COURA Woensdag 1 April. W.° 26. 1857 Woensdag en Zaturdag. immm ammstmtibn Herijk der Maten en gewigten. AB ONNEME NTS-PR IJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberigien van 1 -6 regels a f 1 behalve het Zegelregt ©aSots «l9-9 Waz-iéféa waai «Een SSecr BAMBEKÏ5. De voorstellingen door den heer Bamberg alhier ge geven hebben algemeen genoegen verschaft. De stukken door hem opgevoerd behoeven we thans niet meer te vermelden. Is er meestal verschil in de cri- tiek het is dan wel aangenaam wanneer allen in iets zamenstcmmen en dit was nu het geval en wel in den lof van den heer Ramberg, leder roemt hem als meester der kunst en in zijn genre zijn er wel weinigen, die hem overtreffen. In geene der rollen die hij speelde, was hij middelmatig maar allen ver vulde hij op uitnemende wijze. Nietsgelooven wij heeft evenwel zulk eene impressie gemaakt als de chansonnette de Penneliliker. Hit was inderdaad tref fend en heerlijk. Geen wonder dat zijne aankondiging dal hij ons met de kermis zou bezoeken luide werd toegejuicht. S\ ij hopen dat hij zijn voornemen zal kunnen ten uitvoer brengen en wij aarzelen niet hem een talrijk bezoek te beloven. Wij vertrouwen en vragen van hem dat hij ons dan nog eenmaal die chansonnette zal doen hooron. Is de hoop op een concert van den beroemden Wie- niawsky aanvankelijk verijdeld, wij willen daarover niet klagen nu er waarschijnlijkheid bestaat, daL we eer lang dit genot zullen smaken gelijk uit achterstaande advertentie blijkt. Over <tS<? aanwending oei waar«!e van (Sasleallevoor SLatieJtoosiw. Ed. Taylon een geacht Scheikundige maakt de op merking dat de gebrande kalk die tot zuiverings middel van het steenkolen-gas wordt gebruikt uit het gas het koolstofzuur en het gezwaveld waterstofgas opneemten datwanneer men den op deze wijze gevormde zwavelkalk aan de lucht en den regen bloot stelt deze in gips verandert. Daarom levert gaskalk oenen uitmuntenden mest. bijna alle planten bevatten kalk in den eenen of an deren vorm ook in de meeste grondsoorten troffen wij kalk in verschillende vormen aan maar niet overal indien van gips desniettemin is deze voor vele planten bijv voor klaveren peulvruchten, bijzonder voordeelig van daar dat men door het hestrooijen van de velden voor die vruchten geschikt met gips eenen ruimen oogst verkrijgt. l'e werking der gips bestaat daarin dat deze mine raal aardige slof eene aanzienlijke hoeveelheid van zeer gemakkelijke oplosbare koolstofzuren kalk op levert, en er te gelijkertijd door zijne wisselwerking met de ammoniak-veibinding inden grond eene elec- ïrische werking' ontstaat, die op het plantaardig or- ganismus wordt overgebragten ook de werkzaam heid daarvan opwekt. De gips bevat de eigenschap de ammoniak vast te leggen. Wanneer men dus het veld met gips be strooid heeft dan wordt ook de ammoniak welke met den regen is nedergevallen of bij verrotting van plantaardige en andere stoffen gevormd wordt ais zwavelzure ammoniak in den grond terug gehouden. Verlangt men door gaskalk ongedierte te verdelgen of te weren dan raadt Taylon aan hem versch uit de gasfahrijken te bezigen en of alleen of met een zeer geringe hoeveelheid aarde of zout vermengd over het land te slrooijcn. S)e gaskalk bezit in den verschen staat eenen zeer onaangenamen reuk en is vergiftig voor insecten. Ploegt men hem onder in een voor wortelvruchten be stemd veld dan belet bij dat de aardw ormen de vrucht bederven. Ook is gaskalk in verschen slaat op weilanden ter verdelging van wormen zeer werkzaam hij verhindert dan wel voor korten tijd den groei van hel gras maar iels later wordt de plantengroei des te sterker. Wil men gaskalk als mest voor grasland klaver- land of peulvruchten gebruiken dan moet men hem top raad van Taylon, vooraf eenige weken aan de lucht blootstellen en dikwijls omzetten men kan hem dan lal'een of met zand of' aarde gemengd verbruiken. cn bijzonder voordeel levert gaskalk op als men leen of tweemaal 's weeks een weinig daarvan over den mesthoop laat brengen, daardoor wordt een groot gedeelte van den ammoniak die anders verloren gaat daarin teruggehouden. De werking van den gaskalk moet buiten twijfel ge deeltelijk toegeschreven worden aan den vrijen am moniak, dien hij bevat doch die terstond verdampt, j zoodra hij over het land verspreidt wordt. Door dien ammoniak wordt het gras vernield als men hem in verschen staat gebruikt. Ingezonden KENNISGEVING. Burgemeester en Wetuocders van Zierikzee, geven openbare kennis, dat de kiezerlijslen voor de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en der Provinciale Staten benevens die voor de leden van den baad dezer gemeente voor dit jaar voorloopig zijn vastgesteld, aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, ingevolge de wet. Zierilczee 18 Maart 1857. If. CA II Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Gedeputeerde Staten van 'Zeeland, doen te weten dat door hen in hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt: Artikel I. De herijk over het jaar 1857, van de Nederlandschc maten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle gewigten lengte-malen, inhouds-maten voor droogc waren, vocht-maten voor den handel in het klein en in het groot mitsgaders van de wisse, zal in deze provincie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande en gesloten op den dl Jidij daaraan volgende. Art. 2. De letter (Golbischen vorm) zal voor ijk letter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten, be nevens het bijzonder merk van den arrondissements ijker, worden afgedrukt of ingebrand. Art. d. De arrondissemenls-ijkers zullen, over eenkomstig art. 5 van het reglement op den herijk, van den 15 Februarij 1822, behalve in de plaats hun ner woning nog lot den herijk vaceren in die ge meenten van (terzeiver arrondissement, als door ons hij resolution van den 10 April 1840, no. 46, van den 184! no. 24 [Provinciaalblad no. 34), van den 2 April 30 Junij 1843, no. 11, van den 17 April 1846, no" 27 Prov'mcinalblnd no. 48) en van den 21 Junij 1850' no. 33 zijn aangewezen op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten huiten hunne woon plaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingeze tenen gelegenheid te geven tot de verificatie hu mier malen en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vacatiën in an dere gemeenten niet tot den herijk der maten en ge wigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Bur gemeester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan, door publicatie en door in sertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courantaan de belangheb benden zulleu doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burge meester en Wethouders der gemeente in welke zij in overeenstemming met het bepaalde in art. 3 tot den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acltl dagen te voren informeren en zulleu deze gehouden zijn den Burgemeesters en Welh. der andere gemeenten voor welke gelijktijdig vaceerd daarvan kennis te geven ten einde de amb tenaren publieke administratien kooplieden win keliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop lot den herijk zal worden gevaceerd, en van hunne ver- pligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en ge wigten mitsgaders de strijkels der halve en quart mud den te doen herijken zullende de plaatselijke besturen behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking levens zooveel mogelijk den belanghebbenden inge zetenen hunner gemeente welke zij weten dat van maten en gewigten gebruikmaken ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeester der gemeenten worden uitgenoodigd, om aan den arrondissements-ijkcr, vóór den aanvang van den herijk, of bij deszelfs komst in de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente welke, uil hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn, ge bruik te maken van maten of gewigten. Tol het opmaken dezer lijsten zal het register der pateulpligligen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en pu blieke administratien welke, in hunne ambtsbetrek kingen, van maten of gewigten tot het constateren van leveranlien of werken gebruik moeten maken wordende met betrekking lot zamcnstelling der be doelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigbeid aanbevolen opdat daarin uitsluitend alle erkende ijk- pligtigeri. en geene andere dan de zoodanigen, worden opgenomen. Art, 7. De arrondissements-ijkers zullen betrek kelijk de door hen in iedere gemeente in welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren, publieke administration en particulieren welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzeiver verpligting, betrekkelijk den herijk, te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de arrondisse- ments-ijker, na den ailoop van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld, aan ons worden ge zonden. Art. 8. De arrondissements-ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den commissaris van policieof bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar, vaneen lid van het plaatselijk bestuur, in al de gemeenten van huu arrondissement visitation doen in de opene werkplaatsen magazijnen en winkels op de marklen, vleeschhallen, pubiieke wagen en op de molens, en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn, en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die, welke niet zijn herijkt in beslag nemenen met het deswege op te maken proces-verhaal aan den oiïicier bij de arrondissements regtbank van hun ressort inzenden van hunne verrigtingen ten deze cn van het resultaat hunner bevinding in elke ge meente zullen zij, bij de aan ons in te dienen rappor ten, omstandige opgaven doen. Art 9. Het wordt aan alle op publiek gezag aan gestelde of beëedigde landmeters, wegers en meters verboden eenige certificaten weeg- of meetbrieven af te geven waarin do maat of het gewigt anders dan in de nieuwealleen wettige, benamingen is uitge drukt en zullen door hen geene andere dan de wet tig erkende maten en gewigten mogen wordengehezigd. Art. 10. insgelijks wordt aau de plaatselijke bestu ren gidshuizen of armbesturen en aan alle ambtena ren en publieke administratien verboden eenige ac- ten plans bestekken of beramingen te doen opma ken aa.) te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe ma ten of gewigten zijn opgegeven. Art. li. Aan alle ambtenaren, publieke admini stration en ingezetenen binnen deze provincie, wordt hij deze hunne verpligting herinnerd, om do door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken, bij gemis van welke formaliteit, de door hen ge bezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels bevonden wordende malen cn gewigten in beslag kunnen worden genomen cn degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruiktof in hunne opene werkplaatsen maga zijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van liet koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13), worden verwezen in eene boete van ƒ10 tot 100. Aan beu worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het koninklijk besluit van den 18 Decem ber 1819 (Staatsblad no. 57), volgens welke alles wat met de maten voor droogc waren in dat besluit opge geven vvordt gemeten met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus alien die van zoo danige maten gebruik maken ook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien van welke die voor de halve en voor de quart mudde ook moeten worden geijkt en gevercfïccrd wordende de plaatse lijke besturen, alsmede de arrondissements-ijkers aan gemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te wakenen daarop bij hunne visitatien voor zooveel een ieder aangaat te letten terwijl van do bevinding

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1