ZERIKZEESC COURANT. 38. woensaag 13 met. v Woensdag en Zaturdag. CONCERT. BESTUREN AD11MSTHATIBN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. ÏOtJT- 'id.de 0,00 L 11,80 f 0,00 00,01) 00.00 00,00 no. 5759 ARONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. "Vele zijn de genoegens en genietingen des levcDS, maar weinige zijn er, die niet alleen de zinnen streelen maar ook het hart heiligen. Onder die weinigen bekleedt de edele zang- en toonkunst eene voorname zoo niet eene eerste plaats. Vooral doet zij dat als zij onderwerpen behandelt van een verheven en hoog ernstigen aard, en hel meest alshet godsdienstig element daarin het heerschende is. En nu - de Con- cert avond die ons hooren deed SpoHn 's oratorium Die Leizien Dinge en Fesca 's 103 Psalm (als gij althans ons beweren beaamtj, die concertavond was dan wel streelend voor het oor wel goed voor het harten dat te meer, nu de uitvoering zoo die meesterlijke com- posiliën waardig was nu ze niet alleen getuigde van kunsttalent iets dat h priori te verwachten was want wie die onze verdienstelijke solisten kent durft deze talent betwisten? maar nuze ook van oefening en studie de onmiskenbaatste blijken gaf en de koren en het instrumentale gedeelte den hoogsten lof weg droeg van het publiek en niet het minstvan dat gedeelte des publieks dat bier tot oordeelen het best bevoegd is. Ja zoo was het de Zangvereeniging afdeeling Zierikzee der Maatschappij lot bevordering der Toonkunst en haar verdienstelijke directeur heeft door dit concert bij vernieuwing geloond, dat zijniet stil staalopde baan der kunst, en dat zij er naar streeft, om hare maatschappij tot roem en eere te zijn dat zij het begrijpt, dat er oefening, ges adige onvermoeide oefening toe behoortom meer voorwaarts Ie dringen in den tempel der kunsten dat talenten op zich zelve weinig waarde hebben indien ze niet worden ontwik keld en onophoudelijk zorg en tijd daaraan worden be steed. Onbeschrijfelijk althans was de indruk die de uitvoering van gemelde hoog verhevene compositien maakte. In stilte dankte ons hart de verdienstelijke concertgevers voor het genotdat zij ons bereid had den en wij houden ons overtuigd in dien dank ver- eenigden zich allen met ons. Maar aan dien dank paarde zich ook de betuiging van hulde en lof die zich gedurig door een algemeen applaudissement open- baarde. Niet weinig werd dit concert ook opgeluis terd door de hulp, die meesters van elders, daarbij hebben verleend en wier kunstbroederlijke dienst vaardigheid wij gaarne roemen met de verzekering, dat zij met erkentelijkheid is ontvangen en dat zulke bewijzen van belangstelling de achting en liefde voor de toonkunst verhoogen en den broederband naauwer toebalen. Dit geldt ook in volle mate den geachten dilettant uil Goes die reeds zoo vele bewijzen van in genomenheid met de zang- en toonkunst en met haren bloei ook in ons midden heeft gegevenen ook nu weder zijne welwillende en verdiensle'ijkc medewer king als solist der tenorpartij heeft verleend. Behalve de genoemde zangstukken werd door het orchest eene symphonic van Beethoven, voortreffelijk uitgevoerd. En wat niet hoorbaar wasmaar toch met een con cert als dit zoo goed harmonieerde was het ziglbare eerbewijs, dat het koor van zangeressen aan haren directeur bij bet einde bragtdoor hare bloemruikers op hem te doen neérdalen. Heeft dit concert weder aan velen rijk en rein kunstgenot verschaft, het moge ook tevens hebben bij gedragen om kunstliefde aan te kweeken en Ie verhoo gen en daardoor tevens den bloei bevorderen van de Zangvereeniging der Zierikzeesche Afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Die Afdeeling en hare Maatschappij zij heil BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Brengen ter algemeene kennis dat de Aaiibcste- dlng van liet verhoogen van <!<>n West- havvndifh over eene lengte van ruim 1100 El len met grond uit den oever der Haven zal plaats hebben op Woensdag den 13 Iflei aan staande des middags ten twaalf ure, in de Raadzaal op het Stadhuis alhier waarvan het be stek en voorwaarden ter Secretarie dezer gemeente te lezen en verkrijgbaar zijn terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-Bouwmeester door wien aanwijzing van het werk zal geschieden op Woensdag den 6 Mci aanstaande des namiddags ten vijf ure. Zierikzee, 28 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 16 dezer maand des voormiddags ten tien ure op bet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 11 Mei 1857. B. C. CAU. Zierikzee 10 Mei. In de voormiddag godsdienst oefening van heden nam de eerw. heer J. B. van den Bergh pastoor der Roomsch-Kathol. gemeente alhier, en als zoodanig naar Rotterdam verplaatst een hartelijk afscheid van jijne gemeente. Gedurende 8 jaren was hij alhier werkzaam en won hij zich nietaileen de liefde zijner gemeente maar ook de achting van hen die tot een ander kerkgenootschap behoorden. De eerw. heer J. S.Broeke pastoor te Brielle zal alhier zijn opvolger zijn en wordt op het einde dezer maand alhier ver wacht. Elkerzeb, 10 Mei Heden had hier in de voormid dag godsdienst eene bijzondere plegtigheid plaats. Een zestal huisgezinnen staan uit deze kerkelijke gemeente gereed, om met hunne kinderen deze week naar Noord-Amerika te vertrekken. Voor het laatste hadden allen, die daartoe in staat wa ren, zich naar Gods heiligdom begeven. De leeraar had tot tekst Spreuken 15 vers 3. Na hier uit Gods alomtegenwoordigheid als zijnde aan geene plaats of tijd gebonden uitvoerig te heb ben aangetoond, na dit der gemeente innig op het hart te hebben gedrukt, ging zijn weleerw. over,om bepaaldelijk tot de vertrekkende land verhuizers te spreken. Indrukwekkend en roerend was het, toen de beminde prediker hen als voor liet laatst van deze plaats tot hen sprekende, Gode aan beval, als zijnde aan alle plaatsen tegenwoordig, zoowel hier, op de zee als aan de andere zijde des Oceaans. Eenvoudig, maar niet minder treffend was het, toen er een 16lal namen van broeders en zusters werden afgelezen als allen vertrekkende naar Noord-Amerika. Voorzeker heeft deze godsdienstoefening eenen diepen indruk gemaakt, zal zij nog lang in de herinnering der gemeente bewaard blijvenen wel nimmer uit het geheugen der landverhui zers gewischt worden. De heer P. Smith, te Vlissingen, is erkend als viceconsul van Sardinië voor de provincie Zee land. De tweede kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van 9 dezer de beraadslaging over de wet nopens den accijns op de bierenen azijnen verdaagd daar de heer van der Linden hei voor stel deed om den accijns op de azijnen met 1 Jan. 1858 te doen vervallen. De minister van finan ciën zal aanstaande maandag deswege eene mede- deeling doen. Dejaarlijkschealgemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij werd den 6 dezer al hier gehouden onder voorzitterschap van den heer inr. G. Groen van Prinslerer en bijgewoond door een vrij aanzienlijk getal leden, waaronder afge vaardigden van de afdeelingen Amsterdam Delft, HaarlemHeemstede Rotterdam en 's Hage. Na dat verslag was uitgebragt omtrent den toestand en de werkzaamheden der maatschappij werden eenige onderwerpen betreffende de emancipatie in overweging genomen en zijn de heeren baron Mackay en jonkh. Singendonck tot leden van hel PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1behalve het Zegelregt. hoofdbestuur benoemd de heer de Neufville van Amsterdam ,tot vice-president werd gekozen. Dingsdag II. is binnendoor van Vlissingen naar Brielle vertrokken de Engelsche sloep Ann kapit. Hall, met een duiker die bij het ligten der lading van het stoomschip Ravensbourne is werkzaam geweest en thans pogingen zal aanwenden om eenige lading uit het op den Minder gezonken schip Gouverneur-Generaal Ro- chussen te redden. Uit Gorinchem wordt gemeld dat op de Mer- wede voor die stad binnen 24 uren bijna 10,000 stuks elft gevangen zijn, alsmede eenigezalmen. Men deed verscheidene trekken met de zegen waarin er ongeveer 1000 waren. De verdere nasporingen omtrent de verzak king langs den kaaimuur te Nijmegen hebben, meent menmet genoegzame zekerheid doen blij ken, dat die verzakking niet ontstaat van de ri vierzijde maar door van boven komende wellen. -- Van Harderwijk wordt gemeld dat reeds 11. woensdag morgen aldaar door een span visschers 14,000 en eergisteren morgen 16,000 stuks ansjo vis zijn aangebragt. LI. maandag is aan de Dedemsvaart een oproer onder het werkvolk uitgebarsten. De leidersdie verhooging van loon vragen dreigden hunne niet weerspannige makkers hen door geweld tot staking van den arbeid te noodzaken. Reeds is men daartoe overgegaan en zijn eenige zwaar mishandeld. Politie agenten uit verschillende gemeenten zijn toegesneld en hebben reeds verscheidene der belhamels in hechtenis genomen. De gewelddadigheden onder het werkvolk hebben schromelijke gevolgen gehad. Een der arbeiders is zoodanig mishandelddat er vrees voor het behoud zijns levens beslaateen ander heeft het verlies van zijnen neus Ie betreuren terwijl nog andere werk lieden doorhnnne makkers schandelijk zijn toegetakeld Vier beschuldigden zijn II. woensdag gevankelijk naar Deventer getransporteerd. Door een koopman in eijeren te Leeuwar den is dezer dagen toevallig een bedrog ondekt belangrijk genoeg om ter waarschuwing algemeen bekend te worden gemaakt. Hij heeft namelijk opgemerkt, dat onder de door hem ingekochte kievits-eijeren sommige gedeeltelijk met zand wa ren gevuld kenneli jk met de bedoeling om deze eijeren, die vuil waren, bij het zoogenaamde lot- teren (louteren) voor schoon te doen doorgaan daar zij, in water gelegd zijnde, gelijk bij het lotteren geschied natuurlijk door de zwaarte van het zand zonken. De schaal der eijeren was, na deze oneerlijke bewerking, zoo netjes weder toe gemaakt, dat het bedrog naauwelijks zigtbaar was. Met het oog op de Suez-kwestieisde herin nering aan de volgende merkwaardige plaats, voorkomende in de Hisloire des instutilions de Moïse et dupeuple hébruix par J. Salvadordl.II blz. 158, niet van belang ontbloot: Maar de stroomeertijds uit het oosten geko men, trok dezen keer van de westersche stranden en Rome aan eene opwelling gehoor gevende waardoor het zelf moest worden te gronde gerigt verzwolg tegelijk EgypteSyrië en Jeruzalem. Sedert heelt eene langdurige barbaarschheid in die streken geheerscht, wat zal hare toekomst zijn. De slingeringen der volkeren duren voort de algemeene prikkel naar het westen schijnt veranderd alle oogen vestigen zich reeds weder naar de wieg en bakermat der menschheid ,en de belangwekkende staatkunde van Jeruzalem en van het land Israels moet onvermijdelijk op nieuw ontstaanzoodra de beschaving Azie met Eu ropa zal vereenigenzoodra 's menschen ver nuft er toe geraakt zal zijn de landengte van Suez door te graven om de wateren des oceaans met die der Middellandsche zee te vermengen en om aan de handelsbetrekkingen met het oosten de groote omvaart der Kaap de Goede Hoop te sparen." Van Salvador werk is in 1829 te Brussel de tweede druk verschenen.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1