Zaturdag 6 Junij. 1851 W.° 45, Woensdag- en Zaturdag-. BESTUREN ADMINISTRATIEF bekendmaking. bekendmaking. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN zemzeeschi courant. abonnemems-prijs. Per tine maanden f *2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 1 1 uresmorgens verschijnt. PRIJS DEP. ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegelregi Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien liet besluit van Heeren Gedeputeerde Stalen dezer provincie van den 22 dezer maand no. 33 houdende tijdelijke uitzondering op eenige bepalingen van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in deze provincie. bij- gelegenheid van de aanslaande jaarlijksehe tentoon stelling van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt. Brengen ter openbare kennis: Dat bet, voor die tentoonstelling, welke op den 29 en 3() Junij eerstkomende te Goes zal gehouden worden bestemde vee vrij en onverlet, derwaarts over de veren zal mogen vervoerd worden met een bewijs van den Burgemeester der gemeente, alwaar de vee houder woonachtig is waaruit blijkt dal hel bewuste vee aldaar te huis behoort en werkelijk voor die ten toonstelling bestemd is. Dat bet alzoo aangcbragle vee terstond na de aan komst Ie Goes, door den veearts aldaar zal worden onderzocht en gezond bevonden wordende aidaar zal worden toegelaten en wederom na den afloop met een gezondbeidsbewijs voorzien huiswaarts zal hunnen worden vervoerd doch dal gezegd bewijs niet langer dan lot en met den 4 Julij e. k. zal gel dig zijn. En zal deze tot algemeene bekendheid bij herha ling in de Courant worden geplaatst. Zierikzee, den 27 Mei 1857. B.C. CAU Voorzitter U. de JONG li Secrelarit. Burgemeester en WETHounERSvan 'Zierikzeebrengen Ver kennis van belanghebbenden dal aan de miliciens verlofgangers der ligting van 1853, die zulks ver langen vergunning kan worden verleend tol uitoefe ning van de builenlandsche Zeevaart ofschoon zij dal beroep védr hunne inlijving wiet hebben uitgeoefend onder voorwaarde noglans dat zij vooraf bij bet korps waartoe zij belmoren het,nadeelig saldo aanzuiveren, hetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding en reparaliefondsmogl hebben bestaan terwijl belang hebbenden zich tot het bekomen dier vergunning (er secretarie der gemeente belmoren aan te melden. Zierikzee3 Junij '857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONG li Secretaris. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kobier voor de belasting op het Personeel, no. 9 drie maanden regtvan deze gemeente, dienstjaar 1S56/t, op den 26 Mei jongstleden door den heer Com missaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen enz. in deze gemeente, ten fine van invordering, met aan maning der belastingschuldigen om hunne aanslagen te voldoen ingevolge de wet. Zierikzee den 4 Junij 1857 B. C. CAU. BINNENLAND. Brouwershaven 1 Junij. De afdeeling Schouwen en Dtiiveland der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw hield eergisteren eene vergadering ten huize van F. aan 'llJof alhier. Na resumtie en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd rapport uilgebragl van het verhandelde op de voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur. Voorts werd medegedeeld, dat inge volge het beslotene op de vorige vergadering eenige boekwerkjes zijn aangeschaftdie bij den thesaurier ter lezing zijnle bekomen en besloten tot aanschaffing van een wcikje van j. k. a. Cromjortgh zijnde een verloog over draineer werken enz. en onderzoek te doen naar een geschikt werkje betrekkelijk het waterpassen. Er zijn drie nieuwe leden aangenomen. Hel benoemen van een afgevaardigde naar de groole vergadering van het hoofdbestuur en bel verloten van 1000 draineerbuizcn besloot de vergadering. Men schrijft uit 's Ifage 3 dezer. Aller oogen thans en le regt op hetgeen in de spoorwegwereld en daarmede in verband staande werken omgaat, ge vestigd zijnde, deel ik u de hieronder volgende berigten mede voor wier naauwkeurigheid ik meen le kunnen instaan In de vorige week zijn door de heeren Henliet en Vermet/s opnemingen gedaan van den Zeeuwsch Lim- burgschen spoorweg voor het gedeelte van Vlissingeu naar Middelburg. Deze spoorweg zal ten oosten van Vlissingen tusschen die stad en het fort de Kuyler be ginnen alwaar de noodige havens, magazijnen enz. zullen aangelegd worden. Van daar zal de lijn loopen naar Middelburg langs Arnemuiden Goes over den te maken dam van de maatschappij tot landaan winning door de Oosler-Sclielde, Bergen-op-Zoom en sluit ten zuiden vanden straatweg van Bergenop Zoom naar Breda in de nabijheid van Rozendaal aan den spoorweg van Antwerpen naar den Moerdijken Breda. De nieuwe spoorweg loopt van Rozendaal naar Breda over bet gedeelte van den Nederlandsch-Belglschen spoorweg dat daar reedsin werking is, en misschien zal overgenomen worden door den Zeeuwsch-Lini- burgschen spoorweg. Van Breda gaat de ontworpen spoorweg over Tilburg 's Ifertogenbosch Helmond naar Veulo en zal nabij Vierssen aan hel Pruissische spoorwegnet aansluiten. De juiste rigling bij den Bosch en V'enlo is nog niet bepaald. De ingenieur- directeur Fijnje is wederom naar Parijs geweest. De Zeeuwscho landaanwinning-maatschappij is bezig met bet graven van het kanaal van Wemeldingen naar Hanswert het heijen aan de sluizen is gestaakt op last tan den ingenieur van den waterstaat te Goes omdat de palen niet voldoende waren. Te gelijker tijde is men bezig bij Bath een polder in te dijken. Met hel eigenlijk gezegde landaanwinnen door bet leggen van een dam dooi tje Oosterscbelde mag niet begonnen worden voor het kanaal gereed is. De perceelen land voor bet kanaal noodig zijn op een paar na, allen in derminneonleigenden betaald. Onder den ingeni eur Rose is de heer Eymaul begonnen met bet afbakenen van den spoorweg die van Dordrecht naar Geertrui- denberg en verder naar Belgie zal gaan. Deze spoor weg zai loopen over het eiland van Dordrecht en het Bergsche veld of den Biesbosch.'' Z. K. H. de grootvorst Konslanlijn broeder van den keizer van Rusland is heden middag ten één ure met eencnextra spoortrein aangekomen, vergezeld door Z. K. IJ. den prins run Oranje. Den 30 Mei jl. is door den minister van binnenlandsche zaken aan deu heer L. de Vos te Antwerpen, vergund zijne stoomsleep- dienst uit te oefenen langs de Ooster- en Westerschelde en daarop aan.'o'op'éhde zeegaten en rivieren tot aan of binnen de daaraan 'ge legde zeehavens, ee.j en andel* Voor zoo veel het Ned. grondgebied betreft. Uit Batavia schrijft men van 11 April het volgende: Den 6 Maart jl. arriveerde te Singapore de Nederlandsclie bark Henriette Maria, van Botterdam laatst gevoerd door kapitein G. W. Bakker, dccli te Singapore aangebragt door den heer Crawford, eersten stuurman van het Noord-Amerikaansch schip Coeur de Lmn. Uit de vel'hooren deï lieden aan boord van dat schip is voorloopig het volgende in substantie gebleken Den 8 February jl. verliet de Henriette Maria Macao, aan boord hebbende 318 Chinesche koelies, bestemd naar Havanua. In den morgen van den 12 February maakten de koelies oproer en overmanden de equipage. De kok sprong ocmiddelijk over boord de kapitein tnet de overige equipage werd belet zich naar het dek te begeven. De tolk der Chinezen riep de kapitein toedat hij al de wapens aan hen moest overgeven daar zij anders de op het dek zijnde equipage en ook de overigen zouden vermoordeu. De wapens overgegeven zijnde, kwam alles weder tot rust, doch de kapitein moc9t, op last der Chinezen, het roer iu han den nemen en naar het land stiiren en eerst toen zij hierin vertrou wen stelden mogt de kapitein het roer overgeven aan een zijuer stuur lieden. Den volgenden dag na een groot eiland onder den wal van Cochin China in het gezigt krijgende gaven de Chinezen hun verlan gen te kennen om daar aan wal gezet te worden. Nabij dat eiland gekomen zijnde, gingen de bootslieden met nog vierman der equipage, benevens den tt.lk en twee Chinezen, ter verkenning aan deu wal. De Henriette Maria ankerde daarna op korten afstand van het eiland doch de Chinezen, daarmede niet te vreden en nog digter bij willende liggen, liet de kapitein het anker weder ligten en voldeed aan hun vet langen. Den volgenden ochtend kwam de tolk met eene sampan alleen aan boord terug, zeggende dat bij de sloep met de anderen reeds had teruggezonden. Echter werd later noch van die sloep noch van die bemanning iets vernomen- Nu werd er ten aanhoore van al de Chinezen iets in de Chinesche laai voorgelezen, waarna al len aan wal wilden gaan. Ken tweehonderdtal ging ook hiertoe over medenemende den kapitein en het mecrendccl der equipage, cu daar toe gebruik makende van de scheepssloepende groote boot en van booten vau den wal. Van de equipage bleven alleen aan boord de matrozen H. Proll, J. Harrison en J. J. Diekman en de ligtma- troos G. van Lindt. De Chinezen die aan boord gebleven waren waarschijnlijk omdat zij geheel van geld ontbloot waren uitten hun verlangen om te verzeilen. Men ging dus onder zeil, onbepaald koers stelleade, doch het meest z. w. in de hoop een schip in het gezigt te zullen krijgen Na aldus vijf dagen gemanoeuvreerd te heb ben zag men het Amerikaansche schip Coeur de Lion, dat men, door bij te draaijen en een sjouw te laten waaiien, om adsistentie vroeg. De kapitein van de Cour de Lion, genaamd G. W. Tucker, kwam daarop aan boord van de Henriette Maria en gaf eenige inlich tingen omtrent den te sturen koers om Singapore te bereiken waarna hij naar zijn schip terugkeerde. Eenige oogenblikken later zond hij echter eene boot met den stuurman, den heer Crawford, een passagier, den heer Chandler, benevens twee matrozen tot adsi stentie. De stuurman nam het kommando over de Henriette Maria op zich eu bragt het schip te Singapore alwaar onmiddelijk door dpn betrokken magistraat verhooren van de opvarenden zijn afgeno men. Gedurende deu overtogt naar Singapore hebben de Chinezen nog een hunner over boord geworpen. De Henriette Maria, met de nog overgeblevene bemanning en Chinezen, is van Singapore afge haald door Zr. Ms. brik de^Haai en wordt spoedig hier verwacht. BUITENLAN D. BnusSF.r, 1 Junij. Terstond na den aanvang der zitting van de kamer der representanten op eergisteren beklom de minister van biuuenlandsene zaken het spreekgestoelte en las het volgend koninklijk besluit voor: Leopold kouiug der Belgen enz. Gezien artikel (52 der constitutie mi/.en raad van ministers gehoord hebben besloten en besluiteu bij deze Art. 1. De zitting van de kamer der representanten eh van den seuaat is voor oubepaalden tijd verdaagd. Art. 2. Onze minister van binnenlandsche zaken is inet de uitvoering van liet tegenwoordig besluit belast. Gedaan te Brussel den 3D Mei 1857. (get.) Leopold. In naam des konings, de minister van biuuenlandsche zaken (get.) P. de Decker. Op het vernemen van deze onverwachte mededeeling volgde eene diepe stilte die eindelijk door het geroep van Leve de koning op de tribunes werd afgebroken. Nadat die kreet door de volksvertegen woordigers van de linkerzijde herhaald was ging de vergadering uiteen. Zoodra de tijding van het voor onbepaalden tijd verdagen der zitting zich door de stad verspreid had zag men overal groote blijken vau vreugde over het besluit des kouings terwijl velen de verwachting aan den dag legden dat de minister van justitie (jde lieer X thornb zijn ontslag zou erlangeu en dat de wetgevende kamers weldra zouden ontbonden worden. Anderen gelooven daarentegen dat du schorsing slechts zeer, kortstondig zijn zal dewijl nog spoed vorderende zakeu zijn af te doen en schrijven het besluit hoofdzakelijk aan de zucht toe om den grootvorst Konstantijn niet tot getuige vau verdere troebelen in een constituti oneel land te maken. Intusschen is de rust hier verder onverstoord gebleven terwijl de maatregelen van voorzorg onafgebroken voortgezet ca ttog nieuwe troe pen aangekomen zijn. De koning ontving gisteren namiddag den mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Vilaiu XI111, op het paleis al hier. Namens den gemeenteraad van Brussel was Z. M. vroeger een adres aangeboden waarbij in het belang der openbare rust het intrek ken vau het bewuste wetsontwerp verzocht wordt. Gedurende de troebelen is een zeventigtal personen iu hechtenis ge nomen 38 van welke reeds weder op vrije voeten zijn gesteld. Van hoogerhand moet gelast zijn de schade te schatten welke hier en el ders door de misnoegdeu is aangerigten voor welke de gemeente kassen, volgens de bekende wet van «jvendemaire jaar IV aanspra kelijk zijn. Oolc te Luik te Gend en te Antwerpen hebben betreurenswaar dige ongeregeldheden, naar aanleiding der. in behandeling zijnde wet op de liefdadigheid, plaats gegrepen. In eerstgenoemde stad begaven zich, vrijdag avond ten 9 ure talrijke groepen van de Universiteits plaats naar het bisschoppelijk paleis en hieven daar de kreten Leve de koning leven de Liberaieu Weg met de Jezui/en Weg met de kloosters 1 aaa terwijl eenige glazen ingeworpen werden. De bis schop, mgr. de Montpellier, was afwezig. Da onstuimige troep nam nn zijnen weg naar het pensionaat der Jézuiten, hief daar dezelfde en soortgelijke kreten aan en wierp eenige glazeu in. Daarentegen werden voor het huis vau den liberalen afgevaardigdedeu heer Delfosse, kreten van toejuiching aangeheven. Na nog voor eeuige andere woningen en laa'stelijk voor het gebouw der Redemptoristen op even luidruchtige wijze lucht nan hare gevoelens gegeven te hebben ging de menigte die grootcndeels"uit studeuten andere jongelieden en personen uit den burgerstand bestond uiteen. Intusschen waren de politie de gendarmes en de troepen op de been gebragt. Nagenoeg op hetzelfde uur ontstond te Gent. de beweging. Daar had den de misnoegden zich tiaar het station van den spoorweg begeven om de Gendsche vertegenwoordigers, met name den heer Delchaye, die. het bewuste wetsontwerp zoo sterk verdedig 1 heeft, op te -wachten. Maar zij zagen zich teleurgesteld op bet vern'.'inen dat die heer den kelijk door den telegraaf gewaarschuwd een anderen weg bad ingeslagen. Toen trokken zij naar het ntiddeu der stad, en hieven, met nog vele anderen vermeerderd op het Wapeuplein de lcreteu Leve de koning Leve de constitutie Weg met de kloosters! aan. De beide eerste kre ten werden voor het regeringsgebouw herhaald, en nu trok men uaar de woning van den heer Delchayewaar ouder allerlei andere teekeucu van afkeuring dekreten: Weg met de verraders Weg met de rene gaten en de kalotten 1 wedergalmdeu. Voor het bisschoppelijk paleis votni men eene politiewacht geschaard hetwelk nogtans niet belette dat de oproerige menigte eerst het: de Profuudis op ergerlijke wijze aanhief, eu daarnaWeg met de kalotteu Weg met de kloosters! Weg met den Bisschop 1 schreeuwde. Voor de letterkundige sociëteit en op andere punten wedergalmden daarentegen, de kreten: Leve de koning! Leve de constitutie! Leve de Liberalen! welk geschreeuw door het aanheffen van de Brabaneonne en van den zang der Giron dijnen afgewisseld werd. Tegen elf ure ging de troep onder welken ook hierofschoon de fabrieken reeds ten negen ure gesloten waren nageuoeg geene werklieden gezien werden van lieverlede uiteen. De policie had zich tot voorkoming van nog grootere Avanordelijkhedcu gedurende al dien tijd onder de volksmenigte gemengd. Iu den Belgischen Moniteurvan 2 dezer leest men De wanorde lijkheden die op verschillende punten des lands waren uitgebroken heb ben de regering verpligt van 29 Mei af twee klassen van miliciens on der de wapenen te roepen. De miliciens zullen zoodra de kalmte her steld is naar hunne haardsteden terugkeeren. De regering is voornemens det roepen welke tijdelijk naar de hoofdstad ontboden zijn onverwijld naar hunne verschillende garnizoenen terug te zeuden. In de gemeente Jcmmappes zijn daarentegeu zondag avondverre gaande wanordelijkheden gepleegd. Het gepeupel beeft de meubelen van de school der geestelijke broeders verbrand en de glazen der kloos ters der geestelijke zusters verbiijzcld. F H A W K R IJ K. Parijs 1 .funij. De onlusten in België zijn ten hove alhier met uiterst ongenoegen vernomen. On middelijk na de uitbarsting werd de Belgische gezant uilgenoodigd aan zijne regering de krachtige onder drukking der ongeregeldheden dringend aan te bevelen. In het ergste geval zouden aan de Belgische regering Fransche troepen ter beschikking worden gesteld. Voor dit aanbod liet zij echter bedanken. Volgens gerucht zou hier de tijding ontvangen zijn dat de maarschalk Radetzhj overleden is. De kolonel der genie Reveldirecteur der ves tingwerken van Toulon heeft door onvoorzigtigheid hel leven verloren. Hij wilde de lading uit een pistool halen de pistool ging af en de kogel drong den kolo nel in het lijf. Eenige uren later overleed hij aan de gevolgen der bekomen wonde. De aanvoeren van granen te Marseille zijn hoogst

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1