It*. 89. t.O.Ul A S T. Vrijdag A0. 18341 7 November. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. JwöjKdk 0|J fee SSIocfep&mlum BÜRGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE RIK ZEE. Gezien art. 4° van het Reglement van Policiein verband tol de ar tl S en van dat op de vloedplanken binnen deze stad. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op Maandag den io dezer maandeene algemeene Inspectie zal geschieden op de Vloedplanken zoo van de Stad als die der Inge* ïetenen. Wordende een ieder bij deze aan zijne verpligting herinnerd om de Vloëdplankeri alsdan gereed en in orde gesteld te houden, op straf van de bepaalde boete dóór de nalatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onkundig zij of onwetendheid voor wende zal. deze in de Stads Courant worden geplaatst en ömge- toepen terwijl zulks aan dé Commissaris van'Policie* en Stadsar chitect tot handhaving en uitvoering zal worden medegedeeld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee den 6 November 1834» Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. de JONGE, Wethouder l.p. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. NIEUWS TIJDING EN. GROOT-RRITTANNIE. Londen, den ïgOctober. Heden namiddag zullen de lords van Ér- Ms. geheimen raad belast met bet onderzoek naar den jongsten vrees- selijken brand in deze hoofdstad, allerwaarschijnlijkst eene laatste bijeenkomst houden, in welke het, door de bij die gelegenheid te liooren getuigen nog nader zal bevestigd worden dat al de aan gaande dien brand geloopcn hebbende geruchten ongegrond zijn,eh dezelve aan het enkel toeval moet toegeschreven worden. Inlusschen houden zich reeds een aantal werklieden met het herstellen der mu ren van de zoogenaamde geschilderde kamer onledigin welke voor eerst de bijéénkomst van het huis der lords zal plaats vinden. Deze herstelling, gevoegd hij de gedeeltelijke opbouwing van het vroegere buis der lords aanvankelijk tot vergaderplaats van de leden van het huis der gemeenten bestemd, Zal, volgens de voorloopige raming, bet gouvernement op niet minder dan 3o,ooo p. st. te staan komen. -Te Philadelphia is onlangs eene uitgaaf van den bijbel in 4° verschenen ten behoeve der blinden. Dit is het eerste boek van dien aard dat in de Amerikaansche Staten is gedrukt. De uitvoering van dit fraai gedenkstuk is eene herinnering aan de profetie: de blinden zullen zien. (Messenger.) in het begin der vorige maand is de luchtreiziger Green met zijnen ballon opgestegen; hij was van een en vriend vergezeld. De luchtbal steeg langzaam op, en nam de rigting naar het noorden, dwars over de rivier Werr. Op eene tamelijk aanmerkelijke hoogte en op eenen afstand van twee mijlen geraakte de ballon in twee tegen elkander iuloopende liichtstroomen en scheen langer dan pen vierde-uurs stationair te blijven. De bovenste stroom kwam uit bet noordwesten. Na verloop var. dezer, tijd nam de luchtbal we der deszelfs opstijgende beweging aan en werd door noordenwind tamelijk ver naar zee gedreven. Nadat de reizigers langer dan een uur in het luchtruim hadden opgedobberd troffen zij maatregelen om de nederdaling te bewerkstelligen tot hoven den waterspiegel neergekomen rezen zij wederom nagenoeg 3o meters. Het schijnt evenwel dat de opstijgkracht voor de zwaarte van het schuitje niet sterk genoeg meer was, ten minste de ballon daalde weldra ander maal en zette het bootje zaclitkens op de oppervlakte des waters neder. Doordien het schuitje van teenen gevlochten en mitsdien ligt was, alsook de randen en de grond van hetzelve met water werend doek waven bekleed, zoo dreef het over het water gelijk een schip, terwijl de ligter geworden ballon deszelfs regtstandige zwevende stelling behield. Dit belangwekkende schouwspel had op ongeveer eene mijl afstands van den oever plaats. Daar echter de stroom op deze hoogte uit het zuid westen kwamzoo werd de luchtbal naar den oever gedreven en sleepte hij het schuitje met zich voort. Reeds bevonden zich de luchtreizigers gedurende 20 minuten in dezen toestand welke zij overigens hadden voorzien en derhalve onbezorgd waren, toen een Joods hen te hulp kwam de beide avonturiers aan boord nam en het anker van den luchtbal aan zijn vaartuig vasthechtte. Nu had er eene zonderlinge verloo- ning plaats: de door den wind voortgedreven ballon vloog voor de loodsscbuit uit en sleepte dezelve met 7.00 veel snelheid de ha ven binnen, dat men het zeil, als geheel nutteloos, inhaalde. Den 3i. Laatstleden woensdag is te Glasgow eene luisterrijke eercmaaltijd aan den voormaiigen minister lord Durham gegeven die door meel' dan honderd duizend menschen met muzijk en vlag gen was ingehaald. Veertien honderd en vijftig personen namen deel aan het feest, dat in een opzettelijk daargesteld gebouw gege. ven werd, én zich door orde en geregeldheid onderscheidde. Na dat de toast op het welzijn van den edelen lord was ingesteld, als voor hem, die, gelijk de president zich uitdrukte, immer de voor stander der volksbelangen geweest was, zonder ooit ter regler- of linkerzijde van het ingeslagen spoor af te wijken, stond zijn lord schap op en betuigde zijne'erkentelijkheid in eene breedvoerige aan7 spraak, waarin hij onder anderen zeide twintig jaren lang ijverig, eerlijk en gemoedelijk de zaak van het algemeen te hebbep voorge staan, en daarmede "haar vermogen te willen voortvaren. FRANKRIJK. PArijs den 3o October. Een telegrafisch berigt uit Bayonne,van den 28, meldt, dat Mina den 27 in die stad was en hij vólkomen hersteld schijnt te wezen. Eene bezending van vijf Arragonezen is hem komen melden, dat 5ooo gewapende en uitgeruste stedelingen slechts zijne bevelen te.gemoet zien. Elisondo is bevrijd endoor een garnizoen van 5ooo man bezet. Het dagblad van Lot en Cdrfonne meldtdat den 25 dezer in de stad Agen bij gelegenheid van een schoenmakers-feest, onlusten zijn voorgevallen. De timmermansknechts en leerlooijersgezellen wilden niet hebben dat de schoenmakers een vaandel zouden me7 dèvoeren. Een bloedige twist is er het gevolg vim geweest. Eenige personen zijn zwaar gekwetst geworden. Bij het vertrek dezer tijding heerschte er nog veel gisting in de stad. Den 3i. Thans staat voor het hof van assises alhier een man te regt, die iich voor den Dauphin zoon van Lodewijk XVI, uitgeeft en den titel van Ijodevoijk XF1Ihertog van Normandye, aangeno men hééft. Hij voerde den naam van baron de Richcmont toen hij gevangengenomen werd en men vond bij hem een dolk een meina- rieboekjen in cijferschrift, verscheiden politieke geschriften van den tegenstrijdigsten aard, eene geheime drukpers, een militair uniform en verschillende cachetten waaronder een met leliebloemen en een met dén keizerlijken arend. Uit het onderzoek zijner papieretl zou. blijken, dat hij zich onledig hield met een politiek complotwaar aan hij sedert langen tijd arbeidde. Dan eens zocht hij onder zij nen aangenomen titel van Lodewijk XL'rIl ingang bij oude familien te vinden die hij door gewaande godsvrucht en denkbeelden van legitimiteit bedroog en van welke hij aanzienlijke sommen gelds wist te bekomen en dan weder vervoegde hij zich onder andere namen tot republikeinen; zelfs stond hij in betrekking met het genootschap der reglen van den mcosch. Een van de voornaamste bedoelingen der stukken, op zijne geheime pers gedrukt, Was om het volk te doen gelooven dat de tegenwoordige koning een traktaat met de vreemde mogendheden gesloten had om de Bourbons weder op den troon te plaatsen een gedeelte van Frankrijfcs grondgebied af te staan Frankrijk daarenboven voor een onbepaalden tijd door de buitenlan ders militair te laten bezetten en bet eene brandschatting van zes honderd millioen op te leggen. Gisteren is de beschuldigde voor het hof verschenen. Hij is on geveer vijftig jaren oud, heeft grijs haar, is vrij gezet en lieeftgeen deftig voorkomen. Zeer lang weigerde hij op de vragen van den president te antwoorden, eindelijk deed bij zulks, doch sprak uiter mate zacht, en gedroeg zich voorts als of hij het beneden zijnen rang en waardigheid achtte zich met zijn proces te hemoeijen. Hij bleef zeer koel en scheen onverschillig over hetgeen rondom hem gebeurde. Verschillende getuigeu werden gehoord en onder hen de Etienne LaJindie na den bekenden Simon belast is geweest met het bewaken van den ongelukkige» Dauphin'in de gevangenis van den tempel. Deze verklaarde, dat de jonge prins hem in frnctidor van het jaar 3 werd toevertrouwd, zijnde toen ernstig ongesteld waarop men hem een geneesheer zond Dassault genaamd., die hem een af kooksel van hop voorschreef', hetwelk de prins, niet dan na veel moeite daartoe aangewend te hebben besloot te drinken de vrees te kennen gevende dat men hem met vergift om het leven' zocht te brengen. Drie maanden daarna gaf hij ip. do armen van den getuige dt n geest. Lalin verklaarde verder, dat men tot zijnen jongen gevangene niet dan met eene hijzonder permissie van het comité van algemeene waakzaamheid kon komen; dat hij door sterke'posten en menigvul-- dige wachten werd bewaakt', cn dat al wat men' van zijne- ontvlug- ting oi ruiling tegen 'een ander jong mensch uitgestrooid heeft, volstrekt logenacbtig is daar hij den Dauphin, vóór zijne gevange nis, wel heeft gekend' en hij hem tot zijne laatste oogenblikken niet heeft verlaten. 'De Dauphin/, zeide bij was een verstandig hind dat zeer wel sprak, doch nooit dan om te antwoorden op hetgeen hein gevraagd werd. «Gave God, voegde hij ér bij, dat hij nog voor ons geluk in leven 'was!" Deze uitboezeining maakte op ie talrijke toehoorders een buitengewone» indruk. Het proces wordt heden voortgezet en zal nog eenige dagenduren. ■NEDERLANDEN. 's Graveniiage den 4 November; Z. K. II. prins Fr cd er ik der Nederlanden is gisteren avond van hier» naar Berlijn vertrokken. Heden avond is het lijk van den overleden' jeugdigen prins gebal semd, %en morgen avond ten 9 ure, zal het in den voorvader! ij - keu grafkelder te Delft worden bijgezet. Men heeft op den huize Zwanenburg (halfweg Haarlem en Amsterdam)- opgemerkt dat in de tafel van de honderdjarige waar-

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1