ZISBIRZGESCIIE Wingsdag A<H 1836' cot RANT. 25 October BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Aanbesteding. IVerpachting. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. Paiujs den 18^ October. De Moniteur meldt heden bet volgende: «Bij besluit van den iy^ea dezer, heeft de koning, op verzoek va a de heeren de Peyronnet en Chantelauzewier gezondheid zeer gele den heeftlast gegeven dat zij uit het kasteel van Ham zouden ge laten worden en hun vergund om op hun woord bun verblijf te houden de heer de Peyronnet te Montferrand (departement de la Gironde) en de heer Chantelauze in het departement van de Loire/' W". 86. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE ïijn voornemens op Zaturdag den 2g«eo dezer maanddes middags, ten Raadhuue, in het openbaar, bij inschrijving en mijning aan den minsteischenden aantebesteden Het Inheijen van n5 stuks Palen, met het aanbrengen van ecnige Koppelhouten en Kruisen, aan de galerij van het Heslhavenhoofd de zer Stad, met de leverancie van alle benoodigde Materialen, Trans porten en Arbeidsloonen, ingevolge het bestek en de voorwaarden, tot deze besteding vastgesteld door den Raad dezer Stad welke Van heden af dagelijks ter Secretarie te lézen zijn/terwijl daags voor de aanbesteding door den Stads Architect de r.oodige aanwij zing op dit werk geschieden zalen inmiddels bij denzelven de be geerde inlichtingen te verkrijgen zijn. Zierikzeeden iyien October 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. W. de JONGE, vt. Wethouder l. p. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P, KROEF. BURGEMEESTER én WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 2^en November aanstaande des middags ten Raadhr.ize in het openhaar te verpaehten De Grasmaaijing aan den Westhavendijkbenevens het gebruik van Huis en Schuur aan het Weslhavenhoofdgedurende een tijd vak van zeven achtereenvolgende jaren aanvangende den ndeu No vember i836 en eindigende den iiden November 18/^3 achtervol- geas de voorwaarden daartoe door den Sledelijken Raad vastgesteld, -welke dagelijks, van heden af, ter Secretarie voor de gegadingden ter lezing liggen. Zierikzeeden 25s*en October i836. Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. de JONGE, vt. Wethouder Lp. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. p. KROEF. FRANfcFÖKT den 18de11 October. Volgens berigten uit Konstanti- ftopel van den 21st™ September, had de Iransche gezant; de vice- admiraal Koussin, die met verlof naar Frankrijk gaat, den i^n een afscheidsgehoor bij den sultan gehad bij welke gelegenheid bij bet antwoord van den koning der Franscben ,op de kennisgéviug van het huwelijk der prinses Mihrimad, aan den sultan heeft aan geboden. De vice-admiraai Koussin ontving bij dit gehoor uit han den van den sultan de, met briljanten omzette turkscbe ridderorde, welke ook doch minder rijk versierd aan den eersten gezantschaps secretaris en andere leden der ambassade geschonken' werd. Ge noemde gezant zou de terugreis naar Frankrijk doen met het fregat t Herminiehetwelk te dien einde ter reede van Konstantinöpel was aangekomen. In Pera en Galata hadden weder in de laatste dagen eenige pest- gevallen plaats gehad; ook in de hoofdstad nam dezelve toe, en woedde vooral hevig onder de kooplieden in perzische shawls. Er beerschte een groot gebrek aan water, aan welke omstandigheid men toeschreef, dat er vele honden waarvan het aantal in Konstanti- nopel zeer groot is, dol werden. Een man en eepe vrouw in Pera warén door zoodanigen dollen hond gebeten aan de gevolgen Waarvan de vrouw reeds overleden was. Te Konstantinopel was den 28"en September tijding ontvangen Van belangrijke overwinningen door de troepen onder Koschid-pacha op een der kurdiscbe stammen behaald. Meer dan vijftig versterkte plaatsen waren daarbij den Turken in banden gevallen. De sultan wilde niet slechts naar Ismid reizen, maar binnen kort ook de streken aan den Donau bezoeken hoewel de uitvoering van dit reisplan hem door den divan sterk werd afgeraden als geschikt om de ontevredenheid der bevolking over zijne afwijking Ven de oude vormen aanmerkelijk te vermeerderen. Uit Smirna wordt gemeld dat de prins de Joinville voornemens Was zijne reis tot Syrië en Egypte uit te strekken. De engelsche vloot had Yurla den 19^0 der vorige maand ver laten zonder dat men met zekerheid wist werwaarts zij gestevend was. De Eiberfelder Zeiiung meldt uit Frankfort het volgende: Oaze wijubergen leveren een treurig gezigt op. Tot op het mid den van September konden wij nog hoop voeden eenen dragelijker* wijn te zullen bekomenmaar de laatste helft dier maand was derwijze regenachtig en koud dat men in den wasdom der druiven niet den geringsten voortgang kon waarnemen. Met het begin van October, die zich met zeer warmen regen instelde, ontstond eene e.lgemeene rottingdie thans zoo verre is voortgegaan, dat er in onze wijnbergen schier niets dan verrotte druiven gezien worden, en de weinige nog onaangestokene zijn dik van schil en zuur. Het is te wenscheo dat de inoogsting spoedig, immers binnen acht da gen plaats grijpen moge, opdat niet het weinige dat nog van den overigens overvloedigen wijnstok gewonnen kan worden insgelijks verloren ga. De grieksche regering blijft veel zorg bestedén aan bet aanleg gen van groote wegen. Buiten den reeds bestaanden van Athene naar den Pijreüs, zou er ook een van daar naar Elensis worden aangelegd en ook de gemeenschap met Oostenrijk nog gemakkelij ker en sneller dab tot hiertoe worden gemaakt. In berigten uit Alexaudrie, van deu iad«n Augustus, léést men het navolgende Het schijnt dat eindelijk eene der engelsche stöombooten dié den Euphraat bevaren te Bassórah en dus nabij den mond der ri vier is aangekomen. Onlangs is de stoomboot Tartarus van 220 paardenkracht, in 21 dagen van Falmouth, te Alexandrette (Skan- deroun) in het noorden van Syrië binnengeloopen. Zij had depê ches voor Indië aan boord doch deze zullen aldaar blijven tot de terugkomst van de stoomboot Euphrates. De weg naar Indië lange den Euphraat schijnt den afstand zoodanig te verkorten, nu de ge makkelijkheid der gemeenschap langs de Perzische Golf erkend is dat de oost indische compagnie aan denzelven de voorkeur zal ge ven boven dien langs dé Roode Zee. »Het egyptische gouvernement schijnt echter het plan te wilier* voortzetten om eenen ijzeren weg aan te leggen van Suez naar Kaïro door de woestijn heen hetgeen een afstand van omtrent 80 engelsche mijlen is. De nuttigheid van dezen weg is oog een groot problema i zoo wel met betrekking tot den handel als lit andere opzitten." Hoe voorzigtig men moet zijn met bet begraven van schijn- dooden leert weder eene onlangs te Hermannstadtin Zevenber gen voorgevallen ontzettende gebeurtenis. De luitenant kolonel El- saszer, luitenant auditeur-generaal en justitie referendaris bij het zevenbergscbe generaal militair commandooverleednaar men meendeaan de cholera en werd begraven. Kort daarna werd in zijne nalatenschap een kostbare ring vermisten een van zijne be dienden, die verdacht werd denzelven te hebben ontvreemd, be weerde, dat zijn heer dien ring steeds aan zijnen vinger droeg en dat dezelve waarschijnlijk daaraan bij zijnen dood gebleven was. Plet lijk werd dus opgegraven j en nu bevond men tot groote on- steltenis van allen die daarbij tegenwoordig waren dat de onge lukkige luitenant kolonel na zijne ter aardebestellinguit den schijn* dood ontwaakt en eerst daarna werkelijk gestorven was waarvoor ten bewijze strekte dat het lijk op den buik lag, en bet vleesch aau handen eu armen was afgeknaagd. Een dagblad, hetwelk de zaak van Karei X voorstaat, zegt gis teren reeds vau het besluit aangaande de heeren de Peyrojinet en de. Chantelauze onderrigt geweest te zijn, en geeft beden te verstaan, dat de heeren de Polignac en Guernon de Ranville weldra op dezelfde wijze in vrijheid zullen komen. Het ministeriële blad la Paix noemt bet genomen besluit eene verzachting welke de goedheid des konings aau het lijden van de gewezen ministers ,van Karei X toebrengt. De nederlandsche gezant, de heer Fagelwas haauwelijks tfi Parijs aangekomen of bij heeft reeds eene conferentie met denbeer Molé gehad. Men denktdat hij nieuwe instructiëu voor de hol- landsch belgische zaak heeft ontvangen. Uit een' brief van den maarschalk Clauselvan den blijkt hét, dat de toestemming tot de expeditie van Cönstantine te. Algiers bekend was. De maarschalk maakte zich gereed, onmid dellijk te velde te trekken en hoopte den isten November te Con* stantine te zijn, indien de hem aangekondigde versterking den 20s1- dezer aangekomen ware. De stoomboot le Castor is in den nacht van den 8sten op den 9^en van Bone te Algiers aangekómen. Dezelve heeft het berigt medegebragtdat de provincie Constantine gewapend is, en dat eene sterke bende Kabaïlen een' inval op anderhalf uur afstands de: stadgedaan heeft. Men heeft dadelijk troepen ter versterkin van Bone afgezonden.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1