ZIEMKZEESCHE GODBANT. "N.° 20. woensaag u maart. 1881 Woensdag en Zaturdag. BESTIM AIIIIIMSTRfflH NIEUWSTIJDINGEN ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PIUJS DER AD VER TENS IE A Gewone 15 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van i -6 regels af 1behalve het Zegelregt BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen (lat de jaar lij Itsehe paarden- of halfvastemarktals van ouds op donderdag den 19 dezer maand alhier zal gehouden -worden, en dal de standplaats voor kranten zijn zal aan de Kraan. Zierikzee4 Maart 1857. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Renesse 9 Maart. In den namiddag van heden omstreeks 1 ure, werd onder cenén hevigen storm en geweldige sneeuwbuijen alhier op het strand geslagen de Engelsche schoener Rubij of Hartlepool kapt. George Clcghorn geladen met steenkolen metende 80 tonnen en bestemd naar Hellcvoetsluis tot het bekomen van orders. De bemanning vier man sterk, bevond zich bij het ontdekken van het onheil in de mas ten waarvan er 2 zijnde Henry Cleghoru vader van den kapitein en William Rix, ten gevolge vau de sterke slingeringen van het schip hunnen dood in de golven hebben gevonden in het gezigt van vele aanschouwers zonder dat door deze eenige redding mogelijk was omstreeks half zes ure in 'den namiddag van dienzelfden dag mogt het aan de onvermoeide krachtsinspanning van Jacobus de Bruijne Mz. en Dingenus van der Haven en andere ingezetenen dezer gemeente ge lukken den kapitein en matroos te redden. Allen lof moet aan de 2 genoemde pcrsöuetr wordentoei^ebragt j voor hunne "mensclilievende pogingen, om, met opoffering en gevaar van eigen leven zich niette genstaande de hooge golven zoo diep in het water te begeven dat zij de beide schipbreukelingen onder het afspringen der boegsprietvan eencn gewissen dood mogten redden, Het laat zich aanzien dat van schip en lading niet veel zal teregt komen. Naar men verneemt is het departement van oorlog door Z. M. gemagligd, om de miliciens der ligting van 1856 die in reserve zijn gesteld tegen d#n 1 April aanstaande in werkelijke dienst op te roepen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden en wel die welke tot het wa pen der kavallerie en dc regementen veld- en rij dende artillerie behooren in bet algemeen voor den lijd van een jaaren die welke bij het wapen der infanterie, de drie regementen vesting-artillerie, het korps pohtöhiers en hataillon mineurs en sap- peurs zijn ingedeeld voor den tijd van zes maanden. Men meldt uit Rotterdam van 7 dezer. De verzending van aardappelen naar Engeland welke sedert eenigen lijd bij voorlduring heeft plaats gehad, breidt zich thans meer en meer uiter liggen op heden een drietal schooners dezelve te laden en zijn er sedert eenige dagen een tweetal schepen met aardappelen derwaarts vertrokken. In de laatst gehoudene algemeene vergade ring van deHolIandsche maatschappij van land bouw is besloten om Z. M. den koning een adres aan te bieden bij hetwelk eone wettelijke veror dening strekkende om het tiendregt afkoopbaar te stellenals allezins wenschelijk tot ontwikke lingen verbetering van den landbouw wordt voor gedragen en Z. M. wordt verzocht om een ont werp in dien zin tedoen voordragen, of tegelegener tijd met H. D. goedkeuring te bekrachtigen. In de gehoudene vergadering van de Zaanland- sche Kiezersvereénigincj is tot kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal geproklameerd de heer mr. F. A. baron van Hallen wel met het lot tegen den heer mr. L. Metmanvan^sGravenhage, op wien een gelijk getal stemmen was uitgebragt. LI. woensdag had te Muiden een treurig onge luk plaats. De landbouwer N. bezig met hooi van ecne schelf te steken kreeg eensklaps de geheele zwaarte die duizende ponden bedroeg op het ligchaam. Niemand in de nabijheid zijnde die het ongeluk bemerkte vond de man van alle levens lucht onder de booimassa verstoken den dood zijne vrouw en beide zonen den huisvader te vergeefs wachtende gingen eindelijk door angst gedrongen, naar de hooischelf, en vonden weldra het lijk van den echtgenoot en vader. Men meldt uit Nieuwe Diep van 7 Maart. Naar wij vernemen heefttengevolge van het ligtzinnig te werk gaan met vuurwapenen aan boord van een dor hier gestationeerde kanonneerbootea een ernstig ongeluk plaats gehad iemand der equipage die zich niet schieten op zeevogels vermaakte, had het zwaar wet schroot geladen jagtgeweer tegen de verschan- s'ng ter neer gezettoen deze of geene beweging het deed neerstorten zoodat het schot afging en een matroos zoodanig aan het been kwetste dat dit gisteren is moeten geamputeerd worden. De beroemde Duitsche reizigstermevr. Ida Pleiffer ten vori- gen jnre oyer Rotterdam naar de Kaap de Goede Hoop en vervolgens naar Madagascar vertrokken bevond zich volgens de jongste tijdingen op het eiland Mauritius waar zij door een vermogend haudelaar den heer Laurent op zijne heerlijke villa was ontvangen. Zij dacht al daar tot dc maand April te vertoeven, en alsdan haren togt naar Ma dagascar aan te vangen. De heer Lambert had mede dat eiland be zochten was door de koningin Ran avalo zeer goed ontvangen. Mevr. Pleiffer hoopt het eiland binnen' 10 a 12 maandeu te doorreizen. Ma dagascar heeft volgens dit berigt eene oppervlakte van 10,500 vierkante mijlen en eene bevolking van 41/2 millioen zielen, bestaande uit een mengsel van Malcijers, Arabieren Kaffers en Negers allen afgoden dienaars en overgegeven aan het grofste feticisme. Het klimaat is er heet ongezond en doodelijk voor Europeanendoch de grond is er buitengemeen vruchtbaar. Het eiland dat zich geheel onafhanke lijk van Europa heeft weten te houden is in vier staten verdeeld. Sedert 1835 worden ?er de Christenen vervolgd in 1845 werden alle Europeanen verjaagd of genoodzaakt zich als Malgassars le doen nutraliseren. Sedert dien tijd is Madagaskar weder tot zoo groote harbaarschheid vervallen als het binnenland van Afrika. De Europe anen hebben te vergeefs getracht aldaar volkplantingen te stichten de proeven daartoe in 1642, 1665, 1768 en 1819 genomen zijn mis lukt. In den laafsten 'tijd hebben de Malgassars de gewoonte aange nomen om alle vreemdelingen die hun eiland aandoen om te brengen of tot slaven te maken. In een brief van 9 Januarij dien het dagblad Noordbrabander van een geacht persoon te Batavia zegt ontvangen te hebben leest men na eenige reeds bekende mededeelingen van het onlangs in China ge beurde het volgende In Japan moeten ook verwikkelingen zijn ont staan waarvan de gevolgen moeijelijk te berekenen zijn. Eene En gelsche stoomboot heeft de haven van Nagasaki geforceerd en is na de ketting met welke de haven gesloten wasaan stuk gestoomd te heb ben met uog een oorlogsfregat aldaar ten anker gekomen. Hoewel Nagasaki van die zijde vooralzeer versterkt is hebben toch de Japan- sche overheden gelukkig niet gewaagd die vaartuigen met geweld te verdrijven. Het is te vreezen dat de Europesche mogendheden hunne handen vol zullen hebben om tegen die twee magtige rijken op de oostkust van Azië bestand te zijn. China ontdoet zich meer en meer van zijne overkomplete bevolking velen verhuizen naar Australië an deren zetten zich neder op de eilanden van den Oostindischen archipel terwijl duizenden naar Amerika worden overgevoerd. Het is niet te berekenen welken invloed dat ontzaggelijk rijk welks bevolking thans op 340 millioen geschat wordtna verloop van weinige jaren ver krijgen zal. BUITENDAM D. DDITQCHIjASID Volgens een Bernschen brief van den 3 is een Zwitsersch-Belgisch conflikt te verwachten. De regering van Freiburg eischt van een Belg., die zich te Freiburg wil vestigen een borgtogt van 2400 fr. De Belg weigert hieraan te voldoen en wendt zich tct zijne regering die, naar men ver neemt aan haren vertegenwoordiger bij het Zwitsersch bewind in last heeft gegeven ter ken nis van dit bewind te brengen dat Belgie ten aanzien van de in dat land gevestigde Zwitsers represaille zal nemen. Aangaande de aanzienlijke ontvreemdingen, die te Konstantinopel gepleegd zijn deelt een Duitsch blad de volgende bijzonderheden mede: Sedert lang hield men.zich in de Turksche hoofdstad overtuigd dat zware diefstallen inzonderheid van juweelen ten uadeele der keizer lijke schatkist plaats grepen. Ten gevolge van een ingesteld onderzoek is de keizerlijke schatbewaarder Mehemed bey wiens vrouw de min des sultans geweest is in hechtenis genomen. In het verhoor heeft hij beleden de gestolen voorwerpen gedeeltelijk in den Bosphorus gedeel telijk in eene put die zich in het keizerlijk paleis bevindtgewor pen te hebben. Bij onderzoek vond men werkelijk een deel der gehei ligde voorwerpen in genoemde put. De ministers hebben zich naar het paleis van Dolma-Baidsché begeven om zich van het feit te over tuigen. Onder de Mohammedansche bevolking heerscht sterke gisting. Zij beweert dat de schatbewaarder heimelijk een Christenhond ge worden, of althans door de Christenhonden tot ontheiliging der schat ten van den profeet omgekocht is en eischt met onstuimigheid zijn hoofd. Ofschoon beweerd wordt dat Mehemed-bey krankzinnig is zal het echter moeijelijk vallen het volk dat door het fanatismus der ulenas wordt opgehitst daarvan te overtuigen. B A BS K E IJ K. Parijs, 6Maart. In deze hoofdstad moeten de zer dagen verscheidene arrestatien zijn bewerkstel- ligd. De Moniteur deelt een brief uit Hong-Kong van den 15 Janu arij 11. mede, waarin het volgende wordt'gelezen „De Engelsche admiraal sir Michael Seymour heeft het noodig geoordeeld den 12 dezer de stelling te verlaten, welke hij had ingenomen in den ouden tuin der factorijen. Hij heeft besloten na Dutch Folly te hebben doen springen dat tot nu toe het centrum zijner operatien tegen do stad was geweestte Cauton niet anders meer te bezetten dan het fort bij de vreemdelingen bekend onder den naam van Bird's Nest fort. Alvorens dc retrancbementen te verlaten welke hij had doen graven heeft de admiraal de voorsteden doen in brand steken welke zich ten westen cn ten zuidoosten der factorijen uitstrekten. Daar de ommuurde stad door dezen maatregel wordt afgezonderd maakt zulks haar meer genaakbaar voor de bommen van een eskader. De vloot der oproerlingen heeft zich met die keizerlijken vei'eenigd om gemeeue zaak te maken tegen de Engelschen 600 oorlogsjouken zijn ut de wateren der rivier vereenigd de Chinezen schijnen besloten te hebben allen doortogt te beletten door jonken te doen zinken in de talrijke engten der rivier van Canton. Den dag voor het in brand steken der voorsteden van Cautonwelke operatie de Engel schen drie man heeft gekost terwijl nog verscheiden gewond werden, taste een talrijk eskader oorlogsjonken de handelsstoomboot Eli Ma aan welke den stroom afzakte en bun ontkwam de Chinezen slaag den er in meer dan twintig groote kogels in hare kiel te doen door dringen. Den 18 werd de reede van "Whampoa door dc vreemdelin gen verlaten, de stoomschepen welke, door de oorlogbodems beschut, de drijvende woningen der Engelschen en der Amerikanen voortsleep ten, waren nog in het gezigt toen de Chinezen reeds alles plunderden wat men genoodzaakt geweest was achter te laten in de dokken en in verscheiden op de oevers gebouwde huizen, geen onderscheid ma kende tusschen de eigendommen van deze of gene natie. Hong-Kong is ten prooi aan eene ware paniek, welke dagelijks toeneemt, de vreemde residenten dier kolonie hebben zich op militaire wijze geor ganiseerd en hunne patrouilles fusilleren zonder mededoogen eiken Chinees die zich na acht ure des avonds in de straten of op de da ken vertoont." Voor eenige dagen bragt deBoulogne-spoor- trein aan het huis Rothschild te Parijs ongeveer veertien millioen fr in klinkende munt. De kos ten van vervoer en bewaking van deze uit Londen gekomen geldzending bedragen 2000 fr. Berigten uit Konstantinopel van 27 Februarij zeggen dat de ge neraal Abdul-Nadir aan de spits van 3000 man Russische troepen, de Perzische grenzen overgetrokken en te Tabriz aangekomen is, waar de autoriteiten en de bevolking hem met geestdrift ontvingen. Van daar moesten de Russische troepen naar Teheran en verder met geforeoerden inarsch naar Farsistan trekken. Te Konstantinopel is een korps troepen gevormd deels om naar de Perzische grenzen op te rukken deels om zich naar de pachaliks te begeven. De eerste en tweede intendant schatmeester des sultans zijn verbannen. Het dagblad van Trieste deelt berigten uit Athene van 28 11. mede. Dien morgen ten 11 ure hadden de verbondene troepen de ontruiming van het Grieksch grondgebied bewerkstelligd. Aan het correspondentie-bureau Stefani is uit Napels dd. 25 j Febr. het volgende geschreven Sedert eenige dagen worden in de stad stukjes driekleurig papier verspreid. Vooral dezen morgjn heeft men op de meest bezochte plaatsen zeer veel van die papiertjes gevon den. Naar het schijnt heeft men op deze wijze de gedachtenis willen vieren van den 24 Februarij 1848, d. i. van den dag waarop Z. M. koning Ferdinand II zich naar de kerk van den H. Franciscus van Paulo tegenover het paleis begaf en daar met zeer veel plegtigheid den eed van getrouwheid aflegde op de grondwet die hij eenige dagen vroeger aan zijne onderdanen had gegeven. Onder de portieken van dat kerkgebouw en zelfs in deu tempel zeiven werden veel van bo vengenoemde strookjes papier gevondeu. Ook vond men dezen morgen op verscheidene hoeken van straten driekleurige plakkaten vastge hecht, waarop te lezen stond „„29 Januarij 10 Februarij 1841 on vergankelijker gedachtenis voor de grondwetwaaraan op het Evange lie een meineed werd gezworenop den 24 Februarij, geheiligd door het bloed de ballingschap, de galeijen protest van de burgers van Napels."" De policie doet pogingen om de bedrijvers dozer mani festatie te ontdekken. Ter gelegenheid van denzelfden verjaardag heeftop nieuw in de gelederen des legers ecne petitie aan den koning gecirculeerd houdende verzoek de grondwet weder in werking te brengen. Het burgerlijk geregtshof der Seine heeft een zeer streng vonnis gewezen onder omstandigheden welke, naar men hoopt slechts zeldzaam kunnen voorkomen. Een hoog geplaatst generaal heeft scheiding aan tafel, hed en goederen en het regl om zijne dochter bij zich te houden verworven. De zaak is deze. Dat meisje was door de mazelen aangetast, en ofschoon de geneesheer verklaarde dat haar toestand zorgelijk was, ging de moeder noglans voort mei haar toilet voor een bal Ie maken. Gij «uit niet gaan,"zeide de generaal. >!k zal wel gaan (was het antwoord) maar ik zal daar slechts twee uren blijven. Ik heb het beloofd en kan, zonder onbeleefd le zijn mijn woord niet breken.'' «Uwe dochter sterft"" »lk zal slcchls een uur weg blijven." «Indien gij onder deze omstandigheden het huis verlaatzult gij er niet meer inkomen." Hij hield woord, en toen de ligtzinnige moeder terug keerde vond zij de deuren gesloten. Het geregtshof heeft geoordeeld dat eene moeder, die haar in levens gevaar verkeerend kind verlaat om naar een bal le gaan, hare regten verloren heeft. De uitspraak heeft op velen een diepen indruk gemaakt. Vorst Danielo van Montenegro en zijne ge malin zijn gisteren te Marseille gearriveerd en lie den morgen inet een afzonderlijken trein, naar Parijs vertrokken. Zij worden dooreen schitterend gevolg vergezeld. GROOT- BRirTAHHIEN Londen 6 Maart. Een korps van 1000 marine soldaten, heeft order bekomen zich te Plymout in te schepen naar China met het schroeflinieschip Sans Pareil en het stoom-transportschip Himalga. Eene deputatie van Liverpool heeft aan lord Pal- nierston een adres vari goedkeuring aangeboden door invloedrijke personen van alle politieke ge voelens onderteekend. Dit adres verwekte veel geestdrift en bevatte duizende handteekeningen. Lord Palmersion betuigde dan ook ten hoogste door dit bezoek verheugd te zijn. Dezer dagen is een der Engelsche steden bij regterlijke uitspraak beslist dat het huwelijk eens predikants, die zelf zijne eigene echtverbind- tenis heeft ingezegend wettig is. Zeker luitenant van de zeemagt der Vereenigde Staten heeft een instrument uilgevonden hetwelk ge plaatst wordende aan de kiel van een schip de diepte van het water nabij het strand ondiepten aangeeft zon der helgebruik van het dieplood overal waar de diepte geen twee vademen te boven gaat. Deze uitvinding waarover een gunstig rapport door een comité van zee officieren is uitgebragt zal onverwijld op een der gou- vernementsschepen toegepast worden. Uit China zou berigt ontvangen zijn dat sir J.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1