N.°3. Zaturdag 10 Januarij. 1857. t BRSTHRBN AMIMSTRATIEN MEUWSTUAIAfiEN V Woensdag en Zaturdag. A*- Z1ERMZEES0HE COURANT, if (1 I w ABONNEMENIS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1behalve liet Zegelregt. PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie. Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zouden mogen aangaan dat het register tot inschrijving der personen, welke voor dit jaar aan de Loting voor de dienst der Nationale Militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secretarie zal gereed liggenvan den 1 Januarij 1857 tot den 20 daaraanvolgende, iederen dag, uit gezonderd des zondagsvan des morgens ten negen ure tot des na middags ten één ure, en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het bestuur onderteekend zal wordenen dat de zoodanigen. welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragtdoch met eene boete van 5 tot 100 guldens gestraft moeten wordenen dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij zullen worden ontdektdadelijk gearresteerd moeten worden om lot de dienst te worden ingelijfd zonder tot het aanvoeren van eenigc reden van vrijstellingen te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen hun domicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende, welke op den 1 Januarij 1857 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in het jaar 1838 geboren zijn bij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreven tijdstippen, plaats en urenvoor den 20 Januarij e. k. ter inschrijving in het register aan te dienen met overlegging van een extract van geboorte tot op gave van den datum hunner geboortegelijk de ouders voogden, curatoren of gemagtigden vau afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter inschrijving aan te geven en alsdan aan het gemeente-bestuur zoodanige onderrig- tingen te verschaffen of te doen verschaffenals van de lotelingen zelve zoude kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle de jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetreden, bij deze te ken nen gegeven dat zij zich naden 1 Januarij 1857, tot op den 1 Junij daaraanvolgende tot geene vrijwillige militaire dienst bij de Arméo te land of ter zee kunnen of mogen verbinden, naar aanleiding der bepalingen, dienaangaande vervat in art. 94, litt. gg, der wet van deu 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle misvat ting welke zoude kunnen ontstaan met betrekking tot de verplig- tingen van inschrijving die bij de bestaande wetten worden voorge schreven aan de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt 1. l)at alle jongelingen in den jare 1838 alhier geboren en alhier hunne woonplaats hebbendemoeten worden ingeschreven zonder onderscheidof voor hen al dan niet eenige reden van vrij stelling kan worden bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de inschrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie-Raad moeten overleggen op hetzelfde tijdstip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat ouders voogden en regenten verpligt zijn hunne kinde ren of pupillenin persoon of door iemand daartoe gemagtigdte doen inschrijven en daarin nalatig blijvende, verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wetten bepaald. Dat nopens de woonplaats of het domicilium van inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 het navolgende is bepaald „De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven „vermeld wordt gehouden voor hen die ongehuwd zijn de woon „plaats der ouderenen bij overlijden van beidendie van den eersl- „benoemden voogd voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun be- „staan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden zal voor „de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den „1 Jan. van elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent lieb- „ben bekomen of wel voor het middel van het personeel en mobilair „of dathetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntro duceerd beschreven zijn en voor zooverre zij daarin niet beschre- „ven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich be binden met deze verdere bepalingen dat zij in een vreemd land uit „ouders ter oorzake vau 's lands diens? afwezend of anderzints op „reis zijndebuiten het rijk zijn geborenzullen worden ingeschreven „binnen de plaats alwaar zij hunnf. wettige woonplaats hebben dat „jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achterge laten en geen bestaan hebbendeop de lijsten van die gemeente „zullen worden gebragtalwaar hunne ouders eerst in rang benoem- „den voogd of curator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad „en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn of dat dezelve „buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich „bevinden." „Zijdie geene ouders voogden of eigen bestaan hebbenzullen „worden .ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden." „De gehllimenteerden en kinderen in Godshuizen en liefdadige Ge stichten zullen worden ingeschreven in de plaatsen alwaar de Gods huizen zijn gelegenof de alimentatie geschied." En^ eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijkbinnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd over eenkomstig art. 6 der Wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den be paalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdat niemand ten dezen onwetendheid zoude kunnen voorwen denzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binuen detfe gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 19 December 1856. B. C. CAIJVoorzitter. C. df. JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzeé 7 Januarij. Door den reddingskolter der Zuid-Hollandsche lieddiiig-Maatschappij Willem van Houten, gevoerd door kapitein W. A. Botvbges zijn lieden alkier aangebragt vijf schipbreukelingen afkomstig van het schip New-Casllckapitein W. Rhodeste huis behoorende te Londen. Door het stormweder de mast over boord geraakt zijnde be vond dit schip zich reeds in een zinkenden staat (Schouwen z. o. 4 mijl) en ware de bemanning uit bovengemelde 5 personen bestaande gewis eene prooi der golven geworden, indien de onvermoeide pogingen en krachtsinspanning van kapt. Bowbyes en de bemanning van genoemden reddingskolter niet tot hunne redding waren aangewend. Dankbaar erkennen de geredden dan ook, dat zij naast God de redding van hun leven aan kapt. Bowbyes te danken hebben. De ongelukkigen afgemat en uit geput als zij waren, hebben hier eene zorgvuldige en menscklievcnde verpleging gevonden. Eere den zeeman, die, gelijk reeds vroeger, ook weder nu bewijzen van moed beleid en menschenliefde heeft gegeven. Maar op hooger prijs dan het eerbetoon en de dank van menschen zal hij hen slaande goed heid Gods welke al zijne pogingen met zoo gun- stigen uilslag heeft bekroond. Kerkwervf. 8 Januarij. Er is hij den kerkeraad alhier berigt ontvangen dat de kandidaat van der Meij tol predikant alhier beroepen dit beroep heeft aangenomen. Wij vernemen dat de heeren Nuys en compbierbrouwers te Middelburg, zicli in be zit gesteld hebben eener verbeterde wijze van bierbrouwen, welker beginselen uitgaat om alle voor bier geschikte bestanddeelen uit de mout te nemen, en de nadeelige daarin ach ter te laten, waardoor het bier helderder, duur zamer en tevens krachtiger wordt. De uitvinder dezer methode, de heer A. Heys, chemist, die in het bezit is van een aantal certificaten der aanzienlijkste bierbrou wers in Engeland Frankrijk Belgie Beijc- ren, Hessen-Darmstadt en Hanover, heeft zich met den heer B. M. Perk, bierbrouwer te'sGra- venhage, verstaan om deze vernieuwde brouw- wijze in Nederland te verspreiden en de heer Perk heeft ze thans voor de provincie Zeeland aan de heeren Nuys en Cutnp. overgedaan. Den 5 dezer werd bij den Hoogen raad der Nederlanden behandeld het beroep in cas satie van 1. M. van Leijenhuisvrouw van J. Schaap, bij arrest van het provinciaal ge- regtshof in Gelderland van 4 November 11. veroordeeld tot de straffe des doods, ter zake van vergiftiging harer stiefdochter door mid del van luciferskoppen; na het uitbrengen van verslag door den raadsheer Foorduinwerd de verdediging voor de requirante voorgedra gen door den heer mr. D. Leon en 2. A. No telaar wed. van J. de Bock, bij arrest van het hof van Zeeland van 11 November 11. mede tot de doodstraf verwezen ter zake van een dergelijk feit als bovengenoemd; in deze zaak werd door den raadsheer jhr. Melort rapport uitgebragt en trad voor de requirante op de heer mr. D. van Eek. De procureur-generaal van Maanen zal in beide zaken den 12 dezer conclusie nemen. Te Haarlem heeft een zeer belangrijke dief stal plaats gehaddoor builen- en binnenbraak aan het huis op de eerste Nieuwegracht, bewoond door den heer van Et ling en. Op Nieuwjaarsdag heeft die heer zich naar Delft begeven, terwijl hij zijne dienstbode tot jl. maandag, den dag van tehuiskomst, verlof gaf naar Amsterdam. Deze dienstmaagddien morgen aldaar terug komende, begaf zich naar het huis van haren meester, en ontwaarde bij het openen der deur, tot hare niet geringe ontsteltenis, de vreese- lijkste wanorde en verwoesting, alles was open gebroken, vernield of weggedragen. Zoowel voor aan de straat als achter, aan eene geslotene poort, zijn sporen van braak. Het ontvreemde aan voorwerpen van waarde schijnt nog al van be lang te zijn, Op den huize Lakenburg te Wamel, pro vincie Gelderland heeft men waargenomen dat, in weerwil van den ingevallen winter de beide ooijevaars op hun nest zijn gebleven, zonder oogenschijnlijk ongemak de vrij felle vorst in de eerste dagen van December hebben doorgestaan en in hun gastvrijoord rustig en te vreden het voorjaar schijneu af te willen wachten terwijl zij somtijds zelfs midden in den nacht lustig hun geklepper in den omtrek laten hooren. Men wil hieruit opmaken dat deze winter zich door geene buitengewone koude zal kenmerken. Van den 27sten 11. tot en met den 2den dezoe^frijn 93 runderen in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 151 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt bedragende daardoor bet totaal der gevallen gedurende het afgeloopen jaar 5727 en sedert den 1 dezer 51. BUITENLAND. DVITICBtlBO Keulen, 5 Januarij. Gelijktijdig met den prins van Pruissen daar te lande, is de hertog Bernard van Saksen Weimar, sedert generaal bij het Ne- derlandsch leger, in de dienst zijns lands getre den. Terwijl dit jubel bij het Weimarsche hof in stilte herdacht werdheeft tiet korps officieren des regerenden groothertogsmet dien vorst zei ven aan het hoofdvoor den waardigen jubilaris een prachtvol kalligrafisch adres doen vervaardi gen, tot overbrenging waarvan de opperstalmees ter des groothertogs eergisteren naar 'sGraven- hage is afgereisd. Men meldt uit Berne van 6 dezerIn eene door den bondsraad uitgevaardigde circu laire wordt gezegd dat er hoop op een eervollen vrede bestaatdoch tevens verklaard dat men in geval het tot oorlog komt, opeen krachtigen tegenstand vertrouwt, zullende geene opofferin gen alsdan te groot zijn om de vrijheid des lands te handhaven. Drie dagen voor Kersmis vond een boer te I Hönningen bij Lind in de opene lucht een pas gebouwd vogelnest met drie versche eijeren. Ook werden onlangs in deze omstreken reeds vlugten wilde ganzen gezien die den weg naar het noorden namen. Over het algemeen gelijkt de tegenwoordige winter tot hiertoe veel op die van de beroemde wijnjaren 1811 en 1822. Het huwelijks-contract tusschen den Rus- sischen grootvorst Michiel en prinses Cecilia van Baden is heden te Karlsruhe door den Russischen gezant aldaar geteekend. Den 27 December werden de voornaamste straten van Warschau voor het eerst met gas ver licht, en vóór den herfst zal die geheele hoofd stad in het genot dezer wijze van verlichting zijn. r B A B H B II H. Parijs 5 Januarij. Naar men zegt bedraagt bet tekort der begrooting voor het volgend jaar ten gevolge der oorlogskosten de aanzien lijke som van 70 millioenen francs. Er heeft zich alhier eene Katholieke ver- eeniging gevormd onder den naam van Club du Luxenhourg met doel jongelieden die her waarts komen om zich op de hoogere studiën toe te leggen, eengepasten omgang te verschaffen en hun daardoor het behoud van hunne godsdienstige beginselen te verzekeren. Naar men verzekert is Ledru-Rollin in het i departement AUier tot lid van den algemeenen I raad gekozen. Deze verkiezing wordt natuurlijk geheim gehouden. Alhier is het gerucht in omloop dat Zwitser land eene algemeene amnestie verleent. Men hoopt dat dit besluit zal medewerken om het geschil uit den weg te ruimenzonder eenige waardigheid te kwetsen. In het departement der Cöte-d'Oris in de laatste dagen zeer veel sneeuw gevallen op som mige wegen was de sneeuw zoo opgehooptdat men een dag noodig had om een doortogt te banen. In weerwil der oproerige pogingen in Sicie- lie en Calabriëen van den aanslag op zijn leven gaat de koning van Napels voort met gratie te verleenen aan veroordeelde personenwederom is die gunst aan een vijftigtal te beurt gevallen. Parijs 7 Januarij. Gisteren is de tweede bijeenkomst der Parijzer conferentie gehouden

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1