T H.° 1. Zaturdag 3 Januarij 1851 "TKSTM admimratieiT «WSTIJIM 7 r Woensdag en Zaturdag. ZIERIKZEESGH ABONNEMENT S-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cv Doodberigtenvan 1-6 regels a f\ behalve het Zegelregi. Bij het verschijnen van het 1ste nummer dezer courant, in het nieuwe jaar 1857, brengt de Redactie haren heilgroet aan de geëerde Lezers. Zij smeekt's Hemels beste zegeningen af voor koning eri vaderland, - voor den bloei en de welvaart van dit gewest en deze gemeente. Zij beveelt allen en alles aan de hoede en be scherming des Almagtigen aan. PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op tie bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie. Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zouden mogen aangaan dat het register tot inschrijving der personen, welke voor dit jaar aan de Loting voor de dienst der Nationale Militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secretarie zal gereed liggen van den 1 Januarij 185? tot den 20 daaraanvolgende, iederen dag, uit gezonderd des zondagsvan des morgens ten negen ure tot des na middags ten één ure en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het bestuur onderteekend zal wordenen dat dé zoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragtdoch met eene boete vau a tot 100 guldens gestraft moeten wordenen dat de nalatigen die eerst na den 2S Januarij zullen worden ontdektdadelijk gearresteerd moeten worden om tot de dienst te worden ingelijfd zonder tot het aanvoeren van eenige reden vau vrijstellingen te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen huii domicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende, welke op den 1 Januarij 1.857 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragten dus allen 'die in bet jaar 1838 geboren zijn bij deze opgeroepen en aangemaand om zich op voorschreven tijdstippen, plaats en uren voor den 20 Januarij c. k. ter inschrijving in het register aan te dienen, met overlegging van een extract van geboortetot op gave van den datum hunner geboortegelijk de ouders voogden, curatoren of gemagtigden van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter inschrijving aan te geven en alsdan aan het gemeente-bestuur zoodauige ouderrig- tingen te verschaffen of te doen verschaffen als vau de lotelingen zelve zoude kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle de jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetreden, hij deze te ken nen gegeven dat zij zich naden 1 Januarij 1S57tot op den 1 Juuij daaraanvolgende tot geene vrijwillige militaire dienst bij de Armée te land of ter zee kunnen of mogen verhinden, naar aanleiding der bepalingen, dienaangaande vervat in art. 94, litt. gg, der wet van deu 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle misvat ting welke zoude' kunnen ontstaan met betrekking tot de verplig- tingen van inschrijviug die bij de bestaande wetten worden voorge schreven aan de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt 1. Dat alle jongelingen in den jare 1838 alhier geboren, en alhier hunne woonplaats hebbendemoeten worden ingeschreven zonder onderscheidof voor hen al dan niet cenige reden van vrij stelling kan worden bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de inschrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie-Raad moeten overleggen op hetzelfde tijdstip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat ouders voogden en regenten verpligt zijn hunne kinde ren of pupillen in persoon of door iemand daartoe gemagtigdte doen inschrijven en daarin nalatig blijvende, verbeuren zullende boeten bij de bestaande wetten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of^het domicilium van inschrijving bij art. 50 der wet vau den S Januarij 1817 het navolgende is bepaald „De wettige woonplaats of Nfrfnicilie voor de inschrijving hierboven „vermeld wordt gehouden: voor hen die ongehuwd zijn, de woon „plaats der ouderenen bij overlijden van beidendie van den eersl- „benoemden voogd voor de gehuwdende plaats alwaar zij hun be- „staan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent gehuwden zal voor „de wettige woonplaats gehouden worden die plaats alwaar zij op den „1 Jan. van elk jaar tot de uitoefening van eemg beroep patent heb- „beu bekomen of wel voor het middel van het personeel en mobilair „of dathetwelk in dc plaats daarvan zoude mogen worden geïntro duceerd beschreven zijn en voor zooverre zij daarin niet beschre ien zijn noch patent hebben hekomen de plaats waar zij zich be iinden met deze verdere bepalingen dat zij in een vreemd land uit „ouders ter oorzake van 's lands dienst afwezend of anderzints op „reis zijnde, buiten het rijk zijn geborenzullen worden ingeschreven „binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben dat „jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achterge laten en geen beslaan hebbendeop de lijsten van die gemeente „zullen worden gebragtalwaar hunne ouders eerst in rang benoern- „den voogd of curator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad „en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn of dat dezelve „buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaal' zij zich „bevinden." „Zijdie geene ouders voogden of eigen bestaan hebben zullen „worden .ingeschreven op dc plaats alwaar zij zich bevinden." „De geiillimenteerden en kinderen in Godshuizen en liefdadige Ge stichtenzullen worden ingeschreven in de plaatsen alwaar de Gods huizen zijn gelegen, of de alimentatie geschied." En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijk, binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd over eenkomstig art. G der "Wet van dei: 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks binnen den be paalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdat niem&nd ten dezen onwetendheid zoude kunnen voorweu- denzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierilczeeden 19 December 1S56. B. C. CATIVoorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Ziebikzee, 2 Januarij. Gisteren had alhier eene vechtpartij plaats tusschen twee jongelingen welke in eene kroeg twist met elkander kregen, ten gevolge waarvan, naar men zegtde een den ander met een mes op eene vreeselijke wi jze het voorhoofd verwondde. Sterke drank schijnt hier al weder de hoofdrol te hebbeö gespeeld. In de zitting der staten-generaal van jl. maandag werden onder anderen de beraadsla gingen geopend over hoofdstuk VIII (marine). ])e heer Paspoort van Grijpskerke doet eene vraag betrekkelijk het plan om het koninklijke stoomjagt de Leeuw tot eene pennyboot temaken; hij wenscht inlichtingen deswege te ontvangen nopens de mogelijkheid eener verwezenlijking van dat plan. De heer van der Lek deClercq zal voor het hoofdstuk stemmen; hij verwacht toch veel van de optreding van het tegenwoordig hoofd van het departement; hel is een man van een helderen geest en bezield met het verlangen oin ten algemeenen nutte werkzaam te zijn. Hij maakt enkele opmerkingen en doet eenige vra gen: 1. wat de questie betreft van het leggen van een vuurschip op den Banjert; hij wijst op het rapport deswege in der tijd uitgebragt en op het opmerkelijk feitdat de leden uit de handels marine er eenstemmig voorwaren en die van de rijksinarine allen tegenhij acht het dus wensche- lijk dat de zaak andermaal onderzocht worde in het belang van den handel en de scheepvaart en de verliezen van kapitalen en menschenlevens2. nopens de betonning en de bebakening der Zeeuwsche stroomenwaar wel veel verbeterd ismaar toch nog veel te doen over isvooral wat betreft het zeegat de Roompot, waarvan deskundigen meenen dat de betonning niet juist is. De heer van Rijkevorsel heeft verleden jaar tegen het hoofdstuk gestemd, doch zal er nu voor stemmen ofschoon het cijfer nagenoeg hetzelfde is, want er komen thans op voor de kosten voor het dok te Willemsoord, die er verleden jaar niet op voorkwamenmaar de voorname reden waarom hij nu voor de begrooling zal stemmen is, dat deze begrooting los is van het stelsel van den vorigen minister van marinedat stelsel van den vorigen minister zou voor vele jaren groote geldelijke offers kosten deze minister heeft zich echter niet stellig verklaard voor het stelsel van zijn voorganger, of gezegd zich er onvoorwaar delijk aan vast te houden; daarom kan hij nu gerust zijne 9tem aan het hoofdstuk geven. De heer van Swinderen legt dezelfde verklaring af. De heer Cremers blijft tegen het hoofdstuk om dezelfde redenen als in het vorige jaar. De minister van marine dankt den heer van der Lek de Clercq voor de welwillende gevoelens, door hem ten zijnen opzigte ontwikkeld. Wat het vuurschip op den Banjert betreft, deze zaak is nog niet afgedaan en blijft nog onder zoek verdienenmaar men moet toch in aan merking nemen, dat ook de Engelsche kusten niet doelmatig voor vuurschepen zijn; onze havens zijn daarvoor nog zooveel minder ge schikt, de vuurschepen zijn in de Noordzee niet goed te houden volgens de verklaring van Engelsche kapiteins nopens een vuurschip op de kust van Ierlandziet men liet niet vóór i men er vlak bij is; hij zal de zaak echter nader laten onderzoeken. Wat het zeegat de Room pot betreft, daaromtrent zijn in de laatste maan den onderzoekingen gedaan. Wat de verbete ring van het koninklijk stoomjagt de Leeuw aan gaat daaromtrent is men in onderhandeling doch er zullen geene kosten voor besteed wor den, als men niet de zekerheid van voldoende vlug heid in liet varen kan bekomen. Verder zegt de minister, dat door sommige sprekers teregt begre pen is, datdeze begrooting los is van het stelsel des vorigen ministers van marine; de minister ver klaart verder ook niet gebonden te zijn aan het stelselvooral niet wat betreft de geheele uitvoering van het plan nopens de schroeffre- gatten. De beraadslagingen worden gesloten en hoofd stuk VIII aangenomen met algemeene stem men op eene na (die van den heer Cremen- De zitting wordt daarna gescheiden tot mor gen ochtend ten elf ure. De kamer heeft jl. dingsdag al de nog overii i hoofdstukken der staatsbegrooting als ook dal op de middelen en de kredietwet aangenomen meest met algemeene stemmen. Oorlog met tegen 8 stemmen. De kamer is daarop uiteengegaan. Onder de gemeente Loosduinen is den 29 Dec. aangespoeld een zwart scheeps-naam bordwaarop met witte lettersW'ensleydale Eene vreeselijke gebeurtenis greep dings dag avond onder de gemeente Berkel plaats Des avonds omstreeks elf ure meldde zich hij den landbouwer P. van Santen aldaar een per soon aan als vrouw gekleed, welke voorgaf tot hem te zijn gezonden met een brief van een:- zijner familiebetrekkingen en daarop verzocht, aangezien het reeds zoo laat in den avond was den nacht in de woning van van Santen temo gen doorbrengen toen dit haar geweigerd was verzocht zij den bouwman haar den weg naar Bleiswijk te wijzen, waaraan deze gereedelijk voldeed en zich daartoe met de boodschapster- op eertigen afstand van zijne woning verwij derde. Eensklaps werd van Santen daarop door- vier mannen aangevallendie hem onder aller lei bedreigingen bonden en op eene mestvaalt, wierpen, waarna zij de woning van den land bouwer in den brand staken, met dit treurige gevolg, dat die woning, met stalling, schuur, koeijen, paarden, den oogst enz., grootendeels eene prooi der vlammen werden. Toen de knecht van van Santen denbrand ontwaar werd en naar buiten snelde om hulp te roepenriep zijn meester hem van de mestvaalt toe om hem te bevrijden, waarop hij terstond de touwen, waarmede hij gebonden waslos sneed en het voorgevallene vernam. Het vreemdste van dit geheele geval is, dat van Santen heden morgen na de blussching van den brand vermist werd. BUITENLAND. STJlXSCHIiAVJO Reueen 27 December. De onder de verstan- digen in den lande te weeg gebragte spanning en ontevredenheid over het artikel van het nieuwe konkordaat, dat aan de Katholijkegeestelijkheid de rnagt geeft, om in den staat geestelijke huwe- lijksregtbanken in te stellen, vermeerdert naar mate het tijdstip nadert, waarop die exceptionele regtsbedeeling zal in werking treden. Vooral in Hongarije ontmoet deze nieuwe instelling het krachtigste verzet, daar is hare uitwerking lijn- regt in strijd met die welke de bisschoppen er van verwachten. Uit genoemd land verneemt inen, dat een groot aantal Katholijken de schoot der kerk verlaten om zich niet aan de geestelijke regtbanken te onderwerpenen overgaan tot het Protestantsche geloof. Zelfs wordt een aanzien lijk grondeigenaar genoemd, die met zijn gezin het ff atholicismus afgezworen en de Protestantsche godsdienst omhelsd heeft; de op de bezittingen van dien heer werkzame boeren hebben het voor beeld huns meesters gevolgd. De Katholijke gees- telijkheici is blijkbaar ongerust over de vorderin gen, die het Protestantismus met eiken dag in Hongarije maakt. Het nieuwe konkordaat heeft de verandering niet kunnen voorzien die meer en meer onder de Hongaren in hun godsdienstig geloof merkbaar wordten derhalve heeft het ook geenè dwangmaatregelen geene wereldlijke straf fen kunnen bepalen tegen die Katholijkendie tot de Luthersche belijdenis overgaan. Velen zijn echter van oordeel, dat als die geloofsverandering- dus aanhoudt, de bisschoppen al hunne midde len van overwigt zullen aanwendenom door hét burgerlijk gezag eene wet te doen afkondigen, houdende bedreiging van geldboete en strenge ligchamelijke straffen tegen ieder, die geborenen

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1