ZIERIKZEESCH COURANT. Zaturdag M Januarij. W.° 9. 1857 m\ Woensdag en Zaturdag. f AH ONNEMENIS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sniorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodb engten van 1-6 regelset f 1 behalve het Zegelregl BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van I.icrikzeebren gen ter kennis van daarbij belanghebbenden dat het den Koningheeftbehaagd het handgeld voorrecruten, Nederlanders van geboorte, die zich voor de koloniale dienst verbindenhetwelk thans f 80; bedraagt te verhoogen tot honderd guldenterwijl daarvan aan de belanghebbenden dadelijk vóbr hunne opzending naar Harderwijkeen vierde kan worden uitbetaald. Zïerikzee, 28 Januarij 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. df. JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zïerikzee, 30 Januarij, Het getal der ingeschrevenen voor de loting der nationale militie van dit jaar be draagt"!. Dit is in vergelijking me! de vier voor gaande jaren zeer gering daar er toen steeds ruim 80 of 90 lotelingen waren. Hierbij komt dat het getal der lotelingen die beneden de maat zijn aanzienlijk is daar van de 71 lotelingen 28 de vereischte lengte niet hebben onder welke zeer velen verre beneden de maat zijn. De lotingskans is dus alhier dit jaar niet gunstig. De booge raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft heden uitspraak gedaan in de zaken van 1°. JIJ. van Leijen, huisvrouw van J. Schaap en 2°.A. Notelaar, wed. van J. de Boek, beiden ter zake van vergiftiging door luciferskoppen respec- tivelijk door de hoven van Gelderland en Zeeland tol de doodstraf verwezen. De raad heeft het beroep van de beide personen verworpen en mitsdien de arres ten van de hoven van Gelderland en Zeeland bevestigd. De minister van finantien heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragtdatkrachtens de wet van 24 Dec. 4856 lot en met den laatsten Dec. 1858, ten kantore van de Nederlandsche bank zal worden ge vaceerd lot de verwisseling, hetzij tegen muntbiljetten, uit te geven krachtens de wet van 26 April 1852 hetzij tegen ander betaalmiddel van de reeds ver jaarde muntbilj. uitgegeven krachtens de wetten vau 18 Dec. 1845 en 17 Sept. 1849 dat deze muntbiljetten alsmede gedurende den gezegden termijn zullen worden aangenomen door 's rijks betaalmeesterszoowel in verwisseling bij zoo verre en tegen zoodanig betaal middel als bunne klassen zullen gedoogen, als in over- storlingen door de daartoe bevoegde komptabelen ten behoeve van 's rijks schatkist en dat na den laatsten Dec. 1858 geen gelegenheid lot verwisseling der muntbiljetten van 1845 en 1849 meer overblijft wes halve de houders van die biljetten ten ernstige wor den aangemaand om zich den op nieuw verleenden termijn ten nutte te maken. De minister van finantien heeft bekend gemaakt dat de 232e loterij zal bestaan uit 29,000 loten 10,000 prijzen en 2 premien. De collecte dier loterij wordtten kantore van den directeur der staats-loterij te 'sGravenhage geopend op maandag den 23sten Februarij en gesloten opzalurdag den 7den Maart 18o7. De officier van justitie te Alkmaar heeft de op sporing en aanhouding verzocht van G. Molenaar oud 25 a 30 jaren, gewezen postiljon van de brievenkar lussehen Ursem en Buiksloot wegens diefstalter zake waarvan legen hem een bevel van gevangenne ming is verleend. Aap het Dagblad van wdrHqlland en 's Gra- venhage wordt het volgende uit Ameide gemeld Bij gelegenheid van het inschrijven der lotelingen voor de nationale militie bad alhier het volgende voorval plaats. Eene moeder wier zoon ook moest inge schreven worden, kwam het bureau verwittigen, dat haar zoon kwade voelen had en niet kon verschijnen waarmede de burgemeester echter geen genoegen nam, maar het zelf onderzoekende vond hij den ongeluk kige, door zijne ouders opgesloten bijna naaktop eenige wissen stroo en oude vodden krom in elkander getrokken met bevrezen voeten in een vochtig hok liggen. e regtbank van Gorinckem heeft zich de zaak aangetrokken en een onderzoek aangevangen. Sedert eenigen lijd werden heidens ingezetenen verontrust door minder of meer ware geruchten van diefstal en inbraak. Nu vijfweken geleden werd eene som van ƒ800 ontvreemd ten huize van den komman- dant der militaire strafgevangenis, onder de bijzondere j omstandigheid dat deze gevangenis en de, daarbij be- hoorende gebouwen door een gracht omringden door een sterke wacht bewaaklzijn. Gisteren avond mogt het aan de ijverige bemoeijingen der policie gelukken twee personen op heeter daad te arresteren ten huize van een welgesteld winkelier die zich met de zijnen ter kerk had begeven. De dieven kwamen met den val- schen sleutel de woning binnen en werden daar door vier policie-beambten nahev'ge worsteling gekneveld. De derde, die de wacht moest honden is ontsnapt doordat de pistool van den heer Hendriks commissaris van policie weigerde. De Tijd deelt mede dat de congregatie van in- quisiioren tegen de »ketlersche dwaling in hel Chris tendom," op den index der verboden hoeken heeft geplaatst een herderlijk schrijven van de jansenisten bisschoppen in Nederland tegen het leerstuk der On bevlekte Ontvangenis ten vorige jare te Utrecht bij J. A. van Woeslenberg afzonderlijk uitgegeven. SI en meldt uit Nijmegen van 24 dezer. j.VIen zal zich herinneren dat op den 14 Julij 11. een meisje uit Overasselt het ongeluk had van getroffen en zwaar aan het hoofd gewond te worden door een steen van de stadswaag afgevallen. Dit meisje is toen in het Prote- stantsch ziekenhuis verpleegd geworden en hoe weinig men dit verwachte genoegzaam hersteld naar hare woonplaats teruggekeerd. Nu heeft haar vader Jaco bus Wienljes namens zijne minderjarige dochter, dezer dagen den heer burgemeester dezer gemeente bij deur waarders-acte doen sommeren tot eene vergoeding van f 57,25 wegens verplegingskosten van zijne doch ter in het ziekenhuis der Proteslantsche gemeente al hier en 1000 wegens pijn en smart en verdere lig- chamelijke ongesteldheden aan haar veroorzaakt door het ongeluk op 14 Julij aan haar overkomen bij het iiederslorten van een stuk van het gemeenlegebouw de boterwaag, veroorzaakt door het verzuim in hel op volgen van voorzorgsmaatregelen en houwvalligen toe stand van het gebouw. De raad heeft den burgemees ter gemagtigd om onder goedkeuring van gedep. staten in deze zaak als verweerder op te treden. Men meldt uit Ursum van 24 Januarij. Door den landman Louw Schaap is dezer dagen gekocht tien vierkante roeden bouwland voor de enorme som van 1400, dit is p. m. legen de verschrikkelijke som van veertien duizend gulden het bunder en tegelijker tijd door den landman Klaas Jonker twee vierkante roeden voorde nog hoogere som van 500. Prijzen die inde geschiedenis van landverkoopingennog nimmer zijn ge hoord. Den 18 dezer na den middag gingen te Hasker- horne twee meisjes waarvan het eene nagenoeg 14 en het andere bijna 13 jaren oud waste zamen schaatsenrijden onder belofte van in de nabijheid en op het landijs te blijven. Het werd avond zij werden gewachtgeroepen door familie en door huren gezocht maar vruchteloos. Doch na herhaalde inspanningen onverder onderzoek, ook buiten de behaalde plaats, gelukte het eindelijk ten half elf ure beide bij elkander te vinden, doch levenloos uit het water te halen. Twee huisgezinnen naast elkander werden alzoo op hetzelfde oogenblik in diepen rouw gedompeld. Men meldt uit Ënscbede van 21 Januarij. Gisteren namiddag ontdekte men in eene bijna drooge slootgelegen langs den straatweg naar de Pruissi- sche grenzen, een schijnbaar levenloos persoon. Bij onderzoek bleek het zekere R. te zijn hier woon achtig, die uiterst armoedig en ligt gekleed, aan toe vallen onderhevig en somwijlen beschonken zijnde door een dier oorzaken vermoedelijk in dezen toestand geraakt is. Daar men onlwaardde dat hij zich nog niet lang in dien toestand kon hebben bevonden "beproefde men door het ligchaatn te rollen de levensgeesten wederom op te wekken zooals wel te voorzien was bleef deze behandeling zonder eenig gunstig gevolg. Verleden week zijn wederom vier personen uit de kolonie der Maatschappij van Weldadigheid le Veenhuizen in het huis van arrest te Assen overge- bragtbeschuldigd van het schrijven van brandbrieven een vijfde persoon die mede zou gearresteerd wor den was na bet plegen van het misdrijf overleden. Van den 17 tol en met den 23 dezer zijn 84 run deren in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 212 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 841 In Limburg bestaat nog het overoud gebruik om hen die zich in tweede huwelijk begeven eene soort van charivari te brengen hekend onder den naam van toeten. Dit had onlangs weder plaats in de gemeente Slutendael en daar de gehuwden niet gezind schenen lot het schenken van het hier (toetbier genaamd), hetwelk men daartoe gewoonlijk, bij wijze van afkoop, ten beste geeft, zoo hield het toeten steeds aanzoodat de gendarmerie begreep tot handhaving der rust tusschen beiden te moeten komen. Hierdoor ontstond eene schermutseling lussehen de gendarmerie en de toeters die zoo ernstig werd dat de eerstge- noemden van hunne wapenen moesten gebruik maken, waardoor een der toeters door een pitoolschot het leven verloor. Uit Batavia meldt men onder dagteekening van 10 December: Van dei'reanger Bcgentschappen wordt gemeld hoe in den namiddag van den 6 Nov. jl. een vreesselijk onweder boven Tjikao losbrak en de bliksem in het noodpakhuis sloeg juist op het oogeublik dat zich onder de galerij 300 tot 400 man werkvolk be vond om betaling le erlangen. De bliksem nam zijnen weg langs twee voor- en achterstijlen van het pakhuis en wierp al de daar aanwezige inlanders ter aarde, met het gevolg, dat negen hunner door den bliksem werden getroffen waarvan één onmiddelijk dood was, en de acht overigen den volgenden dag het gebruik hunner ledematen nog niet hadden teruggekregen. Van Palembang wordt gemeld dat den 24 Oct. 11. door onvoorzigtigheid brand ontstond op den bazar teTebing Tingie, waardoor42 huizen in de asch werden gelegd de schade wordt op 75,000 begroot. Den 18 en 23 September II. werden op Menado vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen. Van Banka is medegedeeld dat in den loop der maand October jl. eenige rooversvaartuigen zich in de wateren van Muntok Jeboes, BlinjoeSoengieslan, Koba en Toboalie hadden vertoond. Aan de monding der Soengie Jeboe had eene praauw eenige personen aangerand en van hunne goederen beroofdterwijl een hunner met lanssteken werd verwond. Onverwijld werd de gouvernements kruisboot no. 33 naar de wate ren van Blinjoe gezonden, echter zonder gevolg. Op de hoogte van Kwala Olim ten westen van Toboalie, werd een vaartuig door een rooverspraauw (praauw- Bidar) aangevallen en zijn de opvarenden van bun geld en goed zelfs van de kleederen die zij droegen beroofd. Zij verhaalden dat de roovers afkomstig waren van Sekonasorterende onder het rijk van Lingga. Het vaartuig had daarna koers gesteld naar Soengieslan. Van Koba word berigt dat den 25 Octo ber zich een groot rooversvaartuig in de monding der rivier Bangouw had vertoond bemand met 25 koppen en voerende de Nederlandsche vlag. Een Cltineesch visschersvaarluig werd door hen zoodanig beschoten dat het den opvarenden ter naauwernood gelukte hun leven met zwemmen te redden. Na alles uit het vaar tuig te hebben geroofd begaven de zeeschuimers zich aan wal en namen uit eeneaan het strand gelegen pon dok al de rijstden gedroogden visch het huisraad do vischnetten enz. Toen er hulp kwam waren de roovers reeds van den wal gestoken koers stellende naar Tandjong Brekat. De gouvernements-schooner Anadgomene en eene gouvernements kruisboot zouden trachten deze zeedieven in handen le krijgen. BTTSTENLAW D. oüitsch li &kb Keulen 26 Januarij. Volgens berigt uit Tilsit van 23 dezer is in de Russische grensstad Touroggen de runderpest uilgebroken en dien ten gevolge de invoer over de grenzen bij Uaugszargen verboden maar de loop der posten vrij gebleven. Aan Israëlilen welke niet tot het eerste koopmansgilde bchooren is het bin nenkomen niet vergund. Naar men verzekert heeft de aartshertog Fer dinand Maximiliaan bij het berigt dat hij in de maand Maart e. k. aan zijne bruid weder een bezoek zalbren- gen geschreven dat zijn titel van procureur-generaal van het Lombardisch-Venetiaansch koningrijk eerlang in dien van onderkoning zal veranderd worden. Men zegt dat deze titelmet al de daaraan verbonden waardigheden en aanzienlijke voordcelen door den keizer van Oostenrijk als huwelijksgeschenk voor zij nen broeder is bestemd. In een der voornaamste Duitsche dagbladen wordt de zedelijke toestand der hoofdstad Weenenmet de zwartste kleuren afgeschilderd en worden onder de oorzaken daarvan de slechte geest der zoogenaamde volksbladen genoemd die met schrikbaarlijke en on zedelijke romans en verhalen opgevuld zijn. Het

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1