Zaiurdag 21 Februari}. W.° 15. 1857 P'sm BESTIM AMIMSTRATP NIEUWSTIJDINGEN Woensdag- en Zaturdag. ZIER1KZEESCHE COURANT. ABONNEMEMS-PRIJS. Per clrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertdaags te voren, voor 11 uresmorgens Eioting Rationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zie- rikzee. Gezien het besluit van den beer Commissaris des Konings in deze provincie van den 7 dezer maand (Pi o vinei aalblad no. 18 alsmede artt. 73, 74, 75, 76, 77, 78, 81, 83 en Bader wet van 8 Januari] 1817 Staatsblad no. 1) Hebben goedgevonden: Art. Ter kennis van de belanghebbenden tc brengen dat de Afpbabeliscbc Stamlijst van alle da personen die aan de ligling van dit jaar moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal leggen Oji het Gemeente Huis, van Woensdag den '18 iebru- arij e. k. tot Zalurdag den 23 February 1857 des morgens van 9 uur tot 12 ure, ten einde een ieder in slaat zoude zijn om ingeval hem op die lijst eenige personen oi omstandigheden moglen voorkomen die op dezelve nog zouden bebooreu te worden aan- geleekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den beer Militie-Commissaris ie kunnen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwitti gen, dat zij zich op den 2 Haart I8~7 des morgeus ten 10 ure, zullenbehooren te bevinden te Zierikzee, hoofd plaats van het Militie-kanton op bel gemeente-huis aldaar, ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede dat zij zullen behooren te zorgen dat de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij tie wet gevorderd uiterlijk bin nen de vijf dagen na de loting worden overgelegd aan bet bestuur der gemeente. Cn opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden i 4 February 3 857. burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. FOKKER, Voorzitter, l. B. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 19 Februarij. Heden is alhier de ver jaardag van Z. M. den koning op de gebruikelijke wijze gevierd. De heer mr. P. J. G. van Diggelen advokaat te Middelburg heeft dezer dagen uit banden van den heer II. D. L. Ellinekliuyzen Siritsch vice-consul voor Zeeland te Vlissingen een bij uitnemendheid prachtig geschenk ontvangen beslaande in een zilveren inkt koker van eene bijzondere grootte cn zwaarte bege leid van een vleijend schrijven voor aan het Engelsch gouvernement bcwezene diensten. Men heeft te Vlissingen getracht een ketting te brengen onder bet achterste gedeelte van het aldaar ge zonken stoomschip Ravensbourne doch zulks is mislukt. Dcingeuieur Beardmore van den Generaal sleam-naviga- lion-company heeft zich naar Londen begeven ten einde meer materieel te halen waardoor de werkzaamheden met meer kracht voortgezet zullen kunnen worden. Wegens den stand van het schip wil men de luiken niet openen ten einde de goederen te lossen, daar men vreest dat het schip alsdan weg zou kunnen wezen. Intusscltcn is het voor de rijke lading le betreuren dat het schip niet spoedig boven water kan worden gebragt er bevindt zich hier een bankiers agent van Parijs, welke oen zeer aanzienlijke, som aan gouden slaven aan boord heeft. Men meldt uit Vlissingen van 16 dezer. lieden avond ten zes ure kwam van Madeira alhier ter reede Zr. Als. fregat Prins Alexander der Nederlanden kapt. ter zee Ste/jens. Naar men verneemt zijn de Maleijers als gevangenen aan boord welke bet schip Tivenllie zoo gewelddadig hebben aangerand, die naar Rotter dam znllen worden overgebragt. In het Nicnws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen leest men het volgende Wie met eenige kennis van zaken den sterrenhemel kunnen beschouwen hebben zich sinds ettelijke avonden kunnen verlustigen aan de beschouwing vau twee planeten nl. Venus en Jupiter. Een uur ua zons ondergang toch zag men in het westen als eene zeer heldere ster Venus, en een VERSCHIJNT. weinig hoogerdoch minder helder Jufiiler. De eerste loopt om de zon in ruim 224 dagen de andere in bijna 12 jaren. Telken avond kon men hare bena dering opmerken tot datzij den 14 dezer op dezelfde lijn stonden sedert ziet men Vernis hooger opklimmen daarin voorlgaande lot op de laatste dagen van April waarna zij weder zal gaan dalen en Jupiter naderen tot dal zij beiden, in Mei met de zon ouder den ge- zig toinder verdwijnen. Dit verschijnsel valt slechts om de 12 jaren voor. Voor eenige weken is er bij Pieter Johannes Ver dunnen landbouwer te Stoppeldijk nabij liet Vogel- fort in het land van Hulsteenen abcelboom door twee arbeiders uitgeroeid waaraan zij 53/, dag gear beid hebben eer denzelven ter aarde lag. Hij is gelijk gronds juist 3,9 el dik en ook 2,7 ei dik op hot dunste einde zijner lengte. He stam heeft eene lengte van 9,4 el, de afstand van het dikste lot het uiterste besloeg 100 voeten houtmaat lengte de omtrek van alle zijne takken besloegen 250 voelen. I r stonden 4 spillen op denzelven welke door menschen van ge wone lengte niet konden overvaatnd worden. Van de kap of waai zijn 270 gewone mutsaards gemaaktwaar geene knuppels zich in bevinden, welke nog los naast dezelve liggen, en niet in staat zijn op eenen wagen met twee kloeke paarden te vervoeren. De ouderdom is niet bekend. De tweede kamer der staten-generaal heeft he den hare werkzaamheden hervat. Met algemeene stemmen is aangenomen een voorstel van den beer Thorbecke, houdende verzoek aan den minister van ko loniën om mededceling der verordening memurien instruction en korcespondenticn betrekkelijk de uit gifte van boekwerken in Neerlandsch Sndie in zoo ver daartegen bij de regering geen bezwaar bestaat. De minister van finantien heeft bekend gemaakt dat de rentebetaling op het grootboek der 3 per cents nationale scbuid zal geschieden op de bureaux van bet grootboek der nationale schuld gevestigd te Amsterdam alleenlijk over het hailjaar verschijnende I Maart 18,37 van maandag 2 tot en met vrijdag (3 dier maand, en vervolgens over al de nog verschuldigde halfjaren op alle werkdagen (met uitzondering van den zaturdagj van maandag den 16 Maart 1857 toten met den 15 Julij daaraanvolgende. Tevens zijn, overeenkomstig art. 19 van het koninklijk besluit dd. 18 Mei 1318 (Staatsblad no. 24), voor de tiende of laatste maal op geroepen de nog niet opgekomen regt hebbeniien op de renten over bet halljaar verschenen geweest 1 April 1852, waarvan de betaling ingevolge konink lijk besluit van den 25 October 1855 Staatsblad no. i 25), zal blijven opengesteld tot en met den 31 Augustus 1857. Uit 's Hage meldt men bet volgende Tot aan vulling van bet borigt (lat do heer d' Engelbronner voor het hem toegelegde wachtgeld beeft bedankt en zich als advocaat bij den hoogen raad der Neder landen laat inschrijven meen ik u met zekerheid te kunnen mededeeleu dat hij den koning verzoeken zal eene commissie le benoemen, om zijne handelingen als secretaris-generaal bij bel departement van justitie te uoen onderzoeken Men verneemt dat op het verzoek van den heer d'Engelbronner dezer dagen aan Z. M. gerigtlot be noeming eener commissie van onderzoek naar zijne handelingen als secretaris-generaal bij bet departement van justitieafwijzend is beschikt. Men verneemt dat binnen kort in de residentie zal worden opgerigt eene algemeene volkszangschool voor handwerkslieden tot oefening in het meerstem mig gezang, onder directie van den direkleur der Iv- pograpbischo zangschool. Voor dezen cursus zal aan 250 werklieden gelegeuho'd worden gegeven om aan genomen te worden. Reglement alsmede wijze van inschrijving zullen later worden bekendgemaakt. Aan gezien het edel achtb. bestuur der stad zijne onder steuning aan deze zaak heeft toegezegd mag men zich vleijen dat deze hoogst nuttige inrigting lot stand zaï komen terwijl men zoodanige met goed gevolg heeft ingevoerd in Zwitserland Duilschland en tielgie. Het mun'collegie te Utrecht is voornemens op dingsdag den 9 A'iaart 1857 ter raadzaal van voor meld collegie, in het openbaar aan te besteden de levering van 7690 Ned. ponden koperen muntplaaljes, voor halve cents. De voorwaarden der levering lig» gen voor do gegadigden ter lezing aan bet ministerie van finantien te 's Gravenhagc cn in het muntgebouw te Utrecht. Naar men verneemt zal het bataillon mineurs PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels (i. f 1 behalve het Zegelregl. en sapenrs dezen zomer weder hel kampveld op de heide bij Zeysl, van den 15 Julij tot den 15 September, betrekken. LI. donderdag werd de zaagmolenaar Af. te Om men provincie Overijssel terwijl bij bezig was cenig werk in den molen te verrigtendoordien de molen I onverhoeds begon te werken in de machine verplet terd hij bad eene buitengewoon groote wonde in de borsten was oogenblikkelijk een lijk. Voor eenigen tijd is door den heer L. Mulder godsdienstonderwijzer te Zwolle aan de booge rege ring verzocht dat zij hare medewerking en onder sleuning mogt verleenen ter uitvoering van een plan van binnenlandsche colonisalie, ten einde armoede en landverhuizing te voorkomen. Thans verneem tk dat do'>r Z. bxc. den minister van binnenlandsche za ken, namens Z. Al. den koning aan den adressant is te kennen gegeven dat zijn verzoek óm medewerking der regering eerst dan zou kunnen worden overwogen wanneer door hem een behoorlijk uitgewerkt piaa wierd overgelegd dat geoordeeld kon worden uit voerbaar en praktisch nuttig te zijn. Jl. dingsdag avond werd inhei Theatre des Varié tés le Antwerpen een «buitengewoon dramatisch mu zikaal eu letterkundig feest'' gegeven door hel Neder- iandsch kunstverbondwaarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve van het op te rigten gedenklee- ken voor II. Tollens Cz. Blijkens de aankondiging in de Antwerpsché bladen verleenen de artislen van het nationaal tooncel en der zangmaatschappij Gréty dier stad hunne medewerking tol genoemd feest. BCITENLAN D. Keulen 13 Februarij. Naar men verzekert is in een onlangs te Milaan onder het voorzitterschap des keizers gehouden ministerraad bepaaldelijkbesloten aan bet hoofd van het burgerlijk bewind der vier groote grondbezittingen der monarchie namelijk Hongarije, Eloheme Galïcie en het Lombardisch Venetiaansch koningrijk keizerlijke prinsen te plaatsen. De aarts hertog Albert zou ten gevolge dezer beschikking voor Hongarijede aartshertog Reimcr voorzitter van den staatsraadvoor lioheme de aartshertog Karei Lode- ivijl: voor Gallicie en de aartshertog Ferdinand Maxi- miliaan voor het Lombardisch Venetiaansch koningrijk bestemd zijn terwijl ieder dezer vorsten den titel van gouverneur-generaal voeren zal. f h z s k r ij x. Darijs, 17 Februarij. Naar men verneemt bevindt zich de befaamde flume aanvoerder van de secte der .geestenkloppers'1 in de Ycreenigde Staten van Noord-Amerika thans te Parijs. Met betrekking tot het legaat van 8900 francs rente, door wijlen prinses Lieven aan den heer Guizot vermaakl vernoemt men nader dat de erflaatster de uitdrukkelijke bepaling daarbij beeft gesteld dat de bedoelde rente zal dienen tot de aanschaffing en het onderhoud van een rijtuig voor den beroemden staats man die na achttien jaren aan de leiding der staalsaan- gelcgenheden te hebben deel gehad in het laatste tijd perk zijns levens bij ontsteltenis van genoegzame middelen, genoodzaakt is zich overal te voet te begeven, hetgeen zijne vrienden ondragelijk was. Dezer dagen is le Parijs in het openbaar eene wezenlijke viool van Antali verkocht de koopsom werd lot 18,509 francs opgedreven. Gelijk bereids werd gemeld heeft gisteren middag ten een ure op het. paleis der Tuilerien de opening plaats gehad der "Wetgevende Zitting. Ten ruim halt' één ure waren de beide groote staatslig- chamen de ministers de admiraals, de maarschalken, de kardinaals, I de raad van state en het korps diplomatiek daar vereeuigd wanneer J de keizerin met de prinsessen Mathilde, Baceioclii eu Murat de zaal binnentrad eu luide ivevd toegejuicht, terwijl zij tegenover, den troon j plaats nam. Onmiddclijk daarop verscheen de kei per-, voorafgegaan door de lieereii dc Bassano, de Cambaccrès eu de Penïllet de Con- cbes eu vergezeld door de prinsen der keizerlijke familieZ, M. plaatste zich op den troon terwijl aan zijne linkerzijde plaats namen prins Napoleon en prins Murat en aan zijne regterzijde de maar schalk Jéröme en prins Luoien. Nadat de heer de Cambaccrès op de gebruikelijke wijze de aanwezigen had uitgenoodigd plaats te nemen, sprak de keizer dc reeds in haar geheel medegedeelde troonrede uit. Na het uitspreken der troonrede legden eenige nieuw benoemde senatoren cn gedeputeerden den eed in handen des keizers af, waarna de minister van staat de zitting voor geopend verklaarde. Ten kalf twee ure verwijderden de keizer en de keizerin zich weder met het zelfde ceremonieel als zij gekomen waren. Het gebulder van het geschut kondigde het begin en het einde der plegtigheid aan. Dat de keizer zijne rede heeft besloten met eene aanhaling uit het werk van den heer Thiers en dien schrijver daarbij heeft genoemd een beroemd en vaderlaudsck staatsmanheeft hier tot velerlei ge sprekken aanleiding gegeven. Het heeft de aandacht getrokkendat iu de troonrede geen gewag wordt gemaakt van de Peiziache zaken. De redo des keizers heeft op den senaat en het wetgevend ligchaaw

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1