ZIERIKZEESCHÈ URII N°. 88. Mingsdag A°. 1834. 4 November. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWS TIJDING EN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIKZEE, Provincie Zeeland. Gezien het-.Besluit van Zijne Excel 1. den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie van den i September jï., (Provinciaal blad n°. 66 betrekkelijk de veranderingen in de belastbare op brengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. Gelet op de aanschrijving van den Heer Controleur der Belastin gen in de Divisie Zierikzee van den 27 dezer maand. Hebben goedgevonden De Ingezetenen te verwittigen dat genoemde Controleur zich voor stelt om geadsisteerd van twee leden uit het collegie van Zetters met 1 November dezes jaars, voor deze Stad een aanvang te ma ken met de jaarTijksch'e opnemingen der vermeerderingen of vermin deringen van huurwaarde der woon-, pak- en koetshuizen en ver dere ^aanhoorigheden^. der molens, fabrieken en trafieken van alle soort hetzij doftr .geheele of gedeeltelijke vernieuwing herbouw, slooping of verval der eigendommen veroorzaakt. En zal daarvan in de Stads Couranttot kennisgeving aan het publiek, aankondiging geschieden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee den 3i October 1834- Burgemeester en Wethouders voor d. K. W. de JONGE, Wethouder l. p. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J.P.KR OEF. DU1ÏSCHLAND. welke in verwoest in Oost- Frankfort den 28 October. De lijst der plaatsen de laatste maanden voor een groot gedeelte door brand zijn geworden, is den 16 dezer door de stad Goldapp Pruissen vermeerderd geworden. Meer dan de helft der woonhui zen 3o korenschuren en eenige molens, zijn daar eene prooi der vlammen geworden de meeste openbare gebouwen hebben in die ramp gedeeld en 291 buisgezinnen hebben letterlijk al les verloren. De zeer verontrustende vermenigvuldiging van der gelijke ongelukken beeft de aandacht der pruissische regering tot zich gelrokken en men ziet te dier zake eene nieuwe verordening op bet stuk der assurantie-maatschappijen te gomoet. Berigten uit Wurzburg (Beijeren) vermelden dat de fabriekstad Winsiedel ook voor het grootste gedeelte in de ascb is gelegd. Onder de verbrande gebouwen behooren bet raadhuis, het finantie bureau het brandenburgsche huis, het schoolgebouw, enz. Uit Slokholm schrijft men van den 21 October: Gisteren werd tot herinnering van den dag waarop de koning voor de eerste maal den zweedschen bodem betrad eene olgemeene amnestie ver leend voor allendie wegens staatsmisdrijf of majesteits schennis Veroordeeld zijn. Het is merkwaardig, dat, na eenen zoo hevigen schok als Zweden in 1808 onderging, slechts zes personen gestraft zijn, van welken reeds twee gratie bekomen hebben. Van de vier overigen is de luitenant Nalt-och-Dag in Amerika de barons van Vogesack en van Duben in Duitschland. Den vierden den kapitein Lindeberg (die onlangs de matiging van straf afwees) zijn gisteren de deuren van zijnen kerker geopend. De cholera heeft zoo wel in de hoofdstad, als in het overige des rijks, geheel opgehouden, of maakt althans weinig of geen slagtofiers meer. GROOT-BRITTANNIE. "Londen den 29 October. De beer O'Connel beeft weder een zeer langen brief over de iersche zaken publiek gemaakt. Ditmaal heeft hij zijn schrijven aar. lord Durham gerigt wiens meerdere ervaring hij inroept, om de Ieren, zoo mogelijk, te overtuigen dat de bestaande wetgeving voldoende is om hun land regt te doen •wedervaren iets dat de briefschrijver sterk betwijfelt. Brieven uit het zuiden van Ierland van den 22 dezer, luiden geenszins gunstig voor de rust in dat gewest en geven de vrees te kennen voor een hevigen en stelselmatigen wederstand tegen de aan gevangen inning der tienden. Lieden uit alle klassen der maat schappij schijnen zich vereenigd te hebben, zoo wel tot bet. niet betalen daarvan als tot het beschermen van hen die men er toe niögt willen dwingen. Daarbij meent men op te merken dat de militairen weinig lust bctoonen om bet gouvernement tegen de in gezetenen gewapenderhand te ondersteunen. Nog altijd zet men het onderzoek naar de oorzaken van den -bewuster» brand voort. De getuigenis van den heer Cooperdie reeds dienzelfden avond op te verren afstand om daarvan berigt te hebben deze ramp zou hebben .vernomen schijnt op eene grove dwaling te' berustenen men begint weder meer te hechten aan de eerst opgegeven aanleiding, het verbranden namelijk van papieren in de kagchels van het huis der lords. Sir R. Peel heeft eenen brief geschreven waarin bij verzoekt niet in aanmerking te komen bij de benoeming van den lord-rector der universiteit van Glasgow welk eerambt zijne vrienden'hem wil den opdragen. De afstand zijner woonplaats en menigvuldige be zigheden worden door hem als redenen voor dit verzoek opgegeven. Te Portsmouth en Gosport houden zich nog omtrent honderd en veertig spaansche officieren uit de eerste familiën op, die met don Carlos en zijn gezin herwaarts zijn gekomen en thans in zeer bekrompen omstandigheden verkeeren daar de prinses van Beyra zuster der overleden gemalin van genoemden prins, zelve niet meer in staat is bun bijstand te verleetien. Met de laatste stormen zijn 56 schepen op onze en de holland- sche kusten gestrand. FRANKRIJK. Parijs den 27 October. Op den ijzeren spoorweg van Lyon naar St. Elienne, is dezer dagen een stoomwerktuig, dat geschikt was de vrachtwagens tegen eene steile hoogte op te voeren met eene verschrikkelijke kracht van een ^gebarsten alle de aanliggende gebouwen werden verwoest doch er liet slechts cju der ar beiders bij dit ongeval het leven. Sedert cenige dagen sprak men van bet voornemen van den fnaarscbalk Génard om bet ministerie le verlaten ten gevolge van een verschil over het al of niet verlecuen eener amnestie aan de gevangenen voor politieke misdrijven en thans is bet zeker dat dó maarschalk dit voornemen te kennen gegeven beeft. Het ministe rieel blad, dat niet langer deze gebeurtenis verbergen kan, zegt,1 dat zij verschillende veranderingen in bet kabinet ten gevolge zal hebben waarover men het echter nog niet eens schijnt te zijn en voegt er bij, dat die tusscbenregefingeu de krachten vau het bestuur verlammenweshalve bet le wenschen is dat daaraan een einde kome. Sommige lieden vleijen zich dat de maarschei 1; zich zai laten overhalen om aan bet hoofd van het bewind te blijven. Anderen meenen dat de heer Molé president van den raad zal worden de beer de Broglie de portefeuille van buitenlandsche zaken zal krijgen en de heer Guillcminot bet ministerie van oorlog. Zondag en maandag heeft de maarschalk reeds niet meer met den koning gewerkt. De minister van financiën de heer Humann, heeft grtereo een zeer lang gesprek met den minister van binnenlandsche zaken gehad. In het begin der aanstaande maand wordt de pri'ns de Talleyrand te Parijs verwacht, en weinige dagen later zou hij zich weder naar Londen begeven. n De engelsche ambassadeur beeft gisteren een bezoek afgelegd bij den pruissischen en den oostenrijkschen gezant. Men wil opgemerkt hebben, dat zijn lordschap tegenwoordig met den russischen minis ter, graaf Pozzo di Borgo conferentiën meer houdt. De gevangenis op den St. Michelsberg is dezer dagen afge brand. Men Was aanvankelijk zeer beangst voor de ontvlugting der gevangenen maar een aantal hunner, voornamelijk die wegens staats misdrijf zitten heeft bij de blussching en redding met ijver mede gewerkt. De bergtop, waarop die gevangenis gebouwd was verheft zich tot eene aanmerkelijke hoogte boven de oppervlakte der zee; de brand vertoonde zich dus op eenen afstand als eene kroou van vlammen wier gloed in de zee terugkaatste. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 1 November. Heden avond kwart over tien ure is alhier tot groote droefheid van bet Koninklijk geslacht aan de gevolgen der tander» en eene bijkomende slikzinking in den ouderdom van bijkans 16 maanden overleden Z. K. H. Willem Frederik Nikolacis Karei, eenige zoon van HH. KK. IiH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. De jeugdige prius was geboren den 6 Julij i833. Een officier van bel buis van Z. K. H. is dadelijk naar Berlijn vertrokken om bet berigt van dit treurig overlijden over te brengen aan de doorluchtige moeder van den overledenen prins, die zich sinds eenige weken, bij Hoogstderzeiver vader en verdere familie in genoemden hoofdstad bevindt. Aan de inteekenaren is thans afgeleverd het welgelijkend af beeldsel van wijlen den weledel gestr. heer Jan Ernest Wildeman generaal-majoor laatstelijk opperbevelhebber van de vesting Breda, ridder der orde van den Ned'erlandscben Leeuw, corresponderend lid der eerste klasse van bet koninklijk nedcrlandsch instituut van kunsten en weten'sclrappenenz», enz. Alle kenners zwaaijen lof toe aan de schoone uitvoering van dit afbeeldsel, hetwelk men aan den beer Steuerwald is verschuldigd. De teekening prijkt met de navolgende dichtregelen door den heer J.J. F.Wap vervaardigd: «D ie men'schen adeldom en krijgsmaris deugd waarderen »Naar nedrigheidvan ziel haar waarde schatten kan f En ili een echt Bataaf s lands grootheid wil vereeren: Plechtlauwer en cypres om 'tbeeld van Wildeman 1" -T- In een der lokalen van het gebouw Zeemanshoop le Amster dam is, naar uien verneemt, eene lijst ter inzameling van giften V

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1