N.° 31. Zaturdag 9 Mei. 1837 Woensdag en Zaturdag. MiSTIIMM AMIMSTKATIES MWdwgkk BINNENLAND. BUITENLAN D. ZIERIEZEESGHE COURANT. ABONNEM E N TS-PRIJS Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagsle voren, voor 1 i ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1behalve het Zegelregf Inschrijving voor tie Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de schutterijen van den ll April 1827en speci* oal gelet hebbende, op die artikelen derzelve wet die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jarenals tot de inschrijving die gedurende de laatste helft der loopeude maand moet geschieden brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de gebore nen in de jaren 1823 tot 1832 ingesloten zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatst- gemeldejaar bchooren alsmede van lien welke in de vorige jaren ge boren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezetwaaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welken sedert de zen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben ge vestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dat rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukke lijke ver klaring hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaannaar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aan gemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschriiviag niémand der vorens'aande personen is uitge zonderd maar dat allen zonder onderscheid., daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeen en volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij nietdie hun ontslag uit de schutterlijke dienst reeds hebben bekomen «uilen derhalve al de bovengemelden als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente op 15 Mei e. k. en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat registerwaartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den 1 Jnnij 1857 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarisssen advokaten enz.-bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn, de ambtenaren en geëm ployeerden aan het provinciaal gouvernement en alle anderen al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen: die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarende in de plaat sen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belastingbetalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen v.erpligt zijn bij hunne inschrij ving opgave te doen van hunne namen voor-en bijnamen van de plaats enden tijd hunner geboorte, hunne woonplaatsmet aanduiding van wijk en nommerhet beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaarsvan het getal hunner kin deren van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijsafgegeven door deu Burge meester of Ambtenaar van den Burgerlijken stand) sedert wanneer zij ingezeten der gemeenten zijn en waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geborenaan gemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekerenten einde de inschrijving be hoorlijk kunne geschieden en voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en "Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszclfs ver- pligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteit» besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijvenalsnog ambtshalve zullen wordeu ingeschreven en dat dezelven dien ten gevolgezullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de schutterij ingelijfd in dien het zal blijken dat ertijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktdaar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee den 22 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter O. de JONGE, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Zierikzee maakt Lekend dal wegens uoodige herstellingen aan de brug builen de Zuid Havenpoort, de passage over die brug van af maandag aanslaande den elfden dezer diie of tier nachten van elf ure '9 avonds tot vier ure in «ten morgen, voor Rijtuigen en Paarden zal verhinderd zijn. Zierikzee 8 Mei 1857. De Burgemeester voornoemd B. C. CAU. LI. zaturdag is aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed, met inbegrip van alle benoodigde materialen. 1°. liet maken der gewone aarde-, kram-, rijs- én steenglooijingswerken aan de zeedijken der Calami- teuse polders van Zeeland in hel jaar 1857 met bel onderhoud van al de werken lot den 1 Mei 1858 en zulks in 36 perceelen van aanbesteding dit perceel is aan genomen door verschillende aannemers voor ƒ412,875, i°. het beplanten der dotninale duinen, langs de west kust van bet eiland Schouwen met helm stroo en riet benevens hel onderhoud tot den I Mei 180S en zulks in drie perceelen van aanbesteding, aangenomen vuor 25,00. Men leest in deMiddelb. Ct. het volgende. Naar aanleiding van een berigt oorspronkelijk voorkomende in den Nieuwe Noordbrabander en door verscheidene andere dagbladen overgenomen vermeldende dat de concessie voor den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg zoude zijn ingetrokken kunnen wij onze lezers de verzekering geven, dat dit berigt geheel bezijden de waarheid is. Naauwkeurig ingewonnen informatien hebben ons integendeel doen zien dat de vooruitzigten lot eene spoedige verwezenlijking van dat belangrijke ontwerp nimmer gunstiger zijn geweest dan op dit oogcnblik. Men meldt uit Js Ilageö dezer. De opper- ceremoniemeester heeft hekend gemaaktdal het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van H K. ft mevrouw de hertogin van Gloucester, voor den tijd van twaalf dagen, te weten: acht dagenden middelbaren en vier dagen denligten rouwmet ingang van den 6 dezer. De directeur van het postkantoor teUtreeht meldt dat debrief, die in de Amsterdamsche Courant als vermist is opgegeven goed is te regt gekomen. Ll. donderdag ontstond in het bosch onder de gemeente Oosterhout, toebehoorende aan de kinderen van J. van Loon eene hevige brand, het vuur verspreidde zich zoo snel dat bijna het geheele bosch is vernield. Men schrijft de oor zaak aan kwaadwilligheid toe. Men meld uit Hoog Zwaluwe, 2 dezer In den namiddag van gisteren heeft alhier een treffend ongeluk plaats gehad een zoontje van F. S.circa 9 jaren oud in een timmermanswinkel spelen de, stoot tegen een aldaar staande eiken duiker welke valt, en het kind zoodanig aan het hoofd heeft getroffen, dat het op staanden voet aan de gevolgen is overleden. Dezer dagen had te Leeuwarden het vol gende noodlottig voorval plaats. De tirailleur- compagnie van het 1ste bat. 7de reg. infanterie had zich op het excercitie-veld builen de Hoekster- poort, naar dagelijksche gewoonte in het schijf schieten geoefend. Een korporaal met drieman was achtergebleventen einde de kogels op te zoeken en de wacht te houden tot de tirail leur-compagnie van het 4de bal. lot hetzelfde einde op het exercitie veld was gekomen. Een dezer 4 manschappen had zich inmiddels verwij derd om kiviets-eijeren te zoeken. Daar de4de kompagnie met schieten was begonnen waar schuwde zijne makkers hem wel, niet tedigt bij de schijf te komen waarop hij echter niet lette. Later zag men hem waggelen. Menging daarop naar hein toe en vond hem op niet minder dan 1200 passen van de plaats waar gescholen werd, dood liggen. Een kogel was hem boven het reg- ter oog in de hersenen gedrongen. De ongelukkige was slechts 19 jaren oud en stond als een oppas send militair te boek. Ll zondag morgen is te Leeuwarden uit de stadsgracht achter het Schavenek opgehaald het lijk eener nog jonge vrouw, wier man 'savonds te voren door de polieie was garrestcerd op het ver moeden dat hij valschc munt zou hebben uitge geven, en ten gevolge waarvan later eene huis zoeking bij hem plaats vond die echter slechts een papiertje met zoogenaamde kwikzalf deed vinden. Men gistdat de vrouw te middernacht hare wo ning heeft verlaten en in wilde overdreven vrees voor mogelijke schande zich van het leven heeft beroofd. Toen men het huis binnentrad vond men alleen een kind van twee jaren schreijende te bed liggen. Wat intusschen het akelige van dit voorval nog verhoogt is dat de man geheel onschuldig werd bevonden, daar bij ingesteld onderzoek dadelijk aan het licht kwam dat de munt echt was en hare valsche kleur scheen te hebben ontleend aan de kwikzalf, die de man bij zich had gedragenen waarvan welligl iets in zijn zak was overgebleven. Van den 25 April tot en met den 1 dezer zijn 79 runderen in de provincie Vriesland aan de besmettelijke longziekte gestorven, en nog, volgens later bekomen opgaaf, in de laast vorige week 1 rund en 109 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars, afge maakt bedragende daardoor het totaal der geval len sedert den 1 Januarij dezes jaars 4556. Men schrijft uit Groningen3 dezer. Ten vervolge op onze vorige berigten dienaangaande deelen wij thans mede, dat nu van wegeHanover alhier de kennisgeving is ontvangen dat voor taan ten einde den uitvoer der longziekte in dat koningrijk te voorkomen alle in- en doorvoer van rundvee uit ons land aldaar zal worden geweerd. Een spreker in de Belgische vertegenwoordigers kamer beeft in de zitting van 23 April jl. onder an deren gezegd Onze natie lelt 908,000 huisgezinnen; 89,630 zijn welgesteld 373,000 bevinden zich in meer of minder bekrompen toestand, 446,000 huisge zinnen leven bijna in gebreken ellende en van dit getal worden er 226,000 uit fondsen van weldadigheid ondersteund. Op 100 Belgen zijn er negen rijk en welgesteld 42 bevinden zich in moeijelijke omstan digheden en 49 hebben onderstand noodig. liet aan tal derzulken die ten laste der openbare weldadigheid komen kan op 800,000 zielen begroot worden en daar de gezamenlijke inkomsten van de inrigtingen van weldadigheid in Belgie niet meer dan 10 miüioen francs bedragen ontvangt ieder behoeftige dooreen 12 francs 's jaars of 4 centimes daags. Te Brussel heeftin de vorige week hel volgende geval plaats gehad Zekere F een Duilscher om trent 30 jaren "ud bewoonde sinds eenigen lijd eene kamer op de Kolenmarkl. Zijne zaken waren naar het schijnt in vervalen met niemand bad hij om gang dan met eenen landgenootzekeren Xveel ou der dan hij en bet beroep van barbier te Scbaerbeek uitoefenende. Daags te voren bad hij den avond bij X. doorgebragt cn hem aanbevolen niet na tc laten hem 's anderendaags te komenbezoeken ten einde me- dedeeling te bekomen van eenen belangvollcn brief, wejkcn hij uit Duilschland verwachtte. X voldeed aan deze uitnoodiging maar toen hij de deur der kamer zijns landgenoots opende vond hij dezen met eene pistool in de hand, F. murde op zijnen vriend en trof hem aan den neus. De kogel bleef tusschen de wer- velbeencn zitten. De gekwetste vluglle naar beneden en riepom hulp. Intusschen loslte F een geweerschot in de rigting van het hart. Maar de kogel gleed af langs de ribben en veroorzaakte slechts eene ondiepe wond. Nu vatte E. een scheermes cn sneed zich met zulk een dolle woede in de keeldal zijn hoofd schier gansch van den romp was afgescheiden. Op zijne kamer gekomen vond men zijn lijk in het bloed wentelende. De beruchte Jefke de Strijker is den 28 April ein delijk in handen der polieie gevallen. Dezer dagen is hij dan nu naar de correctionele gevangenis van Ant werpen gebragt om er zijnq straf te volbrengen waartoe hij te Brussel veroordeeld is. De polieie is zeer ijverig geweest om den strijkerdie zooveel heeft binnen gestreken op hare beurt binnen te strijken. Te Wignan in Engeland bestaat een zeld zaam voorbeeld van een op vroegtijdigen ouderdom gesloten huwelijk. Het is de vrouw van eenen kleer maker Patrick Caseu geheetenthans 29 jaar oud ter wijl haar man dien van 40 jaren bereikt heeft; deze is getrouwd eer zij haar 14de jaar was ingetreden en zij was moeder toen zij 14 jaar cn 7 maanden telde Sedert beeft zij elf andere kinderen gehad. Wattevens opmerkelijk is dat hare oudste dochter die verledene week in haarlöde jaar trad moeder is van twee kinde ren waarvan het oudste twee jaren bijna telt zoodat zij nog jonger dan hare moeder getrouwd is. Vrouw Casey is alzoo nu moeder van 12 en grootmoeder van 2 kinderen en dat op eenen leeftijd van 29 jaar r B 1 B II K, Parus, 5 Mei. Gisteren heeft de keizer, als generaal gekleed en door den generaal de Failly vergezeld zich tot den grootvorst Konstantijn van Rusland begeven en dezen hel grootkruis der orde van het legioen van eer ter hand gesteld. In den morgen van gisteren bezocht de groot-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1