ZDMZEESCHE COURANT. Woensdag 8 April. 1857 Ut.28. Woensdag en Zaturdag. BËSM AmiSIBATIP f BINNENLAND. BUITEN LAN 13. Mudde* 5,8» - 11,0» 8,5» 0,00 6,50 0,00 00,00 00,00 - 00,00 ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens, VERSCHIJNT. BEK ENDMA RING. Burgemeester en Wethouders va n Zierikzee, brongen j ter kennis van de ingezetenen, dal bet kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over hetloopende dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van af maandag den 0 dezer gedurende 14 dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal voorliggen kunnende de reclames daartegen, opongezegeld papier aan den Raad gerigt in eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Zierikzee den i April 1857. it. C. CAU Voorzitter. C. nu JONGE Secretaris. I'reischor, den 6 April. Heden is alhier aanbesteed de bestraling van den Roomgaardweg in 'dezegemeente en is dit werk gegund aan den heer J. II. Smarts aan nemer van publieke werken te Zierikzee, voor de som van ƒ3350. Gelijk elders in deze provincie de daarstelling van een fonds, waaruit rentelooze voorschotten kunnen verkregen worden voor wegsverhetericg, nuttige gevol gen heeft gehad zal ook hier in ruime mate worden ondervonden hoe belangrijk het is geweest dat bestuur ders van dit gewest de gelegenheid hebben daargestcld om zoodanige verbeteringen op gunstige voorwaarden tot stand te brengen de verbetering van den genoem den weg was eene algemeen erkende behoefte en afge vaardigden ter provinciale stalen uit dit gedeelte van onze provincie die daartoe hebben medegewerkt, heb ben de ingezetenen eene onuitsprekelijke dienst gedaan door bun belang in opzigt het aangevraagd en verkre gen renteloos voorschot, in de zitting van het voorle den jaar te bebben voorgestaan. Ter vervulling der vacature, voortdurende door het bedanken van ds. G. van Rijn heeft de kerke- raad der Ned. Hervormde gemeente te Vlissingen ge formeerd het volgend twaalftal van predikanten: dd. D. Gildemeesterie Elburg J. W. Felix, teHecg; C. A. Kam, te Oost- en West-Souburg J. van der Werff, te Hesteren; G. JZijtien, te Zwijndrecht B. Gewin, te Heemstede; P. A. van Toorenenbergen te Parneveld I). Bresserte Strijen L. C. de Vijver, te A'eenendaal J. G. Wanrooy de Stad aan 't Haring vliet W. van den Bijtel, te Gaasl en Ferwoude en L. A. F. Creulzberg te Oosterland. Men meldt uit Kruiningen van 30 Maart. Gis teren is te Hansweerd onder deze gemeente, een zee schip uit Engeland gearriveerd onder meerderen in houdende 3 stoommachines van verschillende paarden kracht tot oppompen van hel water, heitoestellcn en andere voor de graving van het kanaal door dit eiland betioodigde materialen. Oolvverncmen wij dat nog twee schepen met machinericn en sleenkolengeladen te Vlis singen gereed liggen, zoodat men niet meer behoeft te twijfelen aan de met kracht verwezenlijking van dit voor onze gemeente belangrijke werk. Den woens dag te voren had in tegenwoordigheid van ambtenaren van den waterstaatpolder direclien enz. de proef- paalheijing voor de sassen plaats, waaruit is gebleken dat de grond hij uitnemendheid tot de daarstelling dier sassen geschikt is. De tweede kamer der Slaten-generaal is thans werkelijk bijeengeroepen tegen dingsdag den 21 dezer. Het door verschillende dagbladen medegedeelde berigt, als zou het klassikaal bestuur afwijzend hebben beschikt op den van wege eenige predikanten inge- slelden eisch tot afzetting van ds. J. C. Zaalberg is van alle grond ontbloot. Het antwoord op gemelde aanklagt wordt inde eerste weken nog niet verwacht. Dezer dagen is de bouten noodbrug gelegen aan bet uiteinde te Delft dienende tot passage van voetgangers tol zoolang de nieuwe bascule-brug gereed zal zijn, onder den last van een 20tal personenmeest al werklieden van's rijks constructie-winkeldie zich op dat nogenblik huiswaarts begaven bezweken. Allen zijn spiR\.ig gered vooral door de in het werk ge stelde pogingen door den schipper G. Retinitis in het werk gesteld die zich tnet zijn vaartuig in de nabij heid bevond. Dezer dagen heeft de reglbank te Antwerpen uitspraak gedaan in de zaak van den bakker W., wo nende aldaar, overtuigd van de doorhem bewerkte hrooden en eetwaren met koperzuur vermengd te hebben. Hij is veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf, eene boete van 50 fr. en in de kosten ter wijl zijn patent hem gedurende zijne opsluiting ont nomen, en het vonnis in de dagbladen alsmede door aanplakking openbaar gemaakt is. Met openbaar mi nisterie de uitgesproken straf niet zwaar genoeg ach tende, is van het vonnis in hooger beroep gekomen. Men meldt uit Batavia van 11 Februarij het volgende. Van Nias is berigt ontvangen dat de hoofden in de Langoendi haai het Nederlandsch gou vernement hebben erkend en in onderwerping zijn gekomen. Den 23 11. des namiddags omstreeks half vijf ure, bij windstilte en eene drukkend zoele almospherr, is te l'oerworedjo eene korte maar vrij hevige aard- schudding gevoeld rigling nemende van het oosten naar het westen, en vergezeld van onde.raardsch ge- j druisch. gelijk aan het ratelen van den donder. Men leest in de Oostpost het volgende gedag- teekend Soerabaija den 2(1 Januarij Dezen morgen is alhier op de roede aangekomen hot Ned. !nd. stoomschip Padang gezagvoerder Schippers mede brengende de passagiers van het Ned. Ind. stoomschip Ambon gezagvoerder Hugenholtz even als de Patlang toebehonrende aan de stoomvaart-onderneming der firma W. Cores de Vries. Het laatstgenoemd schip had den 24 de rcede van Macasser verlaten nadat het reeds ten gevolge een verlorene reis op die reede was teruggekeerd. Voor deszelfs aankomst aldaar, had hel stoomschip Ambon de reis uit de Molukkos her waarts willen voortzetten, doch was even als de Padang teruggeslagen, en door het slechte weder in eeneii staat geraaktwaardoor het onmogelijk was de reis naar Soerabaija vorder voort te zetten. Uil Mcnado meldt men dat de miloeaanplantin- gen goed stonden. Van de koffoaanplantingen werd eene belangrijke hoeveelheid product bereid. De koffijboomen hebben door hel weder nog al te lijden gehad. De geheele koffijoogsl over i856 bedraagt 26,965 pikols. Volgens de herigten van Sumalras westkustlot 3 Januarij, hebben aanhoudende regens en zware winden aanzienlijke schade aan wegen bruggen, sa- was enz. toegebragt. Vooral de omstreken van l'adarig en de zuidelijke afdeeling zijn zwaar geteisterd. Eenige koffijaanplaiilingen hebben mede veel geleden. Overal was men bezig de aangerigle schade zoo veel moge lijk te herstellen, hetwelk door goed weder begunstigd I werd. Ten gevolge van zware regens en overstroomiugen zijn in het regentschap Palembang verscheiden dam men, benevens twee bruggen, weggeslagen, hebben 443 bouws padievelden te Tjamol onder water geslaan en is de zaaipadie op onderscheiden plaatsen wegge spoeld. In nog onderscheiden districten der residentie Tagal zijn 31 dammen zwaar beschadigd of vernield 5 bruggen geheel weggeslagen 85 bouw onlangs be plante padievelden onder water gezet en de wegen zeer geteisterd. f)e gemeenschap is echter niet ge stremd geweest en alles werd aangewend om de schade te herstellen. Op Celebes en onderhoorigheden hebben in de drie laatste maanden van 1856 de wegen bruggen en waterleidingen door de gevallen zware regens en daar door ontstane overstroomingen veel geleden. De he rigten nopens het padiegewas in de aldeeling üonthain en Boclccomba luiden over het algemeen gunstig. Van zeeroof was in de wateren van Celebes weinig ge hoord. Daarentegen hadden in de gouvernements- en daaraan grenzende landen vele moorden en amok- parlijen plaats. De verpachting van's lands middelen voor 1857 beeft ƒ118,560 opgebragt. De aanzuive ring der verticning van bel padiegewas had in de noor derdistricten geregeld plaats terwijl met I October 1856, in de zuider districten nog slechts ecu achter stand van ƒ954 bestond. 11e herigten uit de Molukken lol 1 Januarij, behelzen hoofdzakelijk ditOp Amboina heeft de weersgesteldheid zich in de laatste helft van Novem ber door droogte en hitte gekenmerkt, maar sedert regende het onophoudelijk. Den 13 November werd de ontvlugling uit's Lands gevangenis van 12 zce- roovers ontdekt die in April door Zr. Ms. stoom schip Vesuvius waren aangebragt. Het is gelukt hen weder in handen te krijgen. In de afdeeling Sapa- roea was men druk met het inoogsten der kruidna gelen bezig. De oogst werd op p. m. 281,200 ponden geschat. Te tlila was de oogst afgeloopeu en bedraagt PRIJS BEF, ABVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a 1 behalve liet Zegelregt 93,465 ponden. In de afdeeling Amboina werd de oogst van nagelen op 83,200 pond. begroot, waarvan 31,105 ponden zijn ingeoogst. In onderscheidene negorijen op de zuidkust van Ccram worden proeven met het telen van koflo genomen. Hel padiegewas stond goed. Volgens ontvangen berigt uit de Lamporigsche districten is het den broeder van den regent van Telok Belong, Hadji Ismad, gelukt, den voortvlugligen huofd- muiteling, pangerau Singa Branta die in de nu ge dempte onlusten eenegroote rol speelde in de omslre ken van Kalianda op te vatten en hem uit te leveren. Van de wesler-afdeeling van Borneo wordt ge meld dat de waarnemende resident dier residentie den 21 December laatst!, met Zr. Ms. stoomschip Ad miraal van Kingsbergen en twee praauwen op sleeptouw waarin zich een detachement vau 40 man bevond andermaal naar Sintang vertrok en aldaar zonder bij zondere ontmoetingen den 27 dier maand aankwam waar alles rustig werd bevonden terwijl de oproerige hoofden zich nog steeds aan de hoven Malahoei-ri- vier ophielden. Den 29sten gingen twee praauwen met een detachement van 75 man onder bevel van den lsten luit. der infanterie Conrad, benevens 430 dajakkers in zes sampongs de Melaboei rivier op en werden den volgenden morgen door het stoomschip waarop zich nog 25 infanteristen van Sintang hadden ingescheept gevolgd. Het stoomschip werd echter wegens den lagen waterstand genoodzaakt te ankereu De togt werd daarop den volgenden morgen met de. praauwen waarbij zich nog eene gewapende sloep van bet stoomschip onder bevel van den luit. ter zee 2de klasse de Stuers, voegde verder voortgezet. Den 2 Januarij k eerden zij naar het stoomschip terug me devoerende een der oproerige vorsten pangoran Batoe de anderen hadden de vlugt genomen de verblijfplaats van dezen pangeran en nog eenige kampongs werden in de aseh gelegd, overigens leverde dezetogt uitge zonderd eenige geweerschoten op onze praauwen door de bewoners van de kampong Nanitoe die echter hij het landen onzer troepen de vlugt namen, geene belangrijke bijzonderheden op. Op de terugreis van Sintang raakte het stoomschip op eenige steenen vast doch kwam eenige dagen daarna zonder iets geleden te hebben weder vlot De waarnemende resident ver liet met een gedeelte der troepen het stoomschip en kwam den 7 .(anuarij te Pontianak terug. De gevan gen genomen pangeran die als het hoofd der oproe rige vorsten wordt aangemerkt is naar Java opge zonden. atüTiCHZAXll Keulen, 3 April. Te "Venetië beeft zich, hij ge legenheid van het verjaarfeest der omwenteling van 1548, den ::2 Maart, eene veroulrustende opgewon denheid der gemoederen geopenbaard als gevolg der teleurstelling wegens de zeer beperkte magt van den nieuwen Gouverneur-Generaal, het zich niet verwe zenlijken der hoop op meerdere vrijheid der geweste lijke en gemeentebesturen en de gestrenge uitvoering van de conscriptiewet. Reeds op den avond vóór den herinneringsdag bespeurde men in den schouwburg sporen der aigemeene stemming de dames waren met ruikers, uit roode, groene en witte bloemen zamenge- steld voorzien in het ballet werd dat looneel luide toegejuicht waarin negers hunne ketenen verbreken en toen een der slaven zijnen meester ombragt werd het gejuich daverend en namen zelfs de dames daar aan deel. Dien zelfden avond werd een driekleurige ballon op eene der openbare pleinen opgelaten maar den volgenden dagtoen de gouverneur-generaal moest aankomen ging de vermetelheid nog verder. Reeds vroeg in den morgen zag men van den vlagge- mast die op den Sint Markusplaats staat, eene groote driekleurige vlag wapperen en verbaasde men zich over de vermetelheid desgenen die hel gewaagd had haar in de nabijheid van een Ooslenrijkschen wacht post op te hijschen. De autoriteiten snelden toe, deden proses-verbaal opmaken en de vlag wegne men hetwelk niet zonder inspanning gelukte. Ook op andere plaatsen der stad moeten driekleurige vlag gen gevonden zijn. De muren waren op vele plaat sen met aanplakbiljetten overdekt op welke deze en soortgelijke woorden stonden Leve Italië Leve Cavour, Italië's eerste ministers! Leve Victor Emmanuelkoning van ItaliëLeve de Sardinisclie en ook de Napolilaansche natie Gedurende de beide dagen was de gisting zoo sterk dat men zich in de maand Maart 1848 teruggeplaatst

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1