Zfiturdag 14 Febrnarij» 1851 ht.° ie* BESTUREN ADMINISTRATIEF Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN ■aw COURANT. ATI ONNEM ENTS-PR IJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. - BKKENDMAK ING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee. Overwegende dat het niet ondoelmatig is de inge zetenen te herinneren aan do verpligting tot het nako men van datgene wat hij de verordening houdende maatregelen tegen de gevolgen van liooge vloeden binnen deze gemeentevastgesteld den 5 .lanuarij jl. en afgekondigd den 5 Februarij daaraanvolgende,is bepaald in het be lang der veiligheid, zoowel van personen als goederen, en willende te gemoet komen aan bezwaren voort spruitende uit cene gedeeltelijk nieuwe regeling van deze aangelegenheid. Hebben goedgevonden: ter kennis van de ingezetenen te brengen 1dat art. 7 alinea van gemelde verordening van den volgenden inhoud is De bewoners of gebruikers van woonhuizen pak- 8 buizen of kelders op de Oude-en Nieuwe-Havens binnen deze gemeente of, zoo de perceelcn onver- huurd zijn, de eigenaars, zijn op straffe eener boete »van f5 of 1 dag gevangenis verpligt om in of aan die gebouwen of kelders stevige en doelmatige vloed- planken of kistingen voor deuren ramen en kelder- s monden steeds voorhanden te hebben tot cene hoogte jVisis minstens el 50 duim boven ge- jwonn boog- waterpeil. 2. Dat hierdoor dus verpligtend wordt gesteld het doen veranderen van de reeds bestaande vloedplanken of kistingen of, bij gebreke van dien, het doen ver vaardigen of stellen van nieuwe, ter hoogte als art. 7 alinea 1 van de verordening vereischtwil men zich vrijwaren van in contraventie aan deze bepalingen en mitsdien strafbaar bevonden te worden. 3. dat aan de hoeken der straten waar van stads wege vloedplanken gesteld worden, een merk de hoogte aanwijst, waarop de vloedplanken en kistingen door particulieren te stellen moeten worden opgetrokken en 4. dat ter gelegenertijd vanwege het bestuur nader aan te kondigen, een algemeene rondgang in gevolge de bepaling van art. 8 van gemelde verorde ning door Burgemeester en Wethouders zal gehouden worden vermanende zij voorts allen op wie deze zaak toepasselijk is, aan vorengemelde uitnoodiging gehoor te geven, opdat een ieder zich voor schade kunnen wachten. Gedaan ten raadhuizo der stad Zierilczee den 11 Fe bruarij 1857. c. .1. FOKKER, Voorzitter, L. B. C. de JONGE Secretaris. BEK. EN DMA «RING. Burgemeester en Wetiiobders van Zierilczeevesti gen de aandacht der ingezetenen op den inhoud der *1' /'plgcnde circulaire Jf' ministerie Van financien. De minister van finantien brengt bij deze ter kennis .1 van de belanghebbenden dat krachtens de wet van 24 December 1856 Staatsblad no. 129) tot en met den laatsten December 1858ten kantore van de Ne- derlandsche Bank zal worden gevaceerd tot de ver wisseling hetzij tegen muntbiljetten uit te geven krachtens do wet van 26 April 1852 Staatsblad no. 90), hetzij tegen ander betaalmiddel van de reeds ver jaarde muntbiljetten uitgegeven krachtens de wetten van 18 December 184-5 (Stimlsbladno.'fiO) en 17 Septem ber 1849 (Staatsblad no. 4-6) dat deze muntbiljetten almede gedurende den gezegden termijn zullen worden aangenomen door 's rijks betaalmeesters zoowel in verwisseling bij zoo verre en tegen zoodanig betaal middel als hunne kassen zullen gedoogen, als in over- 1 stortingen door de daartoe bevoegde comptabelen ten behoeve van 's rijks schatkist en dat na den laatsten 1 December 1858 geen gelegenheid tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 en 1849 meer overblijft wes halve de houders van die biljetten ten ernstigste wor den aangemaand om zich dan^op nieuw den verleen den termijn ten nutte te maken. 's Gravenhage den 23 januarij 1857. De Minister van Finantien VROL1K. En opdat niemand hiervan onwetend zoude zijn zal deze worden afgekondigd en hij herhaling in de courant geplaatst. Zkrikzee 11 Februarij 1857. C. J. FOKKER, Voorzitter, l. B. C. de JONGE Secretaris. VERSCHIJNT. KENNISGEVING. Dn Burgemeester van Zierilczee, brengt ter konnis van de ingezetenen dat cr op Maandag den 16 dezer maand des avonds ten half zeven ureop het Raadhuis aihier, eene openbare vergadering van den Ge- meente-Raad zal gehouden worden. 'i.ierikzee den 13 Februarij 1857. C. J. FOKKER, Wethouder, l. B. BINNENLAND. Zierikzee 13 Februarij. De loting voorde natio nale militie alhier is bepaald op maandag den 2 Maart en teBrouwershaven, opdingsdagden 3 Maarte, k. Gisteren zijn uit de gemeente Bruinisse -8 en Oostcrland 29 personen naar Noord-Amcrika vertrok ken welke nog door meerderen staan gevolgd te worden. Bij de tweede kamer der slaten-generaal is in gediend eene voordragt betreffende art. 11 van de wet van Maart 1852 op de regeling der zaken van de voormalige weeskamers. Daarbij wordt voorgesteld om het voortdurend beheer van kapitalen of fondsen, bestemd tot periodieke uitkeeringen of ander door loopend bestuur op te dragen aan burgemeester en wethouders der gemeenten in welke de weeskamers bestonden op welke collegienop de voordragt van de algemeene commissie van likwidatie, op een nader door den koning te bepalen tijdstip al de regten en verpligtingen zouden overgaan, welke bij de bedoelde wet aan deze algemeene commissie zijn opgedragen. Bij de memorie van toelichting wordt o. a. door z. exc. den minister van finantien aangemerktdat, naar bet inzien der regering [nadat aan het beslaan der weeskamer door de invoering der Franscbe wet geving hier te lande een einde is gemaakt een der gelijke legeling het meest met de bedoelingen der testateurs, of stichters, zoude strooken, entevens zou worden te gemoet gekomen aan de wenschen van die stedelijke besturen, welke op het behoud iu hunne gemeenten van het beheer en de bewaring dezer fond sen mogten prijs stellen dat aan die besturen onder toezigt van gedeputeerde staten met vertrou wen de oplossing kan worden overgelaten van de be zwaren welke aan de uitvoering van eenige uiterste wilsbeschikkingen mogen verbonden zijn en dat ook daarmede het algemeen bestuur van menige moeijelijk- beid zou worden ontheven. Men meldt uit Vlissingen, van 9 dezer: De groote ijzeren stoomboot Ravensburne ligt geheel gezonken voor de monding der Westerhaven de mast steekt slechts twee ellen boven water, gisteren heeft men nog in alle haast een gedeelte der lading die op het dek stond gered bestaande in eenige honderde vaatjes boter en kisten eijeren maar de rijke lading zijden stoffen en manufacturen glaswerk kisten met anti- kwiteiten enz. enz. en eene aanzienlijke som goud geld, alles is met het schip gezonken. De gezonken boot zit zeer gevaarlijk voor de binnenkomende sche pen morgen zal men met den duikerklok beproeven om de luiken te openen en zoo het vaatwerk boven trachten te krijgen er zijn ook een aantal vaten met spiritualia aan boord, hel is te hopen dat men spoedig zal heproeven het schip te ligten en alzoo de haven ge heel vrij te maken. Bij gelegenheid der vriendschappelijke zamen- komstop den 23 December jongstl. van eenige tot de bezetting der citadel in December 1832 behoort hebbende officieren en oud officieren te'sGravenhage, is besloten in den loop van dit jaar de vijf en twintigste verjaring van dat wapenfeit feestelijk in de residentie te herdenken en ter vermijding der moeijeiijkheid oui de meer verwijderde leden in den wintertijd te vereenigen dit omstreeks den 17 Junij eerstkomende te doen plaats hebben. Onderscheidene hoeren tot de land- en zeemagt behoorende waar onder ook oud-officieren hebben alle officieren en e:< oud-officiercn van de land-en zeemagt, versierd met de medaille van de citadel van Antwerpen uitge- noodigd deze vereeniging van oude wapenbroeders bij te wonen. Hoeren studenten der Dclfscho academie ma ken reeds voorloopig eenige toebereidselen voor eenen gecostumcerden Oosterschcn oplogt van den vorst van PRIJS DER A D VER TE NT] EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1behalve het Zegelregt. Djocjokarta welke in de maand Junij tc Delft zal worden gehouden. De heer Perlc, te 'sGravenhage, heeft, hij eene proeve eener verordening op de belasting van het bier, een ontwerp bekend gemaakt voor de oprigting eener stoom-hierbrouwerij ter vervaardiging van Beijersch- en andere gezochte bieren met welke men naar zijn inziens met de Engelschen zoude kunnen mededin gen indien de wet veroorloofde hunne wijze van werken te volgen. Men meldt uit Mastenbroek van 9 Februarij. De longziekte heeft zich in deze veerijke streek wederom geopenbaard op den stal van den veehou der Kees Postop welke stallen ongeveer 100 stuks aanwezig zijn. Er zijn reeds eenigen gestorven. Er worden in deze provincie geenc voorzorgsmaatrege len meer genomen. Dezer dagen is hij den veehouder .7. Ilengeveld te Mastenbroek een zeer zonderling kalf geboren. Hetzelve heeft twee koppen die ieder van bekooren oogen enz. zijn voorzien. Tot aan de schoft zijn deze van elkander gescheiden terwijl zij zich aldaar vereenigen en tot een geheel vormen. Van achteren is het kalf zoo in elkander gegroeitdat de staart niet neerhangt, doch voor een groot gedeelte op den rug is vastgegroeitde achterpooten zijn bijna geheel onder aan het lijf vastgehecht. Het gedrocht heeft slechts eenige oogenblikkcn geleefd en is door den eigenaar verkocht aan een ingezeten van Hasselt die cr waarschijnlijk de provincie mede zal rondreizenom het voor de belangstellenden ter bczigtiging te stellen. Als eene zeldzaamheid verdiend gemeld te wor den dal bij den landbouwer N. TronliNederhorst den Berg eene koe vijf zeer schoone levende kalveren heeft geworpen. Verleden winter vermiste een hoor bij Nienhuis, in het graafschap Bentheim een zijner ganzen en re kende sedert volstrekt niet meer op hare terugkomst Voor een paar dagen echter werd hij des nachts uit den slaap gewekt door een verschrikkelijk alarm in het ganzenhok en vond alstoen bij onderzoek tot zijne groote verwondering en niet minder tot zijne groote vreugde dat niet alleen de voor een jaar vertrokken deserteur was teruggekeerd doch dat deze buiten dien 86 wilde natuurgenooten met zich naar het oude hok zijns meesters had medegevoerd die natuur lijker wijze door dezen terstond voor buit verklaard werden. I Jl. vrijdag gingen van Vollenhoven verscheidene personen spicringvisschen. 's avonds werd echter de geheele stad verontrust door het gerucht dat er nog twee hunner vermist werden. Een van beiden kwam evenwel's avonds ten 10 ure terug, na in duizend angsten verkeerd te hebben ten gevolge van eene zware mist die op zee heerschte. De ander echter E. S. oud 18 jaren, is verder zeewaarts ingeloopen, en zaturdag in den namiddag op Schokland aangeko men na veel honger en kommer en doodsgevaren te hebben doorgestaan. Zelfs is hij tot zijn midden in een der vele wakken benoorden Schokland geraakt waaruit hij zich nog gelukkig heeft kunnen redden Men verbeelde zich de uitbundige blijdschap der ou ders en betrekkingen van den jongeling zoowel als van de geheele stad toen eenige schokkers hem zon dag morgen op schaatsen te Voüenhoven terug brag- Icn na twee dagen afzijns. Men meld nit Hoorn van 8 dezer. Als een bewijs dat het bijgeloof nog lang niet in do 19de eeuw opge- houden heeft te beslaan moge het onderstaande ver- meld worden. Op den 3 dezer werd alhier bij het kan- tongeregt een vonnis geveld tegen zekere K. G., die zich reeds sedert langen lijd heeft bezig gebonden met waarzeggerij door kaartleggen. Zekere diefstal van schapen waarbij zij als waarzegster de dieven aanwees en onnoozelen bedroog deed den heer commissaris van policie proces-verhaal tegen haar opmaken, als uit oefenende een ongeoorloofd bedrijfzij werd dan ook op het door hem genomen requisitoir gestraft met eene boete van zes guldon en met de kosten van het proces. LI. vrijdag begaven zich de schipper G. B. cn zijne vrouw te Meppel op schaatsen naar het naburige VVanneperveen in eene slede met zich nemende hun omstreeks 9 weken oud zijnde kindje doch de ont steltenis der ouders was groottoen zijbij de aan komst te AVannepcrveen in hun nog eenige oogen blikkcn te voren gezond kindje slechts een lijkje terug' I vonden. Door het schommelen der slede op het

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1