N.° 10. Woensdag 4 February. 1851 1IESTI REN ADBrólSTRATIBN Woensdag en Zaturd&g. ABONNEMEN1S-PRIJS. Per line maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 1 1 ure 'sniorgens. ïoo no. 3527 ederj e BEKENDMAKING. De Commissaris bes Konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat op dingsdag den 17 Februari] 1857 des middags ten twaalf nre to Haarlem, Arnhem, Zut- phcn, s GravcnliageDeventer, Utrecht en Leiden zal worden overgegaan lot de openbare aanbesteding der levering van HMi.VS A H ItBiA dat na melijk zullen worden aanbesteed door de Moofd-Ad- ministratie van het te regement dragonders te llnarlem vijf en dertig paarden door die van het 2e regement dragonders te Arnhem zestig paarden door die van het de regement dragonders Ie Zuiphen zeventig paarden door die van het 4e regement dragonders te 's Graven- Imge veertig paarden, door die van het 5e regement dragonders te Deventer veertig paarden door die van het regement vcld-arlillerie te Utrecht vijftien paarden en door die van het regement rijdende artillerie te Leiden vijf en vijftig paarden, dat deze aanbesteding niet bij loten of partijen zal gcsch'edcn maar voor het ge tal paarden in eens, zoo als hoven is opgegeven dat een derde gedeelte der (e leveren paarden moet zijn van inlandschen oorsprong dat de helft van de te le veren paarden vóór of op 1 Mei aanstaandeden ouder dom van 48 maanden moet hebben bereikt (met ver gunning daaronder vijf en zesjarige paarden te be grijpen) dal voor de wederhelft paarden lusschen de 60 en 72 maanden moeten worden geleverd en dat de voorwaarden van aanbesteding voor gegadig den ter lezing liggen onder andere op de Provinciale •Griffie van Zeeland te Middelburg. Middelburg den 29 Januarij 1857. De Commissaris des Uonings voornoemd, VAN TETS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Z.ierikzeebren gen ter kennis van daarbij belanghebbenden dat het den Koning heeft behaagd het handgeld voorrecru!;:» Nederlanders van geboorte, die zich voor de koloniale dienst verbinden, hetwelk thans f 80 bedraagt te verhoogen tol honderd guldenterwijl daarvan aan de belanghebbenden dadelijk vóór burineopzending naar Harderwijk, een vierde kan worden uiibctaald. Zierïkzee28 Januarij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KIEZERS-LIJSTEN. Naar aanleiding van de herziening der kiezers-lijsten welke ingevolge art. 84 der wet van den 4 Julij 1850 Staatsblad no. 57) jaarlijks in de tweede helft der maand Februarij behoort te geschieden noodigt de Burgemeester van Zicrikzeeingevolge de 2e zinsnede van art. 7 dier wet de ingezetenen uit, om zoo zij elders in de directe belastingen voor de loopende dienst zijn aangeslagen daarvan vóór den 15 Februarij aan slaande ter Gemeente-Secretarie te doen blijken. Zicrikzeeden 28 Januarij 1857. B. C. CAU. RMYWmgek BINNENLAND. Zierïkzee 3 Februarij. Heden middag had alhier een treurig ongeluk plaats. Drie kinderen hadden zich op de brakke Gracht op het ijs gewaagd doch dit was te zwak om hen te dragen, zoodat zij weldra er door heen vielen. Op het noodgeschrei snelde ter stond PRibbens die zich in de nabijheid bevond toe. Hij begaf zich dadelijk in bet water en het mogt hem gelukken met hulp van kapt. II iericx en A. Molegraaf twee. der kinderen te redden doch eenzijnde het elfjarig zoontje van J. Verschuur is levenloos uit het water gehaald. Iloevele ook de pogingen waren van den edelen Rib bens om ook dit kind te redden. Beklagen wij het zeer dat zulk een droevig voorval plaats had wij mogen aan Ribbens de lof niet onthouden, die hem zoo regtmalig toekomt en die door spoedige hulp en onvermoeide inspanning de redder was van hel le ven van twee kinderen die anders ook gewis het lot van hunnen makker zoude gedeeld hebben. Den 29 Januarij jl. is ten huize van deu heer ntr. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve liet Zegelregt. J. C. R. van der Rilt, te Heinkenszand, brand ontslaan, welke brand eerst laat schijnt ondekt te zijn althans met moeite hebben de lieer van der Bilt en zijne vrouw zich gered doch de meid is in de vlammen omgeko men. De brand is onstaan in de woonkamer en van den inboedel niets gered. Men schrijft uit 'sHage van 28 Jan. In een particulieren brief uit Parijs waarvan men mij wel willende mcdedeeling heeft gedaan merk ik onder anderen het volgende op De aftreding van den heer Simons als minister van binnenlandsche zaken ten uwent, heeft onder de spoor weg-ondernemers veel sensatie verwekt. Niet weini gen alhierzoowel als in Engeland beschouwden hem als den man hij uitnemendheid geschikt 'om do voorziglige Hollanders die meestal slechts schoor voetende tot iets nienws overgaan te doen besluiten om den aanleg van spoorwegen te bevorderen en tevens goede punten van aansluiting met het buitenland te kiezen. De aftreding van dien minister beeft den aanleg van sommige spoorwegen in Nederland zoo als men ten minste hier gelooftveel nadeel gedaan want velen weigeren nu hunne ondersteuningen het is te vreezen dat sommige lijnen wier aanleg reeds verzekerd scheen of (vooreerst althans) niet zullen tot stand komen of veel moeijelijkhcden zullen onder vinden. Men wil hiermede in verband brengen de reis die door een gewezen Franschen minister van financiën tegenwoordig in spoorweg-ondernemingen betrokken, onlangs van Parijs naar 'sHagc is onderno men. Men wil zelfs dat de Noord-Hollandsche spoor weg actiën ofschoon reeds met '/s ag'° °P de beurs van Londen genoteerd thans bier veel moeijelijkheden lot plaatsing ondervinden." Men schrijft uit Amsterdam van 31 Januarij. De wed. J. Middendorp geb. Kok, op den 2 Febr. 1756 in Overijssel geboren viert overmorgen 2 Februarij haren honderd-en-eersten verjaardag met harebeide dochters, waarvan de eene 67 jaren en ge brekkelijk de andere 59 jaren en weduwe is. De hoogbejaarde vrouw alhoewel zwak is door Gods zegen nog gezond en ieder edeldenkende die in de oude vrouw belang stelt wordt vriendelijk uitgenoodigd haar te bezoeken zullende aan hare wo ning op Regt-Boomsloot no. 344 met dankbaarheid ont vangen worden. Te Wecsp doet zich het zonderling geval voor dal onder de lotelingen voor de nationale militie die in dit jaar zullen moeten opkomen, zich een meisje be vindt dat bij hare geboorte door welke omstandig heid is onbekendin de registers van den burgerlijken stand is ingeschreven als een kind van het mannelijk geslacht, aan helwelk de naam van Anlhonius is gegeven. Nopens het gebeurde te Ameide verneemt men dat de onmenschelijke vaderdie een griendwerker is, en niet in armoedige omstandigheden verkeert, voor een halfjaar zijnen zoon aan een touw in het hok heeft gebonden zonder eenige andere bedekking dan een slecht hemd en eene oude boeseroensedert al dien tijd heeft de ongelukkige volgens zijne eigene getuigenis, niets anders genuttigd dan slechts eenmaal des daags een weinig aardappelen met wat water ter wijl hij daarenboven de wreedste mishandelingen moest verduren. Zijn toestand blijft allertreurigst en eerst daags zullen hem de beide voeten afgezet worden. Men meldt uit Zuiphen van 31 Jan. In het na burige Ulft had dezer dagen een zesjarig kind van eenen daglooner, terwijl de moeder voor eenige oogen- blikken hare woning verlaten en het kind alleen gelaten had, liet ongeluk in het vuur te geraken en denzelfden avond nog aan de gevolgen te overlijden. Donderdag jl. werd op de Geldersche waard aan den Ouden-Rijn onder Pannerden door twee boeren zoons zijnde broeders in de verte een groote reebok gezien vermoedelijk afkomstig uit de lvleefsche bos- schen op welk dier een hunner dadelijk te paard jagt maakte. Daar de jager niet in bet bezit van eenig wapen was, dreef hij het wild in de rivier, waarin zich aan den kant nog al ijs bevond maar veel te zwak om hem of het hert te kunnen dragen. Da delijk spoedde zich thierop de tweede broeder naar de plaats en volgde het hert tot in de rivier welke in het midden geheel open lag. Daar werd toen de zon derlingste worstelstrijd geleverd die niet zonder ge vaar was en zeer zeker kracht en moed vorderde. De broeder kwam hem met een aak ter hulp en vond hem boven op hel hert zwemmende. Beide honden het dier niet zonder veel moeite de beenen legde het la ter op eene karen voerde het in triomf naar de boer derij waar het thans door menige nieuwsgierigen wordt bewondert te meer daar het hert bijzonder schoon is en tot de grootste soort behoort. Uit Kampen schrijft men dd. 31 Januarij. Het ijs dal jaarlijks zoo vele menschenlevcns eischtheeft gisteren weder in de gemeente een slagtoffer gemaakt, de meid namelijkvan den predikant op het Kamper eiland is gisteren avond op het Noorddiepverdronkcn. Van Singapore wordt onder dagteekening van den "20 December II. het verongelukken gemeld van hetNederl. barkschip Mercur'ms, kapt. Smith, 439 ton nen metende van Amoy naar Singapore bestemd. Deze ramp heeft plaats gehad op de noordkust van Bintang100 Cbinescho passagiers en de derde stuur man zijn daarbij verdronken Volgens brief van den gezagvoerder gedagteekend Rhio den I 6 December was het schip bij zeer dik weder gestrand zijnde van twee ankers geslagen. In het geheel bevonden zich ongeveer "250 Chinesche passagiers aan boord. BUITENLAN D. muTScaiasa Keulen 29 Januarij. A'olgens brieven uit Weenen bevestigen de Oostenrijkers hunne sterkten in Gallicië langs hoe meer hetwelk aan de vrees voor een oor log met Rusland wordt toegeschreven. Zooveel is zeker dat de haat van laatstgenoemde mogendheid tegen Oostenrijk dagelijks toeneemt, en dat de Russen openlijk verklaren hoe hunne regering de eerste ge legenheid de beste zal aangrijpen om zich op de voor- beeldelooze ondankbaarheid en onbeschaamdheid van bet Oostenrijksch gouvernement te wreken. Men zegt te Weenen dal bet te kort op het budget der openbare inkomsten en uitgaven van 18-56 onge veer 120 millioen florijnen bedragen zal, terwijl het te kort over 1855 de som van nagenoeg 139 millioen florijnen bedroeg. De minister von Bruck moet wan hopig zijn omdat hij niet in staat is de uitgaven in be tere overeenstemming met de ontvangsten te brengen. De beroemde Keulsche Mannenzangvereeniging begeeft zich tegen Pinksteren ten derdenmale naar Engeland en zal zich niet alleen te Londen maar ook te Birmingham Liverpool, Manchester, Glas gow en Edinburg doen hooren. De graaf /Achy wien in een duel met den lsten luitenant H. een kogel door het lijf werd geschoten bevindl zich veel beter. Naar men zegt is hem door den broeder van zijnen vroegeren tegenstander vol doening gevraagd wegens een woord dat hij zich na zijne verwonding over laatstgenoemden bad laten ont vallen. Laatstleden maandag werd bij het dorp Uentrop op twee uren afstands van Kamm een steenarend ge schoten juist toen hij voornemens was zich met een wild konijn in de klaauw van de aarde op te heffen. Deze schoon gevederde roofvogel mat, tusschen de ui terste einden der uitgespreide vleugels, 8 Bijnlandsche voeten. F R A H K E II H, Parijs 30 Januarij. Verger, de moordenaar des aartsbisschops van Parijs is heden morgen ten 8 ure ten aanschouwe eener talrijke menigte te regt gesteld. De veroordeelde was zoo ontsteld dat zijne beenen hem de dienst weigerden en hij naar de strafplaats moest ge dragen worden. Kort vóór dat zijn laalste oogenblik had geslagen riep hij luide uit: Leve de Keizer leve Jezus Christus Gisteren namiddag omstreeks half drie ure, toen de keizer zich in den tuin der Tuilericn bevond en de voor zijn bijzonder gebruik bestemde parterres verliet om naar het terras aan het water te gaan waar hij ge woon is te wandelen maakte eene rijk gekleede vrouw die een meisje van vijf of zes jaren bij de baud vasthield, eene beweging om hem te naderen, als wilde zij hem toespreken. De oppassers die dit zagen liepen toe, hielden haar terug en vroegen wat zij begeerde. «Hoe, riep zij uit durft gij mij aanraken Ik ben de koningin van Polen en heb bet regt om tot den kei zer te spreken, wiens gelijke ik ben. Ik beveel u bem van mijne tegenwoordigheid te gaan verwittigen. Deze vrouw had eene zoo edele houding en zij uitte zich op zoo gebiedenden toon dat de oppassers een oogen biik aarzelden of zij haar zouden terughouden doch daar in de nabijheid zijnde stadsserjanlen kwamen na der en geleiden haar naar de prefectuur van policie, waar zij werd ondervraagd en bleef volhouden dat zij de koningin van Polen was en de hulp des keizers

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1