COURANT. IV.0 36. Woensdag 6 Mei. 1857 BESTUREN tl ADMTRAM NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. am ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat het verslag dezer gemeente over liei jaar 1856, den Raad aangeboden, in druk verkrijgbaar is ge steld tegen 20 cent per exemplaarter secretarie dezer gemeente, overeenkomstig art. 182 der Gemeente-wet. Zierikzeeden 29 April 1857. B. C. CAUVoorziller. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 4 Mei. Hot ongeval den 27 April jl. in de nabijheid van dit eiland leweeggebragt door de stoomboot varende lusschen Rotterdam en Middelburg, heeft zich volgender wijze toegedragen De beurtschipper van Hreskens op Rotterdam met zijn vaartuig op stroom liggende ziet genoemde stoomboot naderen, zend eene roeiboot, bemand met twee personen ten einde een pakje naar Rotterdam bestemd mede te geven, men geeft echter aan de naderende stoomboot geen sein hetwelk ten gevolge had dat zij onder het scheprad geraakten en de roei boot omsloeg waardoor zij een' bijna zekeren dood in de golven zouden hebben gevonden zoo dit niet zeer toevallig door schipper H. Tltijsen mede in de nabijheid op stroom voor anker liggende was opge merkt geworden. Met den uitersten spoed zond gen. schipper Thijsen zijnen zoon en knecht met de roeiboot Ier hulp en mogt het hun na onbeschrijfelijke inspan ning van krachten gelukken beide in nood verkee- rendepersonen te redden de laatste echter, dien men vond gaf bijna geen tceken van leven meer, doch werd met alle zorg aan genoemde Stoomboot verpleegd en is thans weder hersteld. Den 29 April zijn te 's Hage de voorjaars- zittingen der algemeene synodale commissie van de Ned. Hervormde kerk geopend. In deze eerste zitting kwamen in, onderscheidene stukken der re gering, betrekkelijk de toelagen aan gemeenten aan hulppredikers, quotisatie der gemeente, enz. Kaar men uit eene geloofwaardige bron ver neemt heeft de kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente te Amsterdam besloten een verzoek aan de algemeene Synode der Hervormde kerk in Nederland te doen dat dit kerkelijk ligchaam als de vertegen woordigster van alle Hervormde gemeenten in Neder land lot de hooge regering een adres rigte met uit drukking van haren wenschdal het gouvernement niet alleen met het oog op de stem der menschelijkheid en der beschaving maar ook met den blik op het Evangelie en de daardoor gegevene lessen van Chris telijke menschen- en broederliefde hoe eerder hoe be ter de noodige slappen moge doen die kunnen leiden tot de afschaffing der slavernij ia onze Overzeesche bezittingen. Dezer dagen zijn andermaal berigten ont vangen nopens de wijze waarop de gelden door de Nederl. Maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij van tijd tot tijd naar Suriname tot vrijkoop van slaven overgemaakt, besteed werden. Daaruit blijktdat gedurende het jaar 1856 eene som van f 7300 besteed is ge worden, die strekteom 39slaven lot den vrijdom te helpen. Naar men verneemthebben eenige achtens waardige mannen uit de hoofdstad en Rotterdam vereenigdter kennis van den minister van kolo niën gebragt dat zij voor het geval dat gcene aan biedingen op de voorwaarden omschreven in de Staais-courant van 24 Maart 11., binnen den daar bij bepaalden termijn inogten zijn gedaan bereid zijn om met Z'.Exc. te onderhandelen over hettot stand brengen van eene maandelijksche stoom pakketvaart tusschen Nederland en Java. {H. C.) Uit Delft wordt gemeld dat die stad van lie verlede een feestelijk aanzien begint te verkrijgen. Reeds sedert verscheidene dagen is men bezig met VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtcn van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt het maken van toebereidselenzoo aan het stad huis als langs de grachtenen in de straten welke deoptogtzal passeren voorde verlichting dieont- worpen is. Uit sommige streken schrijft men dat de zwa luwen wat vroeg schijnen overgekomen te zijn en veel door de onverwachte ingevallen koude en daaruit voortspruitend gebrek aan voedsel te lij den hebben. Men vindt ze op het land en in de goten der huizen magteloos liggen, en vreest eene groote sterfte onder die nuttige dieren, in dien de koesterende zonnestralen niet spoedig hunne verstijfde leden komen verwarmen en de lucht vullen met de millioerien van insekten, waarop zij azen. Vroeger werd aankondiging gedaan eener voorgenomen tentoonstelling van vee voort brengselen en werktuigen van den landbouw welke in de maand Augustus van dit jaar te Ierland zal plaats hebben. Het blijkt nader uit een schrijven van Zr. Ms. gezant te Londen dat de commissie dier tentoonstelling, uit hoofde der ziekte, die in onderscheiden gewesten op het vasteland onder het vee is uitgebroken be sloten heeft daarop geen buitenlandscb vee toe te laten. Men schrijft uit Breda van 2 MeiHeden ochtend is de 62-jarige vrouw van v. U. in een mestputaan hare woning gelegen, verdronken gevonden. Naar men verzekert, moet zij sedert geruimen tijd ineenenzeer neergedrukten toe stand verkeerd hebbenten gevolge van het huwelijk van twee barer dochters, die daarin niet dan groote tegenspoeden ondervonden. Men schrijft uit Megen van 27 April: De löjarige dochter van den alhier op het land wonenden arbeider A. van der Kamp dezer da gen op het veld werkzaam zijnde ontdekte al daar een voor haar geheel onbekend dier. De vreesachtigheid aan haar leeftijd eigen ter zijde stellende, wapende zij zich meteen zoogenaamde riek, met het doel zich van het beest meester te maken. Deze in zijn nest en in diepen slaap ge dompeld zijnde, werd onaangenaam daaruit ge- wekt door den goed toegebragten steek met het ijzeren werktuig. Het doodelijk gewonde dier aldus in zijne verblijfplaats aangerandgeeft zich nu in zijne laatste oogenblikken aan hevige maar onrnagtige woede over en levert aan het nu verschrikte kind het bewijs van de deugdzaam heid van zijn gebit, met een dikken doornenstok middendoor te bijten. Zoo als wij vernemen bleek bij onderzoek dat dit dier tol een der grootste soort van hondsdassen behoort, welke in deze streken niet bekend is. Men schrijft uit Zutphen 1 dezer. Bij den logementhouder PF. in het naburige Dieren is dezer dagen een paard van een veulen verlost hetgeen in plaats van twee slechts één oog bezat, zijnde in liet midden van het voorhoofd geplaatst daarbij miste het geheelde bovenlip en had een buitengewoon wanstaltig aanzienhet heeft tot aller verwondering schier 3/'» uur geleefdterwijf het daarna door genoemden heer W. aan de vee- artsenijkundige school te Utrecht is opgezonden. LI. woensdag heerschte wederom te Har derwijk eenig misverstand tusschen de militai ren bestemd voor Indie. Een üuitscherdie het mes tegen eenen Zwitser getrokken had vlugtte in eene gesloten burgerwoning, en werd door een twintigtal Zwitsers daar vervolgd en niet onbelangrijk verwond, terwijl de bewoon ster met eene zuigeling alleen te huis onder de voeten raakte en hevig ontstelde door dit on verwacht tooneel. Met behulp der buren en eene patrouille raakten die ongenoode gasten uit haar huis. Hetgelukte de policie en de militaire magt verder de rust te bewaren terwijl de belhamels na onderzoek en aangifte van den Burgemeester door den kevmmandant ernstig zijn gestralt en de veroorzaakte schade is vergoed. Voorts is er last gegeven, om gedurende den tijd dat het gar nizoen wederom zoo talrijk blijft na twee ure des middags even als voor een paar maanden patrouilles te laten gaan ofschoon men vrij ze ker is, dat de geschillen thans zijn bijgelegd. Te Finsterwolde prov. Groningen heerscht eene vreemdsoortige ziekte onder de kinderen, waaraan allen lijdenzij bestaat in eene totale verzwering onder de kin die zich over de geheele oppervlakte uitbreidt. De volgende aangiften aan het bureau van den burgerlijken stand te Groningen verdienen oin de zeldzaamheid eene bijzondere vermelding. Den 27 April werd daaraan gegeven de geboorte van het 23ste kind van een vader oud 50 jaren hem in twee huwelijken geboren, waarvan nog slechts zes in leven zijn. Eenige weken vroeger werd aan dat bureau opgegeven de geboorte van tweelingen waarvan de moeder, slechts 25 ja ren oud zijnde, nu met deze tweelingen 9 kin deren had ter wereld gebragt. B U IT EN LAN D. DUITICHZAHD Reeds vroeger is gemelddat aan den hoog leeraar Liebig te Munchen brood was toegezonden waarmede de Chinezen getracht hadden de Europeschc bewoners van Hong-Kong te vergiftigen. Uit de door dien geleerde bewerkstelligde analyse is gebleken dat dit brood op 50 gramin. brood 260 milligr. arsenicum bevatte welke hoeveelheid voorzeker niet te gering is, om den dood te veroorzaken, liet vergif was gelijk matig door bet brood gemengd zoodat bet genoegzaam bewezen isdat bet in het deeg gestrooid en met dit deeg gekneed is. Sedert eenigen tijd bevindt zich te Weenen Mvr. Simonis schoonzuster van den Turkschen generaal Omer-pacha en van Duitsche afkomstwelke dame voor ceuigejareu met haar kind ontvlugt is uit den harem vau Omer-pachate Mouastir alwaar zij van haren echtge noot gescheiden leefde. Zij begaf zich eerst naar Konstantinopelal waar zij haren zoon liet doopen vervolgens naar Londen en naar Parijs Otner-Pacha haalde ziju schoonbroeder over om zich naar Parijs te begeven ten einde zijn zoon op te eischen welk verlangen evenwel de Fransche autoriteiten niet wilden inwilligen. De heer Si- m on is verzoende zich in schijn met zijne vrouw en bragt haar eerst te Weenen vervolgins te Krajova in Walachije. Destijds had Omer- Pacha zijn hoofdkwartier te Rutsehiik. Mw. Simonis waakte met zorg voor haren zoon maar haar man maakte gebruik van hare ziekte ten gevolge harer bevallit g, om het kind te ontvoeren, hetwelk hij over de grenzen naar den harem van Omer-Pacha deed brengen en liet zijne echtgenoot henevens het pasgeboren kind aan hun ongeluk kig lot over. Naauwelijks hersteld leverde de arme moeder hare klag- teu in bij de burgerlijke en geestelijke autoriteiten te Bucharest en bij de legatiën van Konstantinopel maar te vergeefs, zij vernam naau welijks wat er van haren zoon was geworden. De man volgde Omer- pacha naar de Krim en mevr. Simonis leefde te Konstantinopel in groote ellende. Zoo verliepen drie jaren. Toen Omer-pacha eene andere vrouw te Trebisonde huwde na zijne eerste, de zuster dei- vrouw van Simonis, verstouten te hebben, ontdekte deze het verblijf haars zoons aan zijne moeder. Nu had zij geeue rust voor dat zij hem hervonden hadhet gelukte haar hem te ontrukken aan de handen eener slavin, aan wie hij toevertrouwd was en eene schuil plaats te vinden aan boord van een Oostenrijksch schiphetwelk baar naar Triest bragt. Thans leeft mevr. Simonis in veiligheid met hare beide kinderen hij hare familie en eene weldadige hooge hand heeft haar in staat gesteld haren thaus Gjarigcn zoon in een op voedingsgesticht te plaatsen. F B A 1 K B II B. Parus, 1 Mei. In eenige provinciën van Frank rijk heeft men sedert verscheidene jaren beproefd het koren te zetten in plaats van het uit de hand of met de zaaimaehine te zaaijenwaarvan een on- geloofelijke oogst het gevolg moet zijn. Men heeft alsdan voor één bunder slechts 33 kop zetkoren rioodig terwijl men twee mud behoeft als men op de gewone wijze zaait. Door het zetten van het koren worden derhalve in Frankrijk jaarlijks 6 a 9 millioen mudden koren bespaard; bovendien zou de opbrengst 600 h 800 voor Izijn, terwijl bij het zaaijen uit de hand slechts 12 a 15, bij de zaai maehine 25 a 30 verkregen wordt. De grootvorst Konslanlijn van Busland werd gisteren bij zijne aankomst alhier door de bevolking met veel geestdrift ontvangen. Aan het paleis der tuilerien vond hij zoowel van de zijde des keizers als van de keizerin een zeer hartelijk onthaalhij gebruikte het diner aan het paleis waaraan ook deel namen de heeren von KisselefJTolstoi en Aidebinski, Voor zijn vertrek uit Toulon heeft de groot vorst aan verschillende beambten rijke geschen ken vereerd en voor de armen verschillende in- rigtingen enz. ruime giften geschonken.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1