ZJEMZEESCH COURANT. Woensdag 27 Mei. 1 So i BESTUREN APMllMSTRATIEiV MEtiWmilll® W.°42. bekendmaking. udde 6.50 12.00 0.00 7,00 0,00 ABONNEMENT S-PRIJS Per drie maanden 2,00. Franco per pos! 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'siuorgcns. Bürgemekstek en Wethouders van l.ierikzee, zijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maand, des mid dags op het Raadhuis aan de minste inschrijversin het openbaar aan te besleden <te gewone laar- lijkseiie «iidcriioudswerkcn der Se- nieente-gehouweii en eig-endoinmeii overeenkomstig de bestekken en voorwaarden dier .besteding welke van af den 16 dezer, ter Secretarie., verkrijgbaar zullen zijn tegen 25 cent per exemplaar terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den heer M. Couvée Gemeente-Bouwmeester door wien ■de aanwijzing der werken gedaan worden zal van af den 22 dezer maand. Zierrlizee, den 13 Mei 1857. li. C. CAU, Voorzitter: C. uk JONG li Secretaris. BINNENLAND. Het instituut der vereenigde kunsten te Londen heeft den heer A. Geluk J. Az. onder '1 holen, den titel aangeboden van huitenlandsch corresponderend 'lid van bovengemeld instituut, als een bewijs van hoogachting voor de vele diensten door hem aao den landbouw bewezen. Ten gevolge van hel beltend gemaakte artikel in de verschillende nieuwsbladen omtrent den weesjongen van Karlsruhe heeft zich te Vlissingen een persouii voorgedaan, die vrijwillig en kosteloos de inzameling van gebruikte postzegels daar ter plaatse bezorgd ten einde deze later aan den persoon toe te zenden die zich te Botterdam met hel bijeen brengen heeft belast. Dezer dagen heeft zich eene vrouw onder de ge meente liiggekerke het leven benomen do. r in het water te springen. Om haar doel met zekerheid te bereiken had de ongelukkige haar voorschoot met sieencn opgevuld welker zwaarte haar onmiddelijk deed zinken. Ofschoon geen dadelijke oorzaak uiet zekerheid hekend is verneemt men dat deze vrouw aan verstandsverbijstering leed. De discussie in de tweede kamer der staten ge neraal over dejagtwet, is den 23 dezer gevorderd tot het strafstelsel. Hierop zijn zeer vele amendementen voorgesteld door den heer Sander. De regering heeft aangeraden deze door de sectien te doen onderzoeken, en tevens verklaard dat bij dadelijke behandeling en aanneming de wet zou worden ingetrokken. De heer Sander heeft zijn voorstel verdedigd, en daarna is heslolen zijne amendementen naar de afdeeiingen te verzenden. Maandag zal de begrooting van het de partement hinnenlandsche zaken in behandeling komen. Men verze kert dat de tweede kamer der stalen generaal in den loop dezer week voor korten tijd zal uiteengaan, maar dat zij spoedig na pinksteren zal lerugkeeren tot voorzetting van hare werkzaamheden. Men verwacht, zegt het Residentieblad, eerstdaags hij de tweede kamer de indiening van een wetsontwerp, waarhij het gouvernement eene vrij belangrijke som aanvraagt voor opnemingen en andere werkzaamhe den vereisclit tot liet ontwerpen van een uitgewerkt plan van een Nederlandse!) spoorwegnet. De bewilli ging dezer som zou niet noodwendig [voor de slalen- generaal de verpligting medebrengen om later hunne toestemming ook lot het uitvoeren van dal plan of lol eene bepaalde wijze van uitvoering te geven. Naar men verneemt wordt Z. K. H. de groot vorst Konstantijn van Rusland den 3 en-1 Junij aan slaande in de residentie verwacht Zr. Ms. stoomschip Cycloop zal den grootvorst afhalen. Dekoning heeft hoogsldeszelfs paleizen ter beschikking van Z. K. Li. gesteld. LI. woensdag zijn door den tuinman IK. Bloemink namens de kweekeiingen van Nederlandsch Meltray aan :Vi. den koning op het Loo aangeboden de eerste vroege aardappelen, aldaar op den kouden grond verbouwd. Men meldt uil Haarlemmermeer van 21 dezer. Vis een staaltje van vroegtijdiger) groei verdient.ver achting dal op het land van den beer mr. JP. mers/oord het hooi op den 19 dezer bereids op rooken ond. De snede valt zeer ruim en malsch uit. Dezer dagen heeft het koniulijk zoölogisch ge- VERSCIHJNT. Woensdag en Zaturdag. O O nootschap Nalura Artis Magistra te Amsterdam een aan zienlijk verlies geleden door hel overlijden van den zoo dikwijlswegens zijne schoonheid bewonderden Bengaalschen koningstijger die thans te Leiden wordt geopereerd ten einde zoo mogelijk de oorzaken van zijnen dood te leeren kennen en om daarna tot sieraad lostrekken van de galerij der opgezette dieren. Dezer dagen is te Amsterdam een brievenbe steller aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld ter zake van het ontvreemden van een cou pon uiteen gesloten brief, welke in een der bussen gestoken was. De koninklijke Nederlandsche grofsmederij te Leiden heeft in 1856 druk gewerkt en dien ten gevolge aan vele werklieden arbeid en brood verschaft. Onder de' véle en belangrijke werken too voor particulieren als voor het buitenland door haar vervaardigd raag in het hijzonder vermeld worden een voor het gouver nement te Amsterdam vervaardigd ijzeren gebouw, ter lengte van 1Ü0 Ned. ellen hij eene breedte van 30 Ned. ellen en rustende op 156 kolommen, moe tende het onderste gedeelte dienen tol droogloods voor hout terwijl het bovenste bestemd is om de grootste schepen uit te slaan. De ruimte van het bovenste lokaal beslaat 2000 vierkante Ned. ellen. Voor de ie Leiden bestaande kweekschool voor de zeevaart hebben zich in den loop van 1 jaar niet minder dan 120 knapen en jongelingen aangemeld. Velen konden de keuring niet doorstaan. Het rnee- rendecl heeft getrouw de lessen bijgewoond en den vastgestelden kursus in de onderscheidene vakken van het ligtmatrozeuwerk doorloopen zoodat zij geschikt gekeurd konden worden om de kweekschool met goed getuigenis te verlaten en in Werkelijke dienst te treden. Zoo werden 38 als scheepsjongens en 5 als matrozen der 4e klasse waarvan een, wegens bij zondere bekwaamheid na korten diensttijd lot de 3e klasse is bevorderd, toegelaten. Twee andere wer den om hunne buitengewone vorderingen in enkele vakken als stuurmansleerlingen aangenomen en bij het einde des jaars waren weder 3 jongelingen op het punt orn als geschikt voor de dienst van de school ontslagen te worden. De uitkomst is derhalvedat binnen zoo kort tijdsbestek 48 jongeliedendie kort geleden nog voor een groot deel nutteloos en werke loos ronddoolden nu tot een nuttig bedrijf, tot eene eervolfe betrekking, lot eene gezonde levenswijs, lot een voordeelig bestaan ja lot hunne maatschappelijke bestemming zijn gebragtterwijl hun verblijf op de school niet meer dan 0 per hoofd heeft gekost. .Men meldt uit Eindhoven het volgende Als eene bijzonderheid hoe sommige artikelen in de laatste jaren in waarde zijn toegenomen verdient vooral vermelding, dat. de jonge geileuvellen welke nog slechts weinige jaren geleden hij duizenden op de mest geworpen werden en later voor lü A 15 cent verkocht werden, thans reeds 70 a 75 cent per stuk gelden en in groole massa's uit alle oorden des rijks alhier worden uitgevoerd om later naar Belgie geëxpedieerd te worden Men meldt uit Bergen op Zoom van 23 dezer. Per heurlschipper had alhier heden de tweede verzen ding van jonge vossen plaats en wel 38 stuks om over Rotterdam te worden vervoerd naar Engeland en zoo men verhaalt bestemd om in de koninklijke bossen op het eiland Wight te worden gebragt ten einde daarop later groote jagten te maken. De jagers alhier zieu de vijanden van het wild met liefde ver trekken. LI. donderdag heeft tc den Ham een treurig voorval plaats gehad. Een braaf huisvader kwam in zijne woning zette zich neder en pas gezeten trof hem en zijn zoontje dat hij op den schoot had genomen de bliksem. Beiden waren oogenhlikkelijk dood. Uit Made en Drimmelen wordt gemold, dat de zalmvisschcrij welke in het laatst der vorige maand nog zoo ongunstig was dat naauvvelijks een zalm per dag werd gevangen, sedert eeuige dagen hijzonder gunstig is. Gemiddeld worden er thans.40 4.30 daags gevangen welkemcerendeels naar Frankrijk en Belgie worden verzonden. De prijs is dan ook aanmerkelijk gedaald en van ƒ3,20 hel Ned. pond op I a ,80 gekomen. Up den Zuidhollandschen Waard is do elft- vangst in de laatste dagen belangrijk geweestzij geldt thans ƒ0,3l) a 0,35. Onder het dorp Burgwerd werden in den afge- loopen nacht vijf schapen gestolen waarvan het onze policie hiervan onderligt mogt gelukkeu op de markt den dader aao te honden de schapenreeds verkocht, zijn echter door bare bemiddeling' aan den bestolene PRIJS DER ADVERTENTIEIV Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels d ƒ1 behalve hel Zegeireg!. teruggegeven terwijl de kooper zijne kooppenningen terug erlangde, die nog in hel bezit van den verkoo- per waren. Vanden 9 tol en met den 15 dezer zijn 65 run deren in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 82 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt ter wijl nog volgens latere opgave in de laalstvorige week 4 runderen zijn gestorven bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den January dezes jaars 4880. BUITENLAN D. BUiTSCHtasru Keulen, 21 Mei. Te Frankfort aan den Main ziet men dezen zomer weder een druk bezoek van vreem delingen waaronder vele aanzienlijke personen te gemoet. Inzonderheid worden veie Bussen verwacht die men niet het minste gaarne ontvangt naardien zij doorgaans ruim gevulde geldbeurzen medebrengen, veel koopen en veel verleren, Ook voor de speel banken iri de nabijheid zijn de Russen de hoste bezoe kers. Sommige dier inrigtingen zijn op eene meerdere uitbreiding bedacht onder anderen wil die te Hom burg eene vierde speeltafel vestigen en eene nog spoe diger verbinding met Frankfort dan de tol hiertoe be slaande daarslellen. Ofschoon de ontzettend groote uitgaven, welke die inrigting reeds gedaan beeft, daardoor nog sterk zuilen worden vermeerderd gelooft mén toch dat die later rijkelijk gedekt zullen worden. Dal zij ten vorigen jaro een dividend van bijna 40 ten honderd uitkeerde levert hel treurig bewijs [op welke verbazende winsten zij uit de dwaasheid der menscbeu trekt. r a r derde, Varus, 24 Mei. Alhier is eene depêche uit Kon- slantinopel ontvangen gedagteekend 22 dezer, mel dende dat aldaar een altaché van legatie was aange komen als overbrenger der ratificalie zonder voorbe houd van het Engelsch-Versisch verdrag. Men schrijft uit Lorientdat men door eene zorgvuldige bewaking der oesterbanken der 3 zee ar rondissementen dit jaar niet minder dan 18,422,700 stuks oesters verkregen heeft, zonder de banken te beschadigen. l)e bectworlcl-ougst belooft goede uitkomsten hetgeen veel vreugde veroorzaakt vermits men hoopt dat daardoor de hooge suikerprijzen zullen dalen. Het deficitachtergelaten door den voortviug- ligen gefailleerde Charles Thurneyssen bedraagt 2 A 3 millioen. Zijn oom de bekende en geachte bankier Thurneyssenverliest het meest; de hh. Pereire komen 500,000 fr. aan hein te kort. liet crediet mobilier zelf is er niet door benadeeld. De vooruilzigten van den wijnbouw zijn dit jaar uitmuntend zelfs de wijnstokken welke vroeger door de ziekte aangetast waren herkrijgen een krachtig voorkomen, en indien de bloeitijd zonder onvoorziene» tegenspoed ten einde loopt mag men een ruimen en voortreffelijken wijnoogst te gemoet zien. De weduwe van den beroemden componist Uéhul is in hoogen ouderdom te Lyon overleden. Volgens tijdingen uit Algiers van den 20 dezer beeft de gouverneur-generaal van Algerie eene pro clamatie gerigt aan de Kabylen tegen welke eene groole expeditie wordt ondernomen. In deze procla matie ontvouwt de maarschalk bet doel van den oorlog zegt de afgedwaalde stammen vergiffenis toe bedreigt alleen de Beni-Ralen als aanleggers vanden opstand en belooft de eerbiediging en handhaving der instellingen van de Kabylen. Door den bevelhebber der Fransche troepen op de westkust van Afrika is bet land Dakkar namens Frankrijk bezet. De Neufchatel-kwestie is in zooverre beslist dat graaf Hatzfeld aan graaf Walemky die zich thans te Fontainèbleau bevindtzijne inslractien uit Berlijn tot onderteekening van bet protocol kon mededeeleu en de cindzitting der conferentie derhalve spoedig na des ministers terugkomst in de hoofdstad te ver wachten is. Eerstdaags zal de Monileur de officiële lijding behelzen van de gesloten overeenkomst. De Gazzette Piemonlese van 14 Mei bevat het. treurige berigtdat volgens brieven uit Tripolis van 14 April werkelijk de bekende reiziger dr. Vogel te Wadai op bevel, van den sultan aldaar is onthoofd, ten einde wraak te nemen voor het plunderen van een karavaan zijner onderdanen te Bengazij. Volgens een brief uit Rome legt de Russische

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1