J Za ui ag 21 Maart. 1851 rl> w.° Woensdag en Zaturdag. BBSTliREIV iV ADIIIMSTRATBN MEIJWSTiJI)!» mikste 11,00 n. slap f 5,80 Korte WTEN f 5,50 ïrijzen markt SÜBH COURANT. i ARONNEMENTS-PRIJS. cmm- I per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Jnxending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1behalve liet Zegelregt dezor g do jbaar ansg-, I ig en r die ijdags dags. en 5 md AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeema ken bekend: dat ingevolge Koninklijk besluit van den 12 Februarij jl. no. 60 de miliciens der ligting van 1856, bij de verschillende korpsen des legers in re serve gesteld tot de werkelijke dienst worden opge roepen ten einde gekleed en inden wapenhandel geoefend te worden waartoe zij op Woensdag den 1 April aan staande des morgens elf ure in de Koopmansbeurs te Mid delburg behooren verzameld te zijn ten einde aan den heer Provincialen Kommandanl te worden overgegeven; zullende aan de miliciens dezer gemeente een oproe- pings-biljet worden te huis bezorgd, waarop het uur zal staan aangeleckendwanneer zij daagste voren, gezamenlijk met de miliciens uit geheel Schouwen en Duive- landnaar de hoofdplaats der provincie zullen moeten vertrekken. Fn ten einde niemand der miliciens hiervan onwe tendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en bij herhaling in de courant geplaatst. Zierikzeelö Haart 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. /O en FEESTDAGEN. PUBLICATIE- Burgemeester en Wethouders van Zierikzee gelet op het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den 15 Julij 1844, no. 1, [Provinciaalblad no. 87) houdende mededeeling van 's konings verlangen, dat de ingezetenen aan de bepalingen der wel van den lstcn Maart 1815, [Staatsblud no. 2t), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen jaarlijks zullen worden her innerd brengen mitsdien den inhoud der voormelde wet ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente luidende als volgt Artikel 1Dat de zondagen, en op zoodanige gods dienstige feestdagen als door de kerkgenootschappen van de christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroeps bezigheden zullen mogen verrigt worden welke de godsdienst zouden kunnen storen maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan iugeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestem ming zal geven. Art. 2. »Dal op deze dagen met uilzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten, stralen of openhare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat de kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstal len noch metopene deuren verkoopen." Art. 3. «Dat gedurende den tijd voor de open bare godsdienstoefening bestemd de deuren der her bergen en andere plaatsenalwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijnzullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden tijd, geener- hando spelen, hetzij kolven, halslaan of dergelijke mo gen plaatshebben.'' »Arl. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoo als schouwburgen, publieke danspartijen concer ten en harddraverijen op de zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent cene uitzondering toe te slaan mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienst-oefeningen. Art. 5. Dat de plaatselijke policie zorg zal dragen ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd en in het algemeen alles wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn voor te komen of te doen op houden. Art. 6. Dat de overtredingen logende bepalingen van dit besluit naargelang van personen en omstan digheden zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig Gulden of met eene ge vangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat moglen zijn deze boete te betalen. Art. 7. Dat bij eene tweedeovertreding deboete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd ver klaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaatse lijke reglementen en inrigtingen zullen worden gehou den voor vervallen. burgemeester cn Wethouders de aandacht der inge zetenen op de voorschreve bepalingen vestigende, noo- (ligon dezelve tevens uil, om door eene stipte inacht neming derzclve, lol de nuttige en wijze bedoelingen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 18 Maart 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van 'Zierikzee maken hekend dat het kohier der belasting op de honden in deze gemeente over het loopende dienstjaar door henop hedenvoorloopig vastgesteld gedurende veertien dagen van den 21 dezer lot en met den 4 April aanstaandeter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal voorliggen. 'J.ierilizee den 18 Maart 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken hekend dat het tweede aanvullings-kohier der belas ting op de honden in deze gemeentedienstjaar 185G, door den Gemeente-Raad vastgestold den 16 Februarij jongstleden en door hoeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd den 13 dezer maand, op heden wordt gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 18 .Maart 1857. B.C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee geven openbare kennis dat de kiezerslijsten voor de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en dor Provinciale Staten, henevens die voor de leden van den Raad dezer gemeente voor dit jaar zijn vastge steld aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd ingevolge de wet. Zierikzee den 18 Maart 1857. (J. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 20 Maart. Bij de gisteren alhier ge houden paardenmarkt zijn van wege de socieleit: lot Nut cn Genoegen, aan de navolgende landbouwers prij zen premiën en getuigschriften toegekend voor de schoonst gekeurde paarden te weten aan B. Boogaart, te Nieuwerkerk M. G. de Kater en Wed. P. de Vlieger, te Noordgouwo B. Kostense te Moriaanshoofd M. Geelhoed te Serooskerke JJHoogenboomte Noord- vvelle A. Moolenburglite Elkerzce G. van der Cingel, te Kerkwerve Avan Westen te Ouwerkerk I). van der VlietP. Septer en W. van Westen te Zierikzee terwijl eervolle vermelding is gemaakt van het7jarig merriepaard van jhr. mr. Jac. Scliuurbeque Boeije. In den namiddag werd er door de leden van ge noemde socieleit naar den ring gereden terwijl er ook mast werd geklommen waarvoor mede doelmatige prij zen waren uitgeloofd. Dit droeg veel bij om de vreugde \an den marktdag te verhoogen. De avond werd door de leden van de genoemde socieleit genoegelijk in hel lokaal der socieleit St. Sebastiaan doorgebragtal waar de uitreiking der prijzenpremiën en getuig schriften plaats had. Door het departement van oorlog is bepaald dat onder de thans in activiteit op te komen miliciens ook behooren te worden begrepen diegenen welke bij de ligting van 1856 voor hel buitengewone contingcnt ter vervanging van ontbrekende manschappen der lig. lingen van 1853 1854 en 1855 aangewezen, doch even als de overige miliciens van 1856 in reserve zijn gesteld geworden. Jl. dingsdag morgen vroegtijdig reeds zag men een smaakvollen bloemkrans liggen aan het standbeeld van wijlen Z. .VI. Willem II. Men merkt op dat telken jare, bij den verjaardag van 's konings dood, die hulde herhaald is. Op daartoe ingediend request is door Z. M. aan Maria van Lei/enhuisvrouw van J. Schaap, laatst wonende le Wageningen thans gedetineerd te Arn hem gratie verleend van de straf des doods waartoe zij, bij arrest van het provinciaal gcregtshof in Gel derland van den 4 November jl. is veroordeeld ter zake van vergiftiging, en die straf verwisseld in eene tuchthuisstraf voor den tijd van twintig achtereenvol gende jaren. Men meldt uit Rotterdam van 16 dezer: Zekere K een zeeman wonende alhier reden hebbende te vermoeden dat zijne vrouw in on- j geoorloofde verstandhouding stond met G die aan zijn huis vriend- I schap genoot en ook door hem eene betrekking bekomen had ondcr- hield daarover zoowel G. als zijne vrouw waarna beiden beloften voor do toekomst aflegden zoodat de rust in het huis niet verder zoude ge stoord worden. K. echter meende al spoedig aan de getrouwe naleving dier belofte te moeten twijfelen, waarop de huishoudelijke oneenigheden zich herhaalden en K eindelijk zijne vrouw het huis ontzcide, die bij hare ouders intrek nam Eenige dagen daarna echter zocht T(. voornemens zijne vrouw weder bij zich te onvangen G. op en bragt hem op nieuw onder liet ooghoe schandelijk hij zijne rust verstoorde waarop hij van dezen de stelligste belofte ontving, dat hij de vrouw niet meer zoude bezoeken zich bereid toonende de verklaring plcgtig in tegenwoordigheid der fa milie te herhalen. De beide mannen daartoe te zamen naar de woning der ouders van de vrouw aan de Botersloot gegaan zijnde, voldeed G. aan zijne beloftein bijzijn der vrouw en hare ouders doch toen nu die vrouw in stede van wederkeerige belofte te doen eene flaauwtc kreeg, meende K. dat dit een voorwendsel was en door zijne jaloers heid tot razernij gebragtwierp hij zich op G., den bewerker van zijn ongeluk, en bragt hem met zijn mes verschillende wonden toe, waar- ouder ook aan de tong. De policie ter hulp gekomen heeft K. in bewaring genomen terwijl G. naar het ziekenhuis is overgebragt. Naar men verneemt is hij niet doodelijk gewond. Sn de provinciën Oost-en West-Vlaanderen ver laten thans de boerenknechts meest allen hunne dien sten ten einde zich naar Frankrijk te hegeven, al waar zij hooger loon kunnen winnenslechts enkelen kan men tegen groote verhooging van huur behouden. Aan den kampstrijd van vet vee welke te Gent gedurende de goede week moet plaats hebben zal een kolossaal varken deel nemen wegende meer dan 425 kilo's (850 oude ponden). Zijn rug is plat en bijna 60 centimeters breed. Het dier is 16maanden ouden opgekweekt door K. Cosijn te Gent. Zeven personen die door hunne maskerade on langs te Gent lot rustverstoring aanleiding hebben gegeven worden deswegens geregtelijkvervolgd. Een hunner is een redacteur van het daar ter stede uitko mende liberale hoofdorgaan een ander is lid van de liberale associatie een derde'is een advocaatdie be kend staat als een warm belijder der zoogenaamde vrij zinnige beginselen. Op den 9 dezer is de schroefstoomboot Jakob van Artevelde die vroeger de dienst deed tusschen Genten Rotterdam te Antwerpen publiek verkocht aau den heer Verstracleh de Meurs scheepsmakelaar te Brussel voor 18,000 francs. Veel wordt er gesproken over het vinden van een pasgeboren kind in den sekreelkuil van het klooster de zuster van liefde te Eecloo. Naar het schijnt heeft de regler ter instructie alle zustors een verhoor willen doen ondergaan, doch is hem gelast de zaak te laten rusten. Ook wordt gezegd dat te Brussel een gc- regtelijk onderzoek tegen een Katholijken priester, be schuldigd van openbare kwetsing der zeden plotseling gestaakt is en de processtukken aan het geestelijk ge zag zijn gezonden, zoodat de straf van den schuldige die reeds vroeger elders om een gelijksoortige zaak werd aangeklaagd doch ook toen niet in handen der justitie geweest is zich zal bepalen tot een tijdelijke opsluiting in een klooster. De vraag rijstof het Belgische gouvernement twee gewigtcn en twee maten begint te hebben en het ware wenschelijk dat de re gering over die feiten opheldering gaf. BÜITENLAN D. F B 1 E B IJ K. Parijs 17 Maart. Alle regementen der keizer lijke garde waren gisteren aan een groot banket ver- eenigd ter ecre van den geboortedag van den keizer lijken prins. Niet alleen met de expeditie tegen Kabylic staat de komst van den maarschalk Rundon herwaarts in verband maar ook met de plannen voor den aanleg van spoorwegen in Algerie. De sectie van den spoorweg van Toulouse naar

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1