die bij het voorloopig onderzoek der oorspronkelijke voordragt in de afdeelingen der katner ingebragt zijn. Uit een doorliet departement van finantien openbaargemaakt overzigt van de opbrengst der middelen 'hoofdsom en opcenten) over de vijf eerste maanden dezesjaars blijkt, dat die midde len hebben bedragen f 22,900,867,29 tegen /"22,685,697,43'/« in de vijf eerste maanden van 1856. Den 13 dezer is te Amsterdam in den hoo- gen ouderdom van ruim 105 jaren, na eene on gesteldheid van slechts weinige dagen overleden de meermalen genoemde behoeftige grijsaard Gerril Dekker. Zekere C. G gearresteerd wegens diefstal van schapen heeft zich in het huis van bewaring tc Purinerende door zelfmoord aan de hem wach tende straf onttrokken. Men vond den ongeluk- kige aan zijn halsdoek opgehangen toen hem het eten gebragt werd. De vermaarde Ncderlandsche dwerg, JanHannema thans 18 jaren oud is, na eene afwezigheid van ruim 3 jaren, in hel vaderland teruggekeerd. Hij heeft on der geleide van zijne ouders gedurende dien tijd En geland, Frankrijk, Duilschland, Oostenrijk en Italië bezocht, alwaar hij aan de verschillende hoven, zoowel als in pantomimes op de schouwburgen veler aandacht lot zich heeft gelrokken. Men schrijft uit Tilburg van 12 Junij: Dezer dagen had alhier een treffend ongeluk plaats: Zekere B tapijtwever, namelijk de gewoonte hebbende tapijten langs den groolen straatweg naar Goirle uil te kloppen was wederom met die werkzaamheden be zig toen aldaar met paard en kar passeerde zekere S. de Grootvan Riel-, deze ziende dat zijn paard hierdoor ver schrikt werd verzocht aan eerstgen. (naar men zegt) hiermede te wachten, doch zulks niet gebeurende nam hel paard een sprong zoodal de ongelukkige ge leider onder het wiel geraakte, en onm'ddelijk in eenen bewusteloozen locstand in een naburig huis werd ge bragt eergisteren is hij naar liet gasthuis alhier ver voerd alwaar hij heden aan die gevolgen smartvol is overleden. De overledene is weduwnaar en laat drie weezen achter. De gemeente llcrlicum (Xoord-Braband) ver keert in verslagenheid ten gevolge van eenen moord en lijkverminking. waarvan de geschiedenis der lijf straffelijke reglspleging slechts weinige voorbeelden oplevert. Een meisje van negen jaren verliet op zon dag den 7 dezer hare speelmakkers, met welke zij zich op een wcidekamp nabij de genoemde gemeente bevond, en nam haren weg in de rigting der ouderlijke woning. Het kind kwam daar echter niet terug en eerst zeven dagen daarna inogl het in de angstige span ning aangevangen en schier onophoudelijk voortgezette pogingen gelukken Ie ontdekken, welk lot aan het ongelukkig meisje was ten deel gevallen. Men vond baar lijk voorover gelegen in eene moddersloot, be dekt met vuilnis en bladeren, nagenoeg geheel ont daan van kleederen die er los overgelegd waren de lijkschouwing toonde bovendien eene wonde aan het achterhoof I, eene wonde, ioopendc van den hals langs den geheclen ruggestreng, en aan hel voorlijf zulke gruwelijke verwondingen, dal de eenvoudige vermel ding alleen sidderen doet. Vv ij onthouden ons van de opsomming dier onmenschelijkc verminking, die naar men verneemt, is anngchragl om het spoor eener niet minder gruwelijke misdaad te doen verdwijnen. Het onderzoek naar den dader, door de justitie onmiddelijk na het vinden van het lijk ingesteld, bleef tot heden vruchteloos. Bij de arrondissements reglbank Ie Maas tricht is op nieuw aangebragt de vordering van deri Staat legende stad Maastrichttot afgifteen ontruiming van onderscheidene gehouwen waar van het domein den eigendom opvordert, en die de gemeente beweert haar toe tc behooren. De eisch werd vroeger afgewezen omdat zij ten name van de ministers van oorlog en finantien was ingesteld, BUITENLAND. Brussel, 16 Junij. Er zijn bevelen gegeven om de ligtingen der militie welke onder de wape nen waren geroepen bij gelegenheid der laatste gebeurtenissen, naar hare haardsteden terug te doen keeren. SOITSCHLAS B Keulex 15 Junij. Den 11 dezer heeft een he vig onweder in Duilschland inzonderheid in de landstreken aan den Neder-Rijn veel onheil te weeg gebragt, en zijn een aantal personen daarbij otn het leven gekomen. Te Hau niet verre van Duren is het onweder in tie kerk geslagen 5 personen zijn daarbij doodelijk getroffen en 15 anderen minder of meerder ernstig gewond. In Flerke niet verre van Soest, is de toren zwaar beschadigd. Aldaar is eene jonge dochter ge troffen en geheel ontkleed doch heeft zij verder geert letsel gehad Een rijk fabriekant te Berli jn is het slagt offer der voorspelling van het vergaan der wereld op 13 dezer geworden. Reeds lang had hij zich mot de gedachte gekweld wat erop dien noodlot- ligeri dag van zijn geld zou worden toen hij des avonds van 8 dezer de schokken hoorde door het iu de lucht springen van hel kruidmagazijn van den heer Dobermont veroorzaakt. Nu bleef hij hem geen twijfel meer over of dit was de aan vang der groote wereldgebeurtenis, en hij werd volslagen krankzinnig, greep een bijl, kwetste daarmede een zijner vrienden aan het oog hieuw woedend op vrouwen kinderen in en sloeg nadat deze gevlugt waren alles wat hem voorkwam kort en klein. De ongelukkige werd gegrepen en naar het verbeterhuis gebragt. Door deskundige personen wordt verzekerd dat in het algemeen de stand der velden en wijnbergen in Zwitserland sedert 25 jaren geene zoo groote ver wachtingen deed koesleren als tegenwoordig. F H A I K E II Parijs, 15 Junij. Inde provinciën beginnen de verkiezingen in de laatste dagen nu ook meer belangstelling te wekken zoodat in sommige de partementen de kandidaten der regering zelfs ge vaar loopen bij die der oppositie te zullen achter staan, dewijl in sommige collegien veelbeteeke-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1