GOUBANT. Zaturdag 19 Januarij. 1856. W.° 6. Woensdag en Zaturdag. ARMEN-CO\CERT. ISÏ\ ABONN EM E NTS-PRIJ S Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 25. Inzending der Advertdaags te vorenvoor 11 ure 'smorgens, VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTHN11)s/V. 15 cents de regel. GeboorteIIuw elij ks- Gewone Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. Het is u reeds aangekondigd dat op den I Februarij aanstaande een vocaal en instrumentaal concert ten voordeele der armen van alle gezindten dezer stad alhier zal gehouden worden, leder, die het wel niet de armen meent zal die aankondiging aangenaam en welkom zijn geweest, maar dubbel aangenaam en wel kom voor hem die de toonkunst bemint en waardeert. Het is waar, het is niets nieuws, dat een concert ten voordeele der armen wordt gegeven maar wie zou wenschen, dat hel iels nieuws ware; wie zou wenschen dat men dit loffelijk gebruik varen liet? Gesteld eens dal onze loonkunstoofonaren het besluit namen om zich die moeite en dien lijd te sparen gelooft gij niet dat dit opzien en afkeuring zou baren. I n nu nu zij toonen dal zij opdien ingeslagen goeden weg voort gaan nu mogen wij hun deswege wel toejuichen en daarvoor dankbaar zijn. Nu mag men reeds bravo roepen, al hoorden wij hunne toonen nog niet. Wij begroeten daarom dan ook dit eerste armen-concert in dit strenge winlergelijde met onverholen opregte blijdschap inet de levendigste gevoelens van sympathie, met de. b ste verwachtingen van een goeden uilslag zoowel voor den armen als voor de kunst. Yoor de kunst? Ja want wij weten met wat onverinoeiden ijver er wordt gestudeerd met welk eene inspanning men zich voorbereid Wij behoeven om ons daarvan tc overtuigen slechts op Ie noemen hetgeen voor zooveel ons bekend is ten ge hoorezalgebragt worden, te wetenKen declair.atorium, getiteld; De gang naar de ijzersmelterijnaar het hoog- duitsch van F. von Schiller, vertaald door onzen dichter Tollens, met afwisseling van koor, onder anderen van de leerlingen der zangschool der afdeeling en begeleiding van vol orchest, en der Oslermorgengroote cantate voor koor, geïnstrumenteerd door Neultammer. liet decla- matorium zal voor velen iets nieuws zijnwant wij herinneren ons niet, dat dit vroeger hier is gehoord. Ken zeventigtal personen zullen lot dit concert mede werken. Wij mogen dus niet zonder reden nieuw en veel kunstgenot wachten. En voorden armen? - Ja- ook voor hen twijfelen wij niet aan een goeden uitslag want .grootelijks zqqdqn wjj .ons bedriegen indien de deelneming aan dit concert niet algemeen en onbekrom pen ware; want jiet is niet het applandissement - het zijn niet de loftuitingen en eerbewijzendie de concert- gevers begeeren, maar bet is een rijke oogst voor den armen hel is een zeer talrijke opkomst van hel publiek, dat zij verwachten mogenhet is belangstelling ook door de opkomst uit de naburige gemeenten, die hun verblijden zal. De. zaak beveelt zich zelven te zeer aan zoo dat meerdere woorden van aanbeveling hier wanklanken zouden zijn. Wij eindigen daarom met den wensch, dal niemand vooral niet een van het medewerkend personeel, door ziekte of cenige treurige omstandigheid verhinderd zal worden, het concert bij te wonen. Ill III BINNENLAND. Men verneemt dat ook II. M. de koningin-we duwevooreen getal van vijftig loten heeft gelieven deel tc nemen in de loterij van den heer /IHeling ten behoeve der ongelukkigen op Banda enz. Verder bc tigl men dat ook de aanzienlijkste handelhuizen van Rotterdam een werkdadig deel in deze loterij nemen er zijn er die voor -20, 30, i0 j a 100 loten geteekend hebben. II. M. de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben fraaije geschenken doen toekomen aan de te St. Maartensdijk opgerigtc loterij van vrouwe lijke handwerken ten behoeve van het fonds tol wering der bedelarij. Men verzekert dat er door eenige vrienden van den onlangs overleden verdienstelijken kapitein—luit. ter zee Braining een gedenkteeken op diens graf zal op- gerigt worden. :Als een opmerkelijk feit wordt door de N. II. C. vermeld dat de zeeloods van het Amerikaansch fre gatschip Leila, kapt. J. Straffordhetwelk de reis van Hellevoetsluis naar Baltimore in 26 dagen vol- bragt heeftuit hoofde van de hooge zee niet van boord is kunnen gezet worden in bet Engelsch kanaal en eerst 47 dagen na zijn vertrek te Hellevoetsluis is terruggekeerd hebbende in dit tijdsverloop de reis gemaakt naar Baltimore en van daar via New-York eu Liverpool naar Hellevoetsluis. Staal van de Nederlandschc, Hervormde kerk op I Januarij 18 55. Provinciën. Zielen. Gemeenten. Predik. Gelderland 230,829 182 211 Zuid-Holland 414,905 201 271 Noord-Holland 283,098 155 208 Zeeland 115,586 101 115 Utrecht 89,521 67 82 Friesland 214,772 203 219 Overijssel 143,007 69 87 Groningen. 161,932 151 163 Noord-iiraband 4.3,218 93 98 Drenthe 72,940 48 54 Limburg. 4,217 14 16 'lolaal 1284 1,753,885 Aan de werf van den scheepsbouwmeester Mak te Ridderkerk heeft een treffend ongeluk plaats gehad. De vrouw van een zijner werklieden onge rust over het lang uitblijven van haren man, daar hel reeds tl ure in den avond wasbesloot hem te gaan opzoeken. Daar men zeker wist dat haar man niet van zijn werk geweest was, vreesde men voor een ongeluk. Na lang zoeken vond ineu hem in het ruim van het barkschip dat op stapel staat liggende in zijn bloed. De ongelukkige was van boven neergevallen en had daar reeds omstreeks 4 uren gelegen; alhoewel hij nog (eekenen van leven gaf, is zijn toestand toch hoogst gevaarlijk. Men schrijft uit Gouda van den 14 Januarij Wederom heeft alhier in de nabuurschap een treurig ongeluk plaats gevondendat als een waarschuwend voorbeeld kan dienen voor hen die zich onvoorzigtig op het bedriegelijke ijs wagen. In de gemeente Stolk zijn drie kinderen van den onderwijzer aldaar bene vens den onderwijzer, terwijl zij zich met schaatsenrij den vermaakten op den breeden vliet door het ijs ge zakt twee der kinderen zijn jammerlijk verdronken het derde hoewel nog levend aan den wal gebragt ligt gevaarlijk ziek en loopt het gerucht dat ook dit kind zou overleden zijn. De ondermeester is als door een wonder gered. Uit de groote I.indl schrijft men den 12 dezer: Heden namiddag, circa 3 uretrof deze gemeente eene harU erscheuiende ramp waardoor èene moeder en twee geliefde dochtertjes van verschillenden leeftijd haar graf in de diepte vonden. De zaak heeft zich volgcnder wijze toegedragen Op den boezem de He vel in deze gemeente vermaakten zich eenige kinderen op het zwakke ijs; het zoontje van A. S. valt al spe lende met eene slede er door; twee zijner zusjes, digt daarbij zijnde trachten hem Ie redden, doch deelen in hetzelfde lot. Daarop komt de vader toeschieten, doch ook zijne poging mislukt, zoodat eindelijk vader en drie kinderen in groot levensgevaar verkoeren ter wijl nog drie andere toegeschoten personen iiiode op het punt zijn te verdrinken. Ook de vrouw van A S. komt, tegen alle waarschuwingover hot brosse ijs om hare kinderen te redden; ook zij zinkt in de diepte alle pogingen worden in het werk gestelddoch de zwakte van het ijs laat niet toe, de in doodsgevaar ver keerenden te helpen tot dat eindelijk, met behulp van ladders en louwen en van een klein schuitjede vader A. S. en zijn zoontje (de oorzaak van deze ramp) en de andere personen met levensgevaar worden gered djeh de moeder en hare twee kinderen zijn niet meer Uit Oislerwijk wordt geschrevendatterwijl velen zich daar II. zondag met schaatsrijden vermaak ten eensklaps zes personen door het ijs zijn gezakt, waarvan eende 17jarige dochter van den heer W. Dolleman is verdronken, terwijl de vijf overige met de grootste moeite zijn gered. Dezer dagen begaven zich twee zoons van ecnen bakker te Hoorn zich te bed in de bakkerij en vergalen den doofpot te sluiten; den volgenden morgen vond men beiden door de kolendamp geslikt. Reide jongeliugen waren zeer oppassend en arbeidzaam; de een was 17 en de andere 18 jaren oud. Voor eenige dagen hebben de zoons van de we duwe B. Garming, te Noordbargc provincie Drenthe bezig zijnde met het vlak maken van een ouden wal, een pol, gevuld met onbekende zilveren geldstukken, gevondenwelke daar oorzeker voor vele jaren om deze ofgene reden is verborgen. Sommigen zeggen dat ze het gevondene in twee keeren met eene zooge naamde wipkarnaar huis hebben gevoerd. Genoemde geldstukken zouden gemerkt zijn met het jaartal 1700 en de grootte hebben van een oud drieguldenstuk. Men schrijft uit Brussel van 12 Januarij. Eene bij zonderheid die zeer wel onzen tijd van duurte en vord- selschaarschheid kenmerkt is de volgende Vroeger hadden wij hier konijnen sociëteiten dat is sociëteiten welker leden meestal brave werklieden wekelijks of maandelijks zich op konijnenfeesljcs ver gastten. Thans hebben wij dat niet meer de konijnen zijn te duur voorden werkman. In hare plaats konicn kauen-societeiten tot stand, dat is sociëteiten, die de vroegere konijnen door Itatten vervangen. Zoo heeft o. a, in eene herberg in de 4de wijk, eene dergelijke sociëteit haren zetel. Elk lid verbindt zich wekelijks eene gezonde wel gevlceschde kat aan bet gezelschap te leveren. Ookschijnt er van nu af eene zekere schaarschle aan zulke dieren in de 4de wijk te komen en groeit het getal der ratten en muizen er vreeswek kend toe. Dit zoude gevaarlijk kunnen worden. Op dingsdag in de vorige week stond een dou anier aan het bassin te Antwerpen op post, toen hij eenen persoon met iets onder den arm schoorvoetende zag aankomen. Hierdoor achterdocht opvallende naderde hij dien persoon en bemerkte, dat het eene groote opgevulde blaas was. Zich daarvan meester willende maken nam de persoon de gelegenheid waar, om eensklaps de blaas open te snijden en even spoe dig had de douanier de blaas over het hoofd terwijl een stroom olie hem daaruit langs neus, mond en ooren stroomde. Zoo was de douanier zeker nog nooit ge- pommadeerd geweest 1 En de smokkelaarsdeze hadden intusschen de handen vrij In den avond van den 7 dezer is tc lierchcm bij Antwerpen een moord gepleegd. Twee jongens beide omstreeks 18 jaren oud, verliefd zijnde op eene der dochters uil de herberg der gemeente waren na tuurlijk zeer jaloerscb op elkander waaruit op ge- melden avond in die herberg tusschen hen twist ont stond. Een hunner vertrok met nijdigheid en toen de andere een uur later in gezelschap van eenen vriend mede de herberg verliet werd deze op zekeren hoek door den eersten afgewachtaangevallen en eene messnede in den hals loegebragtten gevolge waarvan hij weldra bezweek. De moordenaar is aanstonds gevat en naar Antwerpen vervoerd. Onlangs is te St.-Joris- Winghe op eene hoeve een varken gestolen waarbij de dieven de stoutmoedig heid gehad hebben met krijt op de staldeur te schrij venIndien liet verken het aenstaemle jacr niet vetter is, zullen de dieven hel niet meer willen. benoemingen en besluiten. Bij onderscheidene besluiten heeft Z. M. aan mr. 1'. G. J. lloog van ter Aar gewezen regter in de arrondissements-regtbanlc te Rot terdam ten laste van den staat een pensioen verleend van1333 'sjaars; tot ontvanger der directe belastingen voor de tweede af deeling te Rotterdam benoemd den hcerS. H. Muntzthans ontvan ger der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnseu te Harlingen aan den heer H. Bohlen opzijn verzoek eervol ontslag verleend als consul der Nederlandente Philadelphia voor de stalen Pennsijlvanië en Delewave. BUITENLAND. BUITSCHI&ND Keulen, 14 Januarij. Te Weenen verzekert men stellig dat Engeland van den woordelijken inhoud der naar Petersburg gezonden voorslagen niet afwil wijken; volhardt het hierin, dan zou het Weener kabinet zijne voorstellen de bondsvergadering tc Frankfort voor leggen. Te Petersburg loopt vrij algemeen het gerucht dat de grootvorst Konstanlijn den vorm, in welke de nieuwe voorstellen van Oostenrijk zijn voorgedragenals uiterst beleedigenü voor eene mogendheid van den eersten rang aanmerkt, die nog geenzins als overwon- nen kan worden beschouwd. «Wat zijn dat, zou hij uilgeroepen hebben voor dreigende voorwaarden, die ons zij hel slechts ook lijdelijk zouden kunnen dwin gen in onze eigene Zee niet meer dan den Tuik te zijn I aat men komen en Nicolaieff beschouwen dat is ge heel iets anders dan Sebastopol." Inderdaad is zoo wel de grootvorst als de keizer zelf, die zich ten vorigen jare naar Nicolaieff begrf. om de versterkingswerken te overzien en de voortzei,.ng daarvan te bevorderen van gevoelen dat deze in eene tienmaal sterkere vesting dan Sebastopol herschapene stad alle aanvallen zal weten te wederstaan, en de kostbare voorraadmiddelenwelke inde arsenalen, op de werven en in de werkplaatsen opgestapeld zijn, te beschermen. Te Berlijn meenen sommigen te mogen verzeke ren dat de vredesonderhandelingen nooit op zoo veel belovenden voet als thans gestaan hebben. Als een gunstig teeken heschouwen zij het dat die onderhande lingen gedurende den laatsfcn tijd met eigenhandige

Zierikzeesche Courant | 1856 | | pagina 1