lüliZEESCHi COURANT. N.° 12. Woensdag 11 Februarij. 1851 BESTEKEN ADMINISTRATE MEUWSTIJDMEN Woensdag en Zaturdag. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert. voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS PER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbertgten van 1 -6 regels af 1 behalve het ZegelregU Rij (leze courant behooren de op 5 dezer afgekon digde verordeningen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzeebrengen ter algemeene kermisdat op Woensdag den tl dezer maand, des middags 1 2 ure ten liaadhuize dezer ge meente zullen gehoord wordende commotio el mcommodo, al diegenen welke vermeencn mogten belang te hebben bij liet verzoek gedaan door C. van NUNEN lot stichting van eenen Bakkers-oven in den kelder onder het woonhuis annex aan den Olie- Pel- en Koren molen de Eendragi in deze gemeente waartoe deze oproeping geschiedt. Zkrikzce Februarij 1857. B. C. CAUVoorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee brengen Ier algemeene kennis dat op Woensdag den 11 dezer maand, des middags twaalf ure, ten Raadhuize dezer gemeente, zullen worden gehoord de commodo et incommodo al diegenen welke belang hebben bij bet verzoek gedaan door L. de KOK Fz. om in zijne "woning, wijk li, no. 13, Poslslruateen Bakkers- oien te stichten waartoe deze oproeping geschiedt. Zieriltzee Februarij 18-57. B. G- CaU, Voorzitter. G. de JONGE Secretaris. BINNENLAND. Z. M. beeft bekrachtigd het eervol ontslag aan jhr. L. de Cascmbroolburgemeester en secretaris der gemeente St. Maartensdijk, op zijn verzoek, uil laatstgemcide betrekking verleend. Men schrijft uit 's Gravenhagedd. 0 Februarij. »lk verneem dat de heer F. W. Conrad, president der commissie voor de doorgraving der landengte van Suez en die zich thans zoo als men weet, in Egypte bevindt zich naar Jeruzalem reeds begeven heeft van daar zal hij de terugreis naar het vaderland aan nemen en waarschijnlijk nog voor het einde dezer maand bier aankomen. I e beer ingenieur Sclinchlier, die zooals bekend is zich mede aldaar bevond is naar Konstantinopel verlrokkef.1 om van daar insge lijks te reparliëren." De minister van marine heeft onder dagteeke- ning van 15 Dec. 1856 aan de onderscheidene di rection der marine de volgende aanschrijving gerigt »Tot dusverre geschieddende wekelijksche be talingen aan hel werkvolk op de rijks werven des za- turdags. Op het voetspoor van andere werkinrigtingen in ons vaderland wensch ik hierin eene verandering te brengen en die betalingen niet meer in hel laatst maar in bet vroegst van iedere week te doen plaats hebben. wordt mitsdien bepaald Dat de betaling der daggelden enz. aan belwerk en jagtvolk op 's rijks werven in het vervolg en wel met den aanvang van bel jaar 1857 zal geschieden op iederen Dingsdag op zulk een tijdstip als best met de belangen van 'srijks dienst en mei de lokale gelegen heid zal overeenkomen in dier voege dat de bere keningen van die daggelden zullen loopen van en mei Zondag tol en met Zalwdag. De heeren C. M. van den Honenofficier van justitie, A. R. Visser, regter-commissaris en Calol d'Escury substituut-griffier allen bij de arrondisse- mentsrcgibank te lirielle hebben in de vorige weck een onderzoek ingesteld naar plaats gehad hebbende branden de eerste te Oude Tonge op het eiland Flakkeeen de andere te Middelharnis. Na gedaan onderzoek is gebleken dat A. Luijendijltoud 67 jaren, wonende te Oude Tonge, do vermoedelijke brandstichter van eerstgenoemde brand was,- naar het beis van arrest te Brielle overgebragt, heeft deze persoon zich zeiven daar opgehangen. Het tweede onderzoek beeft ten gevolge gehad dat de persoon van J. Gazan tagrijn te Middelharnis gevankelijk naar bet huis van arrest te Brielle is gebragt als hoogst vermoedelijk schuldig van zijn huis in brand te hebben willen steken datmet deszelfs goederen zeer boog was verzekerd. Op den 4 Februarij werd voor bel bof van Zuid- Holland wederom bepleit de bekende zaak over de contribulien van de landen van Over-Flakkee .gelegen voor den polder van Oud Herkingenwaarover ge durende de laatste jaren wordt geprocedeerd. Twee malen reeds heeft liet hof daarin uitspraak gedaan. Eerst heeft het polderbestuur van Oud-lierkingen eiscb gedaan lot betaling der contributie maar is niet ontvankelijk verklaard door de reglbank in den Brielle, welk vonnis door het hof is bevestigd. Daarna hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland Ie dier zake een dwangbevel uitgevaardigd dat bij arrest van het hof is vernietigd en builen effect ge steld welk arrest tegen de voorziening in cassatie, door den Imogen raad is gehandhaafd. Nu deed ter zelfder zake de commissaris deskonings in Zuid-Hol land eene vordering welke door de reglbank in den Brielle is toegewezen. In de teregtzilting nu van het hof van den 4 dezeris door mr. G. M. \an der Limlen in eene uitvoerige rede dit vonnis bestreden en zal hierop over 14 dagen door mr. A. de Pinto worden geantwoord. Met belangstelling wordt de verdere loop van deze voor het land van Over Flakkee zoo gewiglige zaak tegemoet gezien. Een zeer ongelukkig voorval heeft den 2 dezer te Kruisland plaats gehad. Den 31 Januarij jl. was zekere G. Hartmans ondertrouwd, en om zijne vrienden te onthalen had hij twee flesschon brandewijn opge daan en in oen kastje in eenen werkwinkel geborgen in dat zelfde kastje stond ook eene flescb met een wei nig vitriool. Do vader C. Ilurtmans oud 72 jaren den 2 dezer uit de kerk komende en koud zijnde ging naar den werkwinkel en nam uit eene der fles- schen denkende dat het brandewijn zou zijn een slok en had het ongeluk de vitrioulflesch te vatten zoodat bij tengevolge daarvan onder de hevigste pijnen in den namiddag niettegenstaande aangebragte ge neeskundige hulp is overleden. De muizen die in het najaar in zoo groote me nigte op velden en akkers in liet land van lleusden te vinden waren en daar aanmerkelijk schade aan hel koolzaad en andere te veld staande gewassen aanrigtten .schijnen door de vorst grooleudeclssverdre- ven te zijn. Die lastige gasten zijn thans echter in legio in de huizen en schuren doorgedrongen zoodat de landman somtijds bij het dorschen van zijn koren garven aantreft die voor gedeelte ledig zijn. Men leest liet volgende in (1e Landbouw-Courant »Hoe komt het, dat wij met vlak zuidenwind ver scheiden dagen lang eene vrij sterke vorst gehad heb ben Deze vraag hebben zich ongetwijfeld velen gedaan, want in de daad het is iets geheel ongewoons, dat wij uit de hemelstreek van waar wij gewoon zijn meerdere of mindere warmte te ontvangen thans zulk eene strenge koude gekregen hebben. Dit ver schijnsel laat zich onzes inziens alleen daarbij verklaren, dat de zuidwaarts van ons gelegen hooge gebergten van Duitschland en Zwitserland over buitengewoon groote uitgestrektheden met sneeuw bedekt zijn, waarbij zelfs de bergreeks langs de noordkust van Afrika hare rol grootelijks mede spelen kan. De uit zijn aard warme zuidenwind strijkt daarover heen verliest al zijne warmte wordt tot ver beneden het vriespunt af gekoeld en brengt ons strenge vorst aan. Is deze verklaring waar, zoo als wij het er voor meencn te mogen houden dan kan men daaruit met de hoogste waarschijnlijkheid voorspellen dat wij tegen het voor jaar buitengewoon veel water te wachten hebben en dat het voorzigtig zijn zal om in lijds maatregelen te nemen, ten einde niet door overstrooniing, dijkbreuken en al de gevolgen van dien overvallen te worden." Dezer dagen had men te lloogezand het genoe gen op de scheepswerf van den heer Meursing te zien werken eene stoom-houlzaag-machine volgens een nieuwsysteem geoclroijeerdaan de heeren C. Verloop en Zoon te Utrccht en vervaardigd in de machine-fabriek van de heeren Slotemaker Hordijk en Co., aan het zuider- dicp te Groningen, liij de beschouwing en het onder zoek dezer machine komt men al dadelijk tot de over- 1 tuiging, dat dit werktuig zich aanbeveelt door eenvou digheid, doelmatigheid en juistheid van werking het geen den fabriekanten en uilvinders allezins tot eer en aanbeveling strekt. Tevens was het een bijzonder genoegen daardoor de overtuiging te erlangen ,dat wij niet alleen niet achteruit zijn maar in dat vak zelfs het buitenland voorbijstreven. Men meldt uit Veenhuizen van 5 dezer. Wij verheugen ons, meer geruststellende herigten dan die welke den 2 Februarij van hier gezonden werden te kunnen mededeelen. Het getal lijders aan typheuse koortsen is nog beneden veertig waarvan gelukkig thans velen herstellende zijn. Men schrijft ui! Nieuwediep van 7 dezer. Gis teren en heden zijn hier enkele sloepen met eene over- grootc hoeveelheid kabeljaauw aangekomen. De vangst moet allergelukkigst zijn geweest jammer dat hel besloten water nadceligen invloed op de prijzen beeft. Uit den Helder schrijft men van 5 dezer De winter verschaft hier jaarlijks, wanneer er ijs in de zee drijft zoo als thans weder hare eigenaardige verma ken. Duizenden van watervogels worden dan uit ge brek van aas in zee naarde kust gedreven om voed sel te zoeken en enkele jagers van goed afgerigte honden voorzien maken er dan eene voordeelige jagt op. Er zijn voornamelijk tweeërlei soort van vogels de eene ter grootte van een eend met snippenbek, hier hekend onder den naam van hanni de andere soort bestaat uil kleine zwarte eendjes met geele breedo snavels die men hier koeten noemtheide soorten zoeken duikende op den bodem der zee haar voedsel. Als voedsel zijn zij weinig geschikt zc zijn tranig maar des te beter zijn ze voor bont geschikt, waartoe ze gevild en met graagte opgekocht worden en menige jager verdient hiermede des winters ruim zijn hrood. Men betaalt 25 cents voor iedere huid en dik wijls ziet men een jager gebukt onder zijne vangst huiswaarts keeren. Ook op rotganzen en zwanen wordt hier veel jagt gemaakt en de eerste soort ziet men hier niet zelden in onafzienbare zwermen over hot water drijven zoodat men dikwijls meent een donkere wolk uit zee te zien opkomen. Daar evenwel (leze jagt meest des nachts in kleine sloepen wordt uit gevoerd is liet eene uiterst koude en weinig uitlok kende liefhebberij. [U. C.) BUITENLAN D. bdiischi ai» d Keulex, G Februarij. In de naburige Wetlerau wordhn bij voortduring schapen voor Fransche reke ning opgekocht. Beeds zijn eenige duizende stuks naar Frankrijk vervoerd. In Pola wordt zeer ijverig aan de uitrusting van het Oostenrijkschc fregat Novara gearbeid dat in het belang van den handel en de wetenschappen eene reis om de wereld zal ondernemen. I)r. v. Hochsliitter een der geleerden die aan dezen togt deel zullen ne menvertoeft thans hij den lieer Alexander v. Humboldt, van wien hij belangrijke inlichtingen ontvangt nopens de meest doelmatige wijze, om van die reis de meeste voordeden voor de wetenschappen te plukken. De beeldhouwer Fernkorn te Weencn heeft het gipsmodel voltooid van een groot monumentaal werk, liet standbeeld van den aartshertog Kareieen van de grootste Uostenrijksclie veldoversten in de oorlogen legen Napoleon. De aartshertog is in militair kostuum voorgesteld zittende op een steigerend ros en melden Duilsclien rijksbanier in de hand. Vooral het paard dat door den kunstenaar met de grootste naauwgezet- heid naar de natuur is bewerktwordt hoog geroemd. Binnen kort zal het standbeeld gegoten en nog in den loop van dit jaar geplaatst worden. tb a n k r ij li. Parijs, 5 Februarij. De eergisteren alhier aange komen bisschop van Siam heeft den keizer eene gram matica en een woordenboek der Siamesche taal ter hand gesteld welke beide werken in de keizerlijke bibliotheek zullen worden geplaatst. De Monitcur behelst thans de officiële mededee- ling dal de algemeene tentoonstelling voor den land bouw dit jaar geen plaats zal hebben. Men verzekert dat de prinses von Lieven in het geheim is gehuwd geweest met den heer Guizot. Zeker is het dat de geheide familie Guizot rouw draagt als over het verlies eener bloedverwante. Dc prinses beeft aan den lieer Guizot 8000 fr. lijfrente vermaakt, welke de familie der overledene in een kapitaal wil verwisselen om in eens te betalen. Een dagblad beweert dat de autoriteiten al de papieren hebben doen verbranden, welke Verger sedert hij naar de gevangenis van la Roquette werd overge bragt geschreven heeft.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1