Woensdag 21 Jan narij. 1851* GAZ-VERLICHTIHG. msnisi ïTSmtiiatm N.° 6. MHJWSTUDM Woensdag en Zaturdag. j hruarij te Rotterdam worden verwacht. /•F^— ud.de i f 75 8,50 8,50 0,00 6,25 0,00 15,50 14,50 13,50 )tl. F. de ■efste. siers. !C DE zijne des uslen- n te IHIïN ES- zal mor- ili OUT, schikt n der prin ten den sectie Ü1BSSIII COURANT. ABONNEMENT S-PR IJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure'smorgens Het was in dc Raadsvergadering van 19 .lulij 'i 854 dat de heer J. 11. Ochlman Joliz lid van den Ilaad werd gecommitteerd tot het doen van een locaal onderzoek te Middelburg naar het gaz aldaar, i*en dus toen als het ware de eerste schrede gedaan werd tot verlichting dezer stad met gazen wij schreven don 16 Januarij 1857 toen die eerste verlichting plaats vond. Erliglderhalve een tijdvak van2'ys jaar tusschen het ontwerpen en het voltooijen van dit plan. Men kan dus niet zeggen dat men hij die zaak onberaden of met overijling te werk is gegaan maar wel dat men de naauwlettendste zorgen en voorzorgen heeft genomen en geene moeite heeft ontzienom eene voor deze stad zoo gewigtigs onderneming bij welke allen zoo veel belang hebbenzóó tot stand te brengen, dat zij aan het doel beantwoordt en voor zoover menschelijke berekeningen, voorgelicht door den fakkel van wetenschap en ervaringkunnen be palen eenen goeden uitslag waarborgen. En in derdaad I talrijk en van gewigt waren de bemoeijingen van burgemeester en wethouders, van decoromissie van fabricage en van de leden van den raad in het algemeen, maar in hel hijzonder vele en groot wareu die van het raadslid den heer J. H. Ochlman Joliz die niet alleen zijne zorg en vlijt, maarook zijne theo retische cn praclische bekwaamheden daaraan zoo gaarne en onvermoeid heeft gewijd. Dit is van alge- meene bekendheid, ook zonder dat dit hier wordt ver meld, maar het hier niet te vermelden zou ons tot schande en ondankbaarheid aangerekend worden en al ware dit zoo niet, wij zouden niet voldaan hebben aan belgeen ons behoefte wasom openlijk daarvoor aan den heer Ochlman en aan den Raad Lulde en dank te brengen terwijl wij ons bewust zijn dat wij daardoor tevens de tolk zijn van Zierikzee's ingezetenen. belangrijke avond derhalve, die van 16 Januarij, toen de eerste verlichting dezer stad met gaz plaats had. Blijde, feestelijke avond niet minder, nu de uitslag zoo schitterend was cn het nieuwe licht de algemceno goedkeuring en lof verwierf. Ter eere van deze gelegenheid had de burgemeester aan de leden van den raad een diner aangeboden cn had or eene gaz-iliuminalie plaats voor de woning van den burge meester van den heer Ochlman op de sternen brug, in de Verrenicuwslraat en han de beide havenpoorten. Deze en de serenades door het korps muzijkaulen der dienstdoende schutterij aan den burgemeester aan den heer Ochlman cn aan den heer Ilagedoorn vertegen woordigende de firma van Entliooen en comp., gebragt henevens het gunstige weder verhoogden het feestelijke van dezen avond. Aan drukteen beweging en gepaste vrolijkheid op straat ontbrak hebniet. Hoogcn lof ver dient ook gemelde heer Ilagedoorn die zich als een welwillend loijaal en solide man heeft loeren kennen cn de achting van het bestuur en van allen die met hem in aanraking kwamen heeft verworvenen wij twijfelen niet of do gaz-verlichting van Zierikzee zal de firma van Enlhoven en comp.aannemers tot het daarstellen en ter exploitatie opleveren der fabriek, tot eene goede aanbeveling zijn voor dergelijke ouderne ming elders. Gelijk elke zaak hare vóór en tegenstanders heeft zoo was het ook met de zaak der gaz-verlichting en dit zal wel niet alleen te Zierikzee maar overal waar de gaz-verlichting is ingevoerd of ingevoerd zal wor den het geval zijn. Maar wij koesteren de hoop dat hoe langer zoo meer het getal tegenstanders zal ver minderen gelijk dit reeds zeer verminderd is en dat men het deugdelijke en goedkoope van het gaz-licht ervarende weldra daarmede verzoend zal zijn. Wij wenschen daartoe de gaz-fabriek zegen en voorspoed en van allen die in haar arbeiden, verwachten wij een naauwgezetten ijver. Zoo blijke de laak der raads commissie voor het gaz een aangename taak te zijn cn blijve zij van moeijeiijkbeden en hindernissen ver schoond. Zoo worde de 16 Januarij 1857 met blijdschap 'herdacht en eer en dank ook door den nakomeling gebragt aan die mannen, aan wier ijver, bekwaam heid en volharding Zierikzee de verlichting met gaz te danken heeft. geschenke is gezonden, hetwelk uime deelneming in deze VERKOOPING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, BINNENLAND. Zierikzee 20 Januarij. Men verneemtdat van wege H. M. onze geëerbiedigde koningin aan de directie der in deze stad te houden verloting van handwerken en voorwerpen ten behoeve der armeneen fraai bewerkt canapé kussen ten moge strekken tot voor onze armen zoo weldadige onderneming. De verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder is gisteren op de gebruikelijke wijze alhier gevierd. Z. M. heeft aan den heer kV. Badon Gliyben hoofd-ingenieur 1ste kl. van den waterstaat, vergund het aannemen der onderscheidingstee kenen van ridder der Belgische Leopolds-orde. Men ineldt uit Rotterdam van 17 dezer: Het koninklijk huis heeft, op echt vorstelijke wijze, een nieuw blijk gegeven van hoogachting voor onzen onlangs ontslapen volksdichter Tol lens en tevens van goedkeuring van het plan tot oprigting van het gedenkteeken ter zijner eere. Door Z. M. den koning toch isten behoeve van dat gedenkteekenvoor fÊBA door II. M. de ko ningin voor ƒ100 door fiPpFde koningin moe der voor ƒ100 door Z. It. II. prins Frederik voor f 100 en door H. It. II. prinses Frederik voor 50 ingeschreven. Waar de vorsten zóó voor gaan zal wel geen burgerwien het eenigzins mogelijk is, zijne bijdrage van slechts ƒ1 te rughouden. Alle standen der maatschappij hebben aan Tollens blijvende verpligtingalle standen, en wel in de eerste plaats in deze zijne geboortestad zullen dusnaar wij ver trouwenwedijveren om den vreemdeling en de nakomelingschap te toonen dat zij wal hij hun schonk niet onwaardig waren. De minister van justitie heeft den 16 dezer aan alle ambtenaren van justitie en policie de vol gende circulaire gerigt sliet toezigt op de handhaving der policie in het geheele rijk, daaronder mede begrepen de jagt en visschcrijis opgedragen aan den hoofd inspecteur en den inspecteur van rijkspolicie. Zullen die ambtenaren met vrucht werkzaam zijn dan moeten zij des gevraagd de noodige VERSCHIJNT. zijn voornemens op donderdag den 22 dezer maand des namiddagsten drie ure in het open baar aan de meestbiedenden te verkoopen: Kt'tfentten tts.lcx BifHHflWGIV geschikt voor Werkhoul, staande aan de Zelke; waartoe gegadingden mitsdien, ten tijde en plaatse worden opgeroepen. Zierikzee den 7 Januarij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden: dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen van deze gemeente, dienstjaar 1857, op den 13 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze pro vincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belas tingen enz. in deze gemeente tea fine van invorde ring met aanmaning der belastingschuldigen om hunne aanslagen ingevolge de wet, te voldoen. Zierikzee, den 17 Januarij 1857. B. C. CAU. inlichtingen kunnen ontvangen van alle ambtena ren van justitie en policie. nHet is uit dien hoofde, dat ik de eer heb, bij deze alle ambtenaren van justitie en policie uit te noodigen om bovengenoemde inspecteurenwan neer zij zich tot dat einde bij hen aanmelden, de verlangde inlichtingen te willen geven." Het Staatsblad no. 4 bevat een konink lijk besluit van den 8 dezer, houdende ver- PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a ƒ1 behalve hel Zegelregt. nieliging eener verordening van den gemeen teraad van Montfoort van 19 Maart 11., waarbij verboden wordt ecnig stuk land te bezaaijen met rood of bruin mostaard7.aad en wel uit overweging: dat het belang van den landbouw hetwelk de verordening beoogt, zoodanig ver bod niet noodig inaakt dat toch, volgens het eenparig advies der commissie van landbouw in Utrecht; de vrees dat het zaad der mostaard- plant zich over naburige akkers verspreiden zou en alzoo door het verbouwen van mostaard den landbouw nadeel zou worden berokkend geheel ongegrond is gelijk zulks ook door de ondervinding in deze en in andere provinciën bevestigd wordt en dat mitsdien het bedoelde verbod, als waarvoor geen voldoende grond j bestaat, strijdig moet worden geacht met het algemeen belang, hetwelk medebrengtdat de eigenaars vrij 7.ijn in de bebouwing en bear beiding hunner gronden. Men verhaaltdat de keizer van Japan de mijnen in zijn rijk willende exploiteren, van het Nederlandsch gouvernement in Oostindie een der daar aanwezige ingenieurs heeft aange vraagd en dat onlangs de heer Otto Huijuenin een leerling der Delfsche akademie, met vorste lijke pracht naar Jedo is vertrokken. De gemeenteraad van Vlissingen heeft den 12 dezer besloten de broodzetting dear weder in te voeren. Het provinciaal geregtshof van Noordhol land heeft heden Af. C. Belletier oud 29 jaren van beroep dienstbode, te Amsterdam schul dig verklaard aan kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd en haar veroordeeld tot een confinement van zes jaren. Men verneemt dat de 20 Maleijers, die voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland zul len teregt staan in het begin der maand Fe- Door den visscher Montehan, te Sliedrecht is in de rivier de Lek een zalm gevangen, welke 34 ponden woog en voor ƒ68 verkocht is. Als een blijk van industriëlen ijver wordt gemeld dat de smid D. van Beurden, te Dus- sendezer dagen zijn logementsmederij enz. met gaz heeft verlicht door hem zelf aangelegd en gestookt. Het licht voldoet uitmuntend en is den aanlegger tot voordeeldaar hij het daags in zijne smidse stookt. Uit Heemskerk wordt gemeld, dat om het bezit van een haas of een konijn tegenwoordig tusschen konijnendelvers en jagtopzieners in de duinen gevechten plaats hebben. Deze betwis ten den delvers het regt de konijnen in hunne holen op te sporenwaaruit dan gewoonlijk een gevecht ontstaatwaaruit sommigen met be- bloedde koppen het slagveld verlaten en de sterksten niet den buit aftrekken. Laatstl. vrijdag is in de R. K. kerk van Neeritter diefstal gepleegd door twee landloopers de een uit Pruissen en de ander uit Beijeren afkomstig. Nadat zij des morgens een gedeelte der armenbus hadden geledigd en dat werk des middags wilde voortzetten, werden zij dooreenige ingezetenen die de kerk inkwamen aange houden'en aan de brigade der marechausées van Thorn overgeleverd. Ter volvoering van hun doel bedienden zij zich van een dun ba leintje een halve el lang dat met lijm be streken was op het oogenblik hunner gevan genneming waren zij nog voorzien van eene blikken doos, waarin zich de lijm bevond men heeft ook het bewuste baleintje en eene som van ongeveer 6 in allerlei koperen munt bij hen gevonden. Sedert cenig dagen bevindt zich te 'sHerlo- genbosch de heer deMacaiadvokaat te Luik afgevaardigde der spoorweg-onderneming van Luik, over Tongeren, Munster-BilsenPeer

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1