N.° 48. Woensdag 17 JTunij. 1857 Woensdag en Zaturdag. HEITRES ADXIMSTRATIHI Schouwing op de Wegen. Pi 1 Ell IV S ZERffiZEESCHE COURANT. ABONNÈME NIS-PRIJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post. f 2,55. Inzending der Ailvert. daagsle voren, voor 1 1 ure 'smorgcns. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cenls de regel. GeboorteHuwelijks- ev Doodberiglen van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zcgelregi Burgemeester en W'etuoedeus van Zierikzeemaken bekend dat er op Maandag den 25 dezer, oen alt/?- meette Schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in het poortambacht dezer Stad en worden de wegpligligen of gelanden mitsdien aangezochtom ieder voor het zijne te zorgendal op den bepaalden dag de wegen, voetpaden, sloolen, heulen en duikers, in behoorlijken staat van onder houd bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van hel reglement op hel beheeronderhoud en do polir.ie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den4 Augustus 1838 no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de ïtads Gourant geplaatst. /,'tcrikzee, den 10 Junij 1857. li. C. CAlI, Voorzitter. (1. ue JON (IE Secretaris. I). Zant'ijk M. Telle, A Ilogerheidc II. Voshol D. van der Aar B. Bogerd, 33,30 30,3) 30,30 30,30 30,30 30,30 Zamen f 185,80 Het Bestuur vertrouwt dal de kennisneming va.i hetgeen hier tot dal doei wordt besteed en alzoo de be hoefte aan ruimere ondersteuning dan vroeger de voorgenomene collecte krachtdadig moge aanbevelen. Zierïkzee den 10 Junij 1857. 0. C. CAlI Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. fliV 'Jll BEKEND MAK ING. 1'urgi meester en Wethouders van 'Lxerikzee maken bekend l.'al door Z. E. den Minister van Financiën bij re solutie van den 20 Mei jl. no. 13 is vastgesteld de '233ste Slaals-Lolerij welke bestaan zal uit 20,000 loten, 10,0(0 prijzen en 2 premiën, verdeeld in 5 klassen. Dat de collecte geopend zal worden op maan dag den 'J2 dezer en gesloten op zalurdag den 4 Julij •e. k. en dat de trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhagete welen: de. I ste klasse op den 20, 21, 22 en 23 Julij de 2de klasse op den 3, 4, 5 en 6 Augustus de 3de klasse op den 1718, 19 en 20 Augustus; de 4de klasse op den 31 Augustus, 1, 2 en 3 September en de éde klasse op den 14, 15, 10, 17, 22, 23, 24, 25, 29 en 30 September, 12, 6, 7, 8 en 9 October 1857 terwijl de laatste 100 nummers op Zalurdag den 10 dier maand zullen gelrokken worden. Eindelijk dat de prijzen der loten en de wijze van uitgifte en trekking, dezelfde zijn als bij de vorige Staats-Loterij. Zierïkzee den 10 Junij 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierïkzee. Gelei op 's Konings besluit van den 1 Augustus 831 ivo. 72, houdende bepaling: dat de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning bij Waterloo, op den derden zondag der maand Junijvan ieder jaar zal plaats bebbwi. Herinneren bij deze de ingezetenen aan de plegtige viering van Zondag den 21 dezer maand met uitnoodiging om dien dag in eerbiedige stille door te brengen zul lende op denzelven alle herbergen en kotlïjhuizen, moeten gesloten blijven en gcene openbare vermake lijkheden mogen plaats hebben ten einde dien dag in betamelijke afzondering aan godsdienstige, overdenkin gen en dankbare herinneringen toe te wijden. En opdat niemand hiervan onwelend zij zal deze worden afgekondigdaangeplakt en in de courant geplaatst. Gedaan ten Baadhuize van Zierïkzee den 10 Junij 1857. I'. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secrelarts. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierïkzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat op aanzoek van de hier gevestigde districts commissie van beheer over bet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland op Maandag den 22 dezer maand, des middags de gewone jaarlijksche col lecte aan de huizen der ingezetenen zal plaats hebben met uitnoodiging aan een ieder om naar vermogen met onbekrompen hand, in die collecte bij Ie dragen en alzoo een fonds te helpen stijven waarvan de.weldadige strekking algemeen bekend is en waarvoor de dank zal worden ingeoogst van zoo vele verminkte verdedi gers van dm vaderlandscben grond of hunne nageble- vene betrekkingen, die uit dat fonds ondersteuning genieten zijnde van wege deze commissie de volgende personen le weten BINNENLAND. Zierïkzee, 15 Junij. Aan den onlangs benoemden arrondissem.-ijkcr de heer J.F. Dirlxs, is deze gemeente tot standplaats aangewezen en zulks ter vervanging van den heer F. O. Koolman, die naar Hoorn is verplaatst. In de afgeloopen week is hel kerkgebouw op de Ronaanschekade van de te Middelburg beslaande secle van anti-togaïsten, zich noemende gemeente .onder 'l kruis," geopend door den daartoe derwaarts overge komen leeraar A. P. A. da Clauxvan 's Grevelduin Capelle; het gebouw was schier le klein, om de groote menigte, zoowel uit Middelburg als van deomliggende plaatsen opgekomen, te hei alten. De eerste kamer derstalen-generaai heeft in hare zitting van jl. vrijdag al de wetsontwerpen tot vereeni- gingen van gemeenten aangenomen en het wetsontwerp betreffende in- en uitvoer van visch met I 9 tegen 14 stemmen verworpen. Met 22 tegen I I stemmen heeft de kamer het wets. ontwerp betreffende de jagtcn visscherij aangenomen. I'aarna is dekamer totnadere bijeenroeping gescheiden. In de zitting van deeerste kamervan jl. woensdag heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard dat hel antwoord op hel verslag nopens de wet op het onderwijs gereed is eerstdaags aan den ministerraad wordt verzonden en dus in de volgende week bij de tweede kamer zal inkomen. Men mag alzoo de be handeling van de wet op hel onderwijs te gemoet zien bij de eerste zamenkonisl der tweede kamer. De hooge raad der Nederlanden heeft heden be slist, dat de zaak van mr. C. C. E. d'Engelbronner te gen den slaat der Nederlanden op de gewone wijze zal worden behandeld. Men meldt uit's Hage van 13 dezer. Z. M. de koning is gisteren avond ten half zeven ure van het Loo in deze residentie aangekomen. Z. M. zal naar men verneemt, tot aanstaanden donderdag, den 18 dezer, hier verblijven en dan naar bet Eoo ierugkeeren. Burgemeester en wethouders van 's Gravenhago hebben aan de ingezetenen bekend gemaakt dat op woensdag, den 17 Junij aanstaande, ter gelegenheid van de viering der verjaardagen van till. MM. den koning en de koningin, alsmede van de herinnering aan de verdediging der citadel van Antwerpen, in 1832, waar van de 25jarige feestviering dezer dagen hier gehou den wordt, des avonds eene gaz-iiluminatie op de Dlaats langs den Vijverberg, en in het Korte Voorhout zal ontstoken zijn, gedurende welken tijd in het Lange Voorhout muzijk zal worden gemaakt, terwijl ten elf uredes avonds een groot vuurwerk zal afgestoken wor den in de Malibaan. Naar men verneemt zullen IIH. KK. HH. prins en prinses Fredertk en Hl), dochter, prinses Maria, den 20 dezer hunne buitenlandsche reis ondernemen. Van Rotterdam zijn dingsdag jl. de eerste ker sen van dit jaar uit Duilschland aangebragl, naar En geland verzonden. Ook zijn de eerste nieuwe aardappelen voor expor- talie uit het Westlarid alhier aangekomen. Omstreeks 300 halve muds manden werden met onderscheidene stoomhooten naar verschillende havens i an Engeland en Schotland vervoerd. I)e herigten omtrent deze zoo onontbeerlijke aardvrucht luiden overal gunstig. Er heeft zicli onlangs weder een geval van vergiftiging van ruuderen voorgedaan, tengevolge van hetslechts gedurende weinige dagen grazen in een weiland, hetwelk met paardenmest, uit eene loodwitfabrick afkomstigbemest was waardoor zonder de spoedig aangebragte ge neeskundige hulp al dc zich in die weide bevindende runderen on twijfelbaar z.tudeu zijn gestorven. L)it voorval heeft aanleiding gege ven tot hit instellen van een nader onderzoek waardoor het "den com missaris des koni, gs in deze provincie is gebleken dat de paarden mest in eeue groote hoeveelheid tot de vervaardiging van loodwit gebe zigd wordt en na ecuige dagen daartoe te zijn gebruikt wordt weg gevoerd ten gevolge waarvan het gebruik dier met looddccleu besmette meststoffen vooral op weilanden zooals .nu wederom op nieuw is ge bleken de noodlottigste gevolgen kan na zich slepen te meer daar ten gevolge van den hoogen prijs der meststoffen vele veehouders zich ligtelijk genoopt kunnen gevoelen zoodanige mest aan te knopen en tc gebruiken daar die veelal voor geringe prijzen van de opkoopers verkrijgbaar is. Het vorenstaande hcoft aanleiding gegeven om de aandacht der ge meentebesturen hierop bij herhaling te vestigen met uitnoodiging den landlieden in het aartkoopen van paardenmest, waarvan de herkomst niet met zekerheid bekend is de moest mogelijke omzigtighcid aan te bevelen vooral wanneer die zouals met mest uit loodwitfabricken het geval isvoor geringe prijzen verkrijgbaar wordt gesteld en om zoodanige mest, welke ondersteld kan worden uit loodwitfabrieken af komstig te zijn, nimmer tc bezigen op weiland dewijl de ondervinding heeft doen zien dat zelfs het hooi op daarmede bemeste landen ge wonnen de loodvergiftiging aan dieren mededeelt, terwijl zoodanige niest mits vooraf met water gemengd en uitgebroeid, tot dusverre niet is gebleken op de voortbrengselen van bouwlauden schadelijken invloed uit te oefenen. Onder dagloekeniug van den 1! dezer mcirlt men ons uit Zevenbergen hel navolgende: Eene zware onweersbui ontlaste zicb boven deze plaats en omstre ken, vergezeld van hevigen plasregen maar vooral van sterken hagelslag. Gedurende 10 minuten vielen vrij groote hagelsteenen zoo (ligt neder dat zelfs heden morgen nog op sommige plaatsen eene aanzienlijke hoeveelheid te vinden was. Aanmerkelijk is dan ook de schade hierdoor aan de veldgewassen, maar vooral aan het zooveel belovende vlas (oegebragt. Men schrijft uit Oosterhout van t 3 dezer. In den afgeloopen nacht heeft het in deze omstreken wederom streng gevroren en wei zoodanig, dat op het gehucht Dorst de daken der huizen geheel wit waren. Op de hooge landen is de boekweit veelal afgevroren terwijl de aardappelen welke zoo welig groeiden thans op vele velden geheel zwart staan. Ook in de naburige gemeenten is aan de aardappelen en boekweit aanzien lijke schade teweeg gcbragl. Te Amsterdam wordt een adres aan den raadge- teckend tegen de stedelijke brandweer waarbij be paaldelijk wordt opgekomen tegen de bepaling, dat alle mannelijke ingezetenen van 1 8—50 jaar tol de dienst bij het brandwezen worden vcrpligt 'tgcen de adres santen beschouwen als eene snort van hecrendienst wier vaststelling de grondwet niet gedoogt; een bij - zonderen afkoop daarvan oordeelea adressanten een niet billijken uitweg maarzij dringen aan op de daar- stelling als in andere groote steden vaneen vast brand weer-corps. Door de gewestelijke vereeniging Utrecht van het Nederlandsche onderwijzers genootschap is dezer dagen bekroond do heer A. Verwer, hulp-onderwijzer te Bellingwolde, voor eene natuurkundige schoolkaart van ons land. Men meldt uit Vollenhove van I I Junij. De kommervolle toestand, in welke onze visscherslieden gedurende eenen gcruimen tijd verkeerd hebben uit hoofde van de slechte vangst van ansjovisch en bot is thans merkelijk verbeterddaar de vangst van de eerste soort van viscb zeer ruim uitvalt en de prijs goed is. Men meldt uit Nijmegen van 12 Junij. Een heden morgen alhier aangekomen brief uit Sittard vier uren aan deze zijde van Maastricht, meldt, dat gisteren (donderdag) namiddag ten '2 ure de bliksem in den kerktoren is geslagen en toren en kerk in vlam men gezet. Bij hel vertrek van den post schrijft men »de kerk is verloren en een groot gedeelte van de stad lijdt veel gevaar, liet brand nog hevig, indien de felle wind niet gaat liggen, is bet ongeluk niet tc overzien. In het land van Cuyck (Noord-Braband), alsmede in sommige streken van Gelderland zijn zoo veel mei kevers geweest, dat bet gemeentebestuur te Groot- en Klein-Linden een cent per pond beeft uitgeloofd. Er waren gezinnen die op één dag 500 pond leverden en in bet geheel zijn er in zes dagen lijds 20,000 pond van aangebragt, die lot mest zijn gebezigd. Dezer dagen had le Zollkamp (Groningen) een zonderling doch tevens droevig voorval plaats. Een Ijalkschipper aldaar was uit liefhebberij gaan visschen en bad o. a. een kleine tong gevangen. Bij de zijnen teruggekomen legt hij die kleine doode visch op zijne long; en regt tot zijn kind «Kijk nu heeft vader twee tongen I" Eensklaps schiet die tweede tong hem naar binnen, en ecnige weinige oogcnblikken daarna was de man, ondanks de wanhopige pogingen zijner vrouw, om den ingesiikten visch weder (e voorschijn (e brengen een lijk. BUITEN LAN B. Brussel 14 Junij. De Monitexir beval een konink lijk besluithoudende sluiting der kamer, zitting van 1856/1857. Uit besluit is voorafgegaan doov een

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1