Zaturdag 2 Mei. N.° 35. 185? Woensdag en Zaturdag. BESTUREN A ADMINISTRATE MEÜWMIM vr/j '.HE >IJ van den Ion Jfce- ge- its- aat- uit id te la k de vabt ilks- dags h eene H El- van VAN rdag uize a te - en in ven. T ffiillESCHE COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 1I ure 'smorgens. VERSCHIJNT. BEKENDMAKING. De Gedeputeerde Staten van Zeelandmaken bekend dat wegens te doene herstellingen aan den 'Steiger te Zijpe, van 11 tot 25 Mei aan staande, geeneSloombooten of andere vaartui gen aan dienSteiger zullen kunnen aanleggen. Middelburgden 24 April 1857. De Gedeputeerde Staten voornoemd, V AN TETS root zilter. S. van der SWALME, Griffier. BEKENDMAKING. Burgemebster en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis von de ingezetenen dal er op Zaturdag •den 2 Mei eerstkomende, eene Inspectie op de Straten in dezo gemeente zal worden gehouden ten einde men zicb overluige van de rein-en zindelijkheid van Straten, Stoe pen en Goten ieder voor zijne woning en erf zul lende tegen de nalatigen proces-verbaal worden opge maakt om te worden vervolgd en gestraft ingevolge de bepalingen van het reglement van Policie voor deze ge meente. Zierikzee, den 22 April 1857. It C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van de ingezetenen dal den 6 Mei aan staande desmiddags een rondgang zal worden gehouden om te onderzoeken of voldaan is aan de bepalingen der verordeninghoudende maatregelen legende gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, vaslgesteld den 15 Januarij en afgekondigd den 5 Februari] dezes jaars in bet belang der veiligheid zoowel van personen als goederen onder herinnering aan de bekendmaking van den 11 February II. waarbij vooral gewezen is op bet voorhanden hebben van stevige en doelmatige vloedplanken of kistingen voor lleuren Ramen en Keldermonden tot eene hoogte van minstens 2 el 50 duim boven gewoon lioog waterpeil waarvan aankondiging geschiedt ten einde een ieder bij dien rondgang zich voor schade vrijware. Zierikzee den 22 April 1857. RCCA UVoorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKEN DMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Brengen ter algemeene kennis: dat de Aaubesle- «HiiisS' van hot vorhooj-on vasasion Wost- IiavoiidijK over eene lengte van ruim 1100 KI - len met grond uit den oever der Haven zal plaats hebben, op Woensdag den 13 Mei aa»i- staande, des inidtlaga ten twaalf t«ro, in de Kaadzaalop het Stadhuis alhier, waarvan bel bestek en voorwaarden ter Secretarie dezer gemeente te lezen en verkrijgbaar zijn terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij don Gemeente-Bouwmeester door wien aanwijzing van het werk zal geschieden op Woensdag den 6 Mei aanstaande, des namiddags ten vijf ure. Zierikzee, 28 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. G. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de algemeene voorwaarden van aanbesteding van publieke werken in druk verkrijgbaar zijn gesteld ter secretarie dezer ge meente, legen betaling van twintig cents. Zierikzee., 28 April 1857. Burgemeester en Wethouders voorn. B. C. CAU Voorzitter C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen Dat de aanvang van het beschrijvingswerk voor de belasting op het personeel en voor het palentregtdienstjaar 1857/a bepaald is op Woensdag den 6 Mei aanstaande. Dat de heschrijvingsbiljetten voor de perso nele belasting, den achtsten dag na de uitgifte zullen worden opgehaald. Dat de aangiften of verklaringen ter verkrij ging van^patent, zuilen worden uitgegeven van den 6 tot en met den 14 Mei en ingezameld moeten zijn den 23 dier maand. Dat de registers van patentpligtigen voor dezejgemeente, zullen worden gesloten den 9 Junij. Dat het inschrijven in de registers en het klassificeren zal aanvangen onmiddelijk nadat de aangifibiljetten eener wijk zullen zijn in gezameld, en Dat het werk der zetters alhier zal moeten af- geloopen zijn vóór den 14 Junij aanstaande waarmede het werk der leggers, zoo veel ino— gelijk gelijken tred zal moeten houden. Zierikzeeden 29 April 1857. B.-G. CAU, Voarzitler. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee herinneren de ingezetenen: dat volgens de wet van den 8 November 1815 Staatsblad no. 51) alle schuldvorderingen ten laste van den Staat, over het afgeloopene dienstjaar, vóór den 1 Juli) aanslaandebij de betrokkene admini- stratiën, collegiën, autoriteiten of ambtenaren, door wie de hevelen tot het doen van werken leverantien als anderzins gegeven zijn, moe ten worden ingediend. Dat de bij die wet gestelde termijn van verjaring, ook, volgens art. 125 der Provinciale- en art. 228 der Ge meente-wet, op do vorderingen ten laste der provincie en van de gemeente van toepassing is, weshalve de belanghebbende ingezetenen worden aangemaand, om den uitersten termijn niet af te wachten, maar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken, wegens schuldvor deringen ten laste van het rijk de provincie of de gemeente, over het dienstjaar 1856, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen. Zierikzeeden 29 April 1857. B. C. CAU, Voor zilter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat het verslag dezer gemeente over het jaar 1856, den Raad aangeboden, in druk verkrijgbaar is ge steld tegen 20 cent per exemplaarter secretarie dezer gemeente, overeenkomstig art. 182 der Gemeente-wet. Zierikzeeden 29 April 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee, 1 Mei. Bij beschikking van den mi nister van binnenlandsche zaken van 15 April, no. 120, is de arrondissements-ijker F. O. Kool man alhier, verplaatst naar Hoorn ,ter vervanging van den eervol ontslagen arrondissements-ijker T. Brouwer. Men verneemt, dat liet Z. M. den koning heelt behaagd den hoofd-ingenieur der marine bij's lands werf te Amsterdam den heer H.E. Tromp te benoemen tot kommandeur van de or de der Eikenkroon als een bewijs van openlijke erkenning zijner verdiensten en dat Z. M. gemeend heeft dat die onderscheiding hem moest worden medegedeeld door Z, K. H. prins Hendrik, PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels a f 1, behalve hel Zegelregl. Aan de kanaalwerken in Znid-Beveland zijn thans 1400 arbeiders werkzaam. Ook is men met een aanzienlijk getal arbeiders bezig aan de bedijking van eenen tweeden polderin de nabijheid van Krabbendijke', ter grootte van on geveer 800 bunders. Sedert de eerste bedijking is voltooid is de passage voor voetgangers tus- schen de oevers van Zuid-Beveland en Noord-Be veland, met laag water, aanmerkelijk verge makkelijkten toegenomen. Ook zag men dezer dagen die overtogt in volkomen veiligheid vol voeren met eene kar, bespannen met een paard- De Groninger Ofc. deelt ouder liet opschriftNog iets over kome ten het volgende mede „De dtvaze vrees, dat de aarde op den 13 Junij zou vergaan doordien eene komeet dan tegen de aarde stooten en haar verpletteren zou<, neemt langzamerhand te Parijs zoowel als elders af, dank zij de voorlichting der wetenschap. Reeds vroeger hebben de Leidsche hoog- loeraar Kaiser en daarop de Weener sterrekundige Littrow aangetoond dat de wederverschijning van de komeet van l;i5ö in dit jaar zonder eeuigen den minsten grond is voorspeld Is hiermede reeds de grond vervallen waarop dat bijgeloof meerendeels berustte de beroemde JN'oorweegsche astronoom professor Ilantstein gaat nog verder en be toogtin de Christianapost ter geruststelling van de onkundige lieden in Noorwegen dat ook wanneer eene komeet met de aarde in botsing mogt'komen hieruit geen de minst schadelijke gevolgen zullen ontstaan. De kometen zegt hij, zijn dampvormige ligchamen of nevelver zamelingen van zoo dunne stof, dat men zelfs kleine vaste sterren met ouverzwakten glans midden door de kometen heen kan zien. De groote mathematikus Euler die zich veel met de theorie der kometen heeft bezig gehouden betoogt dat wanneer men eene groote komeet tot de zelfde digth'eid kon te zamen persen als de aarde heeft zij ongetwijfeld i« eene walnoofcsehaai zou kunnen worden besloten. Er vallen dikwerf meteoorsteenen op de aarde neder, deze zijn vaste massaas uit eene soort van metaaldie soms een aanzienlijk gewigt hebben en zich met eene snelheid in het wereldruim bewegen als die der aarde en ofschoon ze vaak eene wel honderdmaal zoo groote massa hebben als eene komeet en harde ligchamen zijn, hebben ze toch geeu anderen invloed op de aarde, dan dat ze een gat van een voet diepte in de aardoppervlakte maken. De werking welke het eene ligchaam op het andere door te zamen stooten veroorzaakt hangt af van de snelheid de massa en hardheid van het stootènde ligchaam. Welken invloed op den aardbol zou dan eene nevelmassa kunnen hebben die goed te zamengedrukt in de schaal eetier noot kan worden gevat. Hoogstens zou ze eene kleine windvlaag in de naaste omgeving van de plaats waar ze stootte teweeg brengen. Maar buitendien is het ook zoo onwaarschijnlijk dat eeuc komeet tegen de aarde aanstooten zal dat men een'millioen tegen een zoude kunnen verwedden dat dit nimmer zal gebeuren. Daar alzoo" zegt de heer Haustein teu slotte, de sterreknndigen geene komeet kennen die in het perihelium zal komen en alzoo de aarde zal kunnen naderen op den 13 Junij e. k. daar ook dit al eens aangenomen er oneindig weinig waarschijnlijkheid bestaat, dat er eene zoo groote toenadering tot de aarde kan plaats hebben, en daar eindelijk wanneer ook zulk een tezamentrcffeu in den loop der eeuwen eenmaal geschiedde, de-werking, ter naaöwernood door de menschen zou worden bespeurdzöo moet men deze epidemie die ook in Noorwe gen heerscht beschouwen als eengevolg vau liet'bijgeloof verdicht door onkundige personen die aan de onwetende en ligtzinnige menigte van Parijs iets anders te overdenken hebben willen geven dau oproeren en staatkundige bewegingen. Men wil weten dat ernstige oneeniglieden zijn ontstaan tusschen Belgie en Turkije, ten gevolge der inmenging van den Belgischen ge zant in de binnenlandsclie kwestien van Tur kije, namelijk de organisatie der Donau-Vorsten- domraen. Men schrjift uit Batavia van 11 Maart Kedirie. In den namiddag van den 23 Jan. jl. kwartier over vier ure, werden in deze residentie twee snel op elkander volgende vrij hevige aard- schuddingen waargenomen de rigting hebbende van het Z. of Z. O naar het N. of N. W. On gelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Biliiton. Door de ingevallen droogte en hitte is de padie die na den door overvloed van water grootendeels vernielden oogst, nog was aange plant, mede geheel mislukt. BUITENLAND. r R R K I B II K, Parijs, 27 April. Aangaande de geneigdheid van Zwitserland tot vereffening van het geschil met Pruissen moeten hier zeer geruststellende beriglen uit Berne zijn ontvangen. Op den spoorweg van het zuiden heeft een ongeluk plaats gegrepen waarbij 16 personen het leven hebben verloren. OHOOT-BRITTAIIIIIEII De Times heeft beriglen uit Hong-Kong van 15 Maart ontvangen. Sir M. Segmour was twee dagen vroeger aldaar aangekomen. Op de ri vier was niets belangrijks voorgevallen. De chi nezen hadden, zonder gevolg, eenige bommen naar het fort Tee-totum geworpen ,welk fort we- derkeerig op de Chinesche vaartuigen gevuurd heeft zonder dat men weet of die getroffen

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1