COURANT. 185? y Woensdag en Zaturdag. BliSTM A AMIKISTOATIEN NIEUWSTIJDINGEN MENGELINGEN ffiRKZEESCH ABONNEMENTS-PRIJS. Per clrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks - Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegeln BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierilczeezijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maanddes mid dags op het Raadhuis aan de minste inschrijversin het openbaar aan te besteden gewone jaar- lijRsclie Onderhoudswerken der «e- meente-gebouwen en eigendommen overeenkomstig de bestekken en voorwaarden dier besteding welke van af den 16 dezer, ter Secretarie verkrijgbaar zullen zijn tegen 25 cent per exemplaar terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den heer M. Couvée Gemeente-Bouwmeester door wien de aanwijzing der werken gedaan worden zal vanaf den 22 dezer maand. Zierikzee, den 13 Mei 1857. B. C. CAÜ, Voorzitter. C. de JONG 15 Secretaris. BEKENDMAK ING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennis dat het kohier der hoofdelijke belasting, van deze gemeente en van die op de bonden over het loopend dienstjaar door den Raad in zijne vergadering van den t 6 dezer is vastgesteld en gedu rende acht dagen te rekenen van den 20 dezer voor een ieder ter lezing is ncdergclegd overeenkomstig art. 265 der gemeente-wet. Zierikzee den 18 Mei 1857. I! G. CAÜ, Voorzitter. G. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van 7 dezer, aan den heer A. E. Tromp, hoofdingenieur aan 's rijks werf te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen en bem in betrekking van hoofdingenieur bij de marine met andere werkzaamheden te belasten. Door de Nederlandsche llandel-Maatschappij zijn bevracht32 schepen als: Voor Amsterdam 10 Voor Rotterdam 13 Voor Dordrecht 3 Voor Schie dam 2 en voor Middelburg 4, zijnde A/aria kapt. E. N.F. van Wulven Mercurius kapt. F. Nepperus Walcherenkapt. K. Hoek; Zcelandia, kapt. W. Blaalc- hert. Men verneemt, dat de gemeentebesturen uitgc- noodigd zijn opgave te doen van het gebrekkige dat de tegenwoordige bevolkingsregisters aankleeft en hun nezienswijze kenbaar te maken nopens de daarin le brengen verbeteringen, daar de minister van binnen- landsche zaken daaromtrent betere bepalingen wenscht vast te stellen. De kadetten der koninklijke akademie te Breda zullen de maand Junij in een kamp onder de gemeente Oosterhout doorbrengen daarna begint het verlof. Die voor de marine zullen voortaan allen aan het Nieuwe Diep geplaatst worden daar de studiejaren voorde laatst aangenomenen te Breda nu verstreken zijn. In de Koln. Zeitung leest men het volgende dat wij letterlijk zoo als het daar slaat ,mededeelen "Aan den Courier de Paris wordt uit 'sGravenhage geschreven, dat de nederlandsche regering besloten heeft een oor logschip naar de Chineschewaterentezenden.''(A. C.) Men meldt uit Schiedam van 16 dezer. Aan gaande het barkschip Lourens Koster kapt. M. Koe nen den 28 Februarij II. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) binnengcloopen wordt hel volgende gemeld De Lawens Koster vertrok den 24 December 11. van Banjoewangie naar Schiedam, en werd den 29 dito door eenen zwaren storm beloopen die vier da gen onafgebroken woedde doch dien het schip, hoe zeer veel te lijden hebbende gelukkig heeft doorge staan. In den nacht van den 3l Januarij, op de hoogte van Mauritius ('34 gr. .59 min. z. b. en 60 gr. 53 min. o. l.j slak de wind andermaal met verschrikkelijke he vigheid op, en ging den volgenden morgen in een vol slagen orkaan overdie met steeds toenemende woedde het plat schip op zijde wierp, zoodat het niet meer scheen te zullen rijzen. Men zag zich genoodzaakt het tuig te kappen, hetwelk met vrecselijke inspanning en als onder water bedolven verrigt werd nadat het tuig gekapt was rees het schip weder, doch eenige oogenhiikken later nam een geweldige breker aan bci'le zijden schier de geheelc verschansing weg als mede sloep, watervaten kombuis cn alles wat zich op het dek bevond terwijl de kajuiten de kerk vol water liepen en de groote boot aan stukken en dwars over hel dek geslagen werd. Zes man der equipage werden met deze vrecselijke zee over boord geworpen waar van men er slechts drie heeft kunnen redden de ver ongelukten zijn J. G. tloorman timmerman, A. G. Wilhelm matroos en W. J. Wcrdcs ligt matroos. Ofschoon oogenschijnlijk met den dood worstelende bleef de bemanning onafgebroken aan de pompen ge sjord aan het werk en mogt het aan de vereenigde inspanning gelukken het schip hoven te houden lot het weder eenigzins bedaarde later werd een noodtuig opgezet en aldus op den 28 Februarij gelukkig Si monsbaai bereikt. Het schip is vrceseiijk gehavend dc lading werd gelost, terwijlde uitgeputte bemanning langzamerhand herstellende was. (S. C.) Alen meldt uit Belgie, dat koning Leopold den kapitalen prijs van f 300,000 (750,000 francs) heeft gewonnen in de Oostenrijksche loterij van 1854, waar van de trekking den 1 dezer heeft plaats gehad. De uitvoer van aardappelen uit Itelgie naar Engeland heeft eensklaps een einde genomen door dien zij aldaar met verlies zijn verkochtwijl den aard appel in dit tegenwoordig saizoen geen vervoer kan verdragen. Ook den vervoer van boter naar Engeland is tegenwoordig gering ten gevolge waarvan dan ook dezelve hier en elders voortdurend in prijs daalt. On der anderen in Noord-Braband geldt de boter thans 50 a 55 cent het Ned. pond. Men meldt uit Antwerpen van 17 dezer: Te Cassel overleed over eenige dagen na slechts 3 dagen ongesteldheid een jeugdig meisje zonder dat men aan het ligchaam eenige verandering ontwaarde. Er werd verlof gegeven het lijk nog eenige dagen le be waren doch na het verstrijken van den negenden dag had zich nog geen teeken van leven voorgedaan en werd de begrafenis voorbereid. Bij het kisten kwam de kleur terug en was de doodgewaande dra geheel tot de levenden weergekeerd. De vermaarde jaarmarkten den 4 Mei te Mal- deghem en den 7 en 8 te Mechelen gehouden schijnen dit jaar hoogst belangrijk geweest te zijn. Ter laatst- gemelde plaats betaalde men voor eene Hollandsche melkkoe 1000 frans en voor eene vaars van hetzelfde ras 1200 francs. BUITENLAND. r b a k b ii h. Parijs, 18 Mei. Grootvorst Konstanlijn heeft bij zijn vertrek uit Parijs van den keizer een hartelijk afscheid genomen en Napoleons laatste woorden tot den prins, terwijl hij dezen de hand drukte, warenZeg aan uwen broeder waarde prinsdat ik mij voortaan als zijn besten vriend beschouw. Feu geëmploijeerde bij den Noorder-spoorweg vond onlangs eene portefeuille waarin zich voor 150,000 fr. aan waarden bevond. Een uur later had hij reeds het geluk deze som in handen van den eige naar te stellen die hem tot belooning 40 fr. schonk Bij het kahinetder Tuleriën is uit Azië debelangrijke tijding ontvangen, dat de keizer vau Annain een uitgestrekt rijk grenzende aan China 20,000,000 in woners tellendeen drie groote provinciën, Cochinchina, Touquin, en Cambodge, bevattende geweigerd heeft om gevolg te geven aan het aanzoek van den keizer van China tol deelneming aan den oorlog legen Engeland, en verklaard heeft volkomen onzijdig te zullen blijven. De regering heeft dat besluit van den souverein offici- eel ter kennis gebragt van de vreemde residenten. Hel ministerie van oorlog doet te Vincennes proeven nemen met nieuwe percussie-wapenen welke onder aan den loop geladen worden. De keizer moet die wapenen zeer hebben aanbevolen. Uit Napels meldt men den 4 dezer ,dat toen he vige uitbarstingen van den Vesuvius werden waarge nomen. Des nachts leverde die herg een prachtig en indrukwekkend schouwspel op. Te Padua heeft tusschenstudenten der universi teit en een Oostenrijkschen wachtpost op een der open bare pleinen eene ernstige ontmoeting plaats gegrepen De studenten kwamen met hunne ontplooide zakdoe ken aan het uiteinde hunner rottingen gebonden van eene buitenpartij terug en toen zij weigerden het be vel van den wachlhebbendcn officier om dat rumoer te staken te gehoorzamen vielen de soldaten met de ba jonet op hen aan. Twee dier jongelieden werden ge kwetst een zelfs zeer ernstig terwijl de andere die ligler getroffen was met verscheiden anderen zijm makkers, naar de gevangenis is overgevoerd. Volgen^ sommige Italiaansche dagbladen heeft de officier mei te groote overijling gehandeld. a e o o t-b rittanniei Londen 18 Mei. Het weder was in de laatste lijden in de omstreken van Charleston zoo buitengewoon guur geweest dat landbouwers zich hadden genood zaakt gezien hun graan voor de derde maal uit te zaaijen. Thans echter was de lente met volle krachl begonnen. De Morning Post ziet mol leedwezen den tijd ge naderd dat de beide parlementshuizen waarschijnlijk de toelating van Iraëlielcn in de wetgevende vergadering zullen goedkeuren ofschoon de daarop betrekkelijke wet denkelijk in het hoogerhuis slechts met eene zeer geringe meerderheid zal doorgaan. Als de Israëlieten in het Parlement worden toegelaten zal dat dagblad de natie aansporen tot hel vragen van billijke en nood zakelijke waarborgen voor de alsdan bedreigde belan gen in eene vergadering uit welke het hoofdbeginsel des Christendoms voortaan zal verbannen zijn. »Is bet vraagt do Morning Postgeen monsterachtig denkbeeld dal de baron von Rothschild of de heer Salo mon die, indien hun Judaïsmus althans nog eene schaduw van waarheid heeft, gelooven dat de Verlosser der wereld een bedrieger en het Nieuwe Testament niels ineer dan een verzinsel is deel aan de zamen- stelling van kerkelijke wetten kunnen nemen. Hel parlement moet zich eerlang met eene wet op de discipline der geestelijken bezig houden. Welk regt hebben de Israëlieten om zich daarmede te bemoeijen Wat zou men zeggen van eene Parlementswet tot rege ling van de discipline der Rabbijnen of tot beperking van de eeredienst in de synagogen?'' Men zal zich nog wel den ijselijken moord herin neren voor eenigen tijd door een koetsier Kollignon genaamd, gepleegd op den heer Juge, directeur der nor male school te Douai. De moordenaar werd ter dood veroordeeld en onderging zijne straf. De weduwe Juge heelt echter ouk legen den heer Besson rijtuigverhuur der hij wien Collignon in dienst was op den 16 Sep tember toen hij den heer Juge reed en tegen Collignons erfgenamen een eisch tot schadevergoeding ten be drage van 50,000 fr. ingesteld. De burgerlijke regt- bank der Seine heeft de gedaagden veroordeeld tot de uitbetaling aan de wed. Juge van eene som van 10,000 fr. van welke uitspraak de heer Besson is gekomen in hooger beroep met dat gevolg echter dat de beslissing des eersten reglers volkomen is bevestigd. Ouders en kinderen. Dat het gedrag der ouders met name hunne ver slaafdheid aan den drank van verderfelijken invloed is op dc opvoeding en het toekomstig lot hunner kin deren dit zal wel niet ligt door iemand worden be twijfeld maar dat die invloed zoo overwegend is als zulks bij naauwkeurige opmerking is gebleken dit zal toch menigeen verbazen. Nabij Birmingham in Engeland vind men een ver helerhuis. De heer Cosham uit Bristol heeft in het Dagblad voor Wels-verbetering verklaard dat volgens een daaromtrent ingekomen rapportvan de25 in dit gesticht opgesloten personen hij 24 de vroegere ge schiedenis hekend was en dat 14 van dezen dronken ouders hadden gehad, en de 10 overigen ouders die de een of de ander, of beiden nu en dan of bij ge legenheid beschonken waren. Miss Carpenterde meiischlievende voorstandster van hervormingscholen en schrijfster van een boekje, getiteldJeugdig misdrijf de vrucht van de onmatigheid der ouders zegt>de dronkenschap der ouders is eenu voorname oorzaak van het misdrijf door jongelieden gepleegd hetwelk onze gevangenissen opvult cn eene voorbereiding is voor een toekomstig geslacht van misdadigers." Mr. Kingsmill in hetgeen hij schreef «over gevan genissen en gevangenen" zegtzonder schroom te durven stellen dat van 90.963 vcroordeelingcn 50,000 het gevolg waren van de drink-gewoonten der per sonen zeiven of van hunne ouders. Dr. Guthrie, de beroemde voorstander van scholen voor verwaarloosde kinderen verzekert, zoo wel naar aanleiding van een daaromtrent gehouden register als op grond zijner dagelijksche ondervinding datware het niet (en gevolge van dronkenschap 85 pet. der

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1