ZDHZBSH COURANT. N.° 47. Zaturdag 13 Junij. Woensdag en Zaturdag. Schouwing op de Wegen. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES j Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en j Doodberigten van 1-0 regels a f 1 behalve hel Zegelregt, S A B ONNEM E NI S-PR IJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 1 1 ure 's morgens. Loting voor de Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzee maken bij deze aan de belanghebbenden bekend dat de alpliabetische naam lijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, ran woensdag den 10 Junij tot woensdag den 17 Junij daaraanvolgende, ten einde een ieder in staat zoude zijn, die op dezelve nog zouden belmoren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks aan het bestuur kennelijk te maken. Dat de lotiug voor de Schulterij tusschen de ingeschrevenen van dezen jure, klasse 1857, zal plaats hebben onder toezigt eener com missie uit het bestuurten Raadbuize dezer gemeente op zaturdag den 20 Junij 1857, des middags ten 12 ure precies; wordende de belangliebbeuden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato voormeld te laten viuden, ten einde aldaar voor de dienst der Schulterij tc loten of zulks door behoorlijke, bij de gedachte commissie bekende gemagtigdeu te laten doen zullende voor hen, die persoonlijk afwe- zend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wijze, hebben doen vertegenwoordigendoor één der leden van de commissie worden ge trokken. Dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijze eene naloting zal plaats hebben ten behoeve van diegenen welke tot de loting verpligt zijnde buiten hur. toedoen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden alsmede ten behoeve dergencn, welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de Jaatstvoorgaande inschrijving, in de gemeente zijn komen inwonen, en der vreemde lingen, welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gele genheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennisse van de genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en liet onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zouden kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 9 Junij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzec maken bekend dal bet kohier der belasting op de honden in deze gemeente, over het loopende dienstjaar, door beeren Gedeputeerde Staten dezer provincie op den 5 dezer maand goedgekeurd, op heden gesteld wordt in handen van den Gemeente Ontvanger, ten fine van invordering, volgens de wet. Zierikzee, 10 Juuiji857. B. C.CAÜ, Voorzitter. C. de JONG IC Secretaris. Burgemeester en Wetuouiiers van 'I.ierikzec maken bekend dat erop Maandag den 22 dezer, ccn alge' tneene Schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in het poortambacht dezer Stad en worden de wcgpligligcn ofgelanden mitsdien aangezochtom ieder voor het zijne (e zorgendat op den bepaalden dag de wegen, voetpaden, slooten, heulen en duikers, in behoorlijken slaat van onder- boud bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van bet reglement op het beheer, onderhoudende policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den4 Augustus 1838, no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 10 Junij 1857. li. C. CAU, Voorzitter. C. de JONG IC Secretaris. Zierikzee, 12 Junij. Z. M. heeft als blijk van zijne goedkeuring en tevredenheid wegens het redden van schipbreukelingen de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift verleend aan Jacobus tie Bruyne en Dingenus van der Haven wonende te Benesse. In ons vorig no. deelden wij den aanvang van bet muzijkfeest Ie Goes mede, nu kunnen wij ook de uitvoering en afloop van dit feest berigtcn. Donderdag werd dil geopend door cenc daartoe cx- prcsselijk vervaardigde feestouverlure van den heer C. Eisner den verdienstelijken muziek-direclcur te Zierikzee, die daarbij zelf het orchest dirigeerde. Daarna werd het oratorium Oer Messias" van Han del ten gehoore gebragt, welk meesterstuk voortref felijk werd uitgevoerd. Ook de tweede feestdag beeft naar het getuigenis der toehoorders de meest bevredigende uitkomst op geleverd. De vermaarde componist Verhuistvan Botterdam had zich welwillend bereid verklaard do opvoering van zijne prijs-sj mphonic zelf Ie komen di rigeren. Zo m ei Sci.umans Abendlied," als het liefelijke >I.a fuite en Egypte" van llerlioz en niet i, minder Mendelssohn liartholdys Die ersle Walpur- f gisnacht," welk laatste stuk vooral in zoo menige stoute greep en krachtige wending den stempel draagt van den verheven componist, alles werd met zeer gelukkigen uilslag ten gehoore gebragt, terwijl daarbij het orchest w erd gedirigeerd door den onvermoeiden tlr. van den Bosch. l es vrijdags avonds verecnigde men zich na den af loop der uilvoering in het societeitslokaal, waar het gebeel besloten werd met een bal, terwijl men onder hel uitbrengen van menigen barlelijken feestdronk, in gulle v rolijkheid tot den morgen vereenigd bleef. Bij die gelegenheid werden de feestelijkheden, even als zij geopend waren, gesloten door den voorzitter van het comité, waarna hot Zuin Abscheid," van Schuman, werd aangeheven door een uitgezocht vier voudig quartet. De bekende gastvrijheid der ingezetenen van Goes is ook hij deze gelegenheid weder op treffende wijze gebleken. Elk der bezoekers is vervuld van de hup- scbe wijze waarop men zich beijverd heeft bet verblijf in die plaats Ie veraangenamen en nimmer zal men hel vierde Zeeuwscb muziekfeest vergeten. Uil Coes schrijft men onder dagleekening van 9 dezer. >liij het vertrek der Middelburgsche stoom boot van het Wolfaarlsdijksche veer had gisteren een treurig ongeval plaats. Het rijtuig, waarin de familie van mevr. de wed. P gezeten was om naar Goes terug te keeren, daar men iemand uitgeleide bad gedaan op de naar Botterdam vertrekkende boot, kwam bij het afrijden van den opril aan het veerhuis legen de poolen van een der paarden. Door het slaan cn springen der paarden, die niet gewoon waren zamen te loopen, geraakte het rijtuig in de sloot ter zijde van den weg, met dat ongelukkig gevolg, dat het hoofd des gezins geheel bewusteloos in het veerhuis is terug gebragt. Ofschoon niet geheel hopeloos, is haar toestand zeer gevaarlijk. De overige passagiers zijn met kleine kneu zingen en schrampen vrijgekomen.'' Volgens nader berigt is mevr. dewed. P. reeds aan de gevolgen van dien val bezweken. De tweede kamer der staten-generaal is thans bijeengeroepen legen den 23 Junij Z. M. beeft aan de beeren T. Smeding en L. Ek keiboom vergunning verleend tot het oprigtcn van een Algemeen Nederlandscli Ver zekering fonds voor cle Nationale Milule, overeenkomstig het door Ht). goedgekeurd reglement. Men meldt uit beiden van 9 dezer. Gisteren zag men oi> een onzer achtergrachten weder een treurig voorbeeld van verdicrlijkingwaartoe het misbruik van sterken drank den mensch kan brengen. Een voor malig zeeman, die als onbekwaam om verder te dienen gepensioneerd is, verkeerde in zulk een verregaande staal van dronkenschap dal hij in twist met zijne moeder zijnde onder hel uiten van de ijsselijkslc ver vloekingen achleruitloopende in het water viel. Hij had zelfs de bewustheid niet een slok die men hem toereikte te vallen. De omstanders waren toen genood zaakt al hunne krachten in te spannen om hem te red den. Een ooggetuige verklaart dat dit looneel opeen ieder een pijnlijken indruk maakte. Men schrijft uil Smilde van 9 dezer De berigten bij ons ingekomenbetreffende de bijenteelt zijn gun slig. De andere veld-pi oduclcn staan in het algemeen vrij goed niettegenstaande de aardappelen en rogge op sommige plaatsen door de laatste nachtvorsten hebben geleden. Men schrijft uit bceuwarden van 7 dezer Heden middag is uit de Polmarge nabij deze stad opgehaald het lijk van zekeren M. kleermaker alhier die zich heden morgen daarheen had begeven om te baden. Door zijn bond, die hem vergezeld had en die zich op zijns meesters kleederen had neergevleid om zijne wederkomst te verbeiden werd de opmerkzaamheid der voorbijgangers gewekt en het lijk dus spoedig ge vonden. Uit een particulier schrijven van Hong-Kong d<ï. 23 April vernemen wij dat aldaar met de Engelsche brik Tubal Cain, kapt. Slagett, zijn aangekomen vijf man van liet vermiste gedeelte der equipage van het schip Henriette Maria, kapt. Bakker, welke bodem op reis van Macao naar Havanna door de koelies overrompeld en waarvan de kapitein, een gedeelte der equipage met een zeker getal koelies, gelijk uit de verklaringen dienaangaande moet opgemaakt worden, op Cochin China zijn aan wal gezet. Uit liet relaas van een der geredden blijkt alleen maar, dat zij, toen liet oproer uitge broken en bet schip onder den wal ten anker gebragt was, op last van den kapitein in de giek naar den wal zijn geroeid, met zich medenemende zeven Chinezen. Daar gekomen zijnde gebood bun de tolk, die zicli onder het zevental bevond, weder naar boord te gaan en beu den volgenden morgen te komen halen. Door den sterken stroom konden zij hun schip echter niet bereiken en dreven nnar ecne rotswaar zij drie dagetl zonder voedsel hebben omgezwor ven, tot dat zij den vierden dag door een paar Chinezen ontdekt werden, die ben van voedsel voorzagen. Den volgenden morgen echter berigtte hun een der Chinezen, dat zij door een honderdtal mannen vervolgd werden, waarop zij naar eene andere schuilplaats de wijk namen. Om hun ongeluk te voltooijea sloeg den zesden dag do boot om cn konden zij slechts met de uiterste krachtsinspanning al zwemmende den wal en na eene voetreis van vier uren een Chi- neesch dorp bereiken. Aldaar werden zij gedurende zeven dagen zeer gastvrij onthaald, zoodat zij met bovengemeld schip gelegenheid vonden naar Hong-Kong over te komen. De geachte schrijvers sluiten hunnen brief met de volgende zinsneden „De Tubal Cain kwam liter aan deü |7 dezer en volgens kapitein Slagett zou do Henriette Maria eerst geaukerd zijn geweest in of bij Comeiiinge-Bay. lie vijf mannen kwamen aan Cape Padaran eerst teregt en waren door hem gevonden aan Point de Glialen liefgecn zuidelijk van de beide plaatsen ligt, bij gevolg zouden wij bijna veronderstellen dat, indien kapitein Bakker met de overigen der'mauschappen niet in de golven verongelukt of door de koelies vermoord is, zij misschien nog zuidelijker zijn gedreven en op de kust van Cochin China ook teregt zijn gekomen. Wij hebben alle hoop dat hij met de over- hlijvenden nog in het leven zal zijn. Is dit zoo, dan twijfelen wij niet of zij zullen hier kunnen aankomen zoodra de zuidwest-mousson begint. Als de Chinesche jonken, die gewoonlijk in dezen tijd van het jaar van daar vertrekken, aankomen zullen wij uitzien of kapt. Bakker en de andere manschappen daar aan boord zijn. Wij zullen ons verheugen indien wij dit spoedig aan u kunnen melden. De namen der geredden zijn W. Delgman, bootsman Heinrich Digi er Adrian Brandt, Hendrikns van Amerzoden en Thomas Brauti." (ff. R C.) BUITEN LAN D. Brussei, lO.Iunij. In eene heden gehouden laatste zatnenkomsl der leden van de regterzijde der kamer van representanten hebben zij eindelijk besloten de wet op de liefdadigheid op te offeren. De koning is ten twaalf ure in deze hoofdstad aangekomen, om in den ministerraad voor te zitten, waar men gelooft dat tol het intrekken van dat wetsontwerp zou worden be sloten. Uit verschillende steden des rijks onder anderen uit Antwerpen zijn door de gemeenteraden nadere adressen van dankbetuiging wegens het schorsen der zitting aan den koning gerigl. 9D1T3CHLAH3 Keulen 7 Junij. I'e voorvallen te Brussel hebben hier groote belangstelling tc weeg gebragt. Men ziet daarin een voorbeeld van de treurige gevolgen, welke een overspannen geestelijke invloed en inmenging kan hebben. Omtrent het berigt in de meeste nieuwsbladen Overgenomen als zoude een Engelscbman bier of daar in Zuid-Duilschland aan een armen knaap eene som van 150,000 11. beloofd hebben indien deze hem zoo veel postzegels bezorgde als noodig was tot het behan gen zijner kamer, verneemt men dat dit echter louter verzinsels zijn geweest. F H A K R II K. Parijs 7 Junij. Een der 45 aangeklaagden in de zaak van bet geheim genootschap der vcemreglers die tot dusver aan de nasporingen der policie was ont snapt de heer Legas is te St. Etienne gearresteerd. De keizer heeft den maarschalk Randon doen ge- lukwenschen met den goeden uitslag der expeditie in Kabylie. Luidens de jongste berigten uit don Kaukasus heeft de prins Baiiatinski de leiding van den ophanden zijnde veldlogt tegen Schamyl en de Tschetschen en wordt hij vergezeld door den Eranschen consul te Tif- lis baron Finot. Men wil bier weten, dat deFransche, Engelsche en Amerikaansche smaldeel™ in de Chinesche wateren niets van cenig belang zullen ondernemen tegen China, zoolang niet de Engelsche en Fransche gevolmagligden, lord Elgin en de baron Grosdaar te lande zullen zijn aangekomen. Tc Haddersfield is een kind geboren dat hei vijfde geslacht voorstelt. I'.ehalvc de moeder leven de groot moeder twee overgrootvaders en twee overgrootmoe ders cn een bet-overgrootvader en een bet-overgroot moeder alleu in volmaakten welstand. De bet-over grootvader, die acht Engelsche mijlen 2'/, uur van Huddersfield woont komt gewoonlijk eiken dingsdag aldaar ter markt. JONGSTE TIJDINGEN. New-York, 30 Mei. Walker heeft zich overge geven Ritas is door de geallieerden in bezit genomen. Walker ca zijn staf zijn te New-Orleans aangekomen. Bern II Junij. Alorgen zal de bondsvergadering bijeenkomen en den volgenden dag zal de zitting ge sloten worden. Er zal geeue oppositie tegen zijn zoo dat aan de ratificatie van bet verdrag niet wordt ge twijfeld.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1