miasm GODEilT. N.° 29. Zaturdag fl AprilT BESTUREN ADMINISTRATIEN NIEUWSTIJDINGEN P'l. Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. Keuzen, 7 April. De Oesterr. Correspondent wederspreekt het gerucht wegens het zanten- trekken van keizerlijke troepen in de nabij heid der S.irdinische grenzen. - De beurs on derging heden geene aanzienlijke veranderingen. 0 u. 6 81, »3/, 'J S 4 atoom g naar laps en ii 8'<a :ersteu stooni- Votier- 633.4 ?66/l6 ^5 13/16 033/4 02'-b 55 54'.., 164 773/. |8W,e M"/„ P3'8 68 q. Ird en 11,60 pvenn. Pterin. If 5, ii 1 Lange PAAll- Igoede pocije- ■avtikel »e- zijn Vrij - En 10 en to TEN- ABONNEMENIS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco-per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, herin neren de ingezetenen aan de beslaande wettelijke voor schriften tot eene jaarlijksche tijdige zuivering der boo uien struiken en hagen van rupsennesten met aan maning om daarvoor ook dit jaar wederom in het bijzonder en algemeen belang behoorlijk zorg te dra gen op dat het vernielend insect zoo veel mogelijk worde geweerd zullende het houtgewas van en op de gronden der gemeente van harentwege worden ge zuiverd en tegen de nalatigen vervolgingen worden in gesteld, voor zooveel hij de gebruikelijke Schouwingen, verzuim in dezen mogl worden ontdekt. Zierikzee den 8 April 1857. IJ. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLEID, Men meldt uit Rotterdam van 8 dezer: Naar wij vernemen, is tervervanging van den wel eerw. heer Pauls, wien op zijn verzoek eene eervolle rust gegund istot pastoor van de R. K. St. Laurenskerk in den Houttuin alhierbenoemd de weleerw. heer van den Bercjhvan Zierikzee. Men schrijft uit 's Gravenhage van 7 dezer. Eer gisteren is de heer F. IV. Conrad in gezondheid uit Egypte in deze residentie teruggekeerd. Bij Zr. Ms. besluit is dr. G. Simons, laatstelijk minister van binnenlandscho zaken, benoemd tot lid van den raad van state. Het verslag der tweede kamer over het wetsont werp op het onderwijs is bij de regering ingekomen. üc beer J. Galman le Amsterdam, heeft aan den ministervanhinnenlandschezaken enden gemeente raad dier stad een adres aangeboden, waarhij hij con cessie vraagt tol het leggen van eene vaste brug over het iJ en het aanleggen van eene voorstad met hreede kaden behoorlijke grachten straten beweegbare bruggen en waterkeeringen. Ito kosten dezer onder neming waarover het kapitaal volgens do heer Galman aanwezig is, zou bedragen f12,600,0(10, als ƒ7,000,000 voor de uitbreiding der stad en f 5,000,000 voor de te bouwen vaste brug, met de daarnevens aan te leggen pakhuizen enz. Het geheele werk zal door den aan vrager uiterlijk in zes jaren werden voltooid. Men meldt uit Utrecht van 6 dezer. Op de heden alhier gehouden palm-paardemnarkt zijn meer dan duizend paard,en ten verkoop aan- gebragt. Tot ongehoorde prijzen zijn de negotie- paarden door Fransche kooplieden opgekocht, hetwelk op den prijs der mindere kwaliteiten gunstig werkte. Als een staaltje van hooge prij zen diene, dat in publieke veiling een span tien jarige zeer middelmatige stichtsche paarden zijn verkocht voor de som van f740, natuurlijk met inbegrip der kosten. De markt is niet zonder ongelukken afgeloopen. Door een ten verkoop aangevoerden hengst is een persoon aan het hoofd zoodanig getroffen, dat hij weinige oogenblikken daarna overleed; een ander persoon mede ge- kwest zijnde, is door den marktmeester hevel ge geven het gevaarlijke dier te verwijderen. In de omstreken van Woerden is dezer dagen cn fluwijn geschoten, eene diersoort welke aldaar schaarsch wordt aangetroffen. Dit Nijmegen wordt gemeld dat aldaar, teneinde de oorzaak der verzakking aan de Waalzijde te onder zoeken eene lengte van omtrent "22 ellen langs den Waalmuur, ter diepte van 4 a 5 ellen, is ontgraven. De oorzaak der verzakking w ordt toegeschreven aan kleine wellen, die voor eenige dagen ontdekt zijn en v an de Maaszijde zouden afkomen, üc ingenieur Fijnje, die zich dezer dagen te Nijmegen bevond, zal over 14 dagen, vergezeld van nog andere deskundigen, benevens den commissaris des konings in de provincie Gelderland, de werkzaamheden komen opnemen als dan hoopt men de oorzaak geheel te kunnen opsporen, en maatregelen daartegen in heiwerk te stellen. Men meldt uit Zntphen van 4 dezer: In hel na burige Almen heeft een landbouwer die geregtelijk 'egen den 8 dezer was gedagvaard te verschijnen hier zich door ophanging van het leven beroofd zijnde de VERSCHIJNT. eigenlijke reden dezer wanhopige daad alsnog onbe kend. Men meldt uit Blokzijl van 4 dezer De long ziekte welke sedert cenigen tijd alhier hecrscht be paalt zich uitsluitend tol een stal van den veehouder L. tie LDat zij niet zeer kwaadaardig is blijkt, door dien er van de 4t stuks vee reeds een aanzienlijk getal is aangetast en nog slechts 5 gestorven zijn. Opmcr- I kenswaardigis het dat deze weck eene gezonde koe een kalf (er wereld heeft gehragt hetwelk nog bij de koe zijnde aan de longziekte is gestorven. De koe zelve is op heden nog zeer gezond. Onlangs vond te Medemblik een vreemd soortig voorval plaats. Een paar burgerjongens kwamen overeen, om een meisje dat zij beiden genegen warente vechten, met de bepaling dat. geen van beide den ander verklagen" zon in dien er soms iets belangrijks gebeurde. Na eeni- gen lijd worstelens, beet de een den ander een vrij groot stuk van den neus af, en, wat nog erger was, bij al bet op. Nu eischt dc moeder van den gebètcne schadevergoeding voor het ver lies dat den zoon reeds ten deele vergoed wordt door het meisje, dat edelmoedig en voorzigtig tevens, thans hem den voorkeur geeft hoven den hij ter. Uit Meppel schrijft men aan de Utrechlsc/ie Courant de nö dezer: Doorde bevoegde magt is voor eenige dagen de instructie aangevangen in eene zaak wegens opligteri j. Bij gelegenheid van de onlangs plaats gelsad hebbende loting voor de nationale militie, hebben zicli personen zoo hier als in eenige omliggende gemeenten bij de ouders vervoegd, wier zoons aan bedoelde loting moes ten deelnemen, voorgevende, dat zij zouden zor gen dat hunne zonen een vrijlot bij genoemde lo ting zouden trekken mits hun daarvoor eene be looning van f'i5 werd uitbetaald. Menig ouder was ligtgeloovig en eenvoudig genoeg om alle ge loof aan de gedane propositie te schenken vooral omdat de personen hun vertrouwen inboezemden. Zij hebben echter later moeten bevinden, dat zij schandelijk misleid waren. De verdere afloop dezer zaak wordt met veel belangstelling afgewacht. In den nacht van 1 dezer is in het dorp Rauwerd, prov. Vriesland, een zeer brutale diefstal gepleegd ofschoon het ontvreemde tolde bezwarende omstandig heden aan die daad verhouden in getme verhouding slaat. Drie booswichten hebben zich den toegang tot de woning van den heer II. L. aldaar welen te ver schaffen en na alle bergplaatsen opengebroken cn vruchteloos doorzocht te hebben, genoemden bewoner aan banden en voeten gebonden geslagen en mishan deld, hem den dood met een zijdgeweer dreigende, zoo hij hun do bergplaats van zijn geld niet aanwees, üp de verklaring niets in buis te hebben, zijn zij, met medeneming van eenige weinige contanten en diverse kleedingslukkcn, vertrokken. Het is te hopen dat de justitie deze misdadigers moge magtig worden. Van den 28 Maart tot en met den 3 April jl. zijn 29 runderen in de provincie Vriesland aan de besmettelijke longziekte gestorven, en 144 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars, afgemaakt, terwijl nog in de laatst vorige week, volgens nader bekomen opgave, 3 gestorven en 4 gedood zijn, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den l Jan. dezes jaars 3747. Den 9 February U. is in den plantentuin van Buitenzorg op Java, ontloken de Raflesia Amoldi de grootste der bekende bloemen eene parasiet, levende op struiken, uit welker stam zij zich ontwikkelt. Tot dusverre waren de pogingen mislukt om deze bloem welke ceaen omtrek beslaat van twee voelen, uit de bossubnn van Sumatra naar Java over le planten lot dat de kundige en ijverige hortu'anus op Buitenzorg met behulp» van krachtige mikroskoopen, de zaadkorrels ontdekt deze op een wijngaardstam ingeënten bel genoegen gehad heeft, om genoemde bloem zich te zien ontsluiten. ij is dadelijk door eene bekwame hand afgeteckend. In het begin der maand Maart II. nam een jeug dig paar dat zich voor pas gehuwden uitgaf zijn in trek in een hotel te Brussel en verteerde daar binnen weinige dagen de som van 300 francs. Do jeugdige man zei de Paul van Wellis te hecten cn le Amsterdam PRIJS PER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f\, behalve liet Zegelregtt te wonen, doch de eigenaar van het hotel stelde niet vee) vertrouwen in zijne gasten en lokte een onderzoek uit wat aanleiding gaf tal de arrestatie van liet echt paar, waarna bleek dal de man Jan Pieler Geerlofs heette en trompetter was hij een regemenl artillerie te Leyden in garnizoen terwijl hij zich had schuldig gemaakt aan wegvoering van een minderjarige, desertie en het aannemen van een valschen naam wegens het laatste hoeft hel correctioneel geregtshof te Brussel hem II. donderdag icroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf terwijl zijne 'otgcnoole naar hare ouders is teruggeleid. De invoering der hop-cultuur op de heiden in Eelgie is thans als gelukt le beschouwen. Do land bouwkundigen, die dezer dagen de aanplantingen van den advocaat Merlens bezigligden hebben zich ver wonderd over de krachten den groei der spruiten den omvang en de dikte der wortels en eene zekere hoe veelheid plantjes medegenomen om nieuwe proeven te bewerkstelligen. De verkregene uitkomsten hebben ook de aandacht van het Nederiandsche gouvernement getrokken en de Nederiandsche gezant te Brussel heeft hij deze gelegenheid van wego zijnen vorst een zeer vieijeudcu brief aan den heer Menens doen toeko men. -- Op zaturdag den 28 Maart jl. hebben te Doornik groote wanordelijkheden plaats gehad welke reeds op zondag te voren waren voor bereid door eene cavalcadeingerigt door de vijanden van den vrijhandel. De cavalcade toch voerde cenen strooijen man toedien men aanhoudend met kiekens, konijnen, boter, eijeren enz. oppropte, en eindelijk in de Schelde wierp onder dc kreet van: »in h water met den En- gelsehman Nadat nu do werklieden van eenige fabrieken telken avond daarop door de straten onder het zingen van vrijzinnige liederen uit roepen hadden gedaan van»weg do Engel- schen!" schoolden er voornoemden zaturdag een 4000tal al schreeuwende en zingende bij oenzich naar de Groote Plaats begevende, waar de policie hen trachte uit een te drijven doch ingesloten zijnde, zwaar mishandeld wer den, waarop de gendarmerie te paard toeschoot en de zaïnenrotters uit een joeg, na aan een 30tal meer of min zware wonden le hebben toegebragt. Tengevolge van dat alles zijn reeds talrijke arrestatie» geschied. Er wordt gemeld, dat een vermaard Duitsch udvokaat eerlang te Brussel een werk over de Vlaamsche zaak zal uitgeven dat, zoo men ver moedt, eenen verbazeoden opgang zal inaken, te meer, wijl er tevens eene Vlaamsche vertaling van te gelijk in het licht zou verschijnen. Een groote zangwedstrijd zal den 2ê Mei aanstaande in de gemeente Lembeke (Oost-Vlaan- dcren) plaats hebben. In sommige gewesten van Oost- en West- Vlaanderen hecrscht er een schaarschheid aan werklieden, vooral bij de landbouwers, waar van men zich geen voorbeeld herinnert, groo- tendeels ontslaande door do verhuizing naar Frankrijk. BBiTSCSÏaSB tien ontdekt eerst nu dat zich te Leipzig eenige kostbare reüquien van Beethoven bevinden de geza menlijke door bewijzen gestaafde originele instru menten van het ileethovensche quartet. Deze bestaat namelijk in eene viool van Joseph Guarnerius eene an dere viool van N. Amalï, eene alt van Ruggieri en eene violoncel van Andrea Guarnerius. De eigenaar dezer kostbare verzameling was een aldaar wonend muziek band e laar de voormalige chef van het handelshuis C.F. Peters [bureau dc musique). l)eze is nu over leden. Zijne rijke weduwe heeft deze instrumenten geërfd en zal ze waarschijnlijk verknopen. Behalve die instrumenten zijn in bovengenoemde verzameling nog 7 violen 5 alten en 2 violoncellen van de voor naamste Ualiaanschc instrumentmakers voorhanden.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1