Z1EB1EZEESCHE COURANT. W.° 4. Woensdag 14 Januarij. 1857- mrnm amistratien MWSTUMAGEN Woensdag en Zaturdag. BINNENLAND. ABONNEMENTS-PRIJS. Per (trie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 11 uresmorgens BEKEiVDMAKING. j Burgemeester en Wethouders van Zie rik zee maken bekenddat het tweede aanvullings kohier der Belasting op de Honden in deze Ge meente, dienstjaar 1856, op heden voorloopig is vastgesteld en gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter lezing ligt. Zierikzeeden 7 januarij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. du JONGE, Secretaris. VERKOOPING. i Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, zijn voornemens op donderdag den 22 dezer maanddes namiddags ten drie ure in het open haar aan de meestbiedenden te verkoopen: Negentien stuks l&PLEN BOOMStSN geschikt voor Werkhoulstaande aan de Zelke waartoe gegadingden mitsdien, ten tijde en plaatse worden opgeroepen. Zierikzee den 7 Januarij 1857. B. C. CAU, Voorzitter. G. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. Do Burgemeester van Zierilizce, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Donderdag den 15 dezer maanddes namiddags ten half zes ureop het Raadhuis alhier, cene openbare vergadering van den Ge- mccnlc-Raud zal gehouden worden. Zierikzee den 13 Januarij 1857. li. C. CAU. In het Residentie-hiad leest men het vol gende: »Men verneemt, dat het wetsontwerp op de regterlijke organisatiein het begin dezer week, bij de tweede kamer is ingekomen. Ook die voordragt strekt om den hoogen raad tevens het appel van burgerlijke zaken op te dragen, i, De elf provinciale hoven w,orden daarbij afge schaft, zullende de regterli jke magt voortaan zijn zamengesteld uit kantongeregtenarrondisse ment regtbanken en den hoogen Raad. Aan de arrondissemenls-reglbanken wordt de ken nisgeving ook van de criminele zaken en het hooger beroep in strafzaken in het alge meen opgedragen. De voorgestelde bepalingen maken naar het oordeel van het gouvernement, den hoogen raad tot Cour Régulatrice in den vollen zin des woordszoo als door de grondwet is bedoeld. Het wets-ontwerp beveelt zich ook aan door eenige bezuinigingen. »Het wets-ontwerp op het lager onderwijs is gereed en wordtspoedig bij de tweede kamer in gewacht. Het ismet de memorie van toelich ting, een zeer uitvoerig stuk." l)e heer Eymaelonder de directie van den ingenieur Fijnjeis sedert eenige dagen bezig met de opmeting van het terrein waar over de Zeeuwsch-Noord-Brabantsch-Limburg- sche spoorweg in de nabijheid der vesting Ber- gen-op-Zoom zal loopen. Even buiten de Bossche poort is de lijn genomen van de Ooster- 'schelde naar de Wouwsche poort, alwaar, zoo men zegthet station zal gevestigd worden. Men schrijft uit Goes het volgende: Nu sedert primo Januarij de besluiten van den ge meenteraad omtrent de school, ouder de leiding van den heer Smart, in werking zijn gebragt is voorzeker de gelegenheid tot geregeld en lang duriger schoolgaaninzonderheid voor den bur gerstand, aanmerkelijk verbeterd. Was toch het vroegere schoolgelddat voor de dagschool 90 ct. voor de middelste, en f 1,20 voor de hoogste klasse 's maands met '/j verhooging voor de avondschool bedroeg, voor dezen of genen vooral in groote gezinnen bezwarend te achten thans is dit bezwaar aanmerkelijk opgeheven, naardien het schoolgeld voortaan door alle klassen heen op 30 cent 'smaands, voor eiken schooltijd bepaald iszoodat het slechts 30 ct. voor de halve 60 ct. voor de gebeele dagschool en 90 ct. voorde dag- en avondschool bedraagt. Wij hopen dat het met dezen maatregel beoogde doel inoge be reikt worden. In de Staats Courant leest men het volgende. Volgens berigt van de Britsche post admini stratie van den 7 dezer was aldaar de brie venmaal uit dit rijk welke reeds den vorigen dag des morgens vroeg had moeten aankomen nog niet ontvangen en bestond er alle reden om te vreezen dat dezelve met de paketboot the Violetvarende tusschen Dover en Ostende aan boord van welke zij zich bevond is veron gelukt. De brieven in deze maal besloten waren die welke met de avondposten van za- turdag den 3 en zondag den 4 dezer uit Am sterdam'sGravenhage enz. vertrokken zijn, en uit verdere gelegene plaatsennaar mate de loop der posten dit medebrengt." Nopens het verongelukken van de post stoom boot Violet leest men in den Belgischen Moni- tear het volgende: De uit Londen ontvangen depêches bevestigen het geheele verlies van de Engelsche paketboot Violet op de banken, Cood- win-Sands geheeten. Deze betreurenswaardige gebeurtenis heeft plaats gegrepen in den nacht van den 5 op den 6 dezer gedurende een hevigen storm. De Violet gevoerd door een bekwamen zeemankapitein Lyons behoorde aan de maat schappij welke de brievenmalen voor rekening der Engelsche regering van Douvres naar Calais en Ostende en vice-versa vervoert. Zij had Ostende den 5 Januarij des avonds teil 8 ure 15 minuten verlaten. Hare officieren en hare equipage bestonden te zamen uit zeventien per sonen, welke allen zijn omgekomen, alsmede twee passagiers, wier namen nog niet bekend zijn, doch welke men meent Duitschers te zijn. ijders heeft men vernomendat twee deser teurs van het Belgische leger er in geslaagd waren zich heimelijk aan boord van dit schip in te schepen het onderzoek, dat door de overheden te Ostende is ingesteld, doet veron derstellen dat het zijn Joseph van Malderyhem korporaal, en Alexander van der Voordemuzie- kant bij het 9de regement infanterie van linie." Uit Douvres wordt verder nog geschreven dat de zakken met de brieven teruggevonden en te Folkestone aangekomen zijn en dat de lijken van drie stokers aan een balk vastgeklemd ge vonden en te Douvres aangebragt zijn. De Violet bevindt zich op het uiterste gedeelte van Goodwin-Sands en bij laag water ziet men niet dan het bovenste gedeelte der raderen. Een Fransch heer en dame, die zich 11. maandag reeds aanboord van de Violet bevonden hebben bij het opsteken van den storm besloten de reis j niet mede te makenmaar zich weder aan wal begeven, willende liever tot den volgenden dag wachten. Door de Engelsche mailboot, den 7 dezer te Ostende gearriveerdis de tijding bevestigd dat het stoomschip 11. maandag met 1 passagier van Ostende naar Douvres vertrokken, op het Good- winsand met man en muis verongelukt is. De Engelsche reddingsbootdie de schepelingen te hulp wilde komenheeft naar men zegthetzelfde lot ondergaan. Men meldt uit Amsterdam van 9 dezer het volgendeWij vernemen dat aan den heer Amand tolson, directeur der algemeene maatschappij voor broodfabrieken te Brussel alhier te lande vertegenwoordigd door de hee- ren van Hasselt en von Zieyler door Z. M. den koning der Nederlanden, dd. 15 December jl. PP,LIS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regelset ƒ1, behalve het Zegelregt octrooi van invoer is verleend voor een ver beterd stelsel van broodbereiding door middel van persen kneedtoestellen en mechanieke ovens, geschikt tot voorafbereiding en bereiding van het doeg en het bakken van brood. Volgens dit stelsel hakt men in 24 uren 4000 kilo brood met 14 a 15 pond ordinaire steenkolen per 100 kilo brood de kneedtoestellen bereiden 85 pond gest per minuut en kneden 500 kilo deeg iri 100 minuten. De heeren van Hasselt en van Zieyler, hier ter stede, zullen belang stellenden zeker gaarne mededeelingen hier omtrent verstrekken. Te Schiedam heeft dezer dagen een ver- j schrikkelijk voorval plaats gehad. Eene moeder I heeft hare woning verlaten haar kind van circa j 11 jaarzonder opzigt in de geslotene kamer ach terlatende Iemand, die naast gemelde woning werkzaam was, eene brandlucht ontwarende, bevond na onderzoek dat die uit gezegde kamer kwam hij ijlde er heen doch vond de deur ge sloten trapte die open en zagte midden van eenen verstikkenderi rook het kind op een al lerellendigste wijze door het vuur verminkt. In dien toestand heeft het ongelukkige schepseltje tot des avonds ten acht ure geleefd. Men meldt uit Staphorst, van 10 dezer Eenige hojiderde boeren alhier hebben verschei dene dagen lang ,jagt gemaakt opeen' os, die op de vlugt geraakte bij de operatie van etterbuilen, en, springende over schuttingen en slooten, zijnen weg nam naar de hooilandenwaar het hun einde lijk gelukte het woedende dier in een strik te van. gen en met geweld stalwaarts te brengen. j De volgende treurige gebeurtenis had deze week te Sappemeer plaats. Een landbouwer aldaar, M. Bloem genaamd had eene dienstmeid die echter doordien hij klein behuisd wasbij een nabuur moest slapen, doch daar hij dezer dagen met dien huur twist kreeg, weigerde de laatste de meid om in zijn huis te slapen. Bloem maakte in zijne schuur die met stroo gevuld waseene legerstede in het midden van dit stroo voor zijne meid; dit ging aanvankelijk goed, doch zondag morgen jl. wekte men de meid maar men bekwam geen antwoordeindelijk ontdekte men met verbazing, dat depalen, waar op de legerstede rustte weggezakt waren en al- zoo de meid onder het stroo was bedolven men haalde haar er onder weg, ontbood geneeskun dige hulp doch het was te laatzij was reeds een lijk. Men schrijft uil Stroobos prov. Groningen den5 dezer: Eene indrukwekkende gebeurtenis heeft hier in den afgeloopen nacht plaats gehad De bewoners van de Groninger streek werden om streeks 12 ure door een akelig geschrei en ge roep gewekt, en begaven zich in den door wind en sneeuwjagt met vorst vergezelden nacht naar buiten om te vernemen wat de oorzaak vander gelijk gejammer kon zijn. Met schrik aanschouw den zij eene vrouw met een kind van l'/i jaar de handen wringende en om hulp roependeen een man als radeloos daarnevens. Deze man, een schipper, was des avonds te voren met een zwareri last turf daar blijven liggen. Door de groote afsiiooming van het water geraakte zijn schipdat te na aan den wal en wel mogelijk aan den grond was geraakt op zij en liep vol water. De schipper en zijne vrouw maakten wel spoedig de touwen los om het schip meer in het midden van hel vaarwater te brengen doch in plaats dat het schip van den wal dreel' kantelde het en begon nu spoedig te zinken. Een kind in de wieg in het vooronder kwam met de wieg boven drijven en werd door de moeder gered, doch tweeandere kinderen, zijnde twee meisjes een van 8 en een van 6 jaar die onder de lading turf en achter in de kooi gerust lagen te slapen, konden niet meer gered wor den en zijn alzoo jammerlijk omgekomen. Uit Luxemburg wordt van 7 dezer gemeld:

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1