flKHKZHl COURANT. ar.® 16. Woensdag 25 Febrnarij. 1851 ARMEN CONCERT. lOTRËmDlwSïi IËUWSTUD1M1 Woensdag en Xaturdag. gelegen A B ON NE Al ENTS-PR IJS Per ilne maanden f 2,00, Franco per post. f 2,25. Inzending der Adverl. daagsle voren, voor 1 1 ure 'smorgens. Het is niet de eerste maaldat wij dit woord tot opschrift van eenigc regelen stelden. Geen wonder nok want het is geen eersteling. Hel is iets, dal in do laatste jaren getrouw met elk winterseizoen is wederge keerd. Uil jaargetijde is vooral voor de armen ge streng en er zijn er dan zooielen die dringend hrood en deksel vragen en de liefdadigheid was dan tel kens in allerlei vorm daar om den riood te lenigen en in de behoeften zooveel mogelijk Ie voorzien. Dit werd vele malen ook door do zang en toonkunst be proefd en ook thans za! zij weder daartoe pogingen aanwenden daar op dingsdag 3 Maart e. k. volgens achterstaande advertentie een concert ten voordecle der armen zal gegeven worden. tie concertgevers wenden die poging aan in dc hoop dat zij bijval en medewerking bij hunne kunstvrienden en hij het belangstellend publiek zullen vinden, zij vleijen zich met eene belangrijke recette. Zij koesteren die hoop niet maar omdat het voor de armen is ofschoon dit op zich zelf reeds reden genoeg ware, maar ook omdat de liefde voor de kunst hier ook drangreden moet zijn. Ware toch het doel alleen om de armen eene aanzienlijke bate te verschaffen cene collecte ware dan wel veel eenvoudiger middel. Maar neen nevens het devies «voor de armenstaat nog een ander «voor de kunst." Weldadigheid en kunstzin moeten hand aan hand gaan. Voor de kunst Ei, lees het programma en ge houdt u reeds bij voorraad overtuigd dat de concert gevers nielalleen aan de armen maar ook aan dekunst en aan deze wel vooral hebbcu gedacht, toen zij dit zantenslelden. Yoor de armen en voorde kunst met die leuze zal ieder gaarne daaraan zijn geldelijk offer" brengen en een hoogst genoeglijken avond slijten. Tot nadere ophelderingen van hot programma dient dat geachte dilettanten nil ons midden niet geaarzeld heb ben daaraan hunne gaven le leenen. Het orchcst van het muzijk gezelschap «Oefeningen vermaak" als altijd vol loffelijken ijver en onder directie van den heer C. Eisner, was op de eciste aanvraag mede daartoe bereid. Een bij ons geacht en met lof bekend dilettant van buiten dc stad heeft welwillend zijne medewerking toe gezegd, hetgeen niet weinig dit concert zal opluisteren. Dat de algemeene repetitie door de inteekeuaren en vreemdelingen kan worden bijgewoond tegen eene i'ntrée van ƒ0,60 is een maatregel ilie wei algemeen zal toegejuicht worden, daar we daarvan reeds vroeger het aangename en doeltreffende hebben ondervonden. Fr beslaat hoop dat de concertzaal dan ook voor het het eerst met gaz verlicht zal zijn. Indien deze hoop niet faalthet zou gewisihetgenoegen van den avond verhoogen want al is een concert eigenlijk ielswaarbij hel oor het meest in aanmerking komt men versmaadt dan toch ook niet een helder licht want dit streelt het oog en geeft iets bekoorlijks aan het geheel. Treedt dan die zaal binnen op dien avond indien gij slechts eenigzins in de gelegenheid zijl. Ook uwe tegenwoordigheid kunstminnaren uit Schouwen en Duiveland, zal onsen den concertgevers aangenaam zijn. En de uitkomst moge boven verwachting goed beeten goed voor de armen en goed voor de kunst. ii KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van belanghebbenden dat het luieede aanvullingskohier der belasting op de honden in deze ge meente diensljaar I860, op den 16 dezer maand door den raad is vastgesteld en van lieden af, gedu rende acht dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing liggen zal ingevolge de wet. Zicrikzee den 18 Februarij 1857. B. C. OaC Voorzitter. C. du JONGE, Secretaris. 0e vos. BINNENLAND. Zierikzee 24 Februarij. Naar men verneemt heeft het Engelseh gouvernement aan tl'. A. Dowyes gezagvoerder van den reddingskotter Willem van llouten, de gouden medaille en aan elk zijner manschappen eene zilveren medaille toegewezenwegens hun ver dienstelijk en menschlievend gedrag bij de redding der VERSCHIJNT. equipage van de onlangs gestrande schooner New- Castle kapt. Rhodes, terwijl voor diezelfde redding van wegc de Lords of the Committee of Privy Council for Frade aan genoemden gezagvoerder eene gratificatie van 5 p. si. en elk der equipage 2,10 p. st. is toegekend. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van ds. L. G. T. Creulzberg is door den algemeenen kerkraad der Nederduitse!) Hervormde gemeente te Vlissingen zamengesteld het volgende twaalftal van predikanten dd. L. HFCretKberg te Ooslerland C. A. Kam te Oost-en West Souburg G. Zijnen P. J. Zn. teZwijndregt I). Bresser Strijeij J. G. van Rijn to Amersfoort W. Felix to Hceg J. AI. Loois te Woerden F. W. Meretis theol. doet., te Baarn P. A. van Toorenenbergcn te Barnevcld: J. C. Eykmari te Nunspent IF. KraijcnbellteOverschie en N. H. de Graafto Appel doorn. Uit dit twaalftal is geformeerd hei volgende viertal dd. Zijnen van Rijn de Graaf, en Felix. iïen 19 dezer is men met behulp van duikers de lading beginnen te lossen uit het voor de haven van Vlissingen gezonken stoomschip Ravensbourm. Foor de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht 10 schepen als Voor Amsterdam 8 voor Botterdam 6 voor Schiedam 1 en voor Mid delburg i zijnde Haamstede kapt. II. II. de Boer. - Men schrijft uit 's Slage vanden|20 dezer Naar men verneemt is heden het wetsontwerp op hel lager onderwijs Z. M. den koning aangeboden. Naar men verzekert zou het zooveel besproken hoofdbeginsel der nieuwe voordragt nopens het lager onderwijs heden bij de tweede kamer der staten-ge- neraal ingediend hierop nederkomen dat het onder wijs wordt dienstbaar gemaakt aan de opleiding lot alle maatschappelijke en Christelijke deugden en lot bevordering van onderlinge verdraagzaamheid. Waai de ouders zich met het onderwijs bezwaard mogten achten cn leerstellig onderrigt verlangen zal eene afzonderlijke school kunnen worden opgcrigt en van rijkswege gesubsidieerd worden doch zal dal subsidie voor de afzonderlijke gevallen door de wet moeten worden vastgesteld. In de hoofdzaak wordt dus over genomen het beginsel van bet reglement gevoegd bij de wet van 1806, benevens, als uilzondering, de j facultative splitsing, onderworpen echter aan de beoor- decling der wetgevende magt, die over de subsidien uitspraak doet. Heden hoeft voor den Hoogen Raad der Neder landen (burgerlijke kamer) de heer mr. C.C. E.d'Engel- bronnerdie laatstelijk als secretaris-generaal bij liet depariement van justitie eervol is ontslagen den gevor derden eed als advocaat bij dat regterlijke collegie afgelegd. Z. M. heeft aan de bouwlieden II. Vaiders J. ViddersC. Vulders L. van den Berk A. van den Berk en IC. van deMeerakker, elk eene gratificatie van f 10 toegekend als een blijk van tevredenheid voor hunne kloeke pogingen aan den dag gelegd bij het aanhouden der vier personen die zich in den nacht van 15 op 16 Januarijjl. ten huize van de wed der Kinderen te St. Oedenrode in Noord-Brabant, schuldig gemaakt hebben aan diefstal met braak en onder bedreiging met moord en brandstichting. Een brief met f 100 bankpapier van Rotterdam per post naar Amsterdam verzonden is weder zoek geraakt. Te Zalt-Bommcl zijn vele muizen in dc velden welke veel schade aan de te veld slaande producten toebrengen. Dezer dagen had voor de arrondissemen's-regt- bank te Utrechtter correctionele leregtzitting de behandeling plaats der bekende zaak van de versprei ding van aanbevelingsbrieljes, voor de verkiezing van den heer Groen van Prmstererte Zwolle, waarop noch naam van den uitgever noch die van den auteur ver meld was. De beklaagden de heeren Kemink waren niet verschenen. Alle getuigen waren gedagvaard de heeren Krap koopman le Zwolle en Gildemeester pre dikant te Elburg aan welke beide heeren volgens hunne verklaring, een pakket der genoemde briefjes (er verdere verspreiding was toegezonden. De sub stituut-officier van justitie het woord bekomen heb bende zeideonder anderendat hij van oordeel wasdat de regtbauk te Zwolle zich ten onregte in deze zaak onbevoegd verklaard had dat de hier te genwoordige getuigen eigenlijk als beklaagden hadden moeten zijn gedagvaard als mcdepüglig aan het wan bedrijf en requireerde eindelijk dat de beklaagden de heeren Kemink ca zoon zouden worden schuldig verklaard aan het wanbedrijfbedoeld bij art. "283 van PRIJS OER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1 -6 regels d f l behalve hel Zegelregt bet wetboek van strali-egt en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes dagen, en verwezen in de kosten van het geding, niet verbeurdverklaring der aaubevolingsbriefjes. Eergisteren is achter het huis van tncjufvrouw de wed. Colien le Assen een aardappclstamop den kouden grond in de nabijheid der mestvaalt ge groeid opgetrokken en zijn daaraan aardappelen bevonden, die reedsden vollen wasdom bereikt hadden. Men meldt uil Kampen van 20 dezer: In vele jaren zijn de dierlijke zoowel als de plantaardige mest stoffen niet zoo hoog in prijs geweest als tegenwoordig Eene hoogeveensche praam van 3*/s voet geladen met koe of varkensmost geldt thans f 46 behalve do vracht hetgeen nog voor zeer weinig jaren de helft bedroeg. Niet minder opmerkelijk i.is dc uitbreiding der ontginning van woeste gronden zoowel in bet na burig Drenthe als iu deze provincie die eene massa meststoffen behoeven Men meldt uit Hasselt van 20 dezer Bij den landbouwer II. Kiek in de Vechte aan den Kasseier - dijk onder Zwollekerspel, ligt een varken van gekruist ras op het schot dat nagenoeg'reeds 425 Ned. p. weegt het wordt gevoederd met tarwemeel en melk is zeer vlug en zal nog cenigen tijd voortgemest worden met het kennelijke doel om aan de Zwolsche waag den ccrcpalm te behalen. Yoor weinig jaren toch is er gewogen een varken van 893 halve ned. p. van den landbouwer J. Reuvekamp te Dieze. De Drentsche Courant deelt ons het volgende mede In eenige provinciën van Frankrijk heeft men sedert verscheidene jaren beproefd het koren te zetten, in plaats van het uit de hand of met de zaai-machine te zaaijen. Een ongcloofelijke oogst, moet daarvan het onmiddelijke gevolg zijn. Men heeft alsdan voor een hectare slechts 53 liters zetkoorn noodig terwijl men 2 mud behoeft, wanneer men op de gewone wijze zaait. Door het zetten van liet koren worden derhalve in Frankrijk jaarlijk 6 a 9 millioen mudden bespaard. Bovendien zou de opbrengst 600 a 800 voor 1 zijn, ter wijl bij het zaaijen uit de band slechts 12 a 15, bij de zaaimachine 25 a 30 verkregen worden.'' Onder het opschrift Nog iels over Belgische centen leest men den volgenden brief in het Volksblad van 18 dezer In het nommer van 4 Februarij jl. van het Volks blad komt voor een met warmte geschreven betoog on der den titel van Belgische centen waarin het voordeel wordt berekend door de invoerders van deze munt als handelsartikel genoten en de natuurlijke schade aan het nationaal vermogen daardoor berokkend. Dit geeft mij aanleiding u mede te deelen dat het bestuur der Duinwater-Maatschappij iu de laatste maanden de ontvangst van Belgische centen heeft doen weigeren aan de bekende openbare standpijpen en dat het mij een aangename voldoening is daarbij le kunnen voegen dat bij een ontvangst van gemiddeld tien- tot twintig duizend stuks centen daags waarbij men met bijna eve n zoo veel personen te doen had deze maat regel tot geen de minste moeite of ongeregeldheid heeft geleid. Het betalen met een Belgische cent is eene zeld zaamheid geworden daar waar zij nog kortelings tot bijna veertig procent klom van de totale opbrengst der 37 standpijpen in de verschillende gedeelten der stad. ik zou mij verheugen wanneer het mededeelcn dezer ervaring bij een administratie die millioenen centen ontvangteen spoorslag mogt worden zoo voor winkeliers als particulieren om de goede be doelingen der regering bij herhaling reeds kenbaar gemaakt meer in de hand te werken. Indien toch aan de circulatie om niet te zeggen stortvloed van Belgische centen voor ons vaderland een verlies van zestien procent is verbonden wordt het waarlijk meer dan tijd ze algemeen te weigeren. Do invoerders zouden dan spoedig ontwaren dat onze land- genooten deOud-Hollandsche leuze 1' Union fait la For ce" die elke cent hun, nu als het ware spottenderwijze herinnert wel begrepen. .1. G. jhger. BUITENLAND. f b i s e b ii k. Parijs 19 Februarij. Het regiiringsblad meldt heden dat de keizer gratie heeft geschonken aan 329 veroordeelde militairen en de straffen van 173 andere militaire veroordeelden heeft verzacht. Tot do bijzonderheden van het den 18 dezer doorgraaf Walewski gegeven gemaskerd bal behoort dat

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1