X\ V genomen; maar dezelve is mislukt. De wind intusschen was ook niet hard. Het publiek door twee uren wachtens ongeduldig ge worden drong de schildwachten weg, kwam in den afgezetten kring en wilde op het rijtuig aanloopen maar werd door de kavallerie teruggedreven. De policie liet daarop het rijtuig door kordon li nietroepen omringen. Na nog eenige vruclitelooze pogingen om het rijtuig door de kracht van den wind te doen voortgaan werd hetzelvebegeleid dcor de linietroepen en detachementen kuras siers en nationale gardenaar de militaire school teruggebragt ten einde hetzelve voor den kwaden luim der teleurgestelde nieuws gierigen te beveiligen. Den 3o. Gisteren avond is er eene vrij hevige opschudding on der de staatsgevangenen van St. Pelagie ontstaan bij gelegenheid dat eenige gevangenen naar dit huis teruggebragt werden. De nacht liep echter rustig af. Maar dezen morgen is de muiterij hervat en is van eenen ernstigen aard geworden. De gevangenen hebben bij herhaling getracht de deuren open te breken een gedeelte van het meubelair verbrijzeld, den brand in hunne stroozakken gesto ken en de beambten der gevangenis die de orde wilden herstel len gedreigd dood te slaan. Zoodra. de overheid daarvan onder ligt was werd er een detachement van de garde municipale heen gezonden. Daar uit de houding van de gewapende magt bleek hoe dwaas hunne pogingen waren gaven de gevangenen aan de vermaningen der commissarissen van policie toe en keerden weder naar hunne vertrekken. Alleen sommigen boden eenen miltelo'ozen tegenstand waarvan zij echter weldra' afzagen. NEDERLANDEN. 's Graveshaoeden 2 October. Z. M. de koning is heden mid dag van het Loo alhier teruggekeerd. Naar meu verneemtzullen de onder officieren en manschappen der dienstdoende schutterij die. met onbepaald verlof zijnde van woonplaats zijn veranderd, iudien hun nieuw domicilie meer dan vijf uren van de gemeente, waartoe zij behooren, is verwijderd, van de in de maand October te houden inspectiën worden ver schoond maar zullen de geremplaceerden die voor hunn'e plaats vervangers zijn opgetreden de inspectiën bijwonen. De onder-öf- ficieren en manschappen der rustende schutterijen die, met onbe paald verlof zijnde, van woonplaats zijn veranderd, zullen indien hun nieuw domicilium buiten de provincie, waartoe zij behooren, is gevestigd, van het bijwonen der in dé maand November te houden inspectiën worden verschoond. De geremplaceerden der rus tende schutterijen die vöor hunne plaatsvervangers zijn opgetre den zullen zoo lang tot derzelver kleeding en uilrusting geéne hevelen zijn gegeven mede van het bijwonen dét inspectiën wor den verschoond. Nopens de te houden inspectiën is nog vastge steld dat degenen der met onbepaald verlof zijnde onder officie ren en manschappen die bij de inspectiën ontbreken of zich ge durende dezelve niet behoorlijk gedragen of wel hunne Heeding en wapening hebben verwaarloosd, bij het korps disciplinair zul len worden gestraft in zoo verre er geene termen zijn om hen aan den krijgsraad over te geven. Nog is al: verder bepaald dat de officieren onder-officieren en manschappen der dienstdoende schutterij, die zich met onbepaald verlof bevinden, en tot het verrigten van garnizoensdienst of diensten buiten de gemeente kunnen worden geroepen bijaldien zij niet aan de oproeping of gedurende die diensten niet aan hunne verpligtingen voldoen krachtens 'skonings besluit van 10 Julij dezes jaars no. 29, aan de militaire regtsmagt onderworpen zullen zijn en derhalve bij het korps, dien overeenkomstig, worden behandeld. Te 's Hage heeft men reeds een aanvang gemaakt met de toebereidselen in de groote of St. Jacobs-kerk tot het algemeene muzijkfeestop den 16 en 17 dezer aldaar te houden. Naar men verzekert zal de kerk smaakvol versierd worden. Woensdag avondomstreeks acht ure is te Amsterdamten huize van den meubelmaker J. Meijerwonende op den Nieuwen- dijk, zde huis van den Dam, brand ontstaan, die, door de on derscheiden ligtelijk vlam vattende voorwerpen bevorderdspoedig zoodanig de overhand verkreeg, dat de van alle kanten toegesnelde brandspuiten, ten getale van 17, het huis slechts in zoo verre konden behouden, dat de beneden-verdiepingen bewaard bleven, waartoe ook wel voornamelijk de omstandigheid heeft bijgedragen, dat de brand op den zolder is aangekomen en zich mitsdien min der snel naar beneden dan wel naar boven kon uitbreiden. Óm- streeks half negen ure leverde het gezigl van den brand van uit de gansche stad, maar inzonderheid van den met duizende perso nen bedekten Dam een akelig.grootsch schouwspel op en was men niet zonder reden voor de belendende gebouwen beducht, voorna melijk voor eene op het Damrak staande zeepziederijdoch hebben dezelvedoordien de wind niet hevig was en er ook sterk op de naburige huizen werd gespoten weinig schade bekomen. Van on gelukken heeft men niet gehoord. Het schijnt niet alleen dat alle gewapende tussclienkomst van Frankrijk en Engeland in de spsaosche zaken door de noordsche mogendheden is belet maar zelfs is bet noch aan Lodewijk Phi lips noch aan lord Palmerston vergund om de kusten van het schiereiland door hunne schepen te doen blokkeren met het doel van alle hulp aan don Carlos te onthouden alzoo de koningin Christina, die hare krijgsbenden, ja zelfs de uitgaven van haar huis niet kau betalenzich genoodzaakt heeft gezien stoomboofen te Lissabon te koopenom de kusten van de golf van Biskaye te blok keren het staat nu te bezien hoedanig de mogendhedendie de jonge Isabella niet erkend hebben, deze blokkade zullen eerbiedi gen en wanneer dezelve niet geëerbiedigd wordtis het niet moei- jelijk het oogenhlik dat Zumala-Carreguy te Madrid zijnen intogt zal doen te berekenen. Naar de Ioopende geruchten zou de lang verwachte organi satie van het léger niet worden bewerkstelligd dan na de vooraf, gaande aannemiug dér nieuw voor te stellen organisatie der schut terijen bij de aanstaande bijeenkomst onzer wetgevende kamers. De staren der schutterijen zouden bij dezelve eene geheele wijziging ondergaanin het belang der dienst welke eenmaal vafi dezetvfi zoude kunnen gevorderd worden. De toestand waarin Europa verkeert de steeds toenemende ver wikkelingen en de meer en meer van den regten weg afwijkende hoofdbeginselen van staatkunde mogen de gouvernementen wel ern stig doen bedacht zijn op de goede zamenstelling en instandhou ding hunner strijdkrachten die, welligf vroeger dan zich nu op pervlakkig zou laten denken, door onverwacht uitbrekende gebeur tenissen, nogmaals zouden kunnen geroepen worden ter verdediging van het dierbaarste goed, de onafhankelijkheid der volken. Eene goede kern, met geestdrift voor de zaak des Vaderlands bezield, waaraan iedar burger zich met vertrouwen kan aansluiten, is alles wat men in deze omstandigheden verlangen kandoch die kern moet dan ook goed gezond en fris zijn opdat de rolplekken zich niet spoedig over het geheel verspreiden. Een leger zonder krijgs mansgeest is sas vermolmd hou£ gelijk, dat bij deci minsten schok in stof verbrijzeld nedervalt. Uit onlangs aan het engelsch parlement voorgelegde staten blijkt, dat in Engeland 74 havens zijn, var» welke i5 geene 1000 ponden sterl. 's jaars aan de schatkist opbrengen; i6' andere geven ieder tusschen de 1000 én 5oóo p. sterl., en 0 andere brengen jaarlijks meer dan 100,000 p. sterl. aan het land op, te weten Londen 8,692,945 p. sterkLiverpool 3,555,955 Bristol 1,016,873, Hull 592,181., New-Castle 273,586 en Gloucester 102,875 p. sterl. Sunderland brengt 75,364, Stockton 5o,oio, en Berwick slechts 2662 p. sterl. op. I11 Schotland zijn 21 havens, waarvan 13 geene 5ooo p, sterl. per jaar opleveren en in Ierland brengen van i5 havens er vijf geen 3ooo p. sterl. 's jaars op. De Sidney Gazette gaf onlangs het volgend verslag van het in brand geraken van een schip: «Een ijzingwekkend en grootsch schouwspel zoo als sedert de vernieling van het schip de three Bees, vóór ongeveer twintig jaren niet is bijgewoondheeft dit voorjaar in de haven van Poïl-Jackson plaats gehad. De Ann Ja- miesoneene fraaije brik van 238 ton werd voor de Koningswerf gehaald om te lossen. Kort daarna hoorde men van uit het ach terschip eene vreesseiijke ontploffing, waardoor de kajuit en een ge deelte van hel dek werden weggeslagen hierop volgde eene tweede losbarsting vergezeld van dikken rook- en zware vlam die zich oogenblikkelijk aan de tuigaadje mededeelde. Doordien er een fris- sche noord-oostenwind heerschte verspreidden zich de vlammen ia weinig tijds over het geheele vaartuig, zoodat in weinige oogenblik- ken a'l de raas masten touwwerk en al wat op dek was, vernield werden. Met de uiterste moeite belette men, dat het vuur tot de omliggende gebouweu en schepen /Oversloeg hetwelk nogtans niet verhinderde dat dezelve eenige schade leden. Nadat de brik twee uren lang had gebrand, liep zij vol water en zonk. Men weet nog niet juist hoevele personen het leven bij dit ongeluk hebben verlorendoch zegt mendat zeven matrozen en twee arbeiders den dood daarbij hebben gevonden. Nog slechts weinige minuten vóór de uitbarsting was de kapitein benevens twee officieren aan boord geweest. De oorzaak van deze droevige gebeurteuis wordt daaraan geweten dat beneden in het schip onder eenig ijzerwerk een weinig buskruid moet zijn gestort, hetwelk dóór het vallen eener ijzeren bout vlam gevat en zich aan het overige buskruid me degedeeld heeft." Het hof van assises in de provincie Zeeland heeft, op den 2 3 en 4 October, te Middelburg de zaak behandeld ten laste van Albertus de Brabander arbeider, en Isabella de Brabanderarbeid ster, beide oud 37 jaren, geboren en wonende te Westdorpe Welke tweelingbroeder en zuster sedert 10 a n jaren hadden zamen ge leefd en volgens heider confessievier kinderen bij elkander hadden verwekt, die allen korte dagen 11a derzelver geboorte zijn overleden. Ten opzigte van het laatste dezer kinderen vermoeden ontslaan zijnde, dat dit niet op eene natuurlijke wijze van het> le ven tot den dood zoude zijn overgegaan heelt zulks een regterlljk onderzoek ten gevolge gehad, waaruit, Volgens het gevoelen der geraadpleegde deskundigen, zoo stellig mogelijk resulteerde, dat dit kind ten gevolge van eene mechanische drukking der halsvaten', overleden was. Onderscheidene bezwaren, waarvan sommige op beide andere meer bijzonder op een der beide beschuldigden drukten hebben dan ook genoegzamen grond opgeleverd, om héti'beiden ter zakfe van kindermoord naar het hof van assises te verwijzen ofschoon beiden die- misdaad van het eerste oogenbiik af aan en tot hel einde der oralè instructie toe ontkend hebben dan het hof heeft nadat de heer procureur-crimineel de beschuldiging krachtig had aaögei drongen en tegen de beide beschuldigden tot de doodstraf geconclu deerd en nadat de middelen van verdediging dbor den aan de be schuldigden ambtshalve toegevoegden raadsman dén heer advokaat rar. J. Bal Snijders, even krachtig waren voorgedragen, de beide beschuldigden verklaard niet schuldig aan dè ben teil laste gelegde misdaad, en zijn zij dan ook dien ten gevolge dadelijk, op ordon nantie van den waardigen voorzitter jonkhr. mr. M. Jy. de Jonge, en na eene door denzefven gedane aliezins gepaste en roerende toe spraak, in vrijheid gesteld. AD VERTENTIEN, De COMMISSIE van LANDBOUW in Zeelandbrengt hiermede ter kennis van allen die eenige Verzoeken of Voordrag- ten mogten willen doen of hierbij eenigzins belang hebben dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburg, op Woensdag den 22 October 1834 en volgende dagen des voor middags ten 10 uren. Middelburg, den 3 October 1834- Op last der voornoemde Commissie J. H. LIE BERT, Seoretaris Tb Ziesukzeebij A. DE VOS, Jz., Stads-Drukker, 1834:

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2