Zaturdag 25 Apri W.° 33. BESTUREE AD8MTRAHEN Woensdag en Zaturdag. IF ZHBIKZEESGHE COURANT. ABONNEMENT S-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 1 i ure 'smorgens. inschrijving voor de Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet, die in betrekking staan tol de jaarlijksehe inschrijving, zoo lotde bereids daargeslehie registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedu rende de laatste helft der loopende maand moet ge schieden brengen bij dezen ter kennisse van de be langhebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de geborenen in de jaren 1823 lot 1832 ingesloten, zullen worden geopend lot de inschrijving van alle man nelijke ingezetenen, welke lot het laatslgenicldejaar be lmoren alsmede van hen welke, in de vorige jaren ge- 'boren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich al hier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook be grepen zijn de militairen welke nadien tijd gepaspor- lecrd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd vanbuiten het .rijk zijn gekomen en zich alhier heb ben gevestigd voor zoo verre deze laatste hun voornertien om zich in dat rijk neder te zetten hebben aan den dag ge legd hetzij door eene uildrukkelijlte verklaring hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun beslaannaar herwaarts zonder dal de tijdelijke uitoefening van ce nt g bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrek king als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij volgens bunnen ouderdom behooren. Dal van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen zonder on derscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tol de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dien ten ge volge ook zij niet die hun ontslag uit de schutterlijke dienst reeds hebben bekomen zullen derhalve «l de hovengemelden als daartoe bij deze wordende opge roepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer ge meente op lóMci e. k. en volgende dagen teneinde zich te laten inschrijven ieder in dat register waar toe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze re gisters zullen op den ls,en Junij 1857 finaal worden .gesloten. Dal de studenten geëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advokalen enz. bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienslbaar zijn de amb tenaren en geëmployeerden aan het provinciaal gou vernement cn alle anderenal wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeien uitoefenen die huiten *s lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats de huitenlandsche zeevarendeinde plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobi lair of wegens bun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenslaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne na men voor- en bijnamen van de plaats en den lijd hunner geboorte, hunne woonplaats met aanduiding van wijk en nommer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf of zij zijn gehuwd ongehuwd of we- duwenaars van het getal hunner kinderen van heider sekse(welke laatste opgaven zullen moeien worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Bur gerlijken stand) sedert wanneer zij ingezetenen der ge meenten zijn en waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schullerlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. 3 en4 der wetmet opgave van het artikelen het onder deel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geborenaangemaand om zich tijdig van eene geboor te-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouder dom te verzekeren ten einde de inschrijving behoor lijk kunne geschieden en voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, ver- valle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester cn Wethouders een ieder VERSCHIJNT. hierin betrokken, willen hebben vermaand en gewaar schuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uil krachte van art. 9 der wet en art. 6van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor hel sluiten der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven, als nog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelven dien ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de schutterij ingelijfd indien het zal blijken dal er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien heston- den. Ifn opdat niemand hieromtrent eenige onwetend heid zoude kunnen voorwenden zal deze worden af gekondigd en aangeplakt daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zieriltzee den 22 April 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd B.C. CAU, Voorzitter C. de JONGE Secretaris, BEKENDMAKING. Do Burgemeester van Zieriltzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat zij die voor het jaar 18ö'/„ eene Jugt of Vischakte verlangen zich daartoe in den loop der maand Mei, Ier Secretarie behooren aan Ie melden en dat zij die ter zake van onvermogen eene Itoslelooze vergunning voor de Visscherij wenschen tc be komen alsdan moeien overleggen de bewijzen van toe stemming door de eigenaars van het visehwater af te .geven. Zierikzeeden 22 April 1857. B. C.CAU. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Zieriltzee, gelet op het be paalde in art. 2-2 der wet van den Maart 1852 (Staats blad rio. 26). Herinnert de ingezetenen dat het zoeken of rapen van eijeren van Waterwild en Kie- mtten en hel vervoer of de verkoop dier eijerenna den 5 Mei, verboden is. Waarschuwt de ingezetenen dat art. 40 der bo vengenoemde overtredingen eene boete stolt van tien tot twintig gulden. 'üerikzee den 22 April 1857. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van J.ierikzec bren gen (er kennis van de ingezetenen dal er op Zaturdag den 2 Md 'eerstkomende eene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal worden gehouden ten einde men zich överluige van de rein- en zindelijkheid van Stralen, Sloe pen en Goten ieder voor zijne woning cn erf zul lende legen de riaiatigen proces-verbaal worden opge maakt om te worden vervolgd en gestraft ingevolge de bepalingen van het reglement van l'olicie voor deze ge meente. Zierikzee, den 22 April 1857. B.C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen Ier kennis van de ingezetenen dat den 6 Mei aan slaande des middags een rondgang zal worden gehouden om te onderzoeken of voldaan is aan de bepalingen der verordening, houdende maatregelen legende gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente vastgesteld den 15 Januarij en afgekondigd den 5 February dezes jaars in het belang der veiligheid zoowel van personen als goederen onder herinnering aan de bekendmaking van den 11 February li. waarbij vooral gewezen is op het voorhanden hebben van stevige en doelmatige vloedplanken of kistingen voor Deuren Bamen en Keldermonden tot eene hoogte van minstens 2 cl 50 duim boven gewoon hoog waterpeil waarvan aankondiging geschiedt ten einde een ieder hij dien rondgang zich voor schade vrijware. Zierikzee den 22 April 1857. B.C. CAU, Voorzitter. C. be JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op art. 31 der Kieswet yan den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37). PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt Brengt ter openbare kennis dal de lijsten der Kie zersvan Leden der Tweede Kamer van de Stolen-Generaal en der Provinciale Stalen, benevens ran Leden in den Gemeente- llaad te Zieriltzee voor het loopende jaar (op heden doorhem zijn gesloten aangeplakt en op'de Secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd. Zierikzeeden 22 April 1857. B. C. CAU. BINNENLAND. Men meldt uit St. Blaartensdijk van 21 dezer. In deze gemeente heeft op zondag 11. een verschrikke lijke brand gewoed des avonds, omstreeks kwartier voor zeven ure barstte de vlam eensklaps uit de schuur van den landbouwer Willem de Graaf slaande iu de bebouwde kom der gemeente en onmiddellijk achter zijne woning, welke brand weldra zoo iu hevig heid toenam, dat liet gebouw, van hout zijnde, in betrekkelijk korten lijd was verbrand. De brand had een verschrikkelijk aanzien en men was niet zon der reden beducht voor de in de nabijheid staande ge bouwen meest vanbout zijnde doch door .de ijverige pogingen van de brandweer dezer gemeente bijge staan door die der naburige gemeenten Seherpcnisse en Poortvlietis het mogen gelukken den brand te beperken tol het eene gebouw, waartoe ook het wei nig of niet aauvvezig zijn van wind veel bijdraagt. Het vee is, op eene koe nagelukkig gered doch overi gens is al het in bet gebouw zich bevindende hooi en slroo enz. een prooi der vlammen geworden. Het gebönw is legen brandschade verzekerd. Door de Ncderlandsche Mandei-Maatschappij zijn bevracht 29 schepen als Voor Amsterdam 16, voor Rotterdam 1! v„or Dordrecht 1 en voor Schiedam I. Wij vernemen dat sedert eenigen tijd aan degai- fabrick' te 's Hage is ontdekt dal de verbrnikswijzers van de gazomeiers moetende constateren de hoeveel heid van hetgeen er aan gazlieb! verbrand is niet ge lijken tred hielden met het in het algemeen en ten be hoeve van allen gemaakte gaz met dat gevolg dat die verbrnikswijzers te zamen minder gebruik van gaz aantoonden dan erover het algemeen inde fabriek wer kelijk gemaakt was. Een ingesteld onderzoek moet dan ook tol de ontdekking hebben geleid daler door sommige verbruikers van gaz aldaarop aansporing van een zeker persoon ongeoorloofde middelen zijn aan gewend ten einde den gazometer ten nadeele der fabriek niet de hoeveelheid verbruikte gaz waarnaar de betaling geregeld wordt te doen aanwijzen en dat die gezamenlijkepraktijken een vrij aanmerkelijk nadeel aan de fabriek moeten hebben toegebragt. Ten ge volge Van dit een en ander is legen sommige ver bruikers van gaz proces-verbaal opgemaakt en zijn ove rigens bij hende gazometers in beslag genomen het geen waarschijnlijk tot verdere procedure zal leiden. Dezer dagen is aan den Lemmer aangespoeld een wijnüesch bevattende een stukje papier waarop hoewel bijna onleesbaar, met potlood stond geschreven: O Cod wij vergaan o God bewaak ons de laatste grocte aan (onleesbaar) en bekende ik ben naar Antwerpen bestemdkapitein(bijna onleesbaar) S. Colman of Hulsman (onleesbaar)voerende het schip Kaïharinu."' En op de keerzijde de woorden «Wij zinkenik sterf." BUITENLAN D. u u i t s c land Keulen, 11 April. Te Ilamburg is de toevloed van landverhuizers naar Amerika sedert eenige dagen zoo buitengemeen groot, dat het onmogelijk is een toerei kend aantal schepen hijeen te brengen om hen te vervoeren. Yelen hebben zich uit dien hoofde naar Bremen moeten hegeven, om zich aldaar into schepen. t h 1 b k r ii k. Op eene boerderij te Neuilly-en-Thellc vond men dezer dagen een aantal gevogelte dat gedood was door sneden in den hals, wijd genoeg om eene zekere hoeveelheid bloed te doen ontsnappen. Bij onder-' zoek bleek dal deze wonden het werk waren van een veertienjarig kind hetwelk verklaarde dat hel genoe gen om bloed te drinken het er toe gebragt had met een mes .eene opening in den hals der dieren te ma ken en daardoor zooveel doenlijk bloed op te zuigen. Dit voorval waarvan men geen tweede voorbeeld kent zal lot een nader onderzoek aanleiding geven.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1