Zaturdag 1 Maart. m.° 19. liliSTIlRB >t ADMIMSTRATIH Woensdag en Zaturdag. KIEDWSTIJDINGEN ZMKZEESCHE G0URI1T. ABONNEMENIS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. KENNISGEVING. He Commissaris des Konings in de provincie Zeeland maakt bekend, datvolgens bet daartoe door heeren Gedeputeerde Stalen van deze provincie, genomen besluit 1De jagt op Ganzen, Eenden en Houtsnippen op den 51 Maart, en die op Watersnippen op den 50 April van dit jaar zal gesloten zijn 2. Het weispel van kwarlclen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3. De Vissclierij van den 15 Maart tot en met den 15 A pril gesloten zal wezen 4. Gedurende den gesloten visehtijd echter het vis- schen van paling doch alleen met aalkorven van wis- ïjchen of tcenen gevlochten zal mogen plaats hebben. Deze kennisgev'mg zal in hel provinciaalblad geplaatst on aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 2 Maart 1857. De Commissaris des Konings voornoemd VAN THIS. BEK. END MAKING. Burgemeester cr_ Wethouders van Zicrilczee. Gezien de aanschrijvingen van de hoeren Commis saris des Konings en Militie-Commissaris in deze provincie. brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de 3de zittingjvaii de» BB6IUJe~8Sa:®«3 voor bet 4de kanton, waartoe deze gemeente behoort, zal plaats hebben op den 25 dezer maand, des morgens ten half tien ure, in de Abdij te Middelburgen in die zitting zullen behoort» te verschijnen alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben en diegenen welke in de 1ste zitting niet verschenen zijn. Dat de 3de zitting1ter zelfder plaats en uro zal gehouden worden op den 1G April aanslaande, waarin zullen moeten verschijnen al de lotelingen die een' nummerverwisselaar of plaatsvervanger begeeren te stellen En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich naar gelang hij in een der bovengemelde gevallen ver keert in de daartoe bepaalde zitting tegenwoordig te bevinden daar zijdie zulks mogtcn verzuimen zul len beschouwd worden als geene redenen van vrijstel ling of oogmerk tot nummerverwisseüng of plaatsver vanging ie hebben en alzoo voor de dienst persoonlijk zullen worden aangewezen. Zierikzcei Maart '857. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE Secretaris, BEK ENDMAK ING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczeebren gen ter kennis van de ingezetenen dat de jaarlijksche paarden- of halfvastemarktals van ouds op donderdag den 19 dezer maand alhier zal gehouden worden en dal de standplaats voor kramen zijn zal aan de Kraan. Zierilczee, 4 Maart 1857. IS. C. CAU Voorzitter, C. de JONGE Secretaris. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregto BINNENLAND. Zierikzek 4 Maart. Gisteren avond werd alhier een concert ten voordecle der armen gegeven gelijk was aangekondigd. De opkomst van bet publiek, of schoon niet geringwas niet zoo talrijk als men dit ten bate der armen wel wenschte en als de concert- gevers wel verdiendenwant al wat ten gehoore werd gebragt, deed de kunst eer aan, en de variatie, waardoor het programma zich kenmerkte, was aller aangenaamst, en boeide telkens op nieuw oor cu hart. Niet teleur gesteld zag men zich ookinzijne verwachting dat de gevierde en geachte dilettant uit Goes, een en an dermaal als vinger zou optreden en doorzijn schoon talent dit concert zou opluisteren; niet teleurgesteld ook werd de hoop dat we dan daar voor het eerst hel gazlicht zouden begroeten. bij den lof en den dank dien wij de concertgevers brengen, uiten wij den wenseh, dat het publiek hij volgende gelegenheden, door algomeene cn buitenge woon talrijke deelneming van zijne belangstelling zal doen blijken, en daardoor tevens het bewijs geven dat het iets over heeft en voor de armen en voor de kunst. Door de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal zijn benoemd tot rapporteurs over het ontwerp van wet nopens het lager onderwijs de heeren van Nispen Blaupot ten Cale Heemskerk Tliorbecke en Bosscha. Van wege het ministerie van binnenlandsche za ken is het volgende openbaargemaakt: De aandacht wordt gevestigd op eene voorgenomen tentoonstelling van vee, voortbrengselen en werktuigen van den land bouw welke in de maand Augustus van dit jaar te Wa- lerford in Ierland zal plaats hebben. Ineen schrijven bij Z. M. gezant te Londen ontvangen drukt de mayor van Waterfort den wenseh uit dat de Neder- landsche landbouw door ruime inzendingen aan dien wedstrijd moge deel nemen. Het berigt dat de Royal j agricultural improvement society of Ireland van welke de tentoonstelling uitgaatin overleg is getreden met on derscheidene besturen van stoombooten en spoorwe gen om te bewerken dat het vervoer der ten toon te stellen voorwerpen tussehen Londen en Waleri'ort kosteloos geschiedde. Behalve de premiën voor al lerlei voortbrengselen uitgeloofd zullen bijzondere prijzen worden toegekend voor uitmuntend buiten- landsch vee. De regering meent de landbouwers en veefokkers op die tentoonstelling opmerkzaam te moe ten maken, vooral omdat zich daardoor eene gelegen heid aanbiedt tot plaatsing der voorwerpen die voor de onlangs uitgestelde tentoonstelling van Parijs waren bestemd. Naar men verneemt, zon Z. M.' de koning op voordragt van den minister van koloniën de verwe- zelijking hebben bevorderd van het voornemen om bier te lande een doelmatig koloniaal invaliden-gesticht op te rigten met de drieledige bedoeling om oude en gebrekkige krijgslieden uit de koloniën van den staat behoorlijk te verplegen den lust voor de koloniale dienst bij onze landgenooten op te wekken en de ac- lief-dienenden te bemoedigen door het uitzigt op eene goede verzorging na eene eervolle en moeijelijke loop- baan. Naar men uit eene gcloofwaardigebron verneemt heeft de kerkcraad der Nederduilsche Hervormde ge meente te Amsterdam besloten een verzoek aan de algemeene synode der Nedcrlandsche Hervormde kerk te rigten met uitnoodigiug dat de hooge kerkverga dering zich tot de regering wende met een adres waarbij wordt aangedrongen op de verpligting die op ons allen als eene Christelijke natie rust, om hoe eerder hoe beter een einde te maken aan het bestaan oer sla vernij in onze West-Indische koloniën. Welligt ware het niet ongeraden dat dit voorbeeld door andere kerkeraden in dit opzigt do meening des Amsterdam- schen kerkeraads deelendegevolgd werd. (Kerk. Ct.) Men leest in de Nieuwe Rolt. Cour. het volgende; »lk kan thans de beste geruststelling geven aan de ouders van de 57 kinderen die bij het op het strand geraken van het schip Zatt-Bonimelop 5 Dec. 11. in de Tafelbaai aan boord waren, ten einde van daar te ver trekken naar de Algoa-baai. >Een brief van een der toen aan boord zijnde knaapjes, uit de Kaapstad den 3 Dec. geschreven dezer dagen door zijne ouders ontvangen en door mij gisteren avond gelezen meldtdat de 57 kinderen na bet stranden van het schip a lien behouden en welvarend weder op 3 Dec. waren ontscheept en zich toen in de Kaapstad bevonden waar zij zeer menschlievend door de inwoners werden bejegend terwijl bij er bijvoegt dat ook hunne uitrusting in goeden slaat aan wal was gebragt. Heden avond ontvingen de reeders, de heeren van Overzee cn Co. een brief van den kapitein Juta en een tweeden van den heer O. J. Trulcr gelijk mede ik van laatstgenoemden alle van 15 Dec. II. hetzelfde berigt, inhoudende en levens, dat de kinderen de jongens in bet Zeemansbuis Sailors-Ilomeen de meis jes in bet Weeshuis, ziju gehuisvest geweest en op den 9 Dec. 11. met bunne geleiders (den onderwijzer en diens huisvrouw en de beide timmerlieden) per bet Engelscbe schip Orixkapt. Geil naar de Algoa-baai zijn vertrokken. «Zoodra ik van hunne aankomst aldaar en te Graaff lleinot berigt zal hebben ontvangen zal ik ook dit weder door middel der dagbladen mcdedeelen. tRolterdam (get.) F. w. a. beelaerts van blokland, 3 Maart 1357. Lid en secretaris der liaapsche commissie." Dezer dagen zijn de beide klokken uit het klok-, kenhuis te Alkmaar, ter stads waag gewogen op 1700 en 1525 Ned. ponden, openhaar verkocht; de eerste voor ƒ2108 aan den heer M. D. du Bosch le Hoorn, de laatste voor f 1967,25 aan den heer C. Bommezij te Oterleek, voor de kerk in de Sehermmeer. - Uit lleesselt hij ï:ylwordt gemeld dat aldaar reeds verscheidene ooijevaars zijn waargenomen op de bouwhoeve van dc weduwe van der Zandt is den ge ileden winter een ooijevaar gebleven die wegens een gebrek aan de poolen in het najaar niet heeft kunnen vertrekken. Het is door de goede zorg in het ver schaffen van gepast voedsel mogen gelukkendit beest in zijnen eenzamen staat in het leven te bewaren. Uit Havelle wordt gemeld dat uit hoofde van de vele vossen, die zichin die omstreken ophouden al daar II. zaturdag na bekomen vergunning door een aanzienlijk getal jagers uit de omliggende gemeenten "ene klop-of drijfjagt is gehouden. Verin its slechts een tweetal vossen is gedood zal aanstaanden zaturdag een nieuwe togt tot verdelging van dit roofgedierte onder nomen worden. - In de gepasseerde week heeft te Mepitel uit eene naburige gemeente een loteling voor de nationale mi litie gelootwaarvan welligt geen tweede voorbeeld beslaat hij was namelijk niet langer dan een goed opgeschoten jongentje van slechts 5- a 7jarigen leef tijd de andere lotelingen konden hem beurtelings met alle gemak op den arm nemen om hem zijne reis der waarts te vergemakkelijken. Treurig zijn wederom de tijdingen vervat in een met de laatste mail uit China ontvangen brief van mevrouw Johnson geboren van Medenback Wakker. De waardige vrouw meldt daarin dat vele Europeërs zich naar Singapore hadden begevendoch dat de heer Johnson daartoe nog gcene vrijheid vond terwijl zij hem niet wilde verlaten. Zij berigt onder anderen verder dat een prijs van 900 dollars op het hoofd der Europeanen is gesteld; dat de scholen zijn ontbonden ook die van de briefschrijfsterdat geen Chinees de Europeanen meer mag dienen zoodat deze alles zelve moeten verriglen en dat de Europeanen ia gednrig gevaar van brand en plundering leven. Uit Beigie berigt men dat, hoezeer het saizoeu nog te weinig gevorderd is om iets stelligs te kunnen weten van den aanstaanden oogst, dc landbouwers nog- tans vaststellen dat het koren zelden op eene voor- deeliger wijze uitgeschoten is. De plant is reeds dik kloek schoon en groen. De kleine vorstwelke wij se dert 10 dagen eiken nacht hebben den wasdom tegen houdende zal het koren behoeden tegen den invloed der koude Maart-nachten. De regen der verletleno week is zeer goed van pas gekomen om den grond weder vast te leggen en de door de vorst bloot gelegde wortels te bevestigen, Een gunstige lente zal alzoo met goed vertrouwen op de toekomst doen hopen. 22 schepen met graan beladen hebben Antwer pen verlaten of zijn gereed te vertrekken, met be stemming naar Spanje. Op maandag den 9 dezer zal le Antwerpen in bet openbaar geveild worden de aldaar ter reede liggende schroefstoomboot Jacob van Arteveklegroot 70 Bel gische tonnen van 30 paardenkracht voorheen ge varen hebbende tussehen Botterdam en Gent. Ter gelegenheid van de vastenavonds-vermake- lijkheden vielen er dezer dagen te Gent ernstige onge regeldheden voor. In verschillende wijken der stad waren de studenten der hoogescboolde burgers en de leden van de vereeniging van den 11. Vincentius van l'aulo handgemeen. Gewapende magt was noo- dig om de orde le herstellen. Naar men zegt zijn ee- nige personen gekwetst geworden. BUITENLAND. suitschlafild Keulen 3 Maart. De aandeelhouders in het Oos- leniijksche crediet mobilier bielden gisteren hunne al gemeene vergadering. Hun werd voorgesteld van de 4'/, miliioenen florijnen zuivere winst 10 per cent to storten in bet reserve-fonds en 5 per cent aan te wen den ten behoeve van de directie van den raad van ad- ministratie en van de beambten der maatschappij ter wijl 3,600,000 florijnen zouden worden verdeeld onder de aandeelhouders zoodat bet dividend 12 florijnen per aandeel zou bedragen. Eene commissie is belast met het onderzoeken dezer voorstellen. Bij hel einde der beurs waren do aandeelen van het credit mobilier gisteren genoteerd op 287. Volgens een loopend geruchtdat echter nog-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1