ZERffiZEESCI COURANT. W.° 17. Zaturdag 28 February. 1857 yfl MSTIIIM AMIAISTMTI0 KlEUWSTi«GEfi Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. s-iiö. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. BBANDSCHOIJWING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeebren gen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat op Maandag den 2 Maart aanslaande en volgende dagen cene ESrissmlaelsosiwïstg', door de Directie der Brandweer in deze gemeente zal worden gehouden overeenkomstig de bepalingen der verorde ning afgekondigd den 6 December 1855. Zierikzee, 2a Februarij 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BIWHEHL1MD. Middelburg 23 Februarij. De Provinciale commis sie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zee land heeft in hare vergaderingen van 19 tot 23 dezer gefixamineerd en toegelaten de navolgende heeren als stedelijk heelmeester II. F. Hainan jr., A. Zandijk, Ph. A. Risch I'. Fis Halffman als plattelands- en scheepsheelmeesterII. P. W. Steenkamp als vroed- meestersvoor eene stad J. C.de Oudeen J. W Loysen Dillié. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Middelburg jonkh. mr. C. J. van Nispen totPannerden thans sub stituut-officier bij de arrondissements-regtbank te 's Herlogenbosch. Laatstleden vrijdag had te Goes de openbare veiling plaats van 94 bunders 33 roeden 79 ellen schorren gelegen onder Nieuw- en Sint-.loosland (ei land Walcheren) met octrooi ter indijking, welke werden verkocht in massa voor de aanzienlijke som van 113,200. Men meldt uil 's Gravenhage van 25 dezer. Morgen avond zal bij Z. K. H. prins Frederik een groot bal plaats hebben op hetwelk ongeveer 700 personen zijn genoodigd. Gisteren middag had bij z. exc. den minister van staat, den heer Rochitssen oud gouverneur-generaal van N'eórlauds-Indie een prachtig afscheids-diner plaats dat door de leden van het korps diplomatiek en vele andere genoodigden werd bijgewoond. De heer Itoclmssen gaat eerstdaags cene buitenlandsche reis ondernemen. Bij den minister van finanlien is ontvangen een naaudooze brief, gedagleekend Leiden den 19 dezer met de volgende woorden wegens aan het land ver schuldigde doch ter goeder trouw niet voldane suc cessie- en andere regten, lew,eten: in bankbiljetten f 1 40, in muntbiljetten f' 60„ een. coupon Rusland fM, en in gereed geld f 7, te zamen uitmakende eene som van f357. De afdeelingcn der tweede kamer hebben dezer dagen het onderzoek voortgezet van het wetsontwerp nopens de reglerlijke organisatie. Tot rapporteurs over dat wetsontwerp zijn benoemd de hoeren Gevers Dcynoot Godefroi SirensDnllert en Sandert. Het Nieuwsbladvan 's Gravenhage verzekert dat tot de instelling van een ministerie van openbare werken besloten is. Volgens dat blad heeft de ministerraad zich bepaaldelijk met die zaak bezig gehouden en is laatstleden zaturdag het besluit van instelling genomen. De Staats-Courant deelt heden de algemeene openbare rekenschap mede van den minister van bin- nenlandscho zaken omtrent de besteding der liefdega ven ontvangen ten gevolge der collecte tot leniging der rampen veroorzaakt door den watersnood van 1855. Daaruit blijkt dat de collecten en giften zonder bepaalde bestemming hebben bedragen 675,863,90 en met bepaalde bestemming f 3,345,05'/s alzoo totaal ƒ679,208,951/, waarvan beschikbaar is geweest voor Noord-Braband 118,466,14'^ voor Gelderland 434,670,47 voor Zuid-Bolland 40,791,38'/. en Ivoor Utrecht 79,280,95'/., Verder waren nog ont vangen ecnige kleedingstukken en eer.ige giften waarvan was verlangd dal zij onverwijld tot leniging der ramp zouden worden gebruikt en welketen einde aan dat verlangen op de meest spoedige en doelmatige wijze gevolg te geven, onmiddelijk waren overge maakt aan de in der tijd bestaan hebbende algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam in wier door den druk openbaar gemaakte rekeningen verantwoording daarvoor in omvang is uitgetrokken /eene som van 10,476.03. VERSCHIJNT. De verzakking aan cenige gebouwen aan de Waal te Nijmegen gelegen is bij den lagen water stand thans op meer schrikbarende wijze toegenomen Naar men verneemt heeft het stedelijk bestuur het dan ook nu noodig geoordeeld aan de eigenaars der twee aan de Kraanpoort beiende huizen waarvan bet eene zich van het nevenstaande huis de Toelast genaamd bijna heeft losgescheurdaanschrijving te doen die huizen te laten afbreken en zal hetzelfde geschieden met de poort zelve het wachthuis en het daaraan grenzende stuk ringmuur. kien meldt uit Arnhem van 23 Februarij. Van eene geachte hand wordt uit Nijmegen, onder dagtee- kening van gisteren het volgende geschreven »Zoo even verneem ik uit eene zekere bron dat heden na middag het verblijdende en voor Nijmegen zoo hoogst gewigtige berigt ontvangen is dat het Z. M. onzen ge- eerbiedigden koning goedgunstig behaagd heeft aan de heeren de Bruyne Ilouloir en co. voor zoo verre het Nederlandsche grondgebied betreft, concessie te ver- leenen voor den aanleg en exploitatie van eenen ijze ren spoorweg van Luik over Tilburg naar Nijmegen. De vooruilzigten voor het verlengen van den weg van Nijmegen naar Arnhem zijn niet minder gunstig.-' Het verdient welligt vermelding, dat cenige land- houwers te Caprile Langstraat reeds aardappelen gepoot hebben ten einde ditbij goed gelukken in Junij op dalzelfde land nogmaals te doen en alzoo tweemaal te oogsten. Men is nieuwsgierig, of deze ekonomische proef goed gelukken zal. Men meldt uit Willemsoord 23 Febr. De veld arbeid wordt zoowel in deze als in de naburige kolo niën der Maatschappij van Weldadigheid met ijver her vat en zoo men van goederhand verneemt zijn er aanzienlijke sommen voor den aankoop van inestspe- cien aangewezenwelk een en ander schijnt aan te duiden dat er vooreerst van regeringswege niet aan eene ontbinding, maar welligt aan eene wijziging van do statuten der maatschappij wordt gedacht. Ook is men in deze streken algemeen van gevoelen dat het vorige beheer dier inrigting veel te wenschen overliet. Ten gevolge van de contante betaling door het tegenwoordig bestuur aan de leveranciers gedaan werden onderscheidene artikelen in de koloniale win kels tot minder prijs dan te Steenwijk en elders verkocht. LI. vrijdag'avond hadden te Harderwijk weder ongeregeldheden plaats, veroorzaakt door een complot Duitsche militairen diewraak wildennemon over eenige onvoorziglige. uitdrukkingen door eenen herbergier ten hunnen nadeele gebezigd. Door lusschenkonist der burgerlijke en militaire autoriteiten is de zaak nog al spoedig in der minne geschikt en kwam de herbergier er met een achttal gebroken glasruiten af. Met angstige spanning ziet men echter de volgende dagen te gemoet. Kecds heefteen gedeelte der stedelijke schutterij aanzegging bekomen bij het eerste ongeval ter handhaving der orde gereed te zijn. Van den 14 lot en met den 20 dezer zijn 128 runderen in de provincie Friesland aan de besmette lijke longziekte gestorven en 171 door die ziekte aan getaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 2069. Te Antwerpen is dezer dagen van een zoon be vallen mevr. Scholte gcb. Glieysens van welk kind behalve de moeder, ook de grootmoeder (mevr. Ghey- sens), de over-grootmoeder (mevr. Wellensen de over- oudgroolmocder (mcv. van Bombergennog in leven zijnzoodat de laatste haren afstammeling in het vijfde geslacht aanschouwt. De koning heefl de aanzienlijke domeinen aan gekocht waardoor zijn grondbezit in hot Kempenland met meer dan 2000 bunders is vergroot. De aange kochte goederen zijn een deel van het domein Postel en liggen ook onder de gemeente Moll. De Messager de Gand doet bij de vermelding dezer aankoopen op merken dat Z. K. H. prins Frederilc der Nederlanden grondbezit in België heeft, en koning Leopold van Belgie eigenaar is van goederen op Nederlandsch grondgebied. BtriTSOHiAMD Keulen, 22 Februarij. Onlangs heeftzichte Worms in dit groothertogdom eene commissie gevormd tot oprigtiug van een gedenkteeken voor Luther in die stad waar hij in 1521 met bekwaamheid en moed zijne leerstellingen voor den algemeencn Duitschen PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiqten van 1-6 regels a f 1 behalve liet Zegelregl rijksdag verdedigde. Deze commissie hoeft thans van de Beijersche regering de officiële mcdedceling ont vangen dat koning MaacmiUiaan 11 uit eigen beweging een besluit heeft genomen houdende dat al de dagbla den in Beijeren vrijheid hebben in hunne kolommen de oproeping op te nemen van de commissie aan de Protestanten tot het geven van h ijdragen om tot het beoogde doei te geraken en dat al de Protestantsche geestelijken in liet rijkgemagtigd kunnen worden tot het openen van openbare inschrijvingen tenzelfden einde. Uit Neufehate! wordt berigt dat de royalisten aldaar zulke gesprekken voeren en zich zulke demon- stratien veroorloven dal het hoofd van hel gemeen tebestuur het noodig heeft geoordeeld hevel te geven sommigen hunner in verzekerde bewaring te brengen. Zelfs wil men dat het bereids ingestelde onderzoek ge noegzame aanwijzing heeft verschaft omtrent het denk beeld ecner nieuwe beweging, waarmede eenige beet hoofden zwanger gingen. Welligt zijn die geruchten overdreven zooveel is echter waar dat van wege de policie te Neufchatel de strengste maatregelen worden genomen en dat ten gevolge van de individuele mani- festatien verscheidene hevige botsingen tusschen de burgers zijn voorgevallen. E- ia a m s: K is a, Parijs, 23 Februarij. De Monileur meldt heden dat gisteren verscheiden voorname vreemdelingen door de vertegenwoordigers van Oostenrijk Nederland en Sardinië aan den keizer zijn voorgesteld. De heer Guizot heeft gemeend te moeten bedan ken voor het aanbod der erfgenamen van prinses Lieven die het door den overledene hem vermaakte legaat van 8000 fr. lijfrente wilden kapitaliseren omdat de gelegateerde geen aanzienlijk vermogen be zit. De heer Guizol verklaarde het legaat aan te ne men zoo als het door de erflaatster hem is gemaakt. Eerlang zal deze hoofdstad twee Mahomedaansche leerstoelen bezitten. De Tarkscho regering zendt na melijk twee der uitstekendste geleerden des rijks Husscin-eKeajt en Su/inwn-efFendi herwaarts die openbare voorlezingen houden zullen, de eerste over de Arabische en Perzische taal voor Mahomedanen de andere over de Turkschc taal voor Christenen. Soort gelijke leerstoelen zullen door de Turksche regering te Londen Weenen en Brussel worden opgerigt. Dit jaar heeft de optogt met de vette ossen door de straten dezer hoofdstad weder met ongewonen luister plaats. Gisteren geschiede de eerste rondwandeling en de os Qn'en dira-t-on geheeten welke 1,81 el hoog is werd in staalsie rondgeleid heden had de op togt plaats met de Prétendanlwelke 1,84 el hoog is, en morgen zal do schoonste der vijf uitverkoren ossen Due Guiliaumewelke 1,85 el hoog isworden rondgevoerd de heide overigeDrogers en Succes welke 1,73 el en 1,75 el meten en ook fraaije beesten mogen genoemd worden zullen de eer niet genieten deel van den optogt uit te maken. Een natuurverschijnselin de van de polen verwijderde streken zeer zeldzaam is 11. maandag van drie ure des namiddags tot zonsondergang te la Rochelle waargenomen. Men zag aldaar de zon en twee nevenzonnen op gelijke lijn geplaatst de ware zon in het midden en hare beide afspiegelingen die uit den aard der zaak minder schitterend waren ter wederzijde. Het gewigtigste nieuwswat de buitenlandsche staatkunde betreft is het herstel der vriendschap tusschen Perzie en Engeland, eergisteren in deze stad totstandgekomen. Het is aan Feruck-klmn, kracht dadig ondersteund door den keizer mogen gelukken, zijne onderhandelingen met lord Cowle;/ lot eeu ge- wenscht einde te brongen het anglo-perzisch conflikt bestaat niet meer. De voorwaarden waarop aan dc geschillen een einde is gemaakt zijn nog niet allen hekendalleen w'eel men dal ingevolge een dezer voorwaarden Engeland in alle Perzische steden cn havens consuls zal hebbenwaar Russische consuls gevestigd zijn. Twee zonen van den koning van Dahomey zijn dezer dagen te Marseille aangekomen om in Frank rijk hunne opvoeding tc erlangen. Gemelde vorst is een der magtigsle hoofden van de westkust vau Afrika. Te Toulon ziet men ieder oogenblik de schepen te gemoet welke de Fransche troepen uit Grieken land naar het vaderland terugvoeren. Het geschil tusschen Mexico en Spanje schijnt (e zullen herleven. De Spaansche minister te Mexico heeft zijne paspoorten gevraagd en zich begeven aan

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1