W.° 8c Woensdag 28 Januari;. 1857 li Woensdag en Zaturdag. ZER1KZEESCHE COURANT. AB ON NE HI ENTS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 1 I ure 'sntorgens. BINNENLAND. 7. M. heeft mr. C. C. E. d'Enoelbronner eervol ontslagen als secretaris-generaal bij het departement van justitie met toekenning van wachtgeld in diens plaats benoemd jhr. mr. W. A. C. de Jonge thans refend. bij dat depart. en lol refend. mr. B. J. Gra- tama thanssubslit. officier van justitie bij de arrond.- reglb. te Leiden. Den 22 dezer is van Engeland te Vlissingen gearriveerd, de nieuwe stoomsleepbootwelke voor rekening eener Middelburgsche maatschap pij in dienst komt op de Westerschelde. Aan het Kederlandscb Indisch leger een her nieuwd blijk van belangstelling wenschende te geven heeft het Z. M. den koning behaagd, hij besluit van heden 7. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, te benoemen lot lui tenant-kolonel bij het wapen der infanterie van dat leger en hoogsldenzelve te plaatsen a la suile van hetzelve. Ter voldoening aan de bepalingen vervat in de wetten van 17 September S 849 en van 18 December 1852, is weder Ier algemeene rekenkamer overge- bragt voor eene som van vier honderd duizend gulden aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ100 en 10, zoodat thans met inbegrip der bij de vorige aankondiging vermelde som van ƒ28,218,500 voor een bedrag van acht en twintig millioen zes honderd achttien duizend vijfhonderd gulden aan muntbiljetten krachtens eerst genoemde wet uitgegeven en ten gevolge van laatstge- melde wet gedeeltelijk in omloop is gebleven is inge trokken. Al deze muntbiljetten zijn bij de algemeene reken kamer volkomen onbruikbaar gemaakt en zullen aldaar blijven berusten tot dal de geheele vernietiging overeenkomstig den inhoud van art. 5 der wel van den 17 September 1849 zal kunnen geschieden als wan neer van die vernietiging op nieuw zal worden kennis gegeven. Omtrent het ontwerp van wet op het lager on derwijs ontvangen wij uit 's Gravenhage het volgende belangrijke berigl. «Men wil weten, dat het wets ontwerp op het lager onderwijs zoo als het nu is ge wijzigd thans bij den raad van ministers in overwe ging is. Het denkbeeld van den laatstelijk afgetreden minister van binncnlandsche zakenvolgens hetwelk de slaat de meeste kosten van het onderwijs zou dra gen (en welke kosten naar men verzekert, op drie millioen gulden werden geraamd) moet thans opge geven zijn. Men voegt er bij, datnaar het thans opgemaakte ontwerp, aan heilager onderwijs de strek king zou worden gegeven tol bevordering van Zcdelijk- ChristeJijke deugden.'' [O. C.) Naar men van goederhand verneemt leest men in de Amsterdamsche Courant is de vrees, dal de maat schappij van weldadigheid in staal van kennelijk on vermogen zou verklaard zijn groolendeels geweken ten gevolge van de hoop die men meent te mogen koesteren dat die vaderlandsche instelling zal kunnen behouden blijven ten gevolge van met een nieuw te benoemen bestuur te maken schikkingen. De sterkte der bevolking in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid bestond op 1 Januarij 1857 als volgtGewone koloniën als n.° 1 kolonisten huisgezinnen en bestedelingen 1028, ambtenaren 61 tezamen 1089. Kolonie n.° 2 kolonisten-huisge zinnen en hesiedel. 699 ambten. 98 te zamen 737. Kolonie n.° 3, kolonisten-huisgezinnen en bestedcl. 1055 ambten. 63 te zamen 1118 alzoo te zamen in de gewone koloniën 2914. ümmerschans bede laars kolonisten militaire kolonisten hoevenaars enz. 2491 ambten. 80, te zamen 2571. Yeenhuizen 1ste gesticht, weezen bedelaarskolonislen-kinderen arbeiders huisgez. en hoevenaars I4u3 ambten. 100, te zamen 1503. Veenhuizen 2de geslicht hedelaars- kolon. milit. kol. arbeiders huisgez. en hoevenaars 2052 ambten. 82 te zamen 2134. Yeenhuizen 3de gesticht bedel.-kolon. milit.-kolon. arbcidcrs- huisgez. en hoeven. 1984 ambten, met derzelver huisgez. 131 te zamen 2115. Gesticht te Wateren, kweekelingen 72, ambten. 32, te zamen 104. Amb tenaren bij de algemeene directie en hunne huisgez. 26. Algemeen totaal 11,397. Op 1 Januarij 1856 bedroeg de geheele bevolking 10,880, alzoo is de slerkte met 517 zielen vermeerderd. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a 1 behalve hel Zegelregt. Dezer dagen ontving de bouwman L. van Wijk te licrkel een zoogenaamden brandbrief, ondertee kend door twee personen uit de Omtnerschans met bedreiging datwanneer niet binnen eenige dagen door hem de som van 100 aan hun adres was be zorgd alsdan zijne woning in brand zal worden ge- Voken. Nopens de stranding van de Engelsche bark Haltwhistle deelt de Staats-Courant het volgend belang rijk rapport mede >Op den 19 dezer, des ochtends ongeveer ten 7 ute werd door de bemanning der Texelsche loods boot no. 7 gevoerd door schipper C. Buis een bark schip ontwaard zittende in de buitengronden bezui den Calandsoog, waar het des nachts ten half vier ure was gestrand. Het was de Engelsche bark Haliwliislle, gezagvoerder James Pattersongeladen met rijst en suiker, komende van lialavia en bestemd naar liremen. Onmiddelijk beijverde men zich op hel loodsvaartuig om de boot uit te zetten behoorlijk te bemannen en daarmede het in nood verkeercude schip te hereiken hetgeen na veel moeite en inspanning gelukte. Den ketting ontsloten en een tros van het schip uitgebragt hebbende, welke aan den mast van de loodsboot die voor anker lag werd bevestigd wisten zij met zee- mansbeleid omstreeks ten 10 ure in den morgen, het schip van den grond af te draaijen en in vlot water te brengen. Alle dienstdoende zeilen werden toen bij gezet om verder op te zeilen en alzoo schip en lading te behouden doch te vergeefs doordien de wind te schraal werd om boven land te komen, waardoor zij genoodzaakt werden te ankeren terwijl het schip in vlot water lag. Doch door het breken van den ketting geraakte het schip andermaal op strand even voor dat de stoomboot welke ter adsistentic was geseind aldaar aankwam. Het schip toen met geene mogelijk heid meer af te brengen zijnde werden af- cn aan varende veertien man der equipage gered en zooveel mogelijk hunne goederen geborgen. De gezagvoer der Patterson en den stuurman nog aan boord gebleven zijnde hield men zich met de genoemde loodsboot no. 7 en de later door den inspecteur over het loodswezen te Willemsoord te hulp gezondene loodsschokkers ns. 14 en 5 in de nabijheid van het scbip tot dat ook de gezagvoerder en stuurman des ochtends van den 20 noodseinen doende werden gered. Daartoe waagden de binnenloods J. C. Smit en de loodskweekeling Ja cob lt'. de W ijn zich zonder aarzelen in eene vlet of kleine booteven zoo deden de loodskweekelingen R. P. Visser cn Jan W. de Wijnbenevens Andries Bom melzeesjouwer aan den Helder niettegenstaande zij gezien hadden dat de ecrstvermelde vlet vol water was geraakten zij dus bijna een wissen dood te gernoet gingen. Zij hadden vrijwillig zich mede aan boord van den schokker no. 1 begeven. Aan de drie laatste gelukte het, met levensgevaar, den gezaghebber en den stuurman van het schip te halen en op den schok ker no. 5 over te brengen. De vlet waarin de binnen loods J. C. Smit en de kweekeling Jacob W. de Wijn zich bevonden is door de hooge zee vol water ge slagen waarbij genoemde loods het slagtoffer is ge worden zijner opofferende menschenliefde. De kwee keling Jacob W. de Wijn heeftna drie uren met de golven te hebben geworsteld gelukkig nog het strand mogen bereiken, na zijnen togtgenoot J. C. Smit naast zich te hebben zien wegzinken in de diepte. De ge heele equipage van het gestrande schip is vervolgens behouden in het Nieuwe Diep binnengebragt. Den 21 dezer is op het strand te Huisduinen aange spoeld het lijk van den loods die bij zijne zelfopoffe rende pogingen om het leven der schipbreukelingen van het bij Calandsoog gestrande Engelsche barkschip Haltwhistle te redden door het omslaan der boot het leven verloor. Als een bijzonder voorbeeld van oen talrijk na kroost wordt vermeld dat dezer dagen de hoog be jaarde Trijntje Geerts van der Ley weduwe van Koop Rocls van der Velde te Uollevalle provincie Vriesland, algemeen bekend onder den naam van de goede oude Trjijnljemoe «bij haar overlijden heeft nagelaten: 10 kinderen, 10 aangehuwde kinderen, 50 kleinkinde ren 10 aangehuwde kleinkinderen cn 22 achterklein kinderen te zamen 102 personen. Alen meldt uit Dongen van 22 dezer. In den loop dezer week heeft men alhier eene opmerkelijke afwijking in de natuurlijke gewoonten der dieren waar genomen. Een ooijevaar heeft zich hier schier eene gansche week vertoond. Alen wil hieruit een voort durend zacht weder afleiden. Naar men verneemt is de persoon van Kerkhof) die ten gevolge van de inbraak in den nacht van 15 op 16 dezer bij de wed. II. da Kinderen te Verren- hout gepleegd door de-gebroeders Vollers werd ge vangen genomen (zie ons vorig nommcr), 11. dingsdag avond in het tuchthuis te 's llertogenhosch aan de ge volgen der bekomen slagen op het hoofd overleden. De namen der twee te Schijndel gearresteerden zijn van der Spank en Spijkers. Te Nieuwe Pekel A heeft zich het zeldzame geval vertoond dat de vrouw van deu gezagvoer der van een schooncrschip hare echtgenoot in de haren omgekomen wanende cn dien ten gevolge rouw gewaad aangelegd alsook een doodberigt in de dag bladen geplaatst hebbendethans in diezelfde cou ranten het voor haar heugelijk herigt hoeft geplaatst dat haar man door een Engelsch schip gered en te New-York aangehragt is. Men meldt uit Groningen van 23 Jan. Toen op maandag 5 dezer jl. de bekende sneeuwstorm plaats had werden hij den landbouwer li. II. Bietema te Hornhuizen, drie schapen vermist. Hoeveel men oolc zocht, men kon ze nergens opsporen en men waande ze alzoo geheel verdwaald en verloren. Op zondag avond den 18 dezer, evenwel ondekte genoemde landbouwer aan den voet van den dijk nabij zijne wo ning in een aldaar liggenden en langzaam ontdooijen- den sneeuwduin zijne drie als verloren geachte scha pen. Het eene was dood en geheel koud het andere insgelijks overleden, maar nog warm, terwijl helderde nog leefde en naar huis gebragt terstond eetlust betoonde en thans geheel frisch en gezond is. Deze dieren hadden alzoo 13 dagen onder de sneeuw gezeten. Het gemis van behoorlijke afkondiging der in struction voor de onderscheidene geneeskunstocfenaren en hare onverbindbaarheid in regten heeft zonderlin ge gevolgen. Men weet dat er eene klasse van ge neeskundigen is die na een afgelegd examen o. a. over de behandeling van inwendige ziektenlot de uitoefening ook van de zoogenaamdcinwendige genees kracht, ten platten lande zijn toegelaten. In een groot aantal gemeenten van ons vaderland wordt de genees kunde in haren gehcelen omvang uitgeoefend door die geneeskundigen waaronder er gevonden worden wier studie en ervaring hen eene eervolle plaats doen innemen onder de mannen van dat vak. In Zeeland is men op het denkbeeld gekomen dat deze anis periti, nu er voor hen geene verbindende instructie bestaat volgens de wet ook nergens cn in geen geval inwen dige ziekten meer mogen behandelen. Deze meening steunt op art- 7 der wet van 12 Maart 1818, houdende »dat de heelmeesters ten platten lande worden toege laten om ook inwendige ziekten te behandelen en ge neesmiddelen te leveren op zoodanige wijze als bij do instructie zal worden bepaald.'' Zoolang de instructie zegt men niet wettig bestaat, ontbreekt de voorwaarde waaronder de behandeling van inwendige ziekten aan den heelmeester ten platten lande is toegestaan en wanneer hij desniettemin dien tak der geneeskunde uit oefent overtreedt hij de wet en zijn hare strafbepalin gen op hem toepasselijk. Dit gevoelen hetwelk daartoe zou leiden dat de geneeskundige hulp in een zeer groot gedeelte van ons land plotseling zou ontbreken is omhelsd gewor den door den kantonregler te Ylissingen en door de arrondissemenls-regthauk te Middelburg. De eerste heeft namelijk hij vonnis van 29 Augustus 1856 den heer S.op de zoo evdn vermelde gronden tot i eene boete van 25 veroordeeld en deze uitspraak is I door de regtbank te Middelburg op het ingesteld hoo- ger beroep den 24 Nov. daaraanvolgende bevestigd. Daartegen is echter de veroordeelde in cassatie ge komen en werd de zaak bij den hoogenraad behan deld. Nadat de heer mr. Voorduin verslag had uitgebragt Irad de heer L. Helman voor den requirant van kassa- tie op otu tc betoogen dat art. 7 der aangehaalde wet door do vermelde uitspraken verkeerd was toege past cn geschonden. Tot slaving dezer stelling beriep hij zich op het verband van het kweslieuse artikel met de overige bepalingen onzer geneeskundige wetge ving op de woorden van de wet cn eindelijk op hare geschiedenis. Den 27 dezer maand zal de heer advokaat-generaal mr. Gregory conclussie nemen. De meelbereiding heeft in andere landen, vooral in Engeland en Amerika, groote vorderingen gemaakt cn verdient inzonderheid de aandacht van alle industri ëlen in dat vak. In Engeland vooral heeft die meel-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1