ZDMZEESCHE COUHART. Woensdag 18 Maart. N.° 22. 1851 BESTUREN ADMINISTRATE NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. r ARONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee. Gezien de aanschrijvingen van de heeren Commis saris des Konings en Militie-Commissaris in deze provincie. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de zitting van jSpaa [f!alïiie-BSaavl voor het 4de kanton waartoe deze gemeente behoort, zal plaats hebben op den 25 dezer maand, des morgens ten half tien urein de Abdij te Middelburgen in die zitting zullen behooren te verschijnen alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben, en diegenen welke in de lsle zitting niet verschenen zijn. Dal de Siith- zitisnsf, terzelfder plaats en are zal gehouden worden op den 16 April aanstaande, waarin zullen moeten verschijnen al de lotelingcn die een' nummcrverwisselaar of plaatsvervanger begeeren te stellen Sin wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich naar gelang hij in een der bovengemelde gevallen ver keert in de daartoe bepaalde zitting tegenwoordig te bevinden daar zij die zulks moglcn verzuimen zul len beschouwd worden als geene redenen van vrijstel ling of oogmerk tot nummerverwisseling of plaatsver vanging te hebben en alzoo voor de dienst persoonlijk zullen worden aangewezen. Zierikzee4 Maart 1857. li C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, ma ken bekend: dal ingevolge Koninklijk besluit van den 12 Vebruarij jl. no. 63 de miliciens der ligting van 185G, bij de verschillende korpsen des legers in re serve gesteld tot de werkelijke dienst worden opge- roepenleneindegekleed en in den wapenhandel geoefend te worden waartoe zij op Woensdag den 1 April aan staande des morgens elf are in de Koopmansbeurs te Mid delburg behooren verzameld te zijn ten einde aan den heer l'rovincialen Komruandanl te worden overgegeven; zullende aan de miliciens dezer gemeente een oproe- pings-hiljet worden Ie huis bezorgd waarop het uur zal slaan aangeteekend, wanneer zij daags te voren, gezamentlijli met de miliciens uil geheel Schouwen en Duive- landnaar de hoofdplaats der provincie zulten moeten vertrekken. En ten einde niemand der miliciens hiervan onwe tendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en bij herhaling in de courant geplaatst. Zierikzee 16 Al aart 1857 I!. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee, 17 Maart. LI. maandag heeft alhier de verloting van vrouwelijke handwerken enz. plaats gehad hebbende zij zuiver opgebragt de som van ƒ317,75. Slet genoegen deeien wij dit berigt, even als in vorige jaren mede. Aan allen, die tot deze verloting hebben medegewerkt wordt daarvoor op- regte dank toegebragt. In de afgeloopenc week heeft erin de kecten van het aan de indijkingje Krabbendijke werkzaam werk volk brand gewoed en zouden op enkele na allen zijn verbrand. Zij werden door p. m. 1000 man bewoond. De Kerkelijke Cour. meldtdat de nadere bijeen komst ter vestiging eener Nederl. l'rolestantschc Unie zal gehouden worden te Utrecht in het lokaal der vorige vergadering, op donderdag 16 April, des voormiddags ten II ure. De werkzaamheden zullen aanvangen met de behandeling van het volgende artikel; Er be staat in Nederland eene vereeniging van Protestanten die, om den aard van haar streven uit te drukken, z ch den naam geeft van Ncderlandsche Protestautsche Unie. In de NieuweRollerdamsche Cour. leest men Aan mijne mededeeling in het nummer van dit dag blad yan 4 dezer voorkomende kan ik thans toevoe gen dal kapitein Jutadie hier is teruggekeerd de Kaapstad niet eerder heeft verlaten dan nadat aldaar VERSCHIJNT. door don heer Truler het berigt van den heer M. Noome secretaris der Graaff-Keinetsche commissie was ont vangen dat al de kindereu die mot het lïngelsche barkschip Onyx kapt. Geil op 9 December II. uit de Tafelbaai waren vertrokken reeds den 14 Decern ber te Port-Elisabeth in de Algoa-Baai behouden en welvarend met den onderwijzer en diens kind en de twee timmerlieden waren aangekomen en terstond zon der eenig letsel ont scheept verder dat de drie leden der commissie die hen waren komen ontvangen bij het afzenden van den brief op denzelfden 14den Decem ber op bet punt stonden om met hen op de daartoe afgehuurde ossenwagens de reis naar Graaff-Reinett aan te nemen zijnde de eerste wagen reeds oven te voren afgereisd. Zoodra ik van den afloop van dit landreisje en de aankomst te Graaff-Reinet (hetwelk voor oftegen Kers mis zal geweest zijn) lijding bekom zal ik daarmede deze reisberigten besluiten. Rotterdam i F. A. A. Beelaerts van Blokland, 12 Maart 1857. Lid en secr. der Kaapsche commissie.'' Volgens een berigt van Zr. Ms. consul-generaal te Bergen, in Noorwegen, wordt de tegenwoordige haringvangst langs de kusten van dat rijk begroot op ongeveer 300,000 ton, zijnde slechts de helft cener gewone goede visscherij. Er was veel haring onder de kust geweest, doch het stormachtige weder had de vangst verhinderd. Men ging daarmede voort of schoon men van dezelve weinig verwachtte daar de vischlijd ten einde liep. De prijzen waren dan ook zeer hoog, zijnde de leveringen in April tegen 5'/, a 5'/i speciedaalders per ton gesloten, terwijl er gewoon lijk '4'/2 a 3 speciedaaldors per ton besteed wordt bij cene vangst van 5 a 600,000 ton. Ten gevolge op een berigtgeplaatst in de Staats-Cour. van 10 Febr. jl.wordt ter algemcene kennis gebragt datdelandbouwlentoonstelling, welke dit jaar te Parijs had moeten plaats hebben onbepaald is uitgesteld en dat zij althans zeker niet in 1858 zal worden gehouden. Naar men verzekert zal weldra het nieuw ge bouwde verbeterhuis voor jeugdige personen te Alk maar in werking komen en aldus in eene onregelma tigheid van de toepassing der strafwetgeving en onregt- vaardigheid ten behoeve der betrokkene personen wor den voorzien. In dit geslicht zullen alleen worden opgenomen jeugdige personen die volgens art. 66 van den Code Penal zijn vrijgesproken en van welke het toch wenschelijk is dat zij in een dergelijk verbe teringsgesticht worden geplaatst. Men zal dan hier ook van de gewone regels van afzondering in de ge vangenissen gebezigd afwijken. De opgenomen per sonen zullen naar de kerk gaan, wandelen enz. in ma- niere als diljin weeshuizen gebruikelijk is. Tot direc teur dezer inrigting is benoemd een onderwijzer die de Hervormde godsdienst belijdt, tot onderdirecteur zal mede een onderwijzer maar van de Roomsch-Calho- lijke godsdienst worden aangesteld. Naar men verneemt wordt thans een plan ontwor pen tot het opriglen eener maatschappij met het doel om te Tilburg eene landbouwkundige school op groote schaal te vestigen en daaraan tevens eene industrieschool voor onderscheidene wetenschappen te verbinden. J. K. te Nyeveen eergisteren avond bij zijne woning last hebbende van eenige jongelingen grijpt woedende van drift het geweer schiet toe en verbrij zelt daardoor een hunner letterlijk de hand. Men schrijft uit Arnhem van 13 dezer: Giste ren heeft het provinciaal geregtshof alhier drie dienst boden van den heer baron van Rh., ter zake van dief stal van eetwaren ten nadeele van haren meester, ver oordeeld lot vier, drie en twee jaren gevangenisstraf. Men meldt uit de Langstraat van 12 dezer Het heugt bijna niemand ooit zulk eene levendigheid in den paardenhandel waargenomen te hebben als thans wordt ontwaard. Dagelijks ziet men hier Franschc en Saksische paardenkoopers die tegen eiken prijs aan de huizen der landlieden belangrijke opkoopen doen. Men berekent dat in de laatste drie weken hier niet minder dan 150 stuks meest alle uitmun tende fokpaardentegen eene waarde van circa f 48,000 zijn aangekocht. Dezer dagen heeft het provinciaal geregtshof in Drenthe tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld Johannes van Well kiecdermaker wonende te Koevorden we gens het aangaan van een tweede huwelijk alvorens het eerste was ontbonden, in deze zaak deden zich onder scheidene belangrijk eregtsvragen voor, vooral of het eer ste huwelijk hier te lande als geldig kon worden be schouwd. Het eerste huwelijk was voltrokken op Java PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels d ft, behalve het Zegelregl met M. E. Mommensook genaamd Portman of Poortman en het tweede tc Amsterdam met Lammigje Abbingh. De veroordeelde was met onderling goedvinden van zijn eerste vrouw gescheiden zij hadden hunne bezittingen verdeeld en hun cenigst kind was bij de vrouw verble ven. Ten bewijze hoezeer de aardappelcnteelt in het algemeen in ons land is toegenomen kan het berigt strekken dat op het eiland Texel thans ongeveer 200 bunders met dit gewas beteeld worden welke door elkander 120 a 150 mudden per bunder opleveren. Men is hiermede begonnen sedert in 1845 de ziekte onder de aardappelen ontstaan is. Vroeger werden daar bijna gecne aardappelen verbouwd, en de noodige voorraad voor het gebruik werd daar uit Friesland Groningen en Zeeland aangevoerd en thans is de ver bouwde voorraad niet alleen voldoende voor de bevol king groot 6000 zielen maar er blijft nog voorraad voor verzending naar elders over terwijl de kwaliteit zeer goed is. BUITENLAN D. auirsoHLAiiii Keulen, 13 Maart. Uit al hetgeen in goed onder- rigte kringen alhier over do onderhandelingen op de Parijssche conferentie betreffende Ncufchatel uitlekt kan worden opgemaakt dat eene bevredigende be slechting van dit vraagstuk zich niet lang meer zal doen wachten. Naar men verzekert moet in de conferentie ter sprake gekomen zijn het verleenen van eene scha devergoeding in geld voor de privaat-domeinen waar op door den koning van Pruisen aanspraak wordt ge maakt en waarvan de inkomsten zouden worden aan gewend tot het stichten van weldadige instellingen in Neufchatel. f b a e b ii b. Parijs 16 Maart. De raad van state heeft in begin sel als grondslag voor de belasting op de obligatiën aangenomen een zegciregt van 5 tot 15 c. van het ef fectieve kapitaal te berekenen om de driejaren naar den gemiddelden koers. Een later vast te stellen re glement zal de toepassing van dat regt op buitenlandsche waarden bepalen. De heer R. beambte hij het bestuur der posterij en heeft zich met een pistoolschot van het leven be roofd omdat tijdens zijn toezigt eene aanmerkelijke ontvreemding had plaats gehad en hij zich verbeeldde dal men hem daaraan schuldig of medepliglig waande hetgeen niet het geval was. in een nagelaten brief komt hij tegen alle dergelijke vermoedens op waar van hij zich het slagtoffer dacht te zijn en verdedigt zijn gedrag in die ongelukkige zaak welke hem het leven moest kosten. Door den kassier van den schouwburg te Havre is II. zaturdag aan den commissaris van policie een zonder ling stuk gcid ter, hand gesteld dat door hem was ont vangen. Dit stuk voert het jaartal 1831 op de eene zijde bevindt zich en relief het portret van Hendrik V koning van Frankrijk; op de keerzijde leest men door lelien omgeven de waarde van het stuk te weten 1 franc. De weersgesteldheid is steeds gunstig voor de te veld staande gewassen ook houdt de daling der prij zen op alle markten aan. De aanvoeren te Marseille zijn steeds aanzienlijk en de stemming is voor alge- meene prijsverlaging. groot- ehïttamnzeei Londen, 14 Maart. Omtrent de laatste gebeurte nissen voor Canton, verneemt men dd. 30 Jan. nog het volgende. Op den 18 hadden de Chinezen ten gevolge van nagenoeg 10,000 man, een gedachten aanval op het Dutch Foliyfort gewaagd doch werden afgeslagen, waarop de admiraal Seymour uit dit fort alsmede door het stoomschip Niger de stad bombar deerde. Den volgenden ochtend ontruimde hij dit fort en trok naar dat van Teeto Turn waar hij tot op ontvangst van den volgenden post zijn hoofdkwartier zoude vestigen. In Whanpoa zijn nadat de plaats door de vreemdelingen was j ontruimd, de dokken en alle verdere bezittingen der buitenlanders door de Chinezen vernield. In Amoy zijn wel nog geene onlusten voor gevallen, doch men was niet zonder bezorgdheid de« wijl de Chinezen batterijen aanlegden zoo zij zeiden tot afweer en verdediging wanneer de Engeischcn hunne operatien zoover mogten uitbreiden. Aiilum, een van de eigenaars der broodbakkerij te Hong-Kong, van waar de poging tot vergiftiging was uitgegaanis

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1