Zaturdag 28 Maart. Üf.° 25 1851 BESTUREN ADMINISTRATIE Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN COURANT. AB ONNEME NT S-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. Salon «les Variétés van den Ileer BMBEKG. De eerste voorstelling van den heer Bamberg heeft op gisteren avond gelijk was aangekondigd plaatsgehad. l)e uitvoering beantwoordde volkomen aan onze ver wachting, want het spel van den heer Bami/erg is hoogst voortreffelijk, en het vaderlandsch toonecl mag met regl roem op hem dragen. Hetzij gij hem als Cric- quel, of als Deurwaarder Lustig, of als Fronlin zaagt optreden hij wist n telkens op nieuw te boeijen. Daverende toejuichingen en de eer der terugroeping vielen hem een en ander maal ten deel. De alge- meene bijval op gisteren verworven, doet ons ver moeden, dat heden en morgen, zijne voorstellingen druk bezocht zullen zijn. Ware het anders het zou ons leed doen niet alleen voor den heer Bamberg maar ook voor de tooneelminnaren alhier daar toch de heer Bamberg voornemens is, bij eene behoor lijke ontvangst, ons voortaan jaarlijks te bezoeken. Dit zou voor de wintervermaken eene goede aan winst zijn. Het is dus wel vooral daarom dat wij het publiek opwekken zich thans eenige genoegelijke avonden te verschaffen. Wij verwijzen voorls naar achterstaande advertentie, welkezoo uitlokkend is en zooveel aangenaams beloofd dat we verdere aanbeve ling overbodig achten- En als het salon van den heer Bamberg voor ons ge sloten zal zijn dan zal zich een andere tempel der kunst voor ons openendan zal de wijd beroemde violist Wicniawsky de gevierde kunstenaar van onzen tijd, wiens naam in 5e Europesche kunstwereld zoo schit terend en hoog staat aangeschreven indien niets hem in zijn voornemen verhindert hier de toonkunstmin naren zijn bewonderenswaardig talent doen hooren. Ook dit bezoek hopen wij, dal op den regten prijs zal gesteld worden. Met het uitzigt op de avonden, die aanstaande zijn roepen we u toe: Kunstminnaren 1 geniet. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeema ken bekend: dat ingevolge Koninklijk besluit van den 12 Februarij jl. no. 63 de miliciens der ligting van 1856 bij de verschillende korpsen des legers in re serve gesteld tot de werkelijke dienst worden opge roepen ten einde gekleed en inden wapenhandel geoefend te worden waartoe zij op Woensdag den 1 April aan staande des morgens elf ure in de Koopmansbeurs te Mid delburg behooren verzameld te zijn ten einde aan den heer DrovincialenKommandant te worden overgegeven; zullende aan de miliciens dezer gemeente een oproe- pings-biljet worden te huis bezorgdwaarop het uur zal staan aangeteekend, wanneer zij daagste voren, gezamentlijk met de miliciens uil geheel Schouwen en Duive- land, naar de hoofdplaats der provincie zullen moeten vertrekken. En ten einde niemand der miliciens hiervan onwe tendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en bij herhaling in de courant geplaatst. Zierikzee 16 Maart 1857 B. C. CAU Voorzitter. C. nE JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethobuers van Zierikzee. Gelet op art. 2 van het besluit van Heeren Gedepu teerde Stalen dezer provincie, dd. 13 dezer maand no. 63 medegedeeld bij provinciaal blad no. 27. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dal de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de on derscheidene takken der geneeskunst in deze provincie over het jaar 1857 door Heeren Gedeputeerde Staten voornoemd op den 13 dezer maand is vastgesteld en op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is ne- dergelegd. Gedaan ten Baadhuize van Zierikzee ,den 25 Maart 18.57. B. C.CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 1 April aanstaandedes middags ten twaalf ureop het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Baad zal gehouden worden. Zierikzeeden 25 Maart 1857. B. C. CAU. VE BSC HIJ NT. BINNENLAND. Men schrijft uit 's Hage, dd. 22 Maart «Het stoomschip Japan, waarover ik u eenigen tijd geleden geschreven heb dat voor rekening van het Japansche gouvernement hier te lande in aanbouw was, is thans, naar ik verneem, gereed om de reis naar zijne bestem ming te aanvaarden. Een ieder die dit schoone vaar tuig bezigtigd beeft bewondert het zoowel wat den vorm de inwendige verdeeling als het sierlijk tuig betreft, hetgeen aan de bouwmeesters de Nederl. stoombootmaatschappij voor de werktuigen de heeren Smit aan den Kinderdijk voor den romp de heer Rietschoten voor het tuig, tot alle eer verstrekt. Nog deze week zal het schip waarschijnlijk de reis aanvaarden, liet ètat-major bestaat uit den luit. Ier zee 1ste kl. ridder W. C. Huyssen van Kaltendijke de luit. ter zee 1ste kl. B. Z. van Trojen, eersleofflcier de luit. ter zee 2de kl. LI. G. Wichers de officier-ma chinist Hardes de officier van gez. 2de klasse jhr. Pompe van Meerdervoorlen de officier van administratie 2de kl. Gijsberti Ilodenpijl de opperstuurman Schmid en de machinisten van Aken en Lasschuit. Voorts be vindt zich aan boord een tiental zeer bekwame werk lieden uit de stoomfabrieken hier te lande, die bestemd zijn om de Japanezen te onderrigten in de behandeling der menigvuldige raachineriën welke dit jaar door de regering naar Japan zullen worden gezonden. Men mag met grond van de uitzending van dat schip, waar van de officieren met kennis en alle vereischte middelen toegerust, om beschaving onder de Japanezen te ver spreiden de beste resultaten verwachten. En tevens wel verre van zoo als nog onlangs schaamteloos een dagblad durfde zeggen dal nog steeds het geval is, het beeld van Christus te moeten vertrappen, zullen deze onze landgenooten het hunne bijdragen om de banden van vriendschapdie lusschen Nederland en Japan sinds lang hebben bestaan, nog naauwer toe te halen. «Het vertrek van prins Hendrik, dat, zoo als ik u onlangs schreef, op 21 dezer bepaald was; is plotseling tot na Paschen uitgesteld. De postpaarden waren reeds besteld. Ik kom welligt nader hierop terug." Amslerd. Cour. Naar men met zekerheid verneemt, zal de groot vorst Konslantijn van Rusland in het begin der maand Met aanstaande een bezoek bij het Nederlandsche hof afleggen. De Staats Courant van heden behelst de voor waarden waarop de minister van koloniën alle Neder landsche gegadigden oproept om mede te dingen tot het aangaan ecner overeenkomst met de regering om eene maandelijksche geregelde paketvaart tusschen Nederland en Java tot stand te brengen. De aanbiedingen moeten uiterlijk den 30 April aan staande bij het departement van koloniën ontvangen zijn en moeten bevatten het cijfer per last voor de re tourlading. De vaart moet geschieden door zeilklip- perschepen met hulpstoomvermogcn en binnen zestig dagen worden afgelegd, terwijl elke maand een schip van hier en elke maand een uit Batavia moet vertrekken. Aan den aannemer wordt het vervoer van troepen en retourlading verzekerd. Nadere informatien zijn bij het departement van koloniën tot den 29 April te verkrij gen. Van de gedane aanbiedingen wordt een proces verbaal in de Staats-Courant geplaatst; de laagste in schrijver moet binnen eenige dagen na de gunning eene te bepalen som deponeren tot waarborg, terwijl de re gering zich voorbehoud te verklaren of de laagste in schrijver ai dan niet wordt aangenomen. De minister van justitie heeft bij circulaire van 17 dezer aan de heeren procureurs-generaals funge rende directeuren van policie te kennen gegeven dat hot een dwaalbegrip is van vele jijks-veldwachters, dat zij zich ten aanzien van hunne dienstverrigtingen als beambten van policie beperkt wanen binnen de provinciale arrondissements of andere grenzen. De minister meent daarom de heeren procureurs-generaals te moeten uitnoodigen de rijks-veldwachters er op te wijzen of op te doen wijzen, dat zij bevoegdheid heb ben om de werkzaamheden hun bij hunne instructie opgedragen overal te verrigten. Men verneemt dat de instructie in de zaak der Maleijers die te Rotterdam zijn gedetineerd reeds zoo ver is gevorderd dat de stukken bereids ter exami- natie aan den heer procureur-generaal bij het Provin ciaal Hof van Zuidholland zijn opgezonden. De open bare behandeling der zaak voor het hof kan alzoo bin nen een paar maanden te gemoet worden gezien. PRIJS DER ADVERTENTIE A Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Roodberiglen van 1 -6 regels a f 1 behalve liet Zegelregt Als eene bijzonderheid moge dienen dat dezer dagen door den landman Neuteboom uit deze omstreken drie melkkoeijen en een stier zijn ver kocht voor den lot heden ongekenden prijs van duizend vijftig gulden en wei twee der koeijen elk tegen /"300, eene voor f 350 en de slier tegen f 100. Wie herin nert zich niet de jaren toen eene goede melkkoedoor elkander niet meer dan f 60 en een stier slechts f 20 kon gelden. De heer G. B. van Goor te Gouda heeft van Z. M. den koning van Wurtemberg de groote gouden medaille voor kunst en wetenschap ontvangen als blijk van inge nomenheid met het Z. M. aangeboden pracht-exemplaar der uitgave van den Bijbel welke bij genoemden boek handelaar het licht ziet. Te Amsterdam is door de firma Bisschofsheim een prospectus uitgegeven vour het daarstellen eener Ne- derlandsch Hannovcrsche spoorweg-maatschappij waarvoor een kapitaal wordt verlangd van f 4,600,(100 hetwelk tot 6 millioen zou kunnen worden verhoogd, en waarvoor reeds 13 tonnen is ingeschreven. Die weg zou bestemd zijn om Nederland op deze wijze in dadelijke gemeenschap te brengen met Noord-Duitsch- land en worden aangelegd van Zevenaar, langs En schedé in de rigling van Rheine. Uit Vollenhoven wordt gemeld dat men thans van de kusten aldaar uren ver in zee kan loopen en geen water hespeuren. De daarbij gekomen vorst veroorzaakte dat II. zaturdag vischwagens uit Gene- muiden bijna een uur ver in zee konden rijden om visch uit de schuiten te laden die daar droog in het haar lagen. Schippers die voor Kraggenburg lagen en zich naar Vollenhoven begaven om victuaille te halen verzamelden onder weg man voor man wel 60 pond visch ja, men zou van daar regtuit door de zee uaar Kuinre kunnen gaan. Eene visschervrouw te Scheveningen even negentien jaren oud, trof het ongelukdat haar been door eene ziekte werd aangetast en had de onvoor- zigtigheid de behandeling daarvan toe te vertrouwen aan eene vrouw die haar werk er van schijnt te ma ken om, ofschoon daartoe onbevoegd de genees kunde uit te oefenen, in plaats van gelijk wel te verwachten was genezing aan te brengen, verergerde daardoor de ziekte zoodanig dat het been geheel moest worden afgezet. Onze stadgenootde heer med. en chir. doctor S. Hoven in tegenwoordigheid van den heer med. en chir. doctor W. Hendriksz, hoofd van het etablissement '/.uiderburg en drie zijner amblgenooten, kweet zich van die moeijelijke taak met gewenscht ge volg, terwijl de kosten van de amputatie enz. bestre den werden uit milde giften van Z. M. den koning en van HH. KK. HU- de prinsen Hendrik en Frederik. H. M. de koningin onderrigt geworden zijnde dat eene nog zoo jeugdige vrouw eene zoo smartelijke kunstbe werking had moeten ondergaan, haaste zich zooveel in haar vermogen was een nieuw bewijs tegeven van bare zucht om rampen te helpen lenigen. H. M. liet bij den kunstledenniakcr C. Dierkamp, te Scheveningen terstond voor de verminkte een kunstbeen vervaardi gen en komt door die edele daad de arme zooveel mo gelijk te gemoeteen gemis dat deze geheel onherstel baar achtte. Hoe groot de vreugde en te gelijk ooi. de dankbaarheid dezer ongelukkige jegens de leden van hel koninklijk huis is laat zich niet beschrijven. Men meldt uit Wormerveer van 17 Blaart. Eenige dagen geleden heeft hier eene brutale poging tot diefstal in het kantoor van de bh. Haantjes en Scher mer plaats gehad. Nadat men, vermoedelijk met eene centerboor een paneel uit de deur had weten te krij gen is men in het kantoor gedrongen en heeft men opengebroken waar men vermoeden kon dat gelds waarde geborgen konde zijn. Blen heeft echter niets van waarde kunnen magtig worden, daar alles in eene brandkast was besloten die aan de zigtbaar aange wende pogingen tot openbreking weerstand heeft ge boden. Kort na het gebeurde heeft men een timmer mansknecht aan de Koog woonachtig, op vermoeden in hechtenis genomen. Het vinden van een kistje met geweerkogels in eene der grachten van het fort Erfprins aan den Helder, in den namiddag van den 10 dezer, heeft aanleiding gegeven lot de ontdekking, dat uit de bergplaals no. 4 in genoemd fort behalve het gevonden kistje, nog worden vermist 17 dergelijke kistjes. De vermist wordende kistjes zijn van ongeverwd hout aan de binnenzijde gegroefd langwerpig, eenigzins plat vier kant voorzien aan de hoeken van ijzeren handjes en aan de beide einden van handvatseis van zeilengoed en zijn gesloten met een schuifdeksel hetwelk aan het

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1