ZMKZEESCH COUR 3V.° 40. 1857 Woensdag en Zaturdag. mmm admimstmth MM ÏN ABONNEMENT S-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 1 1 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a 1behalve hel Zegelrcgt Openbare Raadsvergadering gehouden ie /ierikzee, den 16 Mei 1857. Voorzitter Mr. B. C. Cau Secretaris Jlir. Mr. C. de Jonge. Afwezig de lieeren Jhr. de Jonge van der Grijp en LandsknÈgt. Wordt medegedeeld, dat de assurantie der Gaz-fabriek tegen braud- sclmde gesloten is. Idem dat de aanbesteding van het verhoogen van den Westhü- vendijk, heeft plaats gehad voor de som van ƒ4200. Idem eenigc missives van Gedeputeerde Statenhoudende goed keuring van besluiten van dezen raad. Allón voor kennisgeving aangenomen. De rekeningen van het Evang. Luth. Armbestuur, R. Gatli. Ann* •bestuur Ilerv, Diac. Armbestuur Israël. Armbestuur der brei en naaischuol en der bank van Lecning worden gesteld in handen «der heeren Mr. Fokker, van der Vliet en Mr. Egter en die der Commercie-wcrfin handen der heeren Mrs. Fokker, Egter en de Crane ten fine van onderzoek en rapport. Conform het verslag uitgebragt door de commissie ad hoe op dfe rekeningen van het pensioen en weduwenfonds van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven en van het Burgerlijk Armbestuur over -1856worden deze goedgekeurd en vastgesteld. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van de' opname der ont- vangerskas 'en voor notificatie aangenomen. _t I Wordehbenoemd tot leden der commissie voor de zaken der schutterij, j •de heeren Mr. van Dongen en Dr. Goemans en tot hunne plaats vervangers de heeren van den Grijp en Landsknegt. Conform het voorstel van Burgemeester-en Wethouders wordt aan •Engel de Jonge voor den tijd van 8 jaren ad ƒ8 's jaarsverhuurd •de grasmaaijing aan den Zand- en Lapschuurschen weg ondër goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten. Jdem onder goedkeuring als voren om niet in gebruik gegeven een uitslag aan het 1ste Weegje bij den Westhavendijk voor S jaren, onder voorwaarde van bedelving. Wordt voorgesteld de Stadsheer onder de hand te. verpachten ■daar de bicder op de publieke verpachting geene borgen heeft ge stéld en niet aan de convenus heeft voldaan en besloten die te verpachten aan W. A. Wicricxonder borgstelling van A. Paulusseu en F. Schilleïii&ns "voor den tijd van 7 jaar a/150 's jaars •en daarop de goedkeuring van heeren'Gcdeputeerde Staten te vragen. Wordt benoemd in plaats vau J. Sliercudregtals tieudinganger X. Bóót Jz. Ingevolge aanvraag wordt 'besloten tot de betaling van den 2den termijn der aanncmingsom der Gaz-fabriék onder voorwaarde a dat de betaling'niét is te beschouwen als een bewijs van provisionele goedkeuring, b dat deze betaling niet van "invloed zal zijn op die der overige termijnen"en c dat, gêi'esei'veérd de knip, alles worde opgeleverd zooals bij het contract is bepaald. Alsrtu'komt iu behandeling een adres van de firma L. J. Enlhoven en Co. tot remissie van boete vóór te late oplevering, voorname lijk op grond dat de vertraging is buiten hunne schuld, daar zij er prijs op stélden dat solied werk werd geleverd en dat zij daarom aan eene gerenommeerde Engelsch'e firma zekere materialen hadden be steld die echter tot'hunne deerlijke teleurstelling lang zijn uitgebleven. De commissie belast met het 'toezigt op 'dé oplevering der Fabriek deelt hare overwegingen mede. Deze zijn dat het motief in het rc- 'tiuest vervatwaarheid is dat er solied werk is geleverd dat er eene fabriek is daargesteld van grooler capaciteit dan bij het contract is bepaald en dat de tijd, die verliep tusschen het aangaan van het con tract en het erlangen der koninklijke ..goedkeuring grooter was dan men kon voorzien. Dit een en ander pleit in het voordeel der aannemers, maar aan de andere zijde is het waar dot dó gemeente geene, schade mag lijden. Door de late oplevering heeft volgens berèkening de ge meente een schade van p. m. ƒ700 geleden Zoodat Wordt voorgesteld I de boete van 1370 tot ƒ700 te verminderen. I De heeren Dr. Goemans en Mr. de Cvane hebben JiUhn'e bedenkin gen tegen dit voorstel. De laatste acht bet een gevaarlijk antecedent en wil de gebeele boete toegepast hebben. Mr. Fokker, de heer öchtman en de voorzitter geven replied. Wordt besloten de boete van ƒ1370 tot ƒ700 te verminderen. Mr. de Crane stemt tegen. Wordt besloten tot het doen van af- 'en overschrijvingen van pos ten op de begrooting 1857. Wordt vastgesteld het kohier der belasting op de bonden ad 270 en verdere uitvoering ingevolge de wet. De heer Mr. de Crane verlaat de vergadering. De openbare vergadering verandert in eene met gesloten deuren. Na de heropening wordt het kohier van den Hoofdelijken Omslag vastgesteld op ƒ0400 zullende alsnu nog gedurende 8 dagen ter visie gelegd wordendaarvan bij publicatie aan de ingezelebön worden kennis gegeven om daarna' aan heeren Gedeputeerde Staten ter goed keuring op te zenden. Wordt nog besloten op art. 5 afdeeling, 4, hoofdstuk 8 der ke- grodt in g van 1857 over te schrijven'11,0f.; Hierna is de vergadering gesloten. BEKENDMAKING. Burgmeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend: dat op Woensdag den '20 dezer maand, des middags 12 ure, op het Raadhuis zullen worden ge hóuden informaliën de comtnodo et incommode en aan te hooren de bezwaren die zouden kunnen worden ingebrpgt tegen het verzoek van H. SWAliTSom in zijn woonhuis, wijk A, no. 352, op de Oude Haven in deze Gemeente een bak-oven tot huisselijk gebruik te mogen stichten. Zierikzee13 Mei 1857. B. C, CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maanddes mid- dags op het Raadhuis aan de minste inschrijvers in het openbaar aan te besteden de gewone jaar- lijkaclie Vnderiioudswerlten der Ge- i meente.n'-bosiiveiï én, overeenkomstig de bestekken en voorwaarden dier besteding welke van af den 16 dezer, Ier Secretarie verkrijgbaar zullen zijn legen 25 cent per exemplaar terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den lieer M. Couvée Gemeente-Bouwmeester door wien de aanwijzing der Werken gedaan worden Zai vanaf deil 2'2 dezer maand. Zierikzee, den 13 Mei 1857. B. C. CAU, Voorzitter. c. rie JONGli, Secretaris. BEKENDMAKING. Buugfiuefster en Wethouders van Zierikzee brengen ter openbare kennisdat het kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente en van die op de bonden over het loopend dienstjaar door den Baad in zijne vergadering van den 16 dezer is vastgesteld en gedu rende acht dagen te rekenen van den 20 dezer voor een ieder Ier lezing is nedergeiegd overeenkomstig art. 265 der gemeente-Wel. Zierikzee den 18 Mei 1857. B C. CAU, Voorzitter. G. de JONG li, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en AVethoudehs van Zierikzee. Gezien de wet van den 29 Maart 1833 Staatsblad ho. 4) en de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 22 Aprii jl. Provinciaalblad no. 37). Brengen ter kennis van de ingezelenen dat lot Tegenscbaüers voor de Personele Belasting in deze gemeente, voor hel dienstjaar 1857/a om van de zijde der belastingschuldigen in voorkomende gevallen te dienen zijn benoemd de heeren M. COUVÊü F. van dkr LINDEN L. KOOL li en A. Pi! AP F ingezetenen dezer gemeente. Afgekondigd van den Baadhuize te 'Zierikzee den IS Mei 1857. B. C. CAU Voorzitter C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. In de zitting van de tweede kamer der staten ge neraal van jl. zaturdag was aan de orde van den dag de voorzetting der beraadslaging over het ontwerp van wet tot regeling der jagt en visscherij en wel overdo af zonderlijke. artikelen. Het van regeringswege aan de tweede kamer aange boden ontwerp Van wel tot herziening der wet op het personeel is thans met eene uitvoerige memorie gedrukt en rondgedeeld. Men meldt uit's Hage van 15 dezer: Gisteren avond bij het ontsteken van het gazlicht in de tent waarin zich de spoorwagen bevindt en die geplaatst is op het Buitenhof, viogen op eens alle draperien die zich om den standaard bevinden in brand waar door niet weinig verwarring werd veroorzaakt, daar de tent juist geheel met menschen bezet was. Er zijn evenwel geene ongelukken te betreuren. Allen zijn er met den schrik afgekomen. De oorzaak van den brand Was dat men te digi met licht is gekomen hij een lek dat in de gazpijp was ontstaan. -Men meldt uil's Hagehet volgende. Deprijsvan het hooi, dal hier thans van huilen inkomt, voorname lijk tot paardeni ocdcr is thans per 1600 oude ponden f 28. In het vorige jaar bedroeg die prijs f 51, zoodat. voornamelijk ten gevolge van een voordeeiig gewas in het vorige en van den goeden stand der landerijen in dit jaar de prijs van liet hooi bijna de helft verschilt. Men schrijft uit Botterdam van 16 dezer. Heden in den vroegen morgen zijn de Maleijers, welke sedert geruimen lijd in de gevangenis aan de Hoogstraat alhier in verzekerde bewaring zijn gehouden in afwachting van de behandeling hunner zaak van daar naar de ge- wezene kaserne aan liet Oostplein alhier overgebragt om daar voorloopig in arrest te worden gehouden. Men meldt uit 'fiel van 12 Mei Op een buiten, in de buurt onzer stad bad zeer onlangs het volgende voorval plaats In een hollen boom nabij de keuken deur bad eene groote uil hare tw ee jongen uitgebroeid Toen die vogels bijna vlug waren vielen zij uit den boom en.werden door twee dienstmeisjes (volwassene) opgevangen die er genoegen in seheplen de jotige uilen te plagen en Ie. mishandelen. Z ij luidden die, nabij de keukendeur, vastgelegd aan een touwtje, ïegen schemeravond ging een der dienstmeisjes de gevangenen bezoeken toen plotseling de uil die steeds knersende demishandeling van zijne jongen had gezien met groot geweld haar in bet aangezigl vloog en haar ernstige wonden toebragt. Zij wist zich niet anders te redden dan door zich te laten vallen en op handen en voeten in buis te kruipen. Daar bleek het, dat zij op verschillende plaatsen bloedde en dat vooral haar rogteroog ernstig was gewond en vol bloed was geschoten zoodat er aanvankelijk vrees bestond voor hoogst ernstige gevolgen. - De vrouw van den beroemden schilder Gullait la Brussel had in eene soort van waanzin zich in het hoofd geprent datzij aan een ongeneeslijkekwaal leed en dat het belet ware een zelfmoord te begaan dan ellendig en sukkelend voort te leven. Zij verliet Brussel en begaf zich zonder dat iemand bel wist naar Ostende alwaar zij zich verdronk, na een oogenblik te voren aan haren man van haar voornemen te hebben kennis gegeven. Haar lijk is door de golven op hel strand geworpen geworden en daar gevonden. iüïTENLAN Parijs, 15 Mei. De beruchte Vidocg is eergisteren inden ouderdom van 78 jaren alhier overleden. Het is bekend dat hij in zijnen tijd een der grootste Parijsche spitsboeven was en zijnen dievcnloopbaan eindigdedoor dat de politie hem voor zich won en aan het hoofd der stedelijke politie van de hoofdstad plaatste. Vidocg be wees ih deze betrekking groote diensten doch werd la ter dooreen ander gewezen dief, Lacour geheeten, ver vangen. OnderLodewijlt Filips liet men echter hetstcl- sel varen dal aanbel hoofdder plaatselijke politie van Parijs steeds een gewezen dief moest staan, en werd de ze post aan mannen van groote moraliteit en goeden naam toevertrouwd. De door Vidocq geschreven ge denkschriften w elke in de jaren 1828 en 1829 hellicht zagen baarden toen veel opzien. - De eergisteren gehouden horterijagl heeft cenzeer I ongunstig of bever geen resultaat opgeleverd. Het hert ontkwam de 150 honden welke men legen het zelve had losgelaten- De grootte hitte was hiervan vooral de oorzaak. Bijna alle jagers, en daaronder zelfs de keizer staakten ten laatstede vervolging. Al leen dekeizerin, duur den grootvorstKonstanlijnen den prins van NaSsóu gevolgd had den moed in weer wil van .de groote warmte het spoor van het hert te volgen zoolang ter nog eenige hoop bestond het te be reiken. Eergisteren avond was er hal na afloop van het diner. Gedurende zijn verblijf alhier heeft de grootvorst Konstanlijn ook den kerker bezochtwaarin koningin Maria Antoinette zoo vele bange dagen sieet alvorens ille11 haar het schavot deed beklimmen. Z.K. II. liet zich derwaarts brengen zonder dat zulks schier aan ie mand bekend was en gekomen in dat koude vochtige hol, eene soort van graf waarin de ongelukkige ge malin van Lodewijk .VVI door de handlangers der be werkers van de omwenteling levend werd geworpen stond hij geruiuien lijd onbewegelijk tot zich zelven ingekeerd en diep bewogen bij de herinnering aan het vreeselijk lot der ongelukkige vorstin. 'Ie Parijs is dezer dagen in de rue Saint-Honors eene vrouw die op een ca'napee een middagslaapje was gaan doen overleden door liet inademen van de stiklucht die de in de gesloten kamer aanwezige bloe men hadden veroorzaakt. Men verzekert, dal waarschijnlijk weldra eene bclahgerijke wetenschappelijke overeenkomst tusschen de verschillende Luropesche mogendheden lol stand zal komen. Deze overeenkomst bestaat daarin dat volgens het plan uit alle landen van Europa dagelijks een bulletin van de weersgesteldheid aan bet keizer lijk observatorium alhier getelegrafeerd zal worden zoodal men dagelijks zal welen hoe het weder op alle punten lac Europa is, Keeds moeten verschei dene staten lol uit plan zijn toegetreden. Het Journal du Loiret verhaalt het volgende ont zettende voorvaldat in het gehucht Olivet heeft plaatsgehad: Een zoon heeft zijn vader, den vier en zestig-jarigen heerl Lachau.v onder de oogen zijner twee dochters die den moordenaar vruchteloos trachten te weerhouden met bijlslagen vermoord. De twist was ontslaan over een gedeelte der nalatenschap

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1