IIHSZHSSIl COÜRA mi wmim Zaturdag 30 Mei. r^.° 43. Woensdag en Zaturdag. ABONNEMENT S-PRIJS. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,2o. Inzending der Advert, ilaagste voren, voor I 1 ure'stuorgens. VERSCHIJNT. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van T.ierikzcc maken 1 Lekend dat door hen op Woensdag den 3 Junij aan staandedes middagsten 1 '2«re ,op het liaadhuis zullen worden gehouden information de commodo et incommode t betreffende het verzoek van L. ue KOK Ez. om in zijne Hroodbakkerij wijk I! no. 13 alhier een tweeden Bnli-oven te mogen stichten en worden be langhebbenden mitsdien opgeroepen om indien zij legen tie bedoelde stichting bezwaren hebben in te brengen ■alsdan te verschijnen. Zitrtkzee, 27 Mei 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. B E k E N D M A K I N G. I'uiun meester en VVetlioudeiis van /.ierikzee. Gezien diet besluit van Hoeren Gedeputeerde Stalen dezer provincie van den '27 dezer maand no. 3d houdende tijdelijke uitzondering op eenige bepalingen ran bel reglement lot voorkoming van de verspreiding der I ngzitkte onder hel rundveein deze provincie, bij gelegenheid van de aanslaande jaarlijksche tentoon stelling van de Maatschappij tol bevordering van land bouw en veeteelt. brengen ter openbare kennis: t al helvoor die tentoonstelling welke op den 29 en 30 Junij eerstkomende le Goes zal gehouden worden bestemde vee vrij en onverlet, dervvaaits over de veren zal mogen vervoerd worden met een bewijs van den Burgemeester der gemeentealwaar de vee houder woonachtig is waaruit blijkt dat het bewuste vee aldaar te huis behoort en werkelijk voor die. ten toonstelling bestemd is. Bal het alzoo aangebragte vee terstond na de aan komst te Goes, door den veearts aldaar zal worden onderzocht en gezond bevonden wordende aldaar zal worden toegelaten en wederom na den afloop, niet een gezondheidsbewijs voorzien wederom huiswaarts zal kunnen worden vervoerd doch dat gezegd bewijs niet langer dan tot en mcL den 4 lui ij e. k. zal gel- dig zijn. En zal deze Lot algemcene bekendheid bij herha ling in de Courant worden geplaatst. Zierikz.ee, den 27 Mei 1857. ii. C. CAU, Voorzitter. C. DE JONGE Secretaris. BINNENLAND. JTikrikzee, 28 Mei. Op zatufdag avonden- gedu rende den nacht woedde alhier en in de omstreken een hevig onweder. Zijn wij wel onderrigl, dan is in llui- veland een paard door de» donder verschrikt in het water geraakt en verdronken en zijne eenige hoornen beschadigd; ook is er eenige schade veroorzaakt aan de telegraaflijn tusschen Brouwershaven en Bommenede. Zierikzke, 29 Mei. Be jaarlijksche openbare aan besteding van herstellingen en onderhoud van ge meente-gebouwen en werken alhier heelt op woens dag 27 dezer alhier plaats gehad. Het minst is inge schreven voor lste perceel onderhoud openbare gebouwen a f 2080 door F. Brandenburg- 2de perc.haven- en kanaalwerkvn a f 2799, door van der Linden. - 3de ere. onderhoud bruggen a /"825 door C. Il'isse - 4de perc. wegen voeipaden enz. a f 1299. door M. van den Enele - 5de perc.schoolgebouwen, a ƒ743, door C. I immermans - (ide perc. riolen, sloten, enz., ii f 2_'5 door C. ll'isse, - 7de perc. grooten toren a 21.5 door C. Timmermans te zamen voor f H186. lil de Goessclie Courant leest men hel volgende LI. zalurdag is door den kaïilonregter alhieruit spraak gedaan in eene jag.zaak die voor de jagers niet onbelangrijk is. Eenige ilollandscbe hecren in het najaar jagende in den Wilhelminapolder en bij een boschje gekomen, posteren zich naar jagers wijze op geweerschots afslaud van elkander terwijl jongens met stokken gewapend, de hazen er uitdreven. Be jagtopziener zag in dat bedrijf overtreding en meende dit ie moeten kwalificeren als klopjaglook de ambtenaar van hel openhaar ministerie concludeerde t t bu'Te en confiscatie, tie kanlonregter heeft de beklaagden van alle regtsvervolging ontslagen, op PRIJS DER ADVERTENT IEN Gewone 15 cents de regel. Ceboorle-, Huwelijks- en Doodberifjten van 1-6 regels ei ƒ1 behalve liet Zegelregl. grond dal oone klopjagl hel kennelijk doel heeft om liet jasttvold van wild te berooven dat hel hoseh in den Wilhelminapolder slechts een klein gedeelte van het jaglveld uitmaakt en hel afjagen van heibosch dus niet lot vernietiging van den wildstand kon strekken. Men schrijft uit Middelburg van 27 dezer Heden namiddag heeft zich eene gehuwde vrouw alhier ten huize van een barer betrekkingen in het Nehul'ershofslraafje het leven pogen te benemen door het inzwelgeu van eene vrij aanzienlijke hoeveelheid vitriool. Be ongelukkige werd verdacht van mede- piigtigheid aan diefstal welke men op het spoor was en zou juist le dier zake in verhoor zijn genomen. Zij is onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd en verkeert in zeer bcdenkelijkvn toestand. 'I e Meliskerkc zijn door het laatst gewoed heb bende onweder twee paarden in eene weide door den bliksem doodgeslagen. - Be zoon v an een landman onder de gemeente Domburg heeft zich in den voormiddag van jl. maan dag met een pistoolschot van het leven beroofd op de hofstede van zijnen vader bij vvien hij werkzaam was. Be aanleidende oorzaak kan weiligt daarin he staan dat zijne omstandigheden hem nog geen uitzigt gaven om oen huwelijk aan le gaan met het meisje waarmede hij sedert geruimen lijd eenen imiigen om gang heeft gehad. Het ligtcn van het voor de koopmanshaven te Vlissingen gezonken Ëngelsche stoomschip Ra- vensbournedal eergisteren voor de tweede maal be proefd werd is wederom geheel mislukt door hel springen van kettingen. Naar men verneemt zal eerstdaags de vroegere bestaan hebbende dienst lusscht'n Gent en Rotterdam, met de stoomboot Jacob van Arleveltle wederom hervat worden De algemcene synodale commissie der Ncder- landsche Hervormde kerk in aanmerking nemende, dal de uitslag der synodale geldleening gedurende hare voorjaarsvergadering niet volledig bekend zal worden en de synode dus, wier vergadering te dezen jare invalt op den l Julij, eerst zal kunnen heslissen, of'de inschrijvingen al dan niet worden aangenomen heeft den quaestor-generaal aangeschreven dal de termijn voor de eerste storting der gelden oorspron kelijk bepaald op den bovengenuemden dag, voorlou- pig wordt uitgesteld lol nader te. bepalen tijdstip met verzoek om dit ten spoedigste lor kennis le willen brengen van ieder der agenten. Hen 28 dezer zijn de ziftingen van-de synodale com missie der Hervormde Kerk gesloten. l)e hoofdcommissie tot oprigting van oen monu ment ter nagedachtenis van den hoogleeraar Alir. des Amorie van der Hoeven heeft aan hen die bijdragen daartoe hebben geleverd, bcrigt dat het gezegde monument, opgerigt op de algemcene begraafplaats te Utrecht, voltooid is, dat hel op donderdag den 4 Junij aanstaandedes namiddags ten twee ure, zal worden onthuld, en dat de noodige maatregelen zijn gen uienom hen des verkiezende tot die plegtig- heid toegang le verschaffen. Het exemplaar van Bilderdijks werken, voorko mende in de bibliotheek van Tollens, is dezer dagen in publieke veiling verkocht voor de som van een dui zend en vijftig galden aan den heer WonilierusBelsker, te Amsterdam. Be minister van finaniien heeft hij resolutie van 20 dezer, vastgesteld de 233ste staatsloterij. Zij zal beslaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en premien. Ue collecte wordt geopend op maandag 2 2.1 u ii ij en gesloten op zalurdag 4 Julij 1857. Be trekking van de eerste klasse begint 20 Julij. De laatste 100 nommers worden getrokken op zalurdag 10 October 1857. Men schrijft uit 's llage aan den Précurseur dat te Amsterdam een monsterproces wordt gevoerd tus schen erfgenamen van den veldmaarschalk 11 ir/s en de weeskamer, of liever de stad Amsterdam zelve. De laatste zou als nalatenschap van genoemden veldmaar schalk hebben ontvangen 2'/, millioen gulden doch die sum later hebben uitbetaald aan eene erfgename, die a's jufvrouw van gezelschap hij den veldmaarschalk diende, genaamd Jeuiina van der Planken maar dit geschiedde nadat het opperste grrcglshof le Weenen hel testamentdoor de bewuste Jeanna van der Planken geloond als valseh had verklaard. Be wettige erfgenamen van den veldmaarschalk, bestaande uit 40 Belgen en meer dan iOOi) Buitschers vragen nu van Amsterdam de erfenis., die met de rente 1 i a 20 millioen gulden beloopt, althans.de correspon dent van den Précurseur zou Amsterdam raden, aan de kwestie door die som een einde te maken. Wij vernemen dat jl. woensdag des avonds ten zeven ure, in het lokaal de Eensgezindheidop het Spui eene bijeenkomst is gehouden met het doel orn een vennootschap op te rigten voor scheepvaart en I handel op 7,uid-Afrika en orn de emigratie derwaarts en de kolonisatie in die streken bevorderlijk te zijn. i Haar de betrekkingen van de kaap-kolonie Naial en de heide Ilollandscbe republ ieken op Nederland van jaar tut jaar menigvuldiger worden is het te hopen dat de belangstelling onzer stad- en landgenooten zoo groot moge wezen dat cenc blijvende verbinding worde gevestigd op dat de toenemende productie dier streken gedeeltelijk althans naar Nederland moge geleid worden. Zulks moot strekken tot vermeerde ring' van onzen welvaart zoowel als van die onzer stauigenoole.il in Zuid-Afrika en van het steeds toe nemend getal landverhuizers die daar dezelfde taal en dezelfde godsdienst vinden. Be haringvloot van de groote visscherij zal dit jaar tusschen den 10 en 'ft Junij e. k. zee kiezen. Men meldt uil Aalst (Bouiinelerwaard van 23 dezer. Als eene bijzonderheid verdient vermeld to worden dat dezer dagen aan een boer le lleeselt voor 16 j"»ge varkens (biggen) dio nog geen acht weken oud waren f 192 werden geboden, zonder dat de bieder geluk werd gegeven. Vroeger werden voor dergelijke varkens 59 cent per stuk betaald, zoodat men zich niet behoeft le verwonderen dat men zich thans op de opkweeking dezer dieren meer dan ooit toelegt. Men meldt uit /.utphen van 26 dezer. Een brutale diefstal is op eene nabij deze slad gelegen hui lenplaats gepleegd. Aldaar is eene belangrijke voor. raad zilver op eene zeer listige wijze ontvreemd. Be dader had zich ongemerkt in de woning welen te doen opsluiten waar hij na er meer dan 24 uren te zijn verbleven des nachts heimelijk met zijnen buit heeft weten le ontkomen. Ue dader van den diefstal is reeds door de policie van Doesburg gevankelijk alhier biti- nengebragt. - Uit Arnhem is naar wij van goederhand ver nemen aan al de gemeentebesturen van wege de vereeniging van burgemeester en secretarissen een coneept-adics verzondengerigl aan M. den koning, hoofdzakelijk ton doel hebbende om dc wel van 28 Junij 18)1, Staatsblad no100, te wijzigen, voorna melijk ten aanzien van hel domicilie van onderstand waarvan in an. 23 en 27 dier wet sprake is. Dc ont werpers zijn van de oveituiging uitgegaan, dat de gemeentekassen zeer ten onregle bezwaard worden met datgeen, hetwelk lot het gebied dor kerkelijke liefdadigheid behoort, van daar de schier algemcene klagt over bedoelde wel. Zoodra hei adres is inge diend worden de gemeentebesturen uitgenoodigd er kennis van le geven aan de eerste en tweede kamer der staten-generaal. Uit Bekhuizen wordt gemeld dal de ansjovis vangst die voor omstreeks drie weken begon aan vankelijk vrij voorspoedig was, terwijl ook in de laatst vorige dagen (woensdag I 16,000 stuks) de aanvoer vrij aanzienlijk was. Da prijs die eerst 30 a 35 c. per 100 stuks bedroeg is thans gedaald tot 20 ii 25 c. Een treffend ongeluk trof dezer dagen in het Laar een ouderenpaar een driejarig kind was op een grasperk onbeschaduwd blootshoofds in den heeten zonneschijn in slaap gevallen toen men het latei- vond was het van alle bewustzijn beroofd en niet meer te wekken. Eindelijk haalde men van Coevorden geneeskundige hulp, alle moeite was in den beginne vergeefs, daarna opende het deoogen, doch verdwenen zijn de verstandelijke vermogens waarlijk eene ge voelige h s voor velen. Beu 2! dezer verkeerde de hoven Aiinerveen in de gemeente Gramsbergeu aan het kanaal zijtak no. VI11 der Dedemsvaart nieuw aangelegde buurt de Krim in groot gevaar. Het in de boek wei h eenen onl- slokene vuur, dat wegens de sterke droogte niet kon gcbluschl worden bereikte eene der keeten die wel dra eene prooi der vlammen wenl terwijl hel scheen dat nog een 4llial tot deze huurt behoorende keeten dat zeilde lol zoude ondergaan. Wijl er dien dag niet ge werkt werd bevonden zich daar een aantal werklieden uit Scbastopol eer.e andere huurt aan dit kanaal die dadelijk alle mogelijke hulp verleenden om hel vuur in zijnen loop te sluiten. Gelukkig liep ook te regten tijde dc wind om en deze buurt bleef van verder on heil verschooncL

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1