HiiHlM Zaturdag 14 Maart. 1851 IS.0 21. BESTUREN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. A B ONNEME N TS-PRIJS Per clrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetiiodders van Zierikzee, bren gen Ier kennis van de ingezetenen dat de jaarlijksche paarden- of halfvastemurlitals van ouds op donderdag den 19 dezer maand alhier zal gebonden worden en dat de standplaats voor kramen zijn zal aan de Kraan. Zierikzee4 Maart 1857. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn, drie, alle op den 6 dezer, door den heer Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohieren der Directe Be lastingen in deze gemeente, dienstjaar 1856/7 te weten een halijaars kohierpersoneel no. 8een voljaars dito, no. 8 en een kohier van het patentregt, dde kwartaal, en dat dezelve na afkondiging worden gesteld in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen enz., in deze gemeente, ten fine van in vordering wordende de belastingschuldigen aange maand om hunne aanslagen te voldoen overeenkomstig de wet. Zierikzee, den 13 Maart 1857. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee 12 Maart. Het jongste armen-concert alhier heeft zuiver opgebragt de som van ƒ191,10. Gisteren had alhier inde Nieuwekerk het vroe ger aangekondigde concert plaats hetwelk werd gege ven door de leerlingen der zangschool van de onder wijzers L. Kurreman en J. Rensen. Het verwierf den algemeenen bijval en strekte zoowel de leerlingen als de onderwijzers tol eer. Beiden moedigen wij gaarne aan. De opbrengst heslemd ten voordeele der Vereeniging tot wering van armoedeheeft be dragen ongeveer f40. De minister van oorlog heeft aangekondigd dat de rekesten om dit jaar als kadet op de Koninklijke Akademie voor de zee- en landmagt geplaatst te wor den voor t Mei moeten zijn ingezonden bij het depar tement van oorlog. Het vergelijkend examen zal in Junij te Breda gehouden worden. Dit jaar zullen ge plaatst kunnen worden voor de dienst hier te lande 30 voor de infanterie 12 kaval!e,rie 25 artillerie 3 voor de genie; voorde dienstin de koloniën 30 voor de infanterie in Oost-lndie 2 infanterie VVest-Indie; 2 kavallerie in Oosl-Indie 28 voor de artillerie in Oost-lndie 2 artillerie in Wesl-lndie, G voor de genie in Oost-lndie. Uit Bath wordt gemeld dat de landaanwinning maatschappij op de Ooster-Schelde hare werkzaamhe den met de meeste kracht doorzet. Onlangs is men met 600 werklieden begonnen met de indijking van een nieuwen polder omtrent 700 bunders groot door van Krabbendijke af een dijk te leggen in de rig- ting eerst van Halsteren en vervolgens naar den eerst ingedijkten polder. Aan het kanaal door Zuid-Beve- land werken thans 2000 werklieden. Om de behoor lijke diepte te verkrijgen moet men op de meeste plaat sen 7 a 8 el beneden den begancn grond graven. Wan neer te Wemeldinge het stoomgemaal tot oppomping van het welwater zal geplaatst zijn, hoopt men dezen zomer de werkzaamheden met een 5000 lal arbeiders voort te zetten zoodat een groot getal werklieden „daar hun brood kunnen vinden. Yan Ylissingen schrijft men den 9 dezerDe harde wind dezer laatste dagen heeft vele belemmerin gen en oponthoud veroorzaakt in het lossen der goede ren uit het stoomschip Bavcnsbourn. liergisteren ge raakte een der duikers in hel ongereede, terwijl tevens de luchtpijp van den anderen brak, toen ook deze zich onder water bevond waardoor zij bijna het leven ver loren. Gelijk trouwens thans overal aan de orde van den dag schijntzoo hebben hij de verkooping op eeuc hofstede in de gemeente Zaamslagbij den landbouwer Hermanus de Jonge den 5 dezer de goederen en het vee tot den inspan behoorendeweder ongehoorde prijzen opgebragt. Voor 2 paarden onder anderen werd ƒ1010 besteed, terwijl de 8 paarden tc zamen VERSCHIJNT. 3593,70 golden met inbegrip der opcenten of dooreen gerekend elk paard bijna 450. Door den bouwman J. Liefaart te Delft is op li. vrijdag de eerste versche grashoter Z. M. den koning aangeboden. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat bij den bouwman J. Hoogendamaan den Kleiweg on der de gemeente Schicbroek een schaap voor de vierde maal vier lammeren heeft ter wereld gebragt nu elf inalen heeft gelamden in het geheel vierendertig lammeren heeft ter wereld gebragt. Dezer dagen ontving eene vrouw te Genemuiden de haar zoo diep treffende tijding dat haar man door het omslaan van de sloep in eene rivier te Nickerie verdronken is en weiomstreeks denzelfden tijd ja welligt op denzelfden dag dat haar eenig kind in het ijs het leven verloor. Men meldt uil Heusden van 9 dezer. Zalurdag jl. is alhier een kind vergiftigd door het gebruik van vitri ool dat do moeder op eene onachtzame wijze onder het hereik van het kind had gebragt en waarvan dit laatste misbruik gemaakt had. Weinige oogenhlikken later was het een lijk. LI. zondag avond werd aan de kerk der Her vormde gemeente te Tilburg door de voorbijgangers eene brandlucht ontdektspoedig werden de deuren geopend en ontwaarde men dat ten gevolge van eene stoof met vuur, welke hij de namiddagdiensl was blij ven slaan werkelijk brand aan de banken was ont staan welke zoo ver was gevorderd dat reeds een paar banken in brand stonden. Door de spoedig aan- gebragle hulp heeft de brand dan ook geen verdere gevolgen gehad. Ben ingezeten van Vledder Drenthe), L. Wan ning heeft zeven zonen waarvan de laatste even als al zijne broedersbij de loting voor de nationale militie heeft vrijgeloot. Men meldt uit Blokzijl van 9 dezer. Als een bewijs dat de landerijen in deze environs nog steeds buitengewoon hoog in prijs blijven stijgen kan strek ken dat alhier dezer dagen onder anderen twee per- ceelen zijn verkocht voor ongeveer f 3000 die voor eenige jaren voor slechts 600 werden aangekocht. Men meldt uit Harderwijk van lOdezer. Jongst leden zondag middag waren wij alhier getuigen van eene even zeldzame als plegligedoopsbediening. Een Poolsch Israëliet die van het vreemde legioen uit de Krim als militair naar onze overzeesche bezittingen had overgeteekend, is uit innige overtuiging en begeerte lot de Christelijke Hervormde gemeente overgegaan en als lidmaat aangenomen bij ds. Molenaar, door wien hij ook bevestigd en gedoopt werd. De leeraar had tot tekst van zijne rede bij die gelegenheid gekozen Hand. 1139. Maakte die rede op do in grooten getale vergaderde gemeente een diepen en levendigen indruk niet minder was dit het geval met de doopshediening zelve waarhij den doopeling uit Psalm CXXXIV3 den zegen werd toegezongen. Van den 28 Februarij tot en met den 6 dezer zijn 124 runderen in de provincie Vriesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 134 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eige naars afgemaaktterwijl nog volgens later hekomen opgaven in de laatst vorige week 1 is gestorven en 18 zijn afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 2650. Te Heurne, bij Gent, heeft 11. donderdag zekere weduwe Ketel een barer kinderen een jongentje van bijna 3 jarenvermoord. Het hoofd was driemaal doorgekloven. Daarna wilde zij in de Schelde sprin gen waarvan zij echter door eenige personen is legen- gehouden. Latei is zij gevankelijk naar Gentopge- zonden. Over eenige maanden harenechtgenoot over leden zijnde, hebben sedert teekenen van krankzinnig heid hij haar opgedaan. Dezer dagen heeft zekere Prosper Berscz oud 32 jaren molenaar in het gehucht Friburg bij Bonsse, zijne tanle vrouw Brouchard, herbergierster te Ronsse, eene oude vrouw van 70 jaren, door middel van ha merslagen op het hoofd vermoord. Coleta de zuster van den moordenaar, die bij deze tante alleen inwoonde en op het oogenhlik van de ontmenschte daad afwezig was werd toen zij huiswaarts keerde insgelijks hij de keel gegrepen endoorden moordenaar op den grond geworpen alleen op hare belofte van het schelmstuk te verzwijgen en hem niet te zullen aanklagenwerd zij losgelaten. Op zijnen molen teruggekeerd was deze inlusschen al spoedig door de gendarmerie om geven op het zien waarvan Bersez zich met een PBIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels aft, behalve het Zegelregt jagtgeweer door het hoofd schoot. Het schijntdat het verlangen om de erfenis van zijne taille te bezitten, de eenige reden waswelke hem tot die wandaad hebben aangezet. BUITENLAN K K SJ Et. Parijs 9 Maart. Dezer dagen heeft alhier oen on gehuwd man van middelbare jaren zich door verslik king door middel van kolendamp van het leven beroofd nadat hij uit het beursberigt gezien had dat de ef fecten in welke hij speculeerde een halve franc in prijs waren gedaald. Bij het opnemen zijner nalatenschap bevond men dat hij voor eene waarde van 40,000 fr. in goud zilver en banknootcn overal tusschen zijne goederen verborgen had. lien sedert eenigen tijd hier aanwezige Pruis HarrwUz gebeeten maakt thans de verbazing van alle schaakspelers gaande hij is niet alleen een zeer voor treffelijk speler, maar bezit ook het uiterst zeldzaam vermogen om twee, drie en zelfs vier partijen gelijk tijdig te spelen zonder het schaakbord tc zien. Hij heeft reeds herhaaldelijk in kampstrijden van dezen aard legen voorname spelers de zege behaald. De Palrie een ministerieel blad dezer hoofdstad zegt: lien hrief uit Turanin Cochin-China van den 7 December jl., meldt dat de koning Tschu-Duc zijne onderdanenongeloovigen zoowel als Chris tenen meer en meer verdrukte. De zesmaal hon derdduizend Christen inwoners van het rijk van Anam hunne veertien Fransche bisschoppen hunne talrijke zendelingspredikers hoopten alleen nog van frankrijks goede diensten verbetering van hunnen toestand. De afgodendienaars zelve verheugden zich meer en meer over de komst der Fransche oorlogschepen ter reede van Turan. De apostolische vicaris de heer Pellerin, bevond zich sedert eenige dagen aan boord van oen dier schepen hij had met grooto moeite en gevaar die wijkplaats bereikt. De Monileur de la Flotle bespreekt op nieuw de hevelen die door het hof van Peking aan de gouver neurs der Chineesche zeeprovincien gezonden zijn. Op verschillende plaatsen met name te Shang-ha'i zijn die bevelen onuitgevoerd gebleven maar in de meeste hebben zij aan de ongunstige stemming der inwoners nog meer voedsel gegeven en door sommige manda rijnen zijn proclamatiën uitgevaardigd die van de slechtste gezindheid getuigen. Ten voorbeelde slrekke de volgende van den mandarijn van Whampoa af komstig De verfoeijelijke vreemdelingen hebben den stand aard des opslands tegen liet hoog en geëerbiedigd ge zag des keizers durven verheffen. Zij hebben de stad Canton aangetast om die aan de vlammen ten prooi tc geven en reeds hebben zij de verdiende straf ont vangen want onze onoverwinnelijke troepen hebben hen teruggeslagen en een groot aantal van hen ge dood. Dat men hen uit alle deelen des kcizerrijks bevechleDat ieder inboorling van China die een Ën- gelschman ontmoet hem het verdiende lot doe onder gaan 1 Reeds snellen onze ontelbare vloten onze grootc en over den geheelen aardbol geduchte legers toe om hen te verdrijven. Dat iedereen zich bij hen voege dat iedereen aan den oorlog deel nems en de vreemdelingen voor den wil en den toorn van onzen souverein leere sidderen wiens blikken brandende zijn als de stralen der zon en wiens magl onafmetelijk is! Hij die niet overeenkomstig deze bevelen han delt zal als verrader beschouwd worden en heeft on zerzijds eene even snelle als geduchte straf te verwach ten. - Gij hoort hetgehoorzaamt Gedaan te Whampoa, den 9deu dag der 12de maan. De mandarijn gouverneur (get.) Tschyn Too.'' Naauwelijks zag deze proclamatie het licht of de gisting onder het gepeupel werd zoo hevig dat de wei nige Europeanen die zich in de slad bevonden het raad zaam achtten haar te verlaten terwijl de vreemde schepen welke ter reede of op de rivier Tschau Ki- ang lagen wegvoeren en al de Europeanen met zich na men. Whampoa is geen der vijf havens welke ten ge volge der verdragen voor de vreemdelingen geopend zijn. Het ligt op ongeveer twaalf mijlen van Canton en de schepen die zich naar deze stad begeven doer< gewoonlijk die haven aan, om zich van water en levens middelen te voorzien. De proclamatie des gouverneurs van Whampoa is zegt men nog gematigd in verge lijking met die van andere gouverneurs.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1